Marshall Major IV: 80 hodin rocku, metalu a blues [test]

Plusy

 • Skvělý silný zvuk
 • Odolná konstrukce
 • Dlouhá výdrž
 • Pohodlí

Minusy

 • Pro někoho silný zvuk
 • Ovládání přes joystick chce trochu cviku
 • Jen SBC kodek
 • Žádná mobilní aplikace
8/10
Hodnocení

Až vám někdo bude říkat, že nechce bezdrátová sluchátka kvůli častému nabíjení, tak mu ukažte Major IV. Hodina poslechu denně znamená nabíjet asi 5× ročně. Výrobce slibuje výdrž až 80 hodin, což je extrémně vysoká hodnota, přesto nejsou sluchátka nijak obrovská.

Marshall Major jsou ikonická sluchátka, která jsou na první pohled jasně rozpoznatelná. První model spatřil světlo světa v roce 2011, řada Major tedy existuje už skoro deset let a celou dobu jede podle stejného receptu. Současný model ale doznal několik změn, které z něj dělají univerzálnější sluchátka, ale po designové stránce se drží toho, co před lety ukázala první generace.

Klepněte pro větší obrázek

Major IV se u nás prodávají za cenu 3 790 Kč, což rozhodně není málo peněz a konkurence je v tomto segmentu velmi silná. Marshall má několik trumfů v rukávu: zvučné jméno značky, povedený design a zvuk, které prostě umí oslovit. Otázkou ale je, jestli to bude stačit; výrobce u tohoto modelu vynechává mobilní aplikaci, takže zůstávají sluchátky ze staré školy bez chytrých vychytávek.

Konstrukce a zpracování

Odlišit od sebe jednotlivé generace může být i pro cvičené oko docela oříšek. Jsou si totiž dost podobné: hranaté náušníky s logem výrobce, spojení mostu a náušníku pomocí drátové konstrukce, možnost sluchátka složit do malého klubíčka… Jsou tu sice drobné změny, ale princip konstrukce zůstává stejný – stále jde o lehká sluchátka, která jsou určená na denní nošení a mají snést hrubší zacházení i přenášení v batohu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Plastové uchycení drátů k mostu vypadá stejné jako u minulé generace a zdá se být dostatečně robustní. Změna, která je ale viditelná na první pohled, či spíše dotyk, jsou materiály. Pamatuji si, že Major II byly hodně plastové, Major III na to byly trochu lépe, ale až aktuální model vás bude hýčkat, co má být měkké, je měkké a plasty si nehrají na kůži. Je to velmi příjemná změna a mám dojem, že v tomto sluchátka hodně dospěla, byť to nemusí být na první dobrou vidět.

Klepněte pro větší obrázek

Jinak nemám mít ke zpracování výtku, sluchátka jsou perfektně slícovaná, nic nevrže, nedrhne a všechny pohyblivé části se zdají být robustně udělané. Je docela škoda, že výrobce nadal do balení alespoň látkový pytlík na přenášení, který by při denním používání sluchátka alespoň trochu chránil. Jinak v balení najdete klasický kabel s 3,5mm Jackem a USB-C kabel.

Komfort a ovládání

U komfortu musím za sebe musím zmínit jednu zásadní změnu, a tou je citelně menší přítlak na uši. Hlavový most je příjemně široký, netlačí, a hlavně je méně utažený. Líbí se mi také o něco komfortnější náušníky, byť pokud nosíte brýle s tužšími stranicemi, můžete mít problém. Za mě je toto nejkomfortnější generace z celé řady.

Klepněte pro větší obrázek

Další drobnou změnu najdete u ovládacího joysticku, který se přestěhoval z levé strany doprava, takže teď máte na pravém sluchátku ovládání, 3,5mm jack a USB-C port. Ovládání joystickem je trochu zrádné, byť se může zdát nad slunce jasné: stiskem tlačítka děláte pauzu a podržením zapínáte sluchátka. Pohybem nahoru a dolů měníte hlasitost, pohybem vlevo a vpravo přecházíte mezi skladbami. Dvojitý stisk pak zapne hlasového asistenta z telefonu. Jenže když máte sluchátka na hlavě, bude to chtít trochu cviku, abyste trefili ten správný směr. Trvalo mi to několik dní, než jsem se s ovládáním sžil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Výrobce udává výdrž až 80 hodin, což jsem upřímně nebyl schopen otestoval. Celý měsíc práce na čísle Computeru jsem sluchátka používal, dostal jsem se mírně přes 40 hodin a baterka ukazuje půlku, takže bych uváděnému číslu i věřil. A nabíjet nemusíte jen přes kabel, ale můžete využít i bezdrátové Qi nabíjení; cívku najdete vně pravé mušle.

