mobiBLU BOXON: test MP3/MP4 přehrávače

30. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Podrobný test jednoho z nejmenších osobních přehrávačů s množstvím zajímavých funkcí a jednou atypickou.

Co a kdo je vlastně mobiBLU Boxon? Stručná charakteristika by mohla vyznít zhruba takto - osobní přehrávač, který nabízí výborný poměr dostupných funkcí vůči své velikosti. Ač bude značka mobiBLU pro většinu populace patrně neznámá, tam odkud pochází, je známá velmi dobře a navíc populární. Mnozí už mohou správně tušit, že horkým adeptem na místo svého vzniku (nikoli výroby) je právě Jižní Korea. Důležité je ale to, že je prodáván i u nás a má co nabídnout.

Hodně displeje v maličkém těle

Je pravda, že displej s rozměry 25 × 35 mm není nic extra, ale pokud preferujte i minimální rozměry přehrávače, větší displej budete hledat jen těžko. Jedná se o displej s technologií OLED a 260 tisíci barvami, jehož typickým kladem je nižší spotřeba, ale bohužel má i zápory. Ten největší je v minimální čitelnosti displeje na přímém slunci. Tento konkrétní kousek se bohužel také nemůže pochlubit jemným rastrem, s rozlišením 64 × 96 pixelů zkrátka moc kouzel dělat nelze.
Klepněte pro větší obrázek

Hezké, ale komplikované

Vzhledem k tomu, že displej zabírá většinu přední plochy, musela ustoupit i ovládací tlačítka do méně atraktivních míst. Je jich celkem 8 (v podstatě je to jen čtveřice dvojtlačítek) umístěných z vrchní a zadní strany. Jsou ale poměrně malá a málo vystouplá a navíc ani ne úplně logicky rozmístěna, což minimálně z počátku bude překážkou pro jistý a svižný pohyb v nabídce. Ta je sama o sobě přehledná, z části grafická a chybělo nám v ní jen více nastavení. Kladně hodnotíme rychlost odezvy, která je na velmi dobré úrovni.
Klepněte pro větší obrázek

Hudba jak je libo

Za co se tento mrňous rozhodně stydět nemusí, je podpora hudebních formátů. Jen těžko se najde někdo, komu by nestačilo přehrávat formáty MP3, WMA (s maximálním datovým tokem 192 kb/s), chráněné WMA, OGG a ASF. Mimo to si můžete skladby okořenit jejich texty, a to nejčastěji používanými formáty textů LRC a LDB.
 
Ukládání do více složek a podsložek není pro Boxon žádný problém a s možností zobrazování a procházení stromové struktury bude svižná i orientace.
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stále slušná rychlost i výdrž

Přenosovým protokolem je k naší spokojenosti typický USB Mass Storage, vyžadovány nejsou ani žádné speciální redukce a konektory a vystačíte si s klasickým miniUSB (pod krytkou). Rychlost přenosu při čtení se průměrně pohybuje okolo 4 MB/s a při zápisu 2,7 MB/s. Není to sice žádný velký fofr, ale vzhledem k maximální kapacitě 2 GB bude zaplnění trvat přijatelnou dobu.
 
Vzhledem k celkové velikosti nelze čekat ani extrémní časy při přehrávání hudby. I tak si hudební prožitek můžete dopřávat 10 a půl hodiny.
 

Video na hraně

Na takto malém přehrávači by přehrávání video souborů každý neočekával, ale zkrátka to možné je. Přehrávač „přechroupá“ soubory typu AVI s formáty DivX 4 až 6, ale v podstatě se nevyhnete konverzi dodaným programem. Ten převádí všechna videa na rozlišení 160 × 128 (s většími si přehrávač neporadí) a bez možnosti volby kvality.
Klepněte pro větší obrázek
Na výběr máte mezi bílou a černou verzí
Displej má navíc hrubší rastr, a tak se pro vás sledování videa na tomto prckovi patrně nestane nezapomenutelným zážitkem. Nenáročnému divákovi i přesto stačit může.
 
Mimo přehrávání videa nemůže samozřejmě chybět ani prohlížení obrázků. Podporován je sice jen jeden, ale zato ten nejpoužívanější formát JPEG. V tomto případě se už nemusíte obtěžovat s nějakým zmenšováním, mobiBLU zobrazí obrázky s libovolným rozlišením.
 

Jak se do něj všechny ty funkce vešly...

Už jsme si všichni zvykli, že podporou hudby a obvykle i videa funkční nabídka přehrávačů nekončí. Běžnou funkcí je možnost čtení textových souborů (TXT), které Boxonu taktéž nechybí. Další a již méně standardní funkcí je například budík. Nechybí diktafon a FM rádio s poměrně dobrou citlivostí, automatickým skenováním a dvaceti místy pro uložení stanic. Z doplňkových, ale praktických, funkcí se můžete těšit na zobrazování hodin i data (hodiny lze nastavit i jako spořič) a nastavitelný časovač vypnutí.
Klepněte pro větší obrázek 
Pokud si do přehrávače nahrajete poslední dostupnou verzi firmwaru (1.07), dočkáte se i výkladového slovníku. Jeho využití je však až komicky malé, jelikož se jedná o slovník anglicko-korejský. Že bychom se u jinak praktického slovníku dočkali i češtiny se nám nezdá ani v nejdivočejších snech, ale třeba se objeví alespoň anglicko-anglická mutace.
 
Pokud si s angličtinou příliš nerozumíte, pak vás asi nepotěšíme zprávou o absenci českého prostředí. Nabídka je však řešena logicky a tak se v ní i bez znalosti cizích jazyků neztratíte. České znaky podporuje jen částečně, názvy všech souborů jsou korektní, ale v TXT souborech a u ID3 tagů jsou některé české znaky chybné.
 

Pojďte s ním třeba Skype

Ojedinělou a do jisté míry i exkluzivní je VoIP funkce. Stačí ji v nabídce aktivovat, přehrávač připojit k počítači přes USB rozhraní a rázem se z něj stává další zvukové zařízení obsahující mikrofon i sluchátka. V takovém režimu jej lze elegantně využít pro internetovou komunikaci, například přes známý Skype. Z vlastní zkušenosti musíme potvrdit, že skutečně funguje a funguje dobře.
 

Dobrý zvuk dovnitř i ven

Kvalita zvukového výstupu není úplně na špici a nemůže se srovnávat např. s nedávno recenzovanými modely Samsung YP-P2 a YP-T10. Nicméně je stále na dobré úrovni, pro kterou se stále ještě vyplatí zvažovat pořízení dražších sluchátek. Podstatné je, že do výstupu neproniká žádné rušení a zvuk není zkreslen ani při velkém zesílení. Ocenění si zaslouží i výkon, který je na takového prcka skutečně velmi dobrý.
 
Dodaná sluchátka nabízí spíše tradiční poměr zvuku k ceně. To znamená, že nepříliš náročným „posluchačům“ nemusí vadit minimum basů a spokojí se s dobrými středy a částečně i výškami. Ti ostatní je za kvalitnější zřejmě vymění.
 
Možnosti úpravy zvuku jsou nadprůměrné. Mimo pěti přednastavených ekvalizérů je k dispozici i efekt kvalitního prostorového zvuku SRS WOW a samozřejmě i ekvalizér uživatelský. Ten vám však nabídne nadstandardně 8 pásem.
Klepněte pro větší obrázek
Další velkým kladem je možnosti nahrávání nejen z diktafonu a FM rádia, ale také nečekaně i z linkového vstupu (linkový kabel je součástí). A narozdíl od mnoha jiných přehrávačů je nahrávání dobře prakticky využitelné, protože si můžete ve všech případech zvolit z pěti úrovní kvality formátu MP3.
 

Verdikt

V malém těle nejen velký duch, ale i bohatá podpora hudebních formátů. MobiBLU Předvedl několik zajímavých funkcí, možnost využití pro internetovou komunikaci, linkový vstup a velmi dobré možnosti nahrávání. S rezervou ale musíte brát přehrávání videa, chvíli si zvykat na horší ovládání a smířit se s malou čitelností displeje na přímém slunci. Klady však stále převažují.
 
klady
+ malé rozměry
+ VoIP funkce
+ podpora hudebních formátů
+ linkový vstup
+ přehrávání videa
+ FM rádio
+ nahrávání do MP3
+ zajímavý vzhled
 
zápory
- kapacita max. 2 GB
- horší ovládání
- hrubší rastr displeje
- nemá české prostředí
- nižší kvalita přehrávání videa
- minimální čitelnost na přímém slunci
 

mobiBLU BOXON

Cena (na internetu) 2 190 Kč (2 GB)
 
 • příslušenství manuál, USB kabel, sluchátka (špunty), linkový kabel, průhledné pouzdro, poutko na krk, CD s programy
 • testovaná verze firmwaru 1.07
 • podporované operační systémy Windows 98/SE/ME/2000/XP, MAC OS
 • Výkon zvukového výstupu 2× 15 mW
 • Frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz
 • Odstup signál/šum 85 dB
 • napájení Li-Pol akumulátor 
 • možnost dobíjení miniUSB (z PC nebo přes libovolný USB adaptér)          
 • rozměry (v × š × h) 43 × 50 × 13 mm
 • hmotnost 28 g
 • provedení lesklé
 • tlačítko hold ano
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání ano
 • vnitřní paměť 2 GB/flash

Zapůjčil

Hodnocení
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
rychlost přenosu a výdržKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Test, Přenosné, MP3 a MP4

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Sony XR-55A95K. Nejlepší obraz díky QD OLED vám vyrazí dech

Recenze televizoru Sony XR-55A95K. Nejlepší obraz díky QD OLED vám vyrazí dech

** Technologie QD OLED skutečně výrazně posouvá obraz na další úroveň ** Skvělý obraz doplňuje zřetelný hutný zvuk přímo z obrazovky ** Nejvyšší kvalita bohužel není levná

Jaromír PukTomáš Holčík
QD OLEDSonyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět