13
Fotogalerie

MEG: Monstrum z hlubin – recenze filmu

Prehistorický obří žralok proti traumatizovanému záchranářovi v podání Jasona Stathama. V béčkovém žraločím thrilleru, jemuž chybí osobitost, nadsázka, krev i nervy drásající napětí.

Po Mrakodrapu a Plánu útěku 2 se Sylvesterem Stallonem tu máme v létě další velkofilm, orientovaný na čínský trh (musíme si zvykat). O tom svědčí jak hojná účast čínských nebo asijských herců, tak natáčení v Číně, kam se produkce přesunula z Nového Zélandu.

Pod mořem ještě jedno moře

Film vychází z prvního dílu knižní série „MEG“, která už čítá sedm částí. V češtině z ní dosud vyšly čtyři knihy. Teror pochází z hlubin, Hlubina, V pradávných vodách a Zajatci z pravěkého moře. Není to jediná série, kterou má její autor Steven Alten rozeběhlou, ale tato čítá nejvíc částí.

Série stojí na nápadu, že pod mořským dnem se nachází ještě jedno moře, prehistorické, obývané dávnými tvory, včetně obřího žraloka megalodona. Tento domněle vyhynulý žralok, připomínající žraloka velikého, kraloval oceánům před asi 23 až 2,6 miliony let a měřil na délku kolem 18 metrů.

Scénář, na němž nejdřív pracoval Dean Georgaris a posléze sourozenci Jon a Erich Hoeberovi (Red 1 a 2, Bitevní loď), v duchu Altenovy předlohy rozvíjí teorii, že tento žralok nevyhynul v důsledku klimatických změn, ale pohybuje se pod dosud známým dnem oceánu ve vodním království s nevídanou flórou a faunou.

Uvězněni na dně Mariánského příkopu

Přesvědčen je o tom i miliardář Jack Morris (Rainn Wilson), který financuje expedici amerických a čínských vědců. Ta se v podmořské výzkumné stanici vydává na dno Mariánského příkopu, aby zde zjistila, že dno příkopu je tvořeno vrstvou plynů, pod nimiž se nachází ještě jedna úroveň oceánu, tentokrát se skutečným dnem.

Posádka hlubinné ponorky, spojené s laboratoří, touto plynovou vrstvou pronikne, ale je napadena obřím tvorem neznámého původu. Podmořské plavidlo je poškozeno, vyřazeno v provozu a členové expedice jsou v něm uvězněni.

Spojení s těmi nahoře, kteří na expedici na řídící stanici dohlížejí a mezi nimiž se nachází vizionářský čínský oceánograf Dr. Minway Zhang (Winston Chao) a jeho dcera Suyin (Li Bingbing), je přerušeno a tak nezbývá než povolat elitního záchranáře a potápěče, kapitána Jonase Taylora (Jason Statham).

Příběh, plný klišé

Ten se mezitím v Thajsku živí pronajímáním rybářské bárky. Pije, protože je traumatizovaný z toho, co se stalo před pěti lety, kdy na jeho posádku rovněž zaútočilo něco obřího. Úvod nám důvod jeho traumatu osvětlí a jeho konání dá nádech jistého déjà vu.

Taylor odešel do výslužby, ale teď dostane šanci postavit se nejen obřímu žralokovi, ale i vlastnímu strachu a traumatu, jež ho sužuje. K jeho rozhodnutí, zda se znovu vydat do hlubin oceánu, přispěje do velké míry i fakt, že vedoucí tříčlenné uvězněné posádky je jeho bývalá žena Lori (Jessica McNamee).

Už z této naznačené výchozí situace je patrné, že scénář je plný těch nejotřepanějších klišé, které si dovede představit. Traumatizovaný hrdina, který chlastá, ale kvůli ženě se dá přesvědčit, aby se znovu pustil do akce. Spolu s ním se do ní pouští oceánografova krásná dcera, rovněž vědkyně, takže nebude nouze o romantické pnutí mezi nimi i v rámci trojúhelníku s bývalou manželkou.

Postavy jsou také jak podle stereotypního blockbbusterového kopíráku. Miliardář, financující výpravu, myslí jen na sebe a své zájmy. Suyin má roztomilou osmiletou dceru Meiying (Shuya Sophia Cai), která se ocitá v ohrožení. Užvaněný černoch DJ (Page Kennedy) se snaží hláškovat. Někdo se obětuje, aby mohli přežít jiní, jiný má smůlu, i když jí hodně nahrává tím, jak postavy padají do vody zrovna, když se žralok pohybuje v jejich blízkosti.

Členění do tří aktů

Po ambicióznějším úvodu s uvízlou expedicí, který v ukázce tvorů pod plynovou vrstvou připomíná podmořský Jurský park, už se zbytek vyprávění nese v předvídatelném béčkovém ladění, kdy postavy dělají všechno proto, aby je žralok sežral, i když se samozřejmě tváří, že usilují o opak. Vzhledem k rozvržení postav můžete přitom celkem úspěšně hádat, kdo přijde žralokovi pod zuby jako první a kdo naopak přežije.

Vyprávění je členěno do tří aktů, kdy žraločí predátor nejprve děsí pod hladinou ve svém rajónu, pak na moři, kam se dostane onou plynovou vrstvou a kde zaútočí na plošinu se záchranáři, aby se v závěru vydal ke břehům pláže, kde se chystá na redukci civilního obyvatelstva Číny.

Režisér Jon Turteltaub (Kokosy na sněhu, Lovci pokladů, Čarodějův učeň, Frajeři ve Vegas) dostal od Warnerů na tohle béčko slušný rozpočet 150 milionů dolarů, který je na vizuální a zvukové stránce filmu znát. CGI žralok vypadá majestátně, podmořské scenérie úchvatně, kamera se snaží o zajímavé záběry z podhledu potápěče, působivá hudba správně duní.

Nekrvavé žraločí řádění

Režisérovi se daří práce s napětím a načasováním toho, kdy se žralok objeví, jinak je ale znát, že jde o rutinéra, který jen plní zadání. To se odrazilo i v nekrvavém charakteru scén žraločích řádění. Zadání studia znělo jasně, aby byl film přístupný od 13 let a režisér se mu přizpůsobil. Představitel hlavní role Jason Statham nad tím vyjádřil v rozhovorech zklamání, že opravdu krvavé scény byly vystřihnuty.

Turteltaub se ale rozhodl natočit rodinnou podívanou, která sází víc na lekačky než gore efekty. Původně zvažovaný režisér Eli Roth, tvůrce hororových Hostelů, by zvolil asi pojetí jiné. Co zamrzí rovněž, že se film bere zbytečně vážně nebo vážněji, než by musel. To je znát i z jeho environmentálního poselství, kdy je lidstvo žralokem opět trestáno za svou troufalou zpupnost vůči přirozenému přírodnímu řádu.

Z trailerů se přitom zdálo, že tomu bude přesně naopak, ale nakonec klišé zvítězilo nad potřebným nadhledem a sebereflexivním pohráváním si s žánrem žraločího thrilleru. Režisér ho ničím neobohacuje, ale jeho formulku díky vysokému rozpočtu naplňuje na vizuálně velkorysejší úrovni, než jsme u těchto brakových látek zvyklí. Osobitost, nadsázku nebo nervy drásající napětí od téhle ozubené a na její možnosti nekrvavé prehistorické atrakce ale nečekejte.

AVmania.cz
MEG: Monstrum z hlubin   5

MEG: Monstrum z hlubin

  • Žánr: shark movies
  • Původní název: The Meg
  • www.themeg.movie
  • USA, 2018
  • Scénář: Dean Georgaris, Jon Hoeber, Erich Hoeber (předloha Steve Alten)
  • Režie: Jon Turteltaub
  • Hrají: Jason Statham, Rainn Wilson, Bingbing Li, Masi Oka, Ólafur Darri Ólafsson, Jessica McNamee, Page Kennedy, Shuya Sophia Cai, Ruby Rose, Cliff Curtis
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 09. 08. 2018

 

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud