Marvel versus DC: komiksové války na stříbrném plátně

10. září 2012
TWEET SDÍLET
Marvel versus DC: komiksové války na stříbrném plátně
Digitální triky umožňují výrobu filmů, které dříve byly nenatočitelné. Komiksové adaptace vydělávají miliardy a jsou téměř sázkou na jistotu.

Tím se tak dostáváme do současnosti. Do roku 2012, který s sebou přinesl hned dvě významné komiksové události. A právě na nich je nejlépe vidět, jak bude válka DC proti Marvelu pokračovat v budoucnu. Pro Marvel Comics byl rok 2012 konečným zúčtováním pětileté práce na hned pěti filmech představujících jedny ze svých nejznámějších hrdinů. Týmovka Avengers Josse Whedona se stala naprosto bezkonkurenčním hitem léta a po dosažení hranice jedné miliardy dolarů v celosvětových tržbách pouhých 19 dní od světové premiéry se stala třetím nejvýdělečnějším filmem všech dob.

Avengers: recenze filmu

Avengers: recenze filmu

Komiksový tým snů čelí mimozemské invazi i vlastním rozepřím. Pod pevnou režijní taktovkou sběratele jejich kartiček Josse Whedona dochází k plnění fanouškovských přání.

A co proti tomuto zdánlivě neporazitelnému sokovi vyslalo DC? V podstatě to nejlepší, co mohlo: závěrečnou část oslavované komiksovo/thrillerové trilogie Christophera Nolana o Batmanovi. Samotný Temný rytíř povstal, sic hendikepován neexistující 3D verzí, si v pokladnách světových kin rovněž nevede vůbec špatně a oné hranice jedné miliardy už (sic opravdu teprve nedávno) také dosáhl.

Green Lantern

Klepněte pro větší obrázek

Hrdinové Green Lantern od DC Comics, ať už ze Země či jiných planet, jsou skupinou strážců pořádku ve známém vesmíru, jejichž nejmocnější zbraní je magický prsten, který jim, tak trochu jako Aladinova lampa, manifestuje cokoliv, na co si jen vzpomenou, od obřích pěstí po raketové silo nebo stíhačku. Nejznámějším komiksovým Green Lanternem je jednoznačně Hal Jordan, právě kterého ztvárnil Ryan Reynolds v ne zrovna dvakrát vydařeném filmovém Green Lanternovi z roku 2011.

To ale z dlouholetého hlediska přitom nic neznamená. Zatímco Nolanův Batman definitivně skončil, obrovský úspěch Avengers otevřel společnosti Marvel Comics zlatý důl, ze kterého mohou těžit ještě několik dalších let. Už teď se připravují nejen další pokračování filmového Iron Mana, Thora či Captaina Americy, ale i zcela nové filmy se zcela novými hrdiny, jakými jsou Ant-Man, Black Panther nebo mezihvězdná týmovka Guardians of the Galaxy. No a za pár let nás samozřejmě čekají ještě i Whedonovi Avengers 2, a tak dále a tak dále...

Strategie, pro kterou se tak Marvel v oblasti celovečerních filmů rozhodl, se pro něj stala nezadržitelným vlakem. Tím samým vlakem, který společnosti DC už dávno ujel. Místo snahy o propojování svých nejznámějších hrdinů a jejich bližšího seznamování s filmovými diváky se DC Comics nechalo zaslepit masivním úspěchem Nolanova Batmana a zbytek sil vkládalo do samostatných projektů ve stylu Strážců či V jako Vendeta (nutno uznat, že i Marvel má své „bokové projekty“ jako Kick Ass nebo Muži v černém, do nich ale zdaleka nevkládá tolik energie). Ztoho se navíc stačilo vzpamatovat až příliš pozdě a vyprodukovat pouze ucházející celovečerní podobu Green Lanterna.

Hulk

Klepněte pro větší obrázek

Nejsilnější a zároveň nejdivočejší karta týmu Avengers. Hulk je komiksovým převyprávěním příběhu doktora Jekylla a pana Hydea, kdy se v geniálním vědci Bruci Bannerovi po vystavení paprsku gama záření probouzí obrovské zelené alterego Hulk, s nezměrnou fyzickou sílou a nekontrolovatelným hněvem. Čím víc se rozzuří, tím je zpravidla silnější a nezranitelnější a pravděpodobně ho ani vůbec nelze zabít. Filmovému Hulkovi se ale přitom donedávna dařilo přežívat jen stěží. Teprve až Mark Ruffalo v Avengers dodal této postavě hloubku, o které po nepovedeném Hulkovi s Ericem Banou a Neuvěřitelném Hulkovi s Edwardem Nortonem už ani nikdo nedoufal, že se v ní dá vůbec dosáhnout.

Jak se tedy v následujících letech bude DC Comics snažit konkurovat Marvelu? Především je tu Muž z oceli, nový reboot filmového Supermana, tentokrát od režiséra Zacka Snydera, režiséra 300 nebo právě Strážců. Z prvního traileru k tomuto filmu však více než jméno režiséra září jméno producenta Christophera Nolana, který se měl údajně podílet i na jeho scénáři. DC se tak zjevně bude snažit žít z popularity temného rytíře i po jeho ukončení a pokusit se tak přenést jeho syrový a realistický tón i mezi další své hrdiny. Může ale temný a realistický film o Supermanovi vůbec fungovat?
 

To ale samozřejmě není jediné eso v rukávu DC, i když s jejich dalšími plány už se dostáváme trochu na tenký let. Od té doby, co si Marvel buduje svůj propojený filmový svět postupně vedoucí až k Avengers, si i DC začala pohrávat s myšlenkou filmových Justice League. Až po masivním úspěchu Avengers se však nyní konečně dokopali k činům.

Flash

Klepněte pro větší obrázek

Flash – nejrychlejší člověk na Zemi. I když se v rámci DC jedná o poměrně mocného hrdinu, který se svou rychlostí dokáže spoustu triků (procházení hmotou, částečné cestování časem), pořád se více méně jedná o chlápka, který „jen hodně rychle běhá“ a pro jiné než komiksové médium nikdy nebyl moc atraktivní. Jeho dosud největším průlomem je jeden hraný televizní film a na něj navazujících dvacet seriálových epizod z devadesátých let.

Na scénáři k takovému filmu už se dokonce pilně pracuje a původní plán DC Comics měl být přesně opačný než ten od Marvelu. Tedy představit nejdříve filmovou týmovku Justice League a až pak teprve filmy jednotlivých hrdinů. Na druhou stranu se ale zdá být velmi nepravděpodobné, že by se do tohoto projektu DC nepokusilo využít i už existujícího Green Lanterna a nadcházejícího Muže z oceli.

Ať to ale bude jakkoliv, myšlenka filmových Justice League nezní úplně jako moc dobrý nápad, sic se to od DC v rámci snahy o udržení konkurenceschopnosti dalo čekat. Na stříbrné plátno, které momentálně pevně ovládají hrdinové Marvel Comics, se v následujících letech mají najednou hrnout i hrdinové od DC, se svou vlastní týmovkou.Obecný dojem, že se jedná jen o odvar a parazitování na už fungujícím nápadu, je téměř nevyhnutelný.

A aby toho nebylo málo, jelikož Chistopher Nolan svůj komiksový Gotham už nadobro uzavřel, ale Justice League se bez Batmana zároveň prostě neobejde, bude zapotřebí nový Batman s novým restartovaným příběhem a - v tom nejhorším případě – s dalším novým filmem. A tady už by se DC u svých fanoušků (a hlavně fanoušků Christophera Nolana) dostalo do poměrně značné nelibosti.

Black Widow

Klepněte pro větší obrázek

Původně sovětská špionka a jeden z hlavních protivníků Iron Mana, nyní členka americké organizace S.H.I.E.L.D. pod vedením Nicka Furyho a nedílná součást týmu Avengers. Poprvé jsme se jí v podání americké herečky Scarlett Johansson setkali ve filmu Iron Man 2 a pak samozřejmě i v Avengers. Žádný její sólový film (nebo alespoň film společný s Hawkeyem) se však zatím bohužel nechystá.

 

K čemu jsme tedy vlastně dospěli? K tomu, že přestože ta skutečná válka Marvelu proti DC Comics vlastně ještě teprve začíná, kdo z ní vyjde jako vítěz už je celkem jasné. Přestože se ale společnost DC Comics k tomuto závodu přidala až velmi pozdě, její snaha dohnat co nejvíc ztraceného času se prostě musí ocenit.

Přesně před rokem učinilo DC Comics velký restart svých komiksových příběhů a začala jednotlivé sešity svých hrdinů vydávat (s drobnými příběhovými úpravami) zase od prvního čísla, aby ke čtení komiksů nalákalo novou generaci zájemců. A přestože pro ostřílené čtenáře tento restart nakonec moc změn neznamenal, v rámci nového čtenářstva se jednalo o kampaň poměrně úspěšnou.

Na druhé frontě pak DC útočí skrze videohry. A to jak přes populární online pařbu DC Univese Online, ve které se hráči opět mohou seznámit s předními postavami světa DC Comics, tak současně i skrze veleúspěšnou „arkhamskou sérii“ s Batmanem, jejíž dosavadní hry Arkham Asylum a Arkham City jsou považovány za ty vůbec nejlepší hry s komiksovou tematikou.

A právě ve třetím dílu arkhamské série hodlá DC Comics představit i samotnou Justice League, aby se o ní tak co možná nejvíce lidí dozvědělo co možná nejvíc ještě před tím, než dojde na samotný film. Pomůže jim to? Já osobně doufám, že ano. Čím vyrovnanější totiž tahle bitva bude, tím zajímavější bude její průběh sledovat.

Green Arrow a Hawkeye

Zatímco zbylí hrdinové od obou společností si vzájemně mohou být více či méně podobní, dvě konkrétní postavy jsou tu opravdu jako vejce vejci. Green Arrow a Hawkeye, oba mistři lučištníci, kteří se bez žádných speciálních superschopností musí spoléhat pouze na svůj um, zručnost a přesnost. Oba jsou také členové dvou nejznámějších superhrdinských skupin: Green Arrow spadá pod Justice League, Hawkeye zase do Avengers. V podání Jeremyho Rennera jsme Hawkeye viděli ve filmovém Thorovi i letošních Avengers, oproti tomu Green Arrow se v podání kanadského herce Stephena Amella letošní říjen objeví ve svém vlastním hraném seriálu Arrow stanice The CW.

 

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

Výrobce televizorů TCL dlouhodobě patří mezi značky, které nabízí především cenově dostupné modely s výborným poměrem cena/výkon. To ale neznamená že v jejich nabídce chybí i luxusnější řady. Právě takovou má být EC78.

17 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

1 Tomáš Holčík