Marantz PM6007: velmi povedený dostupný integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

31. ledna 2021
TWEET SDÍLET
PM6007 je velmi slušný zesilovač základní dostupné třídy, o kterém lze prohlásit, že splňuje skutečné Hi-Fi standardy. Jako vstup do světa dobrého zvuku v klasické podobě funguje právě tak, jak by měl.

Plusy

  • Důstojný dostupný hi-fi zesilovač
  • Ideální spektrum konektivity pro běžné používání
  • Férová cenovka
  • Celkově příjemná zvuková bez pocitu chudosti

Minusy

  • Zvuk je v některých kombinacích trochu tenký
  • Cena procentuálně poněkud nabobtnala
9/10
Hodnocení

Přestože úvodní pojetí samozřejmě definoval značce Marantz sám zakladatel Saul, po němž se výrobce dodnes jmenuje, ty zásadní úspěchy si spojíme s tímto jménem až v éře, kdy se návrh přesunul do Japonska a to zejména v té části novodobé historie, v níž udával tempo značky Ken Ishiwata.

Klepněte pro větší obrázek

Ten již bohužel mezi námi není, ale i po jeho odchodu navazuje Marantz právě na jeho odkaz a to i u nejnovější inkarnace základní řady se sedmičkou na konci.

Vzhled a konstrukce

Nosným produktem je tu integrovaný zesilovač PM6007, který se drží klasického konceptu, vídaného již v předchozích generacích, od PM6006 ho vlastně je na první pohled poměrně těžké odlišit. Stále je to týž elegantní Marantz, na svou třídu pěkně zpracovaný, dávající na obdiv trojdílný čelní panel, kde ve spojích mezi těmi krajními a největším centrálním dílcem najdete klasický otočný ovládací prvek – vlevo pro výběr vstupu a vpravo pro regulaci hlasitosti. Nejsou to luxusní plné obrobky, na druhou stranu je tu kvalita materiálu i zpracování solidní.

Klepněte pro větší obrázek

Nezaměnitelně provedená je i horizontální linka, v níž modrá „očka“ indikují ten který aktivní vstup, pod nimi je čtveřice tlačítek, sloužící k odstavení tónových korekcí, k zapnutí / vypnutí žádaného pár reproduktorových výstupů a nakonec tlačítko, jímž lze zvolit jeden ze dvou digitálních filtrů, které mají spíše kosmetickou funkci, než výraznější zvukový dopad.

Klasickou estetiku má i trojice otočných prvků pro regulaci tónových korekcí pro basy, výšky a vyvážení kanálů. Čelní panel pak už doplňuje vedle spínacího tlačítka jen 6,3 mm sluchátkový výstup.

Boky přístroje i jeho horní stěna jsou tak nějak klasické, odpovídající svým zpracováním cenové relaci. Snad jen pozor na to, abyste zesilovač nezastrčili do úplně uzavřené skříňky, perforovaným vrškem při provozu přeci jen nějaké to teplo uniká.

Klepněte pro větší obrázek

Taktéž na zadním panelu se nic zásadního oproti předchozím iteracím nezměnilo a také tady panuje designový duch Marantz. Je tu vlastně jen trochu jiné rozložení konektorů (velmi nepatrně) a přibyl subwooferový výstup. Jinak PM6007 zůstává věrný ideji důstojné všestranné konektivity – máte tu čtyři standardní cinchové linkové vstupy (jeden má k sobě i linkový výstup), je tu vstup do gramofonového předzesilovače pro MM přenosky, je tu dvojice optických a jeden koaxiální digitální konektor třeba pro televizi nebo podobnou aplikaci.

Reproduktorových terminálů je celkem osm, jsou rozdělené do bloků A a B, které lze nezávisle zapínat a tím buď ozvučit dva pár reprosoustav, dvě zóny nebo třeba zajistit bi-wiringové propojení jednoho páru reprosoustav. Je tu proprietrání systém předávání signálu dálkového ovládání pomocí cinchového konektoru, pokud byste měli širší sestavu z komponentů Marantz a to je spolu s napájecí zásuvkou bez zemnícího kolíku vše.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týká vnitřního uspořádání, tam Marantz také zůstává věrný klasickým řešením. Digitální vstupy obsluhuje čip AK4490 s rozlišením 24 bit / 192 kHz, jeho modul je pak stíněný, aby se snížilo rušení okolním zářením. Marantz tu podle všeho také aplikuje technologii „Marantz Musical Digital Filtering“ a mělo by jít o stejný přístup, jako u vrcholných firemních modelů s desetinásobnou cenovkou.

Klasický je také zesilovač, kde je základem dodávek energie zapouzdřený toroidní transformátor a výkon dodávají tranzistory ve třídě A/B – je to slušných 45 Wattů na kanál do 8 ohm. V obvodech je zapracován diskrétní modul HDAM-SA3, který má oproti integrovaným obvodům nabízet lepší dynamiku i nižší zkreslení a celkově staví PM6007 na řešení s proudovou zpětnou vazbou. Modul phono předzesilovače stojí na bázi FET tranzistorů a je prý převzatý z dražšího PM7000N.

Marantz PM6007 dokáže dodat 45 Wattů do 8 ohm a 60 Wattů do poloviční zátěže, pracuje v rozmezí 10 – 70 000 Hz (bez udané tolerance) a s celkovým harmonickým zkreslením pod 0,08%. Činitel tlumení má hodnotu 100, odstup signálu a šumu pak 102 dB (u linkových vstupů). To jsou hodnoty naprosto korektní v segmentu základního hi-fi.

Stojí za to zmínit, že PM6007 má klasické rozměry s šířkou 44 cm, hloubkou 37 cm a výškou 10,5 cm. Celkem přístroj váží 7,6 kg.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Recenze, Test, Zesilovače, Marantz, Hi-Fi systémy na Heureka.cz