Marantz PM8006: pohodový integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

2. července 2018
TWEET SDÍLET
PM8006 uchvátí pohodou, s níž si střihne jakoukoliv hudbu. Podmínkou je najít reprosoustavy, s nimiž si sedne, což rozhodně nejsou každé. Trefíte-li se ale do sestavy, nabídne laskavou muzikálnost, uvolněnost, bohatost, barevnost a plynulost.

Série 800x od japonské značky Marantz vždycky nabízela "hodně Marantzu za rozumné peníze". Nejnověji se oba modely v této sérii (zdroj signálu a integrovaný zesilovač) honosí šestkou na konci svých názvů.

Co spoustu lidí u integrovaného zesilovače PM8006 potěší patrně víc, to je o nějaký ten tisíc nižší cenovka, než jakou měl model 8005, což jde příjemným způsobem proti aktuálnímu dlouhodobému trendu festovního zdražování.

Vzhled a konstrukce

Od pohledu se PM8006 vlastně příliš neliší od svého předchůdce a zapadá naprosto jasně do rodiny Marantz. Zesilovač je relativně pěkně stavěný a velký, byť vám se svými 12 kg při šířce 44 cm, hloubce 37,9 cm a výšce 12,8 cm nezpůsobí problémy s umístěním.

Klepněte pro větší obrázek

Přední panel je typicky rozdělený do tří bloků, boční mírně klenuté jsou až na přítomnost spínače na tom levém spíše dekorativní, v prostředním bloku je pak krom loga a firemní hvězdy i lišta s diodami indikujícími aktivní vstup, pod ní jsou malá tlačítka pro volbu reproterminálů a volby přímé signálové cesty. Ještě o kousek níž je čtveřice pěkných prvků, které regulují basové, střední i nejvyšší pásmo a také vyvážení kanálů.

Určitě potěší i velký výstup na sluchátka a jak velký prvek pro výběr vstupu, tak prakticky identický pro regulaci hlasitosti jsou slušně zpracované a mají dostatečně jemný chod. O míře očekávaného odpadního tepla vás přesvědčí výrazné množství perforací na horním panelu.

Zadní plocha je pěkně organizovaná, oko přiláká hlavně zdvojená sada reproterminálů velmi pěkné kvality zhruba uprostřed šířky. Zbytek konektorového pole tvoří samé analogové cinche - v horním bloku je vstup pro signál z gramofonu se zemnícím kolíkem, vedle jeden pre-out a ještě vedle přímý vstup do koncového stupně.

Klepněte pro větší obrázek

Ve spodní části je pětice analogových cinchových vstupů, ten poslední s označením "Recorder" je doplněný ještě příslušným linkovým výstupem. Oranžové cinche poblíž klasické napájecí zásuvky slouží jako vstup a výstup pro přenos pokynů dálkového ovládání, kdy snadno spojíte přístroje k sobě pro snadné ovládání.

Vnitřní uspořádání je pěkně pečlivé. Středně velký toroid je usazený ve stínící "ohrádce" a celá napájecí sekce je odstíněna od signálových obvodů mohutným žebrováním chladícího hliníkového profilu. Z druhé stran je na něm namontován blok výkonového stupně s dominantními kondenzátory.

Protože je PM8006 typickým Marantzem, nabízí v obvodech proudovou zpětnou vazbu, phono modul pracuje v čisté třídě A, přičemž zvládne pouze signály z MM přenosek a jsou tu samozřejmě použity diskrétní moduly HDAM ve verzích SA2 i SA3.

Výstupní výkon 70 Wattů do 8 ohm na kanál je slušný (do 4 ohm umí PM8006 100 W), stroj by měl pracovat ve frekvenčním rozsahu 5 - 100 000 Hz a to při maximálním harmonickém zkreslení 0,02%. Tlumící faktor 100 zní v dané třídě hezky.

Jak to hraje

Marantz PM8006 jsme poslouchali jak v redakčním prostředí, tak v prostorách značky Xavian, kde právě set řady 8006 používají ke svému modelu Accorda jako optimální volbu. Jinak nám PM8006 "poháněl" Harbeth Monitor 30, Fischer&Fischer SN-70 nebo Xavian Perla, zdrojem signálu byl povětšinou ND8006, s nímž tvoří PM8006 logickou a hlavně funkční kombinaci. Zkoušeli jsme nicméně samozřejmě i UDP-205 od OPPO, Cambridge CXC (přes Burmester 113) nebo VPI Scout. 

Na basové lince v "The Hunter Gets Captured by the Game" ("Massive Attack" | 1995 | Atlantic | 7567-82759-2) se projevila kombinace na danou třídu solidní kontroly a objemnosti, ale zároveň jisté lehkosti, s níž PM8006 hraje. Bas byl kulatý, poměrně hřmotný a hluboký, ale přitom ne těžký nebo pomalý, valivý. Líbila se nám schopnost spodní oktávy rozhoupat a jaksi nenásilně nechat vtéct do prostoru, aniž byste měli pocit nejistoty na okrajích nebo jiného nedostatku. Jistě, výkon má své limity a chce to najít vhodnou kombinaci s reprosoustavami, které nebudou na basech přespříliš tuhé.

Tento slušně energický, ale zároveň vlastně jemný, až lehce hebký charakter najdete i ve středním pásmu. Třeba jemný, charismatický a laskavě, vřele nahraný vokál Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) vynikl právě s těmito charakteristikami, je to hladivé a křehké, je to barevné a všeobecně krásné, muzikální podání, nepostrádající ovšem dostatečnou kvalitu i po technické stránce - vokál je v dané třídě dobře zaostřený, čitelný a hlavně má jakési kouzlo plynulosti, vytéká do místnosti přirozeně a nenásilně.

U podobně znějících strojů často narazíte poněkud upejpavé, omezené výšky. Marantz v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Jazz Door | JD1251/52) ukázal, že sice nejvyšší tóny servíruje relativně jemněji, ale s dostatečnou otevřeností i energií, takže jejich hladkost a neagresivnost nepůsobí uťápnutě. Objemově bylo činelů akorát, kov měl už pěknou barvu a i když jednotlivá ťuknutí ne úplně "zařezávají", není to jednolitý šum, ale už poměrně solidně oddělené tóny.

Dynamicky si PM8006 nevede také špatně, minimálně na standardy své cenové hladiny. Straussův "Radeckého pochod" ("Dynamic Experience Classics Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS6111139) už začínal pěkně dýchat, byť PM8006 se nesnaží vybudovat mocné drama. Je to živý a slušně energický zvuk, který respektuje místa, kde se hudba potřebuje nadechnout, ale stále zůstává svůj - trochu v klidu, trochu s nadhledem se nepouští do efektů. Přestože model PM8005 mohl působit v některých kombinacích muskulaturněji, nová verze se zdá být zase o něco sebejistější, zdá se mít dospělejší, více vyklidněný způsob prezentace.

"Puer natus est nobis" je v podání mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) intimní náboženskou skladbou, kde ale skutečně high-endové systémy dokážou oddělit jednotlivé hlasy, dát jim jejich vlastní charakter a také přenést do místnosti všechny ty jemné odrazy nahrávacího sálu. PM8006 se nežene za prezentací a vytažením těchhle jemných detailíků, nechává je plynout v hudbě jako celku, je potřeba se trochu soustředit, pokud si je chcete "vylovit", ale jsou tam v množství adekvátním, jaké byste čekali u třicetitisícového stroje.

Moc pěkně pak fungovalo zaostření a poskládání prostoru v Mingusově "Flamingo" ("Tijuana Moods" | 2000 | BMG France | 74321749992), ale samozřejmě nejen tam. Nástroje měly kolem sebe prostor, byly pěkně posazené a zafixované, v pravolevém směru byla scéna široká a smysluplná, jako kdyby všechno zapadlo na správné místo a drželo tam bez pocitu nějaké nervozity nebo nucenosti.

Verdikt

Co se nám nejvíc líbilo, to je rozhodně pohodová muzikálnost, s níž si PM8006 střihne jakoukoliv hudbu, vlastně v široké kvalitativní škále co do zvuku a pořád to zůstává příjemné. Podmínkou je najít reprosoustavy, s nimiž si sedne, což rozhodně nejsou každé. Přirozenost s trochou měkkosti se zdá být dobrá volba, příliš technický zvuk trochu rozbije to muzikální kouzlo. Trefíte-li se ale do sestavy, nabídne PM8006 laskavou muzikálnost, uvolněnost, bohatost, barevnost a plynulost.

Není to zvuk, který by nějak vysloveně tlačil na bránu, nicméně není to zvuk ani příliš klidný nebo nerozhodný - rozhodně v něm najdete jiskru, ale hlavně plynulost, spořádanost a nekomplikované hudební zážitky. Marantz PM8006 potřebuje možná trochu péči u napájení, dokonce pro něj musíte najít vhodné reprosoustavy, ale jinak, když je už všechno jak má být, nabídne tenhle Marantz nesmírně příjemný poslechový zážitek.

Klady

+ klasický solidní "analogový stroj"
+ férová výbava
+ ve správné kombinaci příjemně muzikální
+ hladký a klidný zvuk

Zápory

- někomu mohou chybět digitální vstupy

Marantz PM8006

Cena: 30 990 Kč

ZapůjčilBaSys CS 

 • Výstupní výkon  (RMS) 2 x 100 W / 4Ω, 2 x 70 W / 8Ω
 • Celkové harmonické zkreslení 0,02 %
 • Činitel tlumení 100
 • Frekvenční rozsah 5 Hz - 100 kHz
 • Korekce Hloubky ± 10 dB (50 Hz)
  Středy    ± 6 dB (900 Hz)
  Výšky     ± 10 dB (15 kHz)
 • Vstupní citlivost a impedance 200 mV / 20 kΩ (Line), 2 mV/47 kΩ (Phono MM), 1,6 V / 15 kΩ pow. amp. in
 • Odstup signálu od šumu 106 dB (Line, 2V), 87 dB (Phono MM)
 • Vstupy 5 x linka, 1 x vstup koncového stupně, 1 x MM přenoska
 • Výstupy výstup pro záznam, výstup předzesilovače, výstup pro sluchátka
 • Příkon max./ st.by 220 W / 0,2 W
 • Hmotnost 12 kg
 • Rozměry (š x v x h) 440 x 128 x 379 
 • Provedení černá, stříbro-zlatá

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Test, Marantz, Zesilovače, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
Recenze televizoru Sony XR-55A95K. Nejlepší obraz díky QD OLED vám vyrazí dech

Recenze televizoru Sony XR-55A95K. Nejlepší obraz díky QD OLED vám vyrazí dech

** Technologie QD OLED skutečně výrazně posouvá obraz na další úroveň ** Skvělý obraz doplňuje zřetelný hutný zvuk přímo z obrazovky ** Nejvyšší kvalita bohužel není levná

Jaromír PukTomáš Holčík
QD OLEDSonyTelevizory
25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line