Max Payne: recenze filmu

3. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Hra z roku 2001, která zaujala příznivce stříleček filmovou narativností, si o změnu média přímo žádala. A jak to nakonec dopadlo?

Fanoušky videoher napjatě očekávaná adaptace akční série o policistovi z oddělení vražd, který chce v zločinem prolezlém a pod tíhou drog se rozkládajícím New Yorku pomstít smrt své ženy a dítěte, se bohužel zařazuje do smutné série nezdařilých převedení herní atmosféry na filmové plátno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hra z roku 2001, která zaujala příznivce stříleček filmovou narativností při nakládání s vyprávěným příběhem, si o změnu média přímo žádala. Grafika vytvářela zdání obrazového románu, ne nepodobného počinům Franka Millera a choreografie scén měla blízko k hranému filmu. Flashbacky, voiceover, inspirovaný cynickými komentáři detektivů drsné školy, bullet-time pro zpomalování času při pohybu akce, pomrkávající po matrixovské trilogii nebo hongkongských opusech Johna Woo. Všechny tyto výrazové filmové prostředky, užité ve hře, hrály tvůrcům do karet. Ti se ale nabízených propriet chopili bohužel s lobotomizujícím výsledkem.

Okřídlení poslové smrti

Max Payne (Mark Wahlberg) před třemi roky přišel o ženu a dítě. Pachatelé vraždy nebyli nikdy dopadeni a zatrpklý vyšetřovatel, přeřazený do oddělení nevyřešených případů, touží rozkrýt pozadí bolestné události. Když je falešně obviněn ze smrti kolegy, který o případu něco věděl a atraktivní Rusky Natashy (Olga Kurylenkoová), rozhodne se vydat na cestu pomsty a nalezení osobní katarze.


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na ulicích se střetává s novým fenoménem záhadné drogy, která zesiluje schopnosti jejích uživatelů a přináší druhotný efekt v podobě snů a vizí o valkýrách a jiných okřídlených nadpřirozených tvorech. Jako u každé návykové látky se ale její síla časem obrací proti jejich konzumentům a oni se stávají oběťmi svých stínů.

Film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Max nachází souvislost mezi nebezpečnou drogou a tetováním na rukou jejích konzumentů. Rozhodne se přijít na původ a způsob výroby nebezpečné substance Valkýra, jejíž dopad z něho učinil po pomstě prahnoucí vyhaslou trosku. Dostává se na stopu farmaceutické korporace (u níž byla zaměstnána jeho žena), jež pod pláštíkem bohulibé pomoci potřebným skrývá mnohem temnější záměry. K jeho pátrání se přidává nájemná vražedkyně Mona Saxová (Mila Kunisová), prahnoucí po vendetě za smrt sestry, z níž zprvu podezírá Maxe. Stopy vedou do nejvyšších pater vojenské moci a je jen na Maxovi, aby spletité machinace rozkryl.

Klišovitý scénář

Scénář z pera debutujícího Beaua Thornea míchá atmosférickou neo-noirovou kriminálku s prvky nadpřirozena, vycházejícími z mytologie severských legend, zcela neumným způsobem. Na známé ingredience, klišé a stereotypy se nesnaží posvítit novou optikou, ale naopak přináší jejich bizarní, vnitřně neprovázaný mumraj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Namísto kombinace fanouškovských odkazů ke hře a osobité interpretace příběhu nabízí jen schematické vrstvení prvků, odkoukaných z jiných filmů (Přání smrti, Odplata), zabývajících se cestou za pomstou na pozadí činnosti mohutných korporací. 

Zachrání vše vizuál?

Režie Johna Moorea (Za nepřátelskou linií, Let Fénixe, remake Satan přichází) se snaží nelogičnost scénáře zakrýt vizuální stránkou, která funkčně pracuje s atmosférou zasněženého temného a prokletého města, jak vystřiženého z Vrány, Sin City nebo Temného rytíře. Dekorace, světla a zvuk s celou škálou ruchových efektů v audiovizuální synchronizaci budí zdání depresivní pochmurnosti, korespondující s vnitřním světem ústředního hrdiny. Barevná škála je maximálně potlačena na variující odstíny černé a bílé a vypadá jak oživlý komiks. Světlé barvy evokují šťastnější vzpomínky na hrdinovu minulost, naopak modrošedé drogové halucinace nás protáhnou těmi nejhoršími můrami narkomanů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Herní mrazivá atmosféra, provázená tísnivou sněhovou kalamitou a všudypřítomným pocitem zmaru je nahrazena digitálními sněhovými vločkami, deštěm, chladem a tmou, které vytvářejí zdání osudovosti příběhu. Komiksově naddimenzované velké vločky se pomalu snáší na zem a vytváří působivé obrazce, kontrastující s budovami korporací a omšelými baráky. 

Úvod, v němž se Max Payne noří do hlubin ledové vody a deklamuje přitom své zahořklé poselství („Nevěřím v nebe. Věřím v bolest a strach. Ve smrt…“) navnadí, po něm ale následuje bezradné bloumání hlavního hrdiny městem, u kterého zvlášť těm, kteří nepřišli do styku s herní předlohou, dlouho nebude jasné, za čím a proč se to Max vlastně honí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Předlouhá expozice se snaží budovat tíživou detektivní atmosféru, tu ale shazují vše dovysvětlující sáhodlouhé úmorné dialogy, které počítají s až příliš nedůvtipným divákem. Namísto vyprávění obrazem se veškeré dění přežvýkává slovy s konverzační dramatičností, jak vypadlou z Ordinace v růžové zahradě, když doktor Mázl popisuje, jak strašně trpí.

Na akci dojde až po hodině trvání snímku, do té doby se musíme spokojit s kopáním a střílením do dveří toalet, kde se mají ukrývat feťáci, po jejichž stopě Max na vlastní pěst jde. Rating PG-13 má navíc za následek, že akce je velice krotká, sterilní a nekrvavá. 

Ploché charaktery

Film dějově sleduje linii z první PC hry ze série a je posouván za pomoci nepravděpodobných náhod. Roztříštěný a zmatený příběh přichází s natolik neživotnými postavami, že se po zhlédnutí snímku ještě rádi vrátíte k herní konzole. Charaktery jsou spíš naznačeny než hlouběji propracovány a některé zavánějí až směšnou trapností. Potetovaný záporák z drogového podsvětí Jack Lupino (Amaury Nolasco) jakoby vypadl z pozdních seagalovek, určených svou béčkovitostí rovnou pro videotrh. Herci si drží po celou dobu trvání snímku jeden výraz a jejich výkony lze označit za ploše zjednodušující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podmračený, odtažitý a nemluvný Mark Wahlberg se v kožené bundě tváří drsně a s kamennou tváří pronáší patetická moudra o smrti, Bohu či vykoupení. Nejvíce utrpěla postava Mony Saxové, jenž je zde hlavně pro potěchu znalců předlohy, její pohnutky a motivace či dokonce vztah mezi ní a Maxem ale úplně chybí. Olga Kurylenkoová v krátkých červených šatech nezapře svou bývalou profesi modelky, ale její role má ryze epizodní ráz.

John Moore se více než originální tvůrce s jasnou vizí prezentuje jako rutinní řemeslník, kterému nedělá sice problém skládat za sebou esteticky vytříbené obrázky, jejich řazení je ale účelově mechanické, nedrží pohromadě a chybí mu rytmus, napětí a drive. Naznačené druhé pokračování, následující po závěrečných titulcích, by si měl vzít do parády lepší scénárista. Jen tak se můžeme napříště setkat s lepším výsledkem. 

Klepněte pro větší obrázek

Max Payne

  • Žánr: akční
  • www.maxpaynethemovie.com
  • Původní název: Max Payne
  • USA 2008
  • Scénář: Beau Thorne (na motivy počítačové hry)
  • Režie: John Moore
  • Hrají: Mark Wahlberg, Mila Kunisová, Beau Bridges, Olga Kurylenkoová, Joel Gordon, Amaury Nolasco, Ludacris, Chris O'Donnell, Donald Logue
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 30. 10. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10

 

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

** Na světě je dalších chytrý prsten pro Android a iOS ** Na svědomí jej má portál Indiegogo ** Titanový doplněk na prstu ani nepocítíte

Martin Chroust
Chytrý prstenIndiegogoZdraví
Nejlepší aplikace pro tento týden: Náhrada za Twitter, konec rozptylování a pomoci při řešení sporů

Nejlepší aplikace pro tento týden: Náhrada za Twitter, konec rozptylování a pomoci při řešení sporů

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky