© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.

© 2018 Paramount Pictures.
© 2018 Paramount Pictures.
© 2018 Paramount Pictures.
© 2018 Paramount Pictures.
15
Fotogalerie

Mission: Impossible – Fallout je nejlepší akční film roku 2018 [recenze]

Nejlepší díl série a akční film roku, plný zvratů a spektakulární akce. Agent Ethan Hunt se ocitá na šachovnici mocenských zájmů různých tajných agentur, které proti sobě intrikují a vzájemně si nevěří.

Komerční jistota, která jde ruku v ruce s kvalitou, je pro Toma Cruise už léta akční špionážní série Mission: Impossible. Herec rád spolupracuje s tvůrci, k nimž má důvěru, takže není divu, že i šestka Mission: Impossible je z dílny Christophera McQuarrieho, který si k ní, tak jako v případě předchozího dílu Národ grázlů, napsal scénář.

Důvěra mezi hercem a režisérem

S McQuarriem jako scenáristou nebo režisérem přitom Tom Cruise spolupracuje už poněkolikáté. Oscarový scenárista za Obvyklé podezřelé napsal nebo dotáhl do finální podoby scénáře ke Cruisovým filmům ValkýraNa hraně zítřkaMumie nebo Jack Reacher: Poslední výstřel, který i režíroval. Na příští rok pak pro něj píše v režii Josepha Kosinského dvojku osmdesátkového komerčního hitu Top Gun.

Opakovaná spolupráce, trvající deset let a vzájemná důvěra mezi režisérem a hercem a v případě série Mission: Impossible i producentem Tom Cruisem není této sérii na škodu. Naopak. Každý z dosavadních dílů série točil jiný režisér a šlo o velká jména (Brian De Palma, John Woo, J.J. Abrams, Brad Bird). McQuarrie je ale prvním, který si svou roli zopakoval dvakrát po sobě a vsadil bych se po nadšených ohlasech na šestku, že ne možná naposledy.

Pátý a šestý díl jsou spolu organicky propojeny nejen postavami z předchozího filmu, jako jsou nový šéf IMF Alan Hunley (Alec Baldwin) nebo tajemná britská agentka Ilsa Faust (Rebecca Fergusson), ale především, a to je v sérii také novinka, postavou záporáka Solomona Lanea (Sean Harris), který si svou roli, podobně jako režisér, zopakoval. Kdo naopak vedle známých postav z předchozích dílů, jež tvoří tým IMF (Luther Stickell, Benji Dunn), absentuje, je analytik William Brandt v podání Jeremy Rennera. Údajně kvůli závazkům, jež měl vůči marvelovské superhrdinské sérii.

Apoštolové

Solomon Lane je i tím, okolo něhož scenárista a režisér v jedné osobě buduje výchozí zápletku nového příběhu. Uběhly dva roky od jeho zadržení a Syndikát, jemuž vévodil a který byl složený ze zběhlých agentů tajných služeb, usilujících za pomocí teroristických akcí o zavedení nového světového pořádku, se transformoval do jiné tajné organizace s názvem Apoštolové.

Ta nyní usiluje o získání tří plutoniových jader na černém trhu, potřebných pro výrobu jaderné zbraně. Tým IMF je o tom zpraven, má naplánovanou akci v Berlíně na jejich zajištění, ale něco se pokazí, Ethan Hunt (Tom Cruise) upřednostní život svého parťáka a kradená radioaktivní látka se dostane do rukou teroristů pod vedením Johna Larka.

Když se těmto navíc podaří unést norského jaderného vědce Nilse Debruuka (Kristoffer Joner), situace je nadmíru vážná, protože za pomocí něj jsou zločinci schopni vyrobit tři malé nukleární zbraně, zaměřené na tři předem vybrané cíle v podobě velkých světových měst s počtem milionů lidí, kteří se tak ocitají v ohrožení.

Přetahovaná tajných agentur

IMF chce svou chybu napravit, ale ocitá se pod silných tlakem konkurenčních tajných organizací, jako je CIA, jejíž nová šéfka Erica Sloane (Angela Bassett) pověří svého speciálního agenta Augusta Walkera (Henry Cavill), aby na Ethanovu misi dohlížel.

Rozdíl mezi oběma agenty a jejich metodami dobře vyjadřuje Walkerova hláška: „Zatímco vy používáte skalpel, já dávám přednost kladivu.“ A opravdu, jestliže Ethan k tajným operacím přistupuje s chirurgickou precizností a analytickým vyhodnocováním situace, tak jeho o dvě dekády mladší kolega na to jde mnohem krvavěji a razantněji.

Tahle terminátorská mlátička s mohutným knírem ale není jedinou novou postavou. Do špionážní hry o plutonium vstupuje i Bílá vdova (Vanessa Kirby) a z minulého dílu Ilsa Faust. Navzájem si ale tyto figurky na šachovnici mocenských zájmů jednotlivých tajných agentur nevěří, protože každá z nich sleduje trochu odlišné zájmy.

Walker má nějaké instrukce od šéfky CIA, o nichž není zpraven tým IMF, Ilsa je stejně tajemná jako minule a není jisté, pro koho vlastně pracuje a jaké jsou její motivace. Do toho se ukáže, že Apoštolové infiltrovali jednu z tajných služeb, které proti nim postupují.

Za této situace se nelze divit, že si agenti různých tajných služeb nejen navzájem nevěří, ale že proti sobě intrikují, vytvářejí na sebe pasti a podrazy, které nám znesnadňují po část vyprávění orientaci v tom, kdo je tu za postavu kladnou či zápornou.

Zápletka s mnoha zvraty, šťastnými náhodami i překvapivými odhaleními je možná až příliš překombinovaná. Agenti mění identity a přisvojují si masky těch, po kterých pasou. Scenárista dávkuje informace postupně a spoléhá na to, že divák je pozorný a ve frenetickém akčním tempu stíhá všechny tyto příběhové nuance ohledně dvojitých her agentů sledovat.

Akční adrenalinová rozkoš

A to tempo je opravdu vražedné, protože čas nemilosrdně běží a Ehan Hunt se doslova prožene mnoha atraktivními lokacemi. Práce s lokacemi je velmi nápaditá, ať už jde o skladiště v Berlíně, ulice a parky v Paříži, střechy a katakomby v Londýně nebo finále v zasněženém Kašmíru, které se natáčelo ve skutečnosti na Novém Zélandu.

Akční sekvence jsou podobně jako v předchozím dílu členěny do několika bloků, podle místa, kde se odehrávají a vrcholí půlhodinovou adrenalinovou rozkoší s helikoptérami v himalájských horách. Ale i předchozí sekvence nabízí vůbec to nejlepší, co jsme mohli z hlediska akce dosud v sérii vidět.

O Tomovi Cruiseovi se ví, že náročné kaskadérské kousky podstupuje sám a je tomu tak i zde. Kvůli natáčení si udělal oprávnění k pilotování helikoptéry a sám skočil z letadla z výšky něco málo pod osm kilometrů. Podstoupil tzv. HALO seskok, který slouží speciálním jednotkám v rámci náhlých přepadovek. Jedinec, vybavený padákem, v něm skáče z výšky osm tisíc metrů střemhlav k zemi, přičemž tento padák se otevírá až ve výšce cca 650 metrů nad zemí.

Pařížský seskok, honička na motorkách v protisměru v ulicích Paříže a kolem Vítězného oblouku, pěstní souboj na pánských záchodcích, londýnské přeskakování mezi střechami domů, z něhož si Cruise odnesl zlomený kotník a tučné bolestné od pojišťovny, visení z příkrých srázů, souboj helikoptér a manévry s ní prováděné, včetně spouštění se dolů po laně. Na všech těchto scénách je vidět poctivá kaskadérská škola, která se dnes v digitálních superhrdinských blockbusterech už nenosí.

