Mé druhé já: recenze filmu

22. října 2007
TWEET SDÍLET
Má člověk právo vzít spravedlnost do svých rukou? Co se stane, když překročíme hranici, ze které už není návratu?

Dvojnásobná držitelka Oscara Jodie Fosterová velmi pečlivě zvažuje nabízené projekty a je známá svou vybíravostí při přijímání nových rolí. Již v minulosti prokázala, že více než romanticko-historické látky (Návrat Sommersbyho, Anna a král) jí sednou thrillery, ve kterých představuje silné, nezávislé a odvážné hrdinky, usilující o respekt a rovnoprávnost ve světě ovládaném muži. Že akčně thrillerovému žánru dokáže dát nový, feministicky zabarvený obsah, dokázala jak v klaustrofobickém Úkrytu, tak v hitchcockovském Tajemném letu, kde si v obou případech zahrála ženu v ohrožení života.

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Bezpečí je jen iluze

V psychologicky laděném dramatu s prvky krimithrilleru Mé druhé já v režii Neila Jordana představuje rozhlasovou moderátorku Ericu, která po násilné smrti svého snoubence hledá v ulicích New Yorku tenkou hranici mezi spravedlností a osobní odplatou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
 
Film začíná záběry New Yorku a zvukem relace Street Talk (Procházky městem), kterou vede Erica Bainová, která na rozhlasových vlnách v esotericky zaměřeném pořadu přemítá nad neustálými proměnami milované metropole. Erica je šťastná a chystá se na svatbu se svým snoubencem, doktorem Kirmanim (Naveen Andrews ze Ztracených). Večerní procházka v Central Parku při venčení psa ale promění její život. Z růžového snu se náhle stane děsivá noční můra. Banda výrostků napadne pár a Erica se po třech týdnech v komatu dozvídá, že její snoubenec brutální útok nepřežil.

Probuzení a návrat domů je provázený nejen všetečnými otázkami policie, ale také nedůvěrou šéfa v rozhlasu – ten nevěří, že je Erica schopna pracovat. Erica se po snoubencově smrti musí vyrovnat se ztrátou pevné půdy pod nohama a učí se znovu žít. Iluze bezpečí je pryč a fyzicky a hlavně psychicky zraněná žena odmítá vycházet z domu. Postupně musí přemáhat paranoidní hrůzu ze zvuku lidských hlasů i kroků kolemjdoucích lidí. To, spolu s lhostejností úředníků i policistů k obětem zločinu a pochopením skutečnosti, jak obtížně je vymahatelné právo ji dovede až k pokoutnímu prodejci nelegálních zbraní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Beznaděj a vztek ustupuje a otupěle vyhaslý a vyděšený uzlíček nervů se mění v odhodlanou mstitelku, která bere samozvaně spravedlnost do svých rukou. Erika odmítá zůstat obětí a cestu zpět sama k sobě nachází v odplatě všem narušitelům pořádku. Po setmění začne pátrat v ulicích města, které ji najednou připadá tak cizí a nebezpečné, po pachatelích, zodpovědných za její neštěstí. Zbraň poprvé použije v sebeobraně, ale posupně se její fóbie strachu promění v závislost vymítit všechnu špínu a nepravost světa, na kterou narazí. Erica se stává někým, kdo se radikálně liší od všech představ, které o sobě kdy měla, koho sama neznala, svým druhým já, bytostí, již v četných vnitřních i vnějších monolozích nazývá „cizincem“.

Herecké výkony předčí scénář

Nepříliš komplikovaný, již mnohokrát viděný a tedy předvídatelný děj, v němž Jodie Fosterová představuje jakousi ženskou obdobu Charlese Bronsona nebo Clinta Eastwooda v úloze mstitele, získává velkou devízu v citlivém režijním vedení irského režiséra Neila Jordana (Hra na pláč, Interview s upírem, Snídaně na Plutu). Ten se více než na thrillerový příběh pomsty se všemi klady i neduhy, které tento žár i typ filmů přináší, zaměřuje hlavně na realistické zachycení toho, co se stane s psychikou oběti násilného přepadení.

Výbornou, emocionálně působící scénu, jež se nám zadře pod kůži a nejlépe přiblíží hloubku a intenzitu Eričina vztahu k snoubenci i bolesti z jeho ztráty, předvádí Jordan hned v úvodu filmu, když promíchává záběry doteků a vzplanutí milenců s jejich zkrvaveně domlácenou podobou po napadení.