Klepněte pro větší obrázek

3,5mm jack pak využijete nejen na drátové spojení sluchátka–telefon, ale také na spojení sluchátka–sluchátka. Major IV tak mohou komunikovat bezdrátově s telefonem, zatímco 3,5mm jack využije třeba kamarád, který chce poslouchat s vámi. Jednoduše se připojí drátem do vašich sluchátek a je hotovo.

Hudební projev

Sluchátka Marshall mají svůj specifický projev, u Major IV se mi však zdá, že výrobce trochu otáčí kormidlem a směřuje k větší univerzálnosti. A za sebe musím říct, že je to moc dobře. Neznamená to, že by se dramaticky změnil charakter, spíše se rozšířilo portfolio toho, co sluchátka umí. Ten ostrý silný zvuk, kdy krásně vyzní každé brnknutí basové kytary a bicí mají neuvěřitelnou sílu, tady zůstal. Poctivý rock zní z Marshallů pořád skvěle. To jen 40mm měniče se naučily lépe podávat výšky, které mají i lehké detaily. Celý projev se značně prosvětlil a učesal.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka tak s grácií zvládnou metalovou palbu, ale i jazz nebo blues. Klasická hudba není podávána s takovou samozřejmostí, ale rozhodně jde o velký posun. Mile mě překvapil přednes jemných pasáží u folku, kde sluchátka ukazují svou jemnou stranu. Zřetelnější přednes vokálů oceníte také u podcastů nebo pří telefonování.

Klepněte pro větší obrázek

Posun k univerzálnosti je zkrátka moc příjemný a chválím jej. Co je však trochu na pováženou, je použití jen SBC kodeku, přičemž předchozí generace používala aptX. Minimálně AAC kodek by sluchátkům hodně slušel. Sluchátka naštěstí SBC kodek skvěle maskují, a to dokonce tak dobře, že jsem dlouho žil v domnění, že se jedná o AAC.

Verdikt

Velmi zábavná sluchátka, kterým nejlépe sedí rocková hudba, ale jsou univerzálnější než kdy dříve. Ocenit musím velký posun v pohodlí a také z použitých materiálů mám také radost, protože jsou velmi příjemné. Výdrž 80 hodin znamená, že budete sluchátka nabíjet jen několikrát za rok a klidně je můžete nechat na bezdrátové nabíječce.

Stále mají svůj vlastní zvuk, svou vlastní představu o tom, jak má hudba znít, ale už nejsou v přednesu tak striktní. Nejde o univerzální sluchátka pro každého, ale mají k tomu blíže než kdy předtím. Pokud je ve vás alespoň trochu rockera, tak vás Major IV nezklamou.

Marshall Major IV Marshall Major IV
nabízí 7 obchodů za ceny od 2 390 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Marshall Major IV

Cena: 3 790 Kč

Web výrobce: www.marshallheadphones.com/cz

 • konstrukce: uzavřená supraaurální
 • konektivita: Bluetooth 5.0 (SBC)
 • mobilní aplikace: není
 • měniče: 40 mm
 • frekvenční rozsah: 20 až 20 000 Hz
 • citlivost: 99 dB
 • výdrž: až 80 h (Qi nabíjení)
 • příslušenství: USB-C kabel, 3,5mm jack kabel
 • rozměry: 160 × 180 × 66 mm
 • hmotnost: 165 g

Témata článku: Testy, Bezdrátová sluchátka, Test, Recenze, Bluetooth, Marshall, Bezdrátová sluchátka na Heureka.cz


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Nový engine rozhodně nabízí mnoho zábavy.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Technologie
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Sony odhalí své herní předplatné už příští týden. Má být odpovědí na Game Pass

Sony odhalí své herní předplatné už příští týden. Má být odpovědí na Game Pass

O vlastním předplatném Sony se šušká už delší dobu. Dočkáme se brzkého odhalení?

Michal Maliarov
SonySpekulaceKonzole
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Silt je temné dobrodružství pod vodou pro fanoušky adventury Limbo

Silt je temné dobrodružství pod vodou pro fanoušky adventury Limbo

Černobílé dobrodružství pod vodou si bere zjevnou inspiraci.

Michal Maliarov
VideoAdventury
Moder překopal kultovní Need for Speed 3 do Unreal Enginu 5. Chcete si zavzpomínat?

Moder překopal kultovní Need for Speed 3 do Unreal Enginu 5. Chcete si zavzpomínat?

Staré dobré začátku legendární série v novém kabátku.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály