Přehrávačů s podporou Android TV je na trhu velmi málo. Vyzkoušeli jsme ten nejlevnější, jaký můžete koupit. Účel splní, ale pro někoho může být kompromisů příliš.
Přehrávače k televizoru s klasickým Androidem nejste schopni spočítat, různých variant budou minimálně stovky či tisíce. Pokud ale to samé chcete spočítat v případě přehrávačů vybavených systémem Android TV, budou vám stačit prsty na jedné ruce. Nejlepším je Nvidia Shield Android TV, v závěsu je Xiaomi Mi Box TV a následují je dva přehrávače Mecool a jeden A95X Pro. Další se hledají špatně, protože „Android TV box“ je většinou jen Android krabička k televizoru, ne krabička se systémem Android TV.
Systém Android TV je přitom dnes už zaběhnutým kvalitním systémem vyladěným pro obrazovky televizorů, který se může pochlubit výbornou nabídkou aplikací. Philips a Sony jej nasazují do svých televizorů a počáteční problémy jsou dávno vyřešené.
Mecool M8S Pro W
Procesor: Amlogic S905W ● RAM: 2 GB ● úložiště: 16 GB ● HDMI 2.0a, 2× USB 2.0, LAN, AV vstup, čtečka microSD ● 802.11n 2,4 GHz ● 2,4GHz dálkové ovládání s mikrofonem, HDMI kabel ● 10,2 × 10,2 × 2,1 cm ● Až 4K v 30Hz, podpora HDR10/HLG, H.265
46 dolarů (přes Priority Line za $8,50 bez doplácení DPH)
Zapůjčil: Gearbest.com
Testovaný Mecool M8S Pro W představuje to nejlevnější, co můžete získat se systémem Android TV. Za zhruba 750 Kč se nabízí základní verze s infra dálkovým ovládáním. Já vybral o něco lepší verzi s bezdrátovým dálkovým ovládáním vybaveným mikrofonem pro ovládání hlasem za necelých tisíc korun (s pozdějším doplacením DPH nebo s rychlejší dopravou bez placení DPH za 1150 Kč).
Jasný a logický systém Android TV
Po zapnutí vás přivítá klasická úvodní obrazovka Android TV s doporučeným obsahem a nainstalovanými aplikacemi. Systém Android TV tady garantuje funkčnost všech potřebných aplikací. Krabička má nejpřísnější certifikaci DRM ochrany, takže na ní jede Netflix ve špičkové kvalitě, díky systému Android TV můžete přehrávač použít pro IPTV televize Kuki, Lepší.TV a další v Play Storu. Dostanete kvalitní YouTube aplikaci s televizním rozhraním. Nemusíte se přizpůsobovat názoru nějakého čínského inženýra, prostředí je optimalizované a aplikace s tím počítají.
Systém Android TV se na televizi dobře ovládá, hned po vybalení najdete spoustu předinstalovaných aplikací, já tady přidal jen Kuki. Přesná verze Androidu nese označení 7.1.2
Každý výrobce zařízení s Android TV má určité možnosti, jak systém přiohnout, a Mecool chytře přidal pod standardní velké dlaždice aplikací tlačítko pro zobrazení všech aplikací. Pokud totiž do Android TV přidáte aplikaci, které nemá nativní podporu Android TV, mezi běžnými dlaždicemi ji nenajdete a musíte se k ní dostávat docela složitě. Mecool tady proto přidal snadno přístupné tlačítko, aby vše bylo jednoduché.
Mecool dolů do nabídky přidal šikovné tlačítko, které otevře seznam všech nainstalovaných aplikací. I těch, které neumí Android TV
Místo Googlecast tu je jen DLNA a Airplay přes aplikaci AirPin. Parametry DRM jsou ty nejlepší, Netflix jede v plné kvalitě
Nízkou cenu provází ústupky
Systém Android TV máme automaticky spojený i s podporou Googlecast. Každé Android TV by se mělo chovat jako Google Chromecast a snadno z mobilu přehrávat obsah. Bohužel ale Mecool M8S nepodporuje Googlecast. Umí jenom přijímat DLNA a Airplay požadavky o přehrávání skrze předinstalovanou aplikaci AirPin(Pro). Snadno tedy nehodíte YouTube video z mobilu na televizor a podobně.
Ergonomické dálkové ovládání příjemně padne do ruky a nabídka konektorů na přehrávači stačí
Další obětí úsporných opatření je Bluetooth a 5GHz Wi-Fi. Bez viditelné antény signál 2.4GHz Wi-Fi dobře stačí na přehrávání z Netflixu nebo sledování IPTV a výpadky jsem nepozoroval. Pro vyšší spolehlivost je tu případně konektor drátové sítě. Bez Bluetooth ale nepřipojíte herní gamepad nebo reproduktor.
Uvnitř přehrávače najdete procesor Amlogic 905W, levnější variantu 905X. Hlavním omezením je u něj 4K obsah jen v 30 FPS. 2 GB RAM a 16 GB úložiště na většinu aplikací potom bude stačit. Dvojice USB, z nichž jedno případně obsadí přijímač pro dálkové ovládání, pak poslouží pro případné připojení disků.
Někde to skřípe
Osobně v případě Mecool M8S Pro W nemám vážný problém s přehráváním. Streamování z internetu jede spolehlivě a méně plynulé uživatelské prostředí se dá omluvit nižší cenou. Dobrý uživatelský zážitek ale kazí příplatkové dálkové ovládání. Vypnutí a zapnutí není vždy spolehlivé, reakce nejsou nejrychlejší a byť se problémy na čas obvykle vyřeší vytažením a připojením do zásuvky, nepřidává to přehrávači kladné body.
Divně se také chová zabezpečení HDMI signálu. Netflix například trvá na tom, aby HDMI signál běžel plně s ochranou HDCP, jinak nic nepřehrajete. U všech běžných zařízení se přehrávač a televizor domluví na HDCP komunikaci a vše funguje pro uživatele bez chyb. Tady to ale vypadá, jako by přehrávač navazoval zabezpečenou HDCP komunikaci jen při startu systému. Když je při startu systému vypnutý televizor, nebo když během používání televizor vypnete, vypadne HDCP ochrana a Netflix se nespustí. Podobně mi Kuki nezvládala uspání a probuzení přehrávače, musel jsem jej zcela restartovat, aby Kuki zvládla přehrávač ověřit. U nezabezpečeného obsahu jako je Kodi nebo YouTube si něčeho takového nevšimnete, ale opravdu přehrávači pozici neusnadňuje, že jediným spolehlivým postupem je zapnout televizor a teprve pak připojit přehrávač k napájení a projet celým pomalým startem systému Android TV.
Já si raději připlatím
Osobně je tedy na mě těch kompromisů v nejlevnějším přehrávači s Android TV poněkud mnoho. Chybějící Bluetooth nebo 5GHz Wi-Fi bych zvládl, vynechání podpory Googlecast mne ale mrzí a problémy s přehráváním zabezpečeného obsahu to završují.
Meecool nabízí i dražší verzi s výkonnějším procesorem Amlogic 912 a více paměti, ale ten už stojí víc než základní Xiaomi Mi Box TV. Přehrávač od Xiaomi nemá nedostatky Meecool M8S Pro W a chybí mu jen konektor drátové sítě. Při ceně 1500 Kč jde pořád o výbornou nabídku. Meecool bych klidně volil ve verzi s infra ovladačem za nižší cenu, ale doporučím jej jen tam, kde nebudete tak často používat Netflix. Samozřejmě králem zůstává Nvidia Shield Android TV za pět tisíc s plnou podporou všech formátů a skvělým výkonem.