Kamera Philippe Rousselota nás provází do temnot Eričiny fyzicky i psychicky ztrápené existence. Noční scény, podkreslené působivým hudebním jazzovým doprovodem, mají atmosféru a kamera dobře využívá možností světelné škály k zachycení temnoty a šera. Rozostření, naklánění a celkový pohyb kamery pak věrně kopíruje vnitřní neklid postavy Ericy, okolo které se točí veškerý děj a jejímž pohledem příběh jakoby sledujeme.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Právě výkon Jodie Fosterové v roli moderátorky Ericy tvoří více jak polovinu celkového pozitivního dojmu z filmu. Fosterová věrně vystihuje psychiku napadnuté oběti a přechod z obyčejné ženy na chladnokrevný nástroj pomsty vyznívá v jejím podání přirozeně a uvěřitelně. Herečka je typově velmi dobře vybraná, za její skořápkou drobné blondýnky se skrývá žena stejně něžně křehká a zranitelná, jako odhodlaně tvrdohlavá a posedlá. Věříme ji každý záchvěv strachu, nejistoty i zloby a v jejích chladných očích nalézáme odpověď na otázku, proč se díky pomstychtivosti mění v psychicky zničeného amorálního „cizince“.

Zdatného partnera, který tvoří protipól jejího temného já, nachází Fosterová v Terrencovi Howardovi v úloze detektiva Mercera. Ten vyšetřuje její případ i následné tajemné vraždy, jež jsou evidentně propojeny a nesou rysy msty. Mercera Erica přitahuje, ale jejich vztah brzdí stejně tak zdrženlivost, jako spojuje tiché spiklenectví dvou lidí, kteří ztratili své životní partnery i situace, kdy při vyšetřování případu ten druhý ví, co jeho protějšek tuší. Mercer je Erice psychickou oporou, ale na rozdíl od ní věří v systém a zákon, jehož je představitelem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Slabinu naopak vykazuje film ve scénáři, kde je nakumulováno až příliš mnoho konstrukcí a shod okolností, jimiž hrdinka prochází a jež zažívá. Podle nich by New York musel být smrtelně nebezpečné místo, kde stále tatáž postava zažívá takřka na běžném denním pořádku případy násilně kriminálního charakteru.

Jordanovi se podařilo prostřednictvím šablonovitě vystavěného příběhu nakouknout do nitra ženy, jež prošla obrovskou tragédií. Díky jeho režijnímu přístupu i excelentnímu výkonu představitelky hlavní role, se mu podařilo zkombinovat napínavý příběh s komorním psychodramatem se sociálním přesahem, jež přináší řadu otázek. Má právo člověk vzít spravedlnost do svých rukou, když selžou možnosti zástupců zákona? Co se stane, když překročíme hranici, ze které už není návratu a co to udělá s naším svědomím? Odpovědi budeme hledat ještě dlouho po odchodu z kina.

Mé druhé já

Klepněte pro větší obrázek

  • Žánr: drama
  • thebraveone.warnerbros.com
  • Původní název: The Brave One
  • USA 2007
  • Režie: Neil Jordan
  • Scénář: Roderick Taylor, Bruce A. Taylor, Cynthia Mortová
  • Hrají: Jodie Fosterová, Terrence Howard, Nicky Katt, Naveen Andrews, Mary Steenburgenová
  • Distribuce: Warner Bros.
  • Distribuční premiéra v ČR: 18. 10. 2007

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zažila Evropa největší sucho za posledních pět století?  V historii najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne

Zažila Evropa největší sucho za posledních pět století? V historii najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne

** Letošní léto patřilo v poslední době k těm nejteplejším ** V historii ale najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne ** Naši předci se uměli s výkyvy klimatu poprat, ale jak bychom asi obstáli dnes?

Jaroslav Petr
EvropaPočasíHistorie
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

Zkušenosti s iOS 16: Tohle je 16 nejlepších funkcí, které jsme objevili

** iOS 16 naučí novým kouskům i starší iPhony ** Jednoznačně nejvíc se nám líbí zamykací obrazovka ** Potěší i editace iMessage nebo zrušení odeslání e-mailu

Adam Kos
Uživatelské prostředíiOS
Je čas opět zasednout za Cyberpunk 2077. Seriál Edgerunner opět oživil zájem o hru

Je čas opět zasednout za Cyberpunk 2077. Seriál Edgerunner opět oživil zájem o hru

Pomohly také pravidelné aktualizace hry.

Michal Maliarov
Cyberpunk 2077RPG
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět