Levná Xperia 10 Plus (vpravo) používá LCD a to prostě ve tmě neumí černou a barvy nejsou výrazné
Levná Xperia 10 Plus (vpravo) používá LCD a to prostě ve tmě neumí černou a barvy nejsou výrazné
Přední dvojitý fotoaparát můžete zamaskovat vhodnou tapetou na displeji. 
Přední dvojitý fotoaparát můžete zamaskovat vhodnou tapetou na displeji. 
18
Fotogalerie

Mobil pro video: Galaxy S10 Plus nebo Xperia 10 Plus?

Říkáte si, proč srovnáváme mobil za deset tisíc s tím za dvacet pět? Hlavně proto, že ten levný nabídne filmový displej 21:9 a pomáhá pochopit, jak zaboduje jeho dražší chystaná verze.

Mobilní telefon je pro mne nejdůležitější osobní počítač. Používám jej častěji než notebook a na domácí tablet jen sedá prach. Na mobilním telefonu denně sleduji videa z Netflixu, YouTube a dalších zdrojů. Stejně tak na telefonu fotím a natáčím videa. Zatímco ostatní se v recenzích soustředí na hrubý výkon a podobu uživatelského rozhraní, já kladu větší důraz na kvalitní displej, zvuk a fotoaparát.

Proto jsem rád využil příležitosti vyzkoušet dva zdánlivě nesrovnatelné telefony: Samsung Galaxy S10 Plus, drahý prémiový model, na které je vše to nejlepší, a Sony Xperia 10 Plus, cenově zajímavý telefon s úctyhodným displejem formátu 21:9, kterým Sony startuje novou éru telefonů určených pro filmový zážitek.

IMG_0107.JPGIMG_0129.JPGIMG_0131.JPG
Samsung Galaxy S10 Plus (nahoře a vlevo) ukazuje jak má vypadat skvělý OLED displej. Levná Xperia 10 Plus používá LCD a to prostě ve tmě neumí černou a barvy nejsou výrazné

Můj ideální mobilní telefon pro sledování obsahu by měl nabídnout:

  • OLED displej pro absolutní černou. Na videa se často dívám ve tmě a trvale svítící LCD s horším kontrastem mne ruší. Podpora HDR je bonus, ale nezbytně ji potřebuji. To víc ocením vyšší jas, když sleduji videa za jasného dne.
  • Stereo zvuk i bez sluchátek. Ne vždy chci používat sluchátka a tak ocením jasný stereo zvuk z těla telefonu.
  • Jistotu držení v ruce. Telefon by neměl klouzat z ruky ani vyžadovat držení za konečky prstů. Vše často vyřeší obal, ale ten by pak měl sahat mírně i nad displej, aby při pádu na čelní stranu vykryl náraz.

U telefonů se nyní klade důraz i na fotografii, já k tomu přidám své požadavky pro natáčení videa:

  • Pokud má telefon více čoček pro fotografii, ať je využívá i pro video.
  • Během natáčení chci bez přerušení přepínat zoom mezi jednotlivými čočkami.
  • Přední fotoaparát by měl umět natáčet i kvalitní video – automatické ostření či stabilizace.
  • Ocením 3,5mm konektor pro připojení drátového mikrofonu.

Samsung Galaxy S10 Plus – sedí právem na trůnu

Letošní Galaxy S10 plus (a také S10 a S10e) bez pochyby patří na technologickou špičku. Nejdražší model S10 Plus s největším displejem mi ale paradoxně nevyhovuje nejlépe. Jeho OLED displeji nemám co vytknout, barvy jsou věrné nebo zářivě jasné podle toho, co zrovna potřebujete a díky podpoře HDR si vychutnáte i jemné přechody s dynamickým rozsahem.

Displej Galaxy S10 Plus nabízí poměr 19:9, a rozlišení 3040 × 1440, byť je v základu v systému nastavené rozlišení jen 2280 × 1080. Volitelné plné rozlišení vyžaduje vyšší spotřebu a hodí se jen, pokud opravdu potřebujete vidět každý pixel. To výchozí nižší je zcela v pohodě.

IMG_0108.JPGIMG_0109.JPG IMG_0137.JPG
Přední dvojitý fotoaparát můžete zamaskovat vhodnou tapetou na displeji. Při používání to nakonec tolik nevadí a zvyknete si

Průstřel tolik neruší

Větší Galaxy S10 Plus má v displeji vpravo nahoře díru pro dvojitý přední fotoaparát. S10 a S10e si vystačí jen s jedním a popravdě zásadní přínos dvojitá čočka neznamená. Ohnisko je jen jedno a druhá čočka má sloužit pro lepší rozmazání pozadí při selfie. To samé ale zvládnou i S10 a S10e s jednou čočkou a výsledek se dvěma čočkami není zásadně lepší. Popravdě jsem si vyzkoušel i u nás neprodávanou verzi S10 5G, která má na přední straně ještě další snímač a kvalita rozmazání pozadí je u ní mnohem lepší než S10 Plus. Prostě být tam jen jedna čočka, nic zásadního by se nestalo.

Hlavně ale musím uklidnit obavy, že ten průstřel něčemu zásadně vadí a při sledování videa ruší. Černý ovál v rohu popravdě brzy přestanete vnímat a nepřitahuje rušivou pozornost. Umístěním připomíná logo TV stanice a podobně i obtěžuje. Při sledování videa 16:9 obraz nezasahuje do výřezu, u videa 2:1 je to tak na hraně a u videa 21:9 nebo při roztažení videa na celou šířku je už výřez součástí obrazu.

Příjemný stereo zvuk

Zvuk u Galaxy S10 hraje dolů mířícím reproduktorem, kterému pomáhá reproduktor ve sluchátku. Při otočení na bok tak spodní reproduktor hraje hlasitěji, ale do strany, ten ve sluchátku pak potišeji, ale směrem na posluchače. Stereo efekt tak ucítíte ale je posunutý zhruba o 20 % směrem k dolnímu reproduktoru. Zvuk bez sluchátek je ale v zásadě příjemný, neruší a obsahuje i nižší frekvence. Navíc telefon nabídne 3,5mm konektor, takže v pohodě připojíte drátová sluchátka i nabíječku současně.

IMG_0133.JPGIMG_0134.JPGIMG_0135.JPG
Trojitý zadní fotoaparát využijete i v průběhu natáčení videa pro zoom. Sluchátkový konektor poslouží i pro externí mikrofon 

Pevný úchop nebo spolehlivé ovládání

S čím mám v případě Galaxy S10 Plus problém, je ale držení v ruce. Telefon je sice velký, ale to by tak nevadilo. Spíš luxusně vypadající zaoblený displej vždy nějak skončí v ruce a telefon nikdy pevně nechytíte, aniž by se část dlaně a prstů nedotýkala i displeje. Samsung výborně potlačuje tyto náhodné doteky a telefon většinou nic omylem neudělá. Bohužel ale musím říci většinou a ne nikdy. Otravné skoky ve videu, nemožnost posouvat prstem obsah, protože v  místě doteku prstu se současně na krajích dotýká dlaň.  Prostě v případě Galaxy S10 Plus buď telefon držím pevně, nebo se ovládá spolehlivě. Sice případný obal zabije design a zvětší už tak velké tělo telefonu, tady je to ale myslím nezbytné. Bez obalu je S10 Plus prostě pro mne těžko použitelný.

Čočky a konektor i pro video 

V oblasti fotografie sice už nyní Galaxy S10 Plus drtí nedávno představený Huawei P30 Pro, ale ve videu je na tom S10 Plus lépe. Tři čočky pro široké ohnisko, běžný záběr a dvojitý zoom můžete při natáčení skokově přepínat a nemění se při tom barevné podání nebo expozice. Pouze si občas při přepnutí čoček všimnete krátkého zaseknutí stabilizace, ale zásadní problém to neznamená. Navíc pochopitelně k 3,5mm konektoru můžete připojit externí mikrofon pro lepší zvuk.

HDR10+ zatím bez širší podpory

Hodně jsem byl zvědavý na podporu natáčení v HDR10+. Natočená videa opravdu mají vyšší dynamický rozsah a intenzivnější barvy, často ale zbytečně radioaktivně působí i jinak v realitě mdlá scéna. Bohužel zatím taky trochu kulhá podpora natočeného HDR10+ videa v dalších aplikacích.

histogram.jpg
Nahoře je neupravené HDR10+ video. Vypadá přepáleně, ale informace obsahuje. Po korekcích dokážete vydolovat informace v normálním barevném prostoru

Video je ve standardním formátu H.265 a MP4 soubor otevřete v každém programu. Není ale definováno, jak se ten soubor má interpretovat. Tradičně má natočené HDR video stažený kontrast a saturaci, aby se v něm zachovaly informace. Samsung šel trochu jinou cestou – video nevypadá na pohled mdle jako klasický HDR záznam, ale vše svítí a barvy tahají za oči. Výsledek tak na neHDR displeji vypadá celkem použitelně. V postprodukci z toho sice původní informaci také vydolujete, ale klasické postupy na zpracování HDR videa tu neplatí.

V této scéně s přirozenými barvami nic nesvítí , kvůli HDR ale působí květiny trochu radioaktivně:

TIP:

Další ukázková zdrojová videa s a bez HDR10+ pro vás ke stažení a vyzkoušení

Osobně si nemyslím, že bych na Galaxy S10 Plus natáčel v HDR10+ pravidelně. YouTube sice dokáže zpracovat HDR video z Galaxy S10 a zobrazit jej jako HDR, nemáte ale k dispozici aplikaci, která by uměla postříhat video a poskládat k sobě více záběrů a vyexportovat to jako HDR.

Dokud nebude lepší podpora aplikací, beru HDR10+ v Galaxy S10 jen jako trik na chlubení. Na dovolené tím pořídíte jeden ukázkový záběr, vše ostatní ale raději natočíte klasicky se spolehlivým následným zpracováním.

A poznámka ke 4K: Ano mobil umí natáčet ve 4K, ale prakticky to nedoporučuji. Kombinace optické části snímače, snímkové frekvence, vlivu stabilizace a následné komprese při datové náročnosti nepřináší významně lepší kvalitu obrazu.

Samsung Galaxy S10 Plus

Rozměry: 150 × 70 × 7,8 mm, 157 g
Displej: 6,1", Dynamic AMOLED, 3040 × 1440
Sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (2000|316 Mb/s)
Konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/ax/b/g/n, Bluetooth 5, GPS
Paměť a baterie: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 8 192 MB, baterie: 3 400 mAh
Procesor: Samsung Exynos 9820 (8× M4 + Cortex A75 + A55, 2,8 GHz, 8nm)
OS: Google Android 9 (Pie)
Fotoaparáty
Širokoúhlý snímač - 12 Mpx, 2PD AF, variabilní clona F1.5/F2.4, úhel záběru 77°
Ultraširokoúhlý snímač - 16 Mpx, fixní focus, F2.2, úhel záběru 123°
Teleobjektiv - 12 Mpx, optická stabilizace, F2.4, úhel záběru 45°, 2× optický zoom
Přední snímač- 10Mpx AF, F1.9 + pomocný 8MPx

Cena: 25 990 Kč

Sony Xperia 10 – příslib věcí budoucích

Letos na jaře představená Sony Xperia 10 a větší Xperia 10 Plus popravdě po stránce parametrů nijak nezaujmou a tvořily by běžnou nudnou střední třídu. Sony ale u nich poprvé odvážně použila displej s poměrem stran 21:9 a postavila na filmovém poměru displeje svou reklamní kampaň.

IMG_0120.JPGIMG_0114.JPGIMG_0121.JPG
 
Xperia 10 a větší Xperia 10 Plus se chlubí displejem 21:9. U Xperie 10 Plus už jednou rukou těžko dosáhnete na celý displej, u Xperie 10 to s výhradami možné je

Později letos Sony uvede Xperii 1, která také nabídne tento neobvyklý displej, současně ale zamíří do vyšší třídy díky OLED panelu, podpoře HDR a přepracovanému fotoaparátu s lepším natáčením videa.

V případě Xperie 10 Plus mne tak hlavně zajímalo – má ten nový displej opravdu smysl nebo je to jen nepoužitelný výkřik, který dobře vypadá jen v reklamě?

Protažený displej 21:9 oceníte pro více aplikací

Sony u Xperie 10 nejenže použilo výrazně protažený displej, celý telefon navíc prodloužilo o horní pruh se sluchátkem kamerou a dalšími senzory. Díky tomu není v displeji žádný výkus nebo díra, současně je ale telefon pořádně dlouhý. Xperia 10 Plus je podobně široká jako Galaxy S10 Plus, ale je ještě o kus větší. Menší Xperia 10 je stejně vysoká jako S10 Plus, ale mnohem užší a tedy lépe padnoucí do ruky.

IMG_0113.JPGIMG_0115.JPGIMG_0123.JPG
Protažený displej vypadá zvláštně, ale při rozdělení pro dvě aplikace se  můžete dívat na video a pohodlně pracovat v jiné aplikaci. Dvojitý zadní fotoaparát je jen pro fotky, video natáčí jen jedna čočka.

Sledovat video v poměru 21:9 je na tom displeji zážitek. Pokud jste krátkozrací jako já, stačí sundat brýle a displej dvacet centimetrů před očima vyplní prostor jako plátno v kině. I z běžné vzdálenosti oceníte, jak obraz vyplňuje celou plochu displeje.

Největší Aha moment ale pro mne znamenalo něco jiného. Systém Android už řadu let umí rozdělit displej mezi dvě aplikace, používám to ale málokdy. Na displeji 21:9 to ale dostává nový smysl. Nahoru si můžete hodit video 16:9 a dole vám přitom zůstane místa jak na běžném displeji 16:9. Současně tak můžete poslouchat YouTube nebo videopodcasty a k tomu bez omezení pracovat na zbytku displeje. Nakonec mi tohle využití přišlo praktičtější než sledování širokoúhlého videa.

IMG_0116.JPGIMG_0122.JPG
Xperia 10 a 10 Plus ještě má 3,5mm konektor, dražší a jinak vybavenější Xperia 1 jej už postrádá

Vadí toho dost, ale Xperia 1 to vyřeší

To, co mi na sledování videa na Xperii 10 vadí, opraví chystaná Xperia 1. LCD displej na Xperii 10 není úžasný. Ve tmě ruší svítící černá, obraz je méně výrazný a to i když zapnu živé barvy. Sám přitom raději používám základní sRGB nastavení displeje, nejsem fanda nepřirozených živých barev. Xperia 1 nabídne OLED s podporou HDR.

Displej je na Xperii 10 posunutý dolů, při sledování naležato tak obraz není uprostřed. Xperia 1 posune displej do středu se stejnými okraji nad a pod displejem.

Zvuk na Xperii 10 míří jen z jednoho reproduktoru na spodní straně. Ten tak míří do boku a neposkytne stereo efekt. Xperia 1 by měla hrát dvěma reproduktory.

Natáčení videa na Xperii 10 a Xperii 10 mne zrovna nepřesvědčilo. Sice obě verze mají dvojitý fotoaparát, při natáčení se ale používá jen jedna čočka a chybí optická stabilizace. V případě Xperie 10 Plus můžete zoomovat, menší Xperia 10 nenabídne ani zoom. Bohužel tradičně Sony neumí využít potenciál svých vlastních snímačů, které slaví úspěchy u konkurence. To by se ale mělo změnit a právě Xperia 1 slibuje třeba ostření na oko nebo podporu natáčení v HDR.

Pouze 3,5mm konektor na horní straně je něco, co má Xperia 10 a chybí na lepší Xperii 1. Drátová sluchátka nebo mikrofon tak bez redukcí připojíte jen k levnější Xperii 10.

Sony Xperia 10 Plus

Rozměry: 167 × 73 × 8.3 mm, 180 g
Displej: 6.5", dotykový IPS LCD, 1 080 × 2 520, 422 PPI
Sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42.2|5.76 Mb/s), LTE (600|150 Mb/s)
Konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS
Paměť a baterie: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 096 MB, baterie: 3 000 mAh 
Procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 260, 2 GHz, 14nm)
OS: Google Android 9.0 (Pie)
Fotoaparáty:
zadní: 12Mpx, širokoúhlý, 76,3°, F1.75; 8Mpx, 2×zoom, 44,6°, F2.4
přední: 8 MPx, širokoúhlý, 84°, F2.0; 

Cena: 10 990 Kč

Hlavní bitva Galaxy S10 Plus proti Sony Xperia 1

Skutečný duel telefonů pro video tedy proběhne až po uvedení dražší Xperie 1. Aktuální Xperia 10 pomáhá pochopit displeje 21:9 a hodí se sotva na sledování, nikoli pořizování videa. Ukazuje ale, že Xperia 1 dává smysl a mezera na trhu pro takový telefon existuje.

Galaxy S10 Plus je maximální telefon, který se snaží nabídnout co nejvíc. Skvělý displej, zvuk i natáčení videa, ale zaoblený displej je víc pěkný než užitečný. Ten telefon prostě musí do obalu, který umožní pevné držení bez dotýkání se displeje. Osobně tak spíš koukám po menší a levnější Galaxy S10e s lepším držením a podobně kvalitním displejem. 

Až přijde Xperia 1 se slibovanými videofunkcemi, Galaxy S10 nejspíš z trůnu ustoupí. Ale závěr si pro jistotu udělám až po reálném vyzkoušení Xperia 1. Už nyní ale vím, že displej 21:9 není zbytečný a dává v mobilním telefonu smysl.

Určitě si přečtěte

Články odjinud