Režisér ve spolupráci s kameramanem Lornem Balfem ji navíc umí zprostředkovat náležitě syrově, realisticky blízko, až máte pocit, že se s Ethanem Huntem ocitáte ve středu dění a přitom přehledně. Akční scény jsou choreograficky propracované a precizně nasnímané i ozvučené, tak aby byl divácký zážitek z nich co nejvíc vtahující.

Osobnější rozměr mise

A i když se v nich hraje o osud světa, nebo třetiny jeho populace, která má být zasažena kontaminací vody, nikdy se z nich zároveň neztrácí zřetel na osudy těch, kteří jsou Ethanovi nejbližší. Proto je do hry vtažena jeho manželka Julia (Michelle Monaghan), která se objevila ve třetím díle a krátce na konci toho čtvrtého Ghost Protocol.

Ve trojce se Julia kvůli Ethanově práci ocitla ve velkém nebezpečí a šlo tak o jeho nejosobnější misi, na což McQuarrie navazuje a činí ji opět velmi osobní. Ne nutně však temnější ve stylu Nolanových batmanovek nebo bondovek jako Skyfall s Danielem Craigem.

Ethan čelí následkům svých rozhodnutí, kdy byl pro záchranu bližního ochoten riskovat životy mnohých, čímž jeho mise získá vnitřnější rozměr. Její dramatický potenciál je ale v akčním běhu shazován odlehčujícími a s nadsázkou podanými humornými momenty a také tím, že se důraz klade především na onu spektakulární akci. Hudební doprovod Lornea Balfea jí dodává ten správný náboj, stejně jako co největší plátno kina.

Nejlepší díl série

Šestka Mission: Impossible si bere to nejlepší z předchozích dílů série. Z trojky její osobní charakter, z jedničky její špionážní atmosféru a zapeklité zvraty, ze čtyřky její nadsázku a těkající dynamiku, ze dvojky naddimenzovanou akci, z pětky nejasnost ohledně motivací jednotlivých hráčů v této špionážní hře.

Z těchhle atributů předchozích dílů se režisérovi podařilo vytvořit nejdelší, nejdražší a nejlepší díl série a dosud nejlepší akční film roku. Tom Cruise v šestapadesáti letech dokazuje, že rozhodně nepatří do starého akčního železa a že nějaké přepřahání v této sérii s jiným hlavním hrdinou není na místě.

Jiná akční série s názvem Rychle a zběsile zažila své vrcholy také s pátým a šestým dílem, po nichž vyvstala otázka, kam dál, když režisér Justin Lin vybrousil svůj styl k dokonalosti. U Mission: Impossible nastane zřejmě podobné tázání, aby akční kousky zůstaly ještě stále v hranicích pravděpodobnosti a uvěřitelnosti ohledně fyzikálních zákonů a neposunuly se někam k superhrdinským marvelovkám.

Protože zatím je to pořád ještě současně moderní i lehce nostalgická blockbusterová zábava, která se opírá o poctivou kaskadérskou fyzickou akci a špionážní zvraty, které vás nutí soustředit se na to, kdo v téhle rozehrané partii kope za čí zájmy a proč. Přednosti předchozího dílu tu získávají bonus v ještě výraznější a propracovanější akci než minule. Nejen fanoušci akčních filmů a této série budou hodně spokojeni.

AVmania.cz
Mission: Impossible – Fallout   9

Mission: Impossible - Fallout

  • Žánr: akční špionážní thriller
  • Původní název: Mission: Impossible - Fallout
  • www.paramount.com/movies/mission-impossible-fallout
  • USA, 2018
  • Scénář: Christopher McQuarrie
  • Režie: Christopher McQuarrie
  • Hrají: Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Henry Cavill, Vanessa Kirby, Alec Baldwin, Simon Pegg, Ving Rhames, Sean Harris, Michelle Monaghan, Angela Bassett
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 02. 08. 2018

Určitě si přečtěte

Články odjinud