Mitsubishi HC6000: test Full HD projektoru

8. července 2008
TWEET SDÍLET
Chcete opravdu tichý projektor na filmy v Full HD rozlišení? Toužíte po výborném kontrastu a skvělém podání černé?

LCD projektor s kontrastem a černou úrovně LCOS projektoru Sony VW60, který se dá dnes sehnat za mnohem rozumnější cenu než VW60? Mitsubishi HC6000 dokazuje, že nic není nemožné.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud byl s ohledem na svou cenu v oblasti černosti černé a kontrastu obrazu VW60 pro mě mírným zklamáním a stejnou pozitivní šokovou terapii jako JVC DLA-HD1 mi v těchto oblastech neposkytnul, tak HC6000 mi opět dokázal, že ve frontální projekci ještě šokovat lze, byť jen v míře omezené cenovými a technologickými kategoriemi.

LCD elita

Když totiž HC6000 před rokem přišel do prodeje, měl punc elity mezi LCD a elitní byla i jeho cena. Dnes ho jde ale už na netu najít (projektory-slevy.cz) za zhruba 65 tisíc, což podle mého názoru odpovídá náskoku, který má ve výše zmiňovaných položkách oproti ostatním zhruba stejně starým Full HD LCD projektorům. Musím ale podtrhnout, že za skoro původní cenu, kterou za HC6000 požaduje třeba pixmanie, bych ho rozhodně tak vřele doporučit nemohl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Černost černé, kterou je HC6000 schopen s pomocí své velmi rychlé a velmi agresivní dynamické clony vyprodukovat je pozoruhodná, ale tatáž clona má i svá úskalí. Někdy totiž zatemňuje obraz s takovou vervou, že bílý text na černém pozadí najednou vypadá rušivě šedě a při typu záběrů, které neobsahují žádné světlé body, které by clonu trochu zbrzdily, je schopná z některých záběrů doslova vysát život.

Klepněte pro větší obrázek

Škoda, že HC6000 na své elitní ambice příliš nevypadá. Její design je evidentně projektovaný výhradně na stropní zavěšení a při umístnění na polici vyhlíží asi tak elegantně jako čerstvě zastřelená kachna. Ještě plastikově nevzhlednější je dálkové ovládání, které příliš nesedí v ruce a v zatemněné místnosti je díky chabému podsvícení téměř nečitelné. Při instalaci také dejte pozor na to, že podobně jak bohužel u většiny projektorů, je HC6000 přednastavený s mírným ořezem obrazu, který ovšem u HD zdrojů signálu nejenže postrádá smysl, ale může obraz znatelně zhoršit. Na rozdíl od většiny projektorů, které podobné záležitosti řeší automaticky má HC6000 poměrně velkou škálu ovládání elektronického potlačení šumu a různých jiných artefaktů standardních DVD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Blu-raye měly s kompresí problémy jen v počátcích své existence, dnes spíš bojují filmový puristi proti agresivnosti s jakou na nich studia aplikují právě digitální redukci šumu (což vede často k efektu „voskových obličejů“). Ta by totiž měla být řešena pokud možno pouze zobrazovacím zařízením nebo přehrávačem. Na HC6000 si můžete názorně odzkoušet jak potlačení šumu a artefaktů zároveň redukuje jemné detaily a rozmazává obraz. Mimochodem ještě v jedné oblasti HC6000 rozhodně elitou je a to v hlasitosti větráčku (jen 19 dB!). Pokud se mi už větráček v Sony VW60 zdál téměř neslyšitelný, tak ten v HC6000 ho ještě zahanbuje (oproti ostatním LCD jde o opravdu dramatický rozdíl).

LCD se nezapře

Kus HC6000, který jsem dostal na testování hned při prvním zapnutí připomněl, že přes skvělou černou a kontrast sleduji stále LCD. Při pouhých 100 hodinách (které měl na svíceno) byl přímo v prostředku spodní části obrazu (takže byl znatelný i v černé liště vykrývající širokoúhlé /2.39:1/ filmy) velikánský prachový chuchvalec. Přiložený náhradní prachový filtr HC6000 sice vypadal velmi masivně a solidně (ne jako ta tenounká chudinka, kterou pro podobný účel používá například Epson), ale evidentně ani to nestačilo. LCD projektor prostě vedle sekundárního vyhřívání místnosti dobře využijete i jako extrémně účinný vysavač všech prachových částeček v okruhu několika metrů.

Dále mnou zkoumaný kus HC6000 vykazoval ve velmi výrazné podobě další z typických LCD zel: diskolorace neboli shading. V tomto případě v podobě nažloutlých soustředěných kruhů, což by napovídalo, že je způsobuje pravděpodobně polarizační filtr. Zatímco barevné rohy typické pro starší generace LCD panelů v nových full HD verzích víceméně vymizely, podobné kruhové útvary (asi odpověď výrobců elektroniky na záhadu kruhů v obilí) způsobené filtry nejsou rozhodně žádnou vzácností.

Když už jsme u negativ, tak musím poznamenat, že ani zpracování obrazu HC6000 mě zrovna neohromilo. Nejen, že si nebyl schopen rozumně poradit s prokládaným signálem včetně 1080i, ale standardní DVD na něm nevypadala uspokojivě upscalovaná do jakéhokoliv rozlišení. (Třeba Panasonic PT-AE2000, který právě testuji, v tomto ohledu poskytuje nesrovnatelně lepší výsledky, tedy vyjma deinterlacingu, který z Full HD projektorů, které sem viděl, zvládá přijatelně pouze Epson TW1000 a Sony VW60). HC6000 tak můžu s čistým svědomím doporučit jen těm, kteří se něm chtějí dívat převážně na Blu-Ray nebo jiný zdroj pravého HD signálu; dobrým řešením pro zájemce by mohl být i lepší DVD přehrávač s kvalitním přepočtem přímo na 1080p.

HC6000 se vybarvuje

Určitým omezením HC6000 je i nekorigovatelné přednastavení barev, které po změření ukazují pro DK projektory poměrně typický obrázek:

Klepněte pro větší obrázek

Zvláště zelená je saturací a zabarvením značně mimo normou předpokládaného cíle, což může dát přírodním záběrům hodně nepřirozený vzhled („neonová louka“).

Zatímco u jiných přístrojů mívá ovladač color vliv převážně na jasovou Y složku a ne na saturaci a tón barev (a tudíž s nimi můžete většinou způsobit víc škody než užitku), ten HC6000 má ale na saturaci vliv poměrně značný a s nastavením -8 dostanete alespoň červenou na z hlediska saturace a zabarvení korektní pozici.

Klepněte pro větší obrázek

Problém je, že zelená je stále hodně mimo, takže tímto získáte nepoměr příliš vybledlé pleťové barvy obličejů a stále přesaturované „přírody“. Nejlepší je tedy smířit se s kompromisem někde mezi 0 a -8.

Co se týče přednastavení jasových stupňů (šedé škály), HC6000 nabízí tyto tři:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

warm, která se pohybuje mezi 5500K a 6000k

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
medium, který se drží celkem rovnoměrně 7000K a je tak z představení cíleným 6500K nejblíže
(i když stále vykazuje znatelný přebytek modré)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A cold, která je tak chladná (modrá), že se její naměřené hodnoty ani nevlezly do tabulky

Na rozdíl od colorspace je ale naštěstí možné šedou škálu poměrně přesně nakalibrovat:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ještě více od cíle jsou přednastavení gamma korekce od doporučované hodnoty 2.2:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
cinema
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
video
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
sports

Naštěstí HC6000 opět nabízí efektivní gamma equalizer umožňující se doporučovaným hodnotám více přiblížit.

Po zkušenostech s testovaným kusem Mitsubishi HC6000 bych nedoporučoval kupovat projektor na dálku (bohužel problémy s diskoloracemi se ale mohou objevit hned nebo i po delším provozu na kterémkoliv LCD a méně často ale přece i u LCOS projektoru). Celkově však můžu HC6000 těm, kteří se chtějí dívat na Blu-raye a jiný pravý HD materiál tento tichounký Full HD projektor doporučit, jen nesmějí být perfekcionisty, co se přesného vzhledu barev týče.

MITSUBISHI HC6000

Doporučená cena 74 958 Kč

 • technologie 3x LCD, 1920 x 1080
 • svítivost 1000 ANSI lm
 • kontrast 13000:1
 • hlučnost 19 dB
 • velikost obrazu maximální úhlopříčka: 762 cm, minimální úhlopříčka: 127 cm
 • optika motorový posun čočky: vertikální 75%, horizontální 5%, motorový zoom a ostření, motorová clona
 • výkon lampy 160 W
 • lichoběžníková korekce ano
 • vstupy 1x HDMI, 1x kompozitní video 1x Cinch, 1x komponentní video 3x Cinch , 1x S-video 4pin miniDin, Vstup PC1x 15pi HD-SUB
 • výstupy 1x trigger (ovládání připojených zařízení)
 • vzdálené ovládání 1x RS-232C
 • normy PAL, PAL-M, PAL-N, PAL60, SECAM, NTSC, NTSC 4.43, 480i/p, 576i/p, 1080i 60/50 Hz, 1080p 60/50/24 Hz, 720p
 • rozměry (v × š × h) 12,5 cm x 33,4 cm x 35,2 cm
 • hmotnost 5,6 kg
 • spotřeba 250 W
 • příslušenství napájecí kabel (2,9 m), dálkové ovládání, baterie dálkového ovládání (typ AA, 2 ks), VGA kabel, RS-232C kabel, kryt objektivu

Zapůjčil

 • Nowatron Elektronik, spol. s r. o.
 • tel. 251 614 051
 • www.nowatron.cz
 • Záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Vysoké rozlišení, Test, Projektory, Televize na Heureka.cz

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix