Marantz SR 5002: test AV receiveru

19. března 2008
TWEET SDÍLET
Marantz SR 5002: test AV receiveru
Designem nepřehlédnutelný a zvukem nepřeslechnutelný audiofilský výrobce představil nový AV receiver. Jaký je?

Dolby Headphone má simulovat aktuální prostorový zvuk z reprosoustav do sluchátek, avšak takovým zvukem jsem nebyl při testu nijak okouzlen a to ani u konkurence. Námi testovaný receiver je také schopen dekódovat (na displeji se rozsvítí kontrolka) signál HDCD z digitálního vstupu. Aktivace nočního režimu potlačí dynamické pásmo a zkrotí příliš hlasité pasáže zvuku. Nutno zmínit, že funkce je dostupná pouze pro signály se zvukem Dolby Digital a to z optických a koaxiálních vstupů a uplatní se právě především u filmové produkce.

A co mouchy ve zvuku? Nejsou!

Ve své kategorii patří bezesporu mezi špičku, to jsem odposlechnul již při nedočkavém prvotním puštění CD s Dire Straits a byl překvapen čistotou a průrazností zvukového projevu. Tam kde u známých skladeb slýchávám místy nevýrazný zvukový chuchvalec, byl mi naservírován přednes s jasně definovatelnými zvukovými linkami a u jednoho z posledních koncertů Jeana Michela Jarreho v DTS jsem se ocitl v průzračném kolotoči syntezátorových efektů s perfektně tepajícími basy.

Na čem jsme testovali

 

Receiver byl po dobu testu většinou připojen na náš vlastně už referenční set reprosoustav českého výrobce Acoustique Quality - Kentaur set 2 (cca 29 000Kč) a nejen kvůli čistě stereo poslechu, ale i vzhledem ke kvalitativním zvukovým rezervám receiveru se poslouchalo ještě na vyšším AQ Labrador setu 2 (cca 48 000 Kč). Navíc byly použity ještě B reprosoustavy, které tvořily Bowers & Wilkins 684 (cca 26 000 Kč). DVD přehrávač tvořil Marantz DV 3002 (cca 6 000 Kč) a pro poslech CD a otestování analogových vstupů klasicky opět Denon DCD 1500AE (cca 21 000 Kč). Testovací disk DTS s hudebními a filmovými referenčními ukázkami byl dále doplněn koncertem Jean Michel Jarre s DTS zvukem a nakonec poslech CD se známými skladbami Dire Straits a Luciana Pavarottiho.

Testovací sestavu zapůjčilo a prostory poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Automatická kalibrace přes svou jednoduchost odvedla dobrou práci a podobně jako u Denonů nemám pocit cokoli donastavovat. Opravdu po velmi dlouhé době jsem si užil parádní přepočet stereo signálů na multikanál a to téměř v jakémkoli režimu! Bylo to pro mne překvapení, protože jsem je více méně po špatných zkušenostech zavrhl jako takové „nečisté“ řešení.

Klepněte pro větší obrázek
Mikrofon jen umístíte do místa poslechu, o nastavení prostorového zvuku se již postará automatika

Navíc při multikanálovém provozu výkon ani nijak dramaticky „nespadl“ a spíše jsem zaznamenal trvale stabilní výkon ve všech kanálech. Velkou zásluhu mají jistě tradičně velké filtrační kondenzátory na výstupu. U displeje, audio a video obvodů je dále použito nezávislé napájení, což je z hlediska čistoty a dynamiky zvuku další nesporné plus.

Bi-amping, další zvukový fenomén moderních receiverů, jsem s chutí vyzkoušel hned na dvou adeptech, první na řadě byly AQ Labradory 6 z vyššího testovacího setu a následně B&W 684 a výsledek? U námi testovaného modelu nejste nijak omezeni kompromisním řešením, kterým receiver ve své podstatě je, naopak kvalita je velmi nebezpečně blízko stereofonním zesilovačům, přičemž si zachovává stejný charakter i při vyšších hodnotách hlasitosti, kde již levnější výrobky mají tendenci k náznakům zkreslení a agresivity a tedy ne příliš poslouchatelnému zvuku.

Kvalita je na prvním místě

Není pochyb o tom, že výrobce vsadil skoro vše na jednu kartu a tou je především kvalita, a to nejen zvuku a zpracování, ale stejně tak i vybavenosti především puristickými hi-fi obvody. Pokud zde něco není, nejspíš k tomu byl jistě důvod, prostě odlišná filozofie, nebyl by to Marantz. Mnohým, stejně jako mně bude zpočátku vrtat hlavou HDMI 1.1 a dálkový ovladač mohl být pravda taky trochu ergonomičtější, ale na druhé straně obsahuje vše a umí načítat cizí kódy.

Klepněte pro větší obrázek 

V podstatě jsem byl utvrzen v mém již mnoho let trvajícím názoru, že u Marantzů kupujeme vždy prvotřídní kvalitu, jde jen o to, jaký přístroj si vzhledem k našemu využití a možnostem vybereme. Výbava „okolo“ je totiž mnohdy poplatná době, avšak zvukové vlastnosti jsou nepomíjivé po celou dobu životnosti.

Mimochodem s velkým zájmem poslední dobou pozoruji, jak se mnoho firem, které v posledních letech stereo takřka pohřbily, snaží vyškrábat zpět nahoru. Marantz patří mezi ty, kteří ho nikdy neopustili a na kvalitách nejen jeho receiverů je to znát … tenhle hraje hodně dobře.

Celkový dojem je velmi příjemný a mouchy jsem hledal pomalu z nutnosti. Takže jestli mám k tomuto výrobku nějaké výhrady, tak u zvuku rozhodně ne a myslím, že tenhle receiver osloví jak technické nadšence, tak i příznivce opravdu kvalitního zvuku. 

Marantz SR 5002

cena 20 000 Kč

 • produkt AV receiver 7.1 pro domácí kino
 • integrované dekodéry Dolby Digital, DD EX, Dolby Prologic, DPL II, DPL IIx, DTS, DTS-ES (matrix & Discrete), DTS 96/24, dekodér HDCD, dále obvody SRS Circle Surround II a Dolby Headphone
 • D/A převodníky 192 kHz/24 bit pro všechny kanály
 • výkon 7× 90 W ( 8 ohmů/20Hz – 20 000 Hz )
 • harmonické zkreslení 0,08 %
 • kmitočtový rozsah 8 Hz – 100 kHz / ±3 dB ( analogový vstup/Pure Direct )
 • odstup signál / šum 105 dB (analogový vstup/Pure Direct)
 • video vstupy / výstupy 3× / 1× HDMI (verze 1.1), 3× / 2× komponent, 4× / 2× S-video, 4× / 2× kompozit
 • analogové audio vstupy/výstupy 6× / 3× stereo, 1× multizone stereo out, 7.1 vstup, 7.1 pre out
 • digitální vstup / výstup optický 3× /1×, koaxiální 2× / -
 • čelní AV vstup 1× kompozitní, 1× S-video, 1× stereo, 1× optický digitální
 • konektory pro externí řízení RS 232C, 12 VDC TRIGGER 3.5 jack, FLASHER IN 3.5 jack
 • tuner RDS, 50 FM/AM stanic
 • příkon 600 W
 • rozměry ( š × v × h ) 440 × 160 × 384 mm
 • hmotnost 12,3 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, kalibrační mikrofon, AM a FM anténa, přední kryt konektoru AUX, originální a český návod

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, AV přijímače, Test, Receiver

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

38 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

10 Jaromír Puk

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – odvázaná explozivní akce a vzájemné špičkování ústřední dvojice [recenze filmu]

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – odvázaná explozivní akce a vzájemné špičkování ústřední dvojice [recenze filmu]

Spin-off série Rychle a zběsile, stojící na špičkování ústřední dvojice, odvázané explozivní akci a lehce parodické hře s vyprávěcími schématy špionážních bondovek nebo huntovek.

11 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

39 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

8 Jaromír Puk

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Zvrácená podoba lidových tradic v sugestivním psychologickém hororu, který provokativně zpracovává téma rozpadu nejen partnerských vztahů.

6 Marek Čech