Mladí lidé nechtějí za seriály platit

Mladí lidé nechtějí za seriály platit

Pokud čtete AVmanii, tak jste si asi všimli, že články o seriálech pro nás připravují autoři webu, který se specializuje právě na seriály – EDNA.cz. Nedávno tento web provedl mezi svými uživateli průzkum, jak se dostávají ke svým oblíbeným seriálům. Cílem průzkumu bylo zjistit také, co považují za největší překážky při sledování seriálů a zda si dovedou představit za seriály platit.

Fakte je, že v posledních let se v den premiéry v USA televizní seriály se ihned dostanou do celého světa, bohužel však vždy nelegální cestou. Americká studia sice dávají své seriály online na služby jako Netflix, Hulu nebo Itunes, ty jsou však dostupné opět jen v USA či v některých zemích Západní Evropy.

Ale pokud vezmeme legální cestu, tak zatímco filmové hity se k nám z USA dostávají se žádným či velmi malým zpožděním oproti americké premiéře, na nejnovější televizní pořady si musíme počkat většinou několik měsíců a v některých případech i několik let. Dle Tomáše Vyskočila ze seriálového webu Edna.cz americké seriály přitom poslední roky zažívají obrovskou renesanci, jsou do nich investovány peníze srovnatelné s filmy a hrají v nich či je režírují největší osobnosti.

Edna1.JPG 

A jsme u zdrojů, odkud ti, kdo chtějí seriály sledovat, tak odkud je berou. V zásadě jsou dvě možnosti – buď prostřednictvím sdílecích nástrojů jako jsou torrenty nebo stahováním z úložišť. Z průzkume webu Edna.cz vyplývá, že zhruba 43 % lidí používá torrenty, jen o dvě procenta méně připadá na uživatele, co si stahují z úložišť. To jsou výsledky velkého průzkumu, kterého se zúčastnilo necelých 800 uživatelů. Zbylá procenta připadají na online sledování.

Největší překážkou ale představuje čekání na titulky, neboť málokterý fanoušek má angličitnu na takové úrovni, aby pro něj byly titulky zcela zbytečné. Ty jsou připravované jinými fanoušky na základě originálních titulků. V Čechách je už několik desítek kvalitních překladatelů, kteří tyto seriály ve svém volném čase velmi kvalitně a přitom rychle v rámci několika hodin přeloží a klidně by se mohli živit překladem i profesionálně. Lidé dávají přednost vždy verzi s titulky před dabingem, ale v průzkumu čekání na titulky jako problém označilo 57 %, zároveň s tím 44 % lidí potom také problémy vyhledání zdroje. Mnoho úložišť je pod přísným drobnohledem majitelů autorských práv a najít zdroj několik dní po premiéře je už těžké. Důkazem toho je i uzavření populárního vyhledávače torrentů Isohunt.com, který byl v provozu celých 10 let, ale po odsouzení majitele webu za porušování autorských práv a po udělení pokuty 112 miliónů dolarů web zavřel.

Výsledek průzkumu je jasný: ti starší jsou ochotní platit za pohodlí, mladší chtějí vše zdarma. 55 % lidí nechce za seriály platit, zbytek si to dovede představit ve formě buď měsíčního předplatné nebo platby za díl. Vysoké procento potvrzuje popularitu stahování přes torrenty, protože ty jsou zdarma. Navíc v televizi je seriál vždy zdarma pouze s reklamou.

Jak řekl Tomáš Vyskočil, cílem průzkumu bylo ukázat, že mezi lidmi existuje část těch, kteří jsou připraveni za seriály platit a přivítali by pohodlný a jednoduchý servis. Ochota se zvyšuje s věkem a příjmovou skupinou, naopak čím jsou lidé mladší, tím jdou lidé hlavně po nabídce zdarma. Otázkou zůstává, zda mladí lidé, kteří jsou zvyklí mít „seriály zdarma“ budou v případě legální nabídky ochotni platit.

Na adresu průzkumu je nutno připomenout fakt, že web Edna.cz vyhledávají zejména ti, kteří sledují nejnovější seriálovou produkci, nikoliv ti, kterým stačí až velmi opožděné uvedení například na Prima Cool v českém dabingu, tudíž průzkum nelze považovat za zcela vypovídající. Situace se seriály se ale zlepšuje, například i ČT nakoupila několik kvalitních seriálů, které velmi kvalitně dabuje. Na závěr lze říci, že zde tedy chybí „jen“ legální služby pro ty, kteří chtějí vidět seriál v originále co nejrychleji po uvedení v USA, je pak otázkou zda se vyplatí pro pár tisíc lidí, kteří navíc si zvykli neplatit, takové služby zřizovat.

Zdroj: Edna.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud