Je tady Max. Má nové aplikace, více obsahu, dokumenty, sport, ale streamování také skokově zdražilo

Je tady Max. Má nové aplikace, více obsahu, dokumenty, sport, ale streamování také skokově zdražilo

HBO Max před chvílí skončilo, místo něj přišel Max. Je dostupný na adrese max.com, kam se můžete přihlásit, pokud jste už měli účet na původní službě. Z ní se přenesly také informace o platební kartě, profily či historie sledování. Nepřesunuly se pouze profilové obrázky a stažené pořady. Profily ale lze nově zamknout PINem.

Kolik Max stojí?

Základní tarif Standard je za 219 Kč měsíčně (2190 Kč ročně), Premium s vyšší technickou kvalitou a více funkcemi je za 299 Kč měsíčně (2990 Kč ročně). Obsah mají totožný. Ve světě existuje ještě levnější tarif s reklamou a bez možnosti stahovat videa pro offline zhlédnutí, ale ten u nás zatím není. Časem nejspíš přijde, chystají se na to všechny streamovací služby. Z těch zahraničních u nás již tarif s reklamou spustil SkyShowtime.

Max je u nás dražší než HBO Max (199 Kč) a ten byl zase dražší než původní HBO Go (159 Kč). Kdo měl HBO Max, toho teď služba automaticky převede na tarif Standard. A kdo využíval zaváděcí 33% slevu za HBO Max a placení nikdy nepřerušil, tomu se tato výhoda přenese i do Maxe. Pro vytrvalce bude Max Standard dočasně za 132 Kč měsíčně, po vypršení stávajícího předplatného pak za 144 Kč. Upgradem na Premium se však výhoda ztratí, předplatné bude za standardních 299 Kč měsíčně či 2990 Kč ročně.

image.png

Novinkou oproti HBO Max je volitelný sportovní balíček. Warner Bros. Discovery je totiž mediální konglomerát, pod nějž spadá i Eurosport. Ten už samostatné předplatné v Česku také nabízí, a to za 129 Kč měsíčně. Předplatitelé Maxe ale živé přenosy i záznamy sportovních akcí budou moci sledovat za příplatek 70 Kč.

Nutno podotknout, že zde popisujeme jen ceny samostatné služby, kterou si může objednat kdokoliv. Max ale mohou nabízet také televizní či mobilní operátoři jako volitelný balíček ke svým službám a tam je cenotvorba pokaždé jiná.

Jak velký je katalog?

HBO Max měl včera podle monitoru Filmtoro.cz přibližně 2200 filmů a seriálů. Prakticky vše s českými titulky, přes 500 pořadů i s dabingem či původní českou zvukovou stopou. Na oskenovaný Max zatím čekáme. Podle průběžných výsledků už ale Filmtoro napočítalo přes 4000 pořadů.

Sám Max slibuje dvakrát více obsahu, protože vedle toho stávajícího se rozšíří i o dříve nedostupné dokumenty a reality show z amerických televizí Discovery, TLC nebo HGTV. Tahákem je dnešní premiéra pokračování Duny. Katalog se také rozšířil o dokumenty jako Nutné k přežití s Bearem Grillsem, Americký chopper nebo Jak to dělají, které u nás vysílalo Discovery, ale jejich záznamy nikdy nebyly legálně dostupné.

image.png

Bonusem je pak samozřejmě také zmíněný volitelný sportovní balíček. Eurosport má kompletní práva na letní olympiádu. Kromě toho také na tenisové Grand Slamy a všechny tři hlavní cyklistické závody – Tour de France, Giro d'Italia a La Vuelta. Vysílá 24hodinový závod v Le Mans a většinu zimních sportů.

Technická kvalita a sdílení

Max Standard streamuje v maximální rozlišení 1080p, bez HDR a s 5.1 zvukem. Uživatelé si mohou až 30 videí stáhnout do zařízení a sledovat je pak offline. Premium u některých filmů a seriálů nabídne rozlišení 4K, podporuje HDR a zvuk může být i ve formátu Dolby Atmos s více kanály. Stahovat je možné až 100 pořadů. 4K je také dostupnější. Podle Filmtora bylo dříve ultravysoké rozlišení dostupné jen asi u 30 filmů, dnes je to asi 200 položek včetně seriálů jako Rod draka, Černobyl, Temný případ, Euforie.

Sdílení účtu v domácnosti funguje jako dřív, uživatelé budou používat jeden přihlašovací e-mail a heslo. Max dovolí vytvořit pět nezávislých profilů, každý s vlastní historií sledování. Mění se však počet souběžných streamů. HBO Max umožňovalo tři najednou, Max Standard jich má jen dva, Max Premium pak čtyři. Kopíruje to tak dva vyšší tarify Netflixu. Bez ohledu na tarif je však sportovní balíček možné sledovat pouze na místech současně. Sport se vysílání v 1080p a SDR. U vybraných přenosů ale nabídne i HDR, případně také zvuk v Atmosu.

Max momentálně nijak aktivně neomezuje, neblokuje či nezpoplatňuje sdílení napříč domácnostmi, jen se proti tomu v podmínkách vymezuje.

  HBO Max Max Standard Max Premium Max Sport
rozlišení 2160p 1080p 2160p 1080p
HDR HDR10, Dolby Vision - HDR10, Dolby Vision HDR10, Dolby Vision
zvuk Dolby Atmos 7.1.4 Dolby Digital 5.1 Dolby Atmos 7.1.4 Dolby Atmos 7.1.4
počet profilů 5 5 5 5
počet souběžných streamů 3 2 4 2
offline stažení 30 30 100 -
cena za měsíc 199 Kč 219 Kč 299 Kč +70 Kč
cena za rok 1590 Kč (133 Kč měsíčně) 2190 Kč (183 Kč měsíčně) 2990 Kč (249 Kč měsíčně) -

Na čem Max sledovat?

Videa můžete sledovat na počítači přímo v prohlížeči, služba specificky mluví u nejnovějších verzích Chromu, Firefoxu, Edge a konkrétně pak Safari 13 a novější. Z operačních systémů Max zmiňuje Windows 7+, macOS 10.10+ a Chrome OS 95+. Linux mezi nimi není a ještě jsme neměli možnost jej ověřit.

Na mobilech či tabletech budete potřebovat Android 5.1+ nebo iOS 14+. Aplikace najdete v Google Play a App Storu. Jde o odlišné aplikace než v případě HBO Max.

Kromě toho má Max aplikace pro Android/Google TV, Amazon Fire TV, Samsung (Tizen), LG (webOS), Roku, Vodafone TV, PlayStation 4 a 5, Xbox One a Series. Podporuje také streamování přes AirPlay a Chromecast.

Určitě si přečtěte

Články odjinud