Mladí lidé nechtějí za seriály platit

23. října 2013
TWEET SDÍLET
Mladí lidé nechtějí za seriály platit

Pokud čtete AVmanii, tak jste si asi všimli, že články o seriálech pro nás připravují autoři webu, který se specializuje právě na seriály – EDNA.cz. Nedávno tento web provedl mezi svými uživateli průzkum, jak se dostávají ke svým oblíbeným seriálům. Cílem průzkumu bylo zjistit také, co považují za největší překážky při sledování seriálů a zda si dovedou představit za seriály platit.

Fakte je, že v posledních let se v den premiéry v USA televizní seriály se ihned dostanou do celého světa, bohužel však vždy nelegální cestou. Americká studia sice dávají své seriály online na služby jako Netflix, Hulu nebo Itunes, ty jsou však dostupné opět jen v USA či v některých zemích Západní Evropy.

Ale pokud vezmeme legální cestu, tak zatímco filmové hity se k nám z USA dostávají se žádným či velmi malým zpožděním oproti americké premiéře, na nejnovější televizní pořady si musíme počkat většinou několik měsíců a v některých případech i několik let. Dle Tomáše Vyskočila ze seriálového webu Edna.cz americké seriály přitom poslední roky zažívají obrovskou renesanci, jsou do nich investovány peníze srovnatelné s filmy a hrají v nich či je režírují největší osobnosti.

Klepněte pro větší obrázek 

A jsme u zdrojů, odkud ti, kdo chtějí seriály sledovat, tak odkud je berou. V zásadě jsou dvě možnosti – buď prostřednictvím sdílecích nástrojů jako jsou torrenty nebo stahováním z úložišť. Z průzkume webu Edna.cz vyplývá, že zhruba 43 % lidí používá torrenty, jen o dvě procenta méně připadá na uživatele, co si stahují z úložišť. To jsou výsledky velkého průzkumu, kterého se zúčastnilo necelých 800 uživatelů. Zbylá procenta připadají na online sledování.

Největší překážkou ale představuje čekání na titulky, neboť málokterý fanoušek má angličitnu na takové úrovni, aby pro něj byly titulky zcela zbytečné. Ty jsou připravované jinými fanoušky na základě originálních titulků. V Čechách je už několik desítek kvalitních překladatelů, kteří tyto seriály ve svém volném čase velmi kvalitně a přitom rychle v rámci několika hodin přeloží a klidně by se mohli živit překladem i profesionálně. Lidé dávají přednost vždy verzi s titulky před dabingem, ale v průzkumu čekání na titulky jako problém označilo 57 %, zároveň s tím 44 % lidí potom také problémy vyhledání zdroje. Mnoho úložišť je pod přísným drobnohledem majitelů autorských práv a najít zdroj několik dní po premiéře je už těžké. Důkazem toho je i uzavření populárního vyhledávače torrentů Isohunt.com, který byl v provozu celých 10 let, ale po odsouzení majitele webu za porušování autorských práv a po udělení pokuty 112 miliónů dolarů web zavřel.

Výsledek průzkumu je jasný: ti starší jsou ochotní platit za pohodlí, mladší chtějí vše zdarma. 55 % lidí nechce za seriály platit, zbytek si to dovede představit ve formě buď měsíčního předplatné nebo platby za díl. Vysoké procento potvrzuje popularitu stahování přes torrenty, protože ty jsou zdarma. Navíc v televizi je seriál vždy zdarma pouze s reklamou.

Jak řekl Tomáš Vyskočil, cílem průzkumu bylo ukázat, že mezi lidmi existuje část těch, kteří jsou připraveni za seriály platit a přivítali by pohodlný a jednoduchý servis. Ochota se zvyšuje s věkem a příjmovou skupinou, naopak čím jsou lidé mladší, tím jdou lidé hlavně po nabídce zdarma. Otázkou zůstává, zda mladí lidé, kteří jsou zvyklí mít „seriály zdarma“ budou v případě legální nabídky ochotni platit.

Na adresu průzkumu je nutno připomenout fakt, že web Edna.cz vyhledávají zejména ti, kteří sledují nejnovější seriálovou produkci, nikoliv ti, kterým stačí až velmi opožděné uvedení například na Prima Cool v českém dabingu, tudíž průzkum nelze považovat za zcela vypovídající. Situace se seriály se ale zlepšuje, například i ČT nakoupila několik kvalitních seriálů, které velmi kvalitně dabuje. Na závěr lze říci, že zde tedy chybí „jen“ legální služby pro ty, kteří chtějí vidět seriál v originále co nejrychleji po uvedení v USA, je pak otázkou zda se vyplatí pro pár tisíc lidí, kteří navíc si zvykli neplatit, takové služby zřizovat.

Zdroj: Edna.cz

Témata článku: Seriály

Určitě si přečtěte

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík