Axl
10. února 2020 • 12:03

Kdy má člověk právo se bránit (systému)?
No tehdy, když ten systém porušuje jeho (přirozená) práva.
Když mu například systém (politici) berou plody jeho práce (u nás tak k 70 procentům) a následně je dávají někomu, komu by je ten, kdo je vytvořil svou prací, sám nikdy nedal. Tedy například na granty různých rádoby umělců, na fond kinematografie, na různé aktivistické neziskovku či na Českou televizi (opravdu "velmi potřebuji" veřejnoprávní pořad o pečení, StarDance a celý sportovní kanál).

Radon
10. února 