Pokud za něco Android počítač Mele M8 patří pochválit, tak je to dobré odstínění od tradičního Androidu. Ač se ale nerad opakuji, stále to není ono.
Možná jste to už taky vypozorovali. Objeví se nový počítač s Androidem, který aspiruje na přehrávač k televizoru, a recenze vždy vyzní jako „je to krok správným směrem, ale v cíli ještě nejsme“. Mele M8 ale konečně vypadá, jak by se měl správně vytvářet přehrávač. Hardware s dobrými možnostmi připojení totiž doplňuje i rozumný software. K podpoře UPNP a bezdrátovému sdílení obrazovky s Androidem 4.2 se přidává i upravené prostředí pro pohodlné ovládání jen s obyčejným ovladačem. Bohužel snaha o nízkou cenu se podepsala na zvoleném procesoru, který slušně řečeno nenaplnil očekávání.
Přehrávač je slušně vybavený, bezdrátová část má dobrou externí anténu, dva běžné USB a HDMI doplňuje optický výstup zvuku. Nechybí LAN, nebo čtečka paměťových karet.
Rozumně velká krabička obsahuje všechny potřebné konektory
Launcher, jak má být
Podoba systému Android je dána vzhledem aplikací a jednak spouštěcím prostředím, tzv. launcherem. Na mobilech a tabletech má podobu ikonek na ploše se stavovými lištami, které můžete dotyky a gesty různě ovládat. Tento přístup skvěle funguje na dotykových obrazovkách, na televizoru to ale nejde prakticky používat. Postupem může být vytvoření zcela nové aplikace pro přehrávání obsahu, která se postará úplně o všechno. Za jednu takovou se dá označit XBMC, bohužel její podpora na levných Android počítačích je horší než na ještě levnějším Raspberry Pi.
Standardní přibalený ovladač je fajn, ale na vše v Androidu nestačí
Přehrávač Mele M8 nejde cestou univerzální aplikace, ale obsahuje velmi podařený launcher připomínající spíše styl Windows 8 než Android. Z jednoduchého a přehledného prostředí můžete spouštět libovolné aplikace a problém s ovládáním přehodit na autory aplikací. Upravený launcher se mi opravdu líbí, dobře se nastavuje a používá. Kdyby se takto ovládal každý Android u televize, jen bych to uvítal.
Kvalitní doplňkový ovladač za 900 Kč umí myš, klávesnici a poslouží i jako sluchátko. Jestli chcete jen myš, existují levnější varianty
Problémem jsou tradičně aplikace, ty nejoblíbenější mají prostředí pro dotykové displeje a s obyčejným ovladačem máte smůlu. Nutností tak bude pořízení bezdrátové myši nebo ovladače typu airmouse, který dokáže ovládat kurzor myši pohybem ovladače. Nelze za to kritizovat výrobce Android počítačů k televizoru, je ale nutné vědět, že s obyčejným ovladačem toho moc nedokážete. Bohužel některé hry přímo vyžadují ťuknutí na displej a na televizoru je tak hrát nemůžete.
Allwinner není vítěz
Zásadní slabinou přehrávače je použitý procesor Allwinner A31. Není na něj optimalizován MX Player nebo standardní XBMC, takže budete odkázáni jen na to, co vám výrobce dodá s přehrávačem. Standardní MX Player nepodporuje hardwarovou akceleraci (občas se ji podařilo zapnout, ale ne u všech videí). XBMC jede zoufale pomalu také jen se softwarovou akcelerací.
Mele nabízí s přehrávačem upravený XBMC, který přehrává akcelerovaně přes hardware, má ale své další problémy. Chybějící české rozhraní by se nejspíš dalo nějak dodělat dodatečně, bohužel videa jsou roztažená, aby vyplnila celou obrazovku. Vše, co není 16:9, je tedy deformované. Bohužel tam, kde má tradiční XBMC pro tyto možnosti podrobná nastavení, nemá verze od Mele nic. Pro přehrávání filmů to tedy není vhodné a to je u přehrávače k televizi docela problém.
Chyběl jen kousek
Nebýt procesoru, měl bych Mele M8 málo co vytknout. Cena 2 390 Kč je v pohodě, prostředí vypadá skvěle a dobře se ovládá, podpora pro UPNP přehrávání funguje. Bezdrátové sdílení displeje tzv. Miracast také potěší, byť nefunguje při připojení drátovou sítí (to je bohužel vlastnost Miracastu). Nemůžete si ale vybrat libovolnou oblíbenou aplikaci pro přehrávání videa. Těch, co podporují Allwinner A31, je totiž velmi málo.
Technické parametry najdete na webu Umax.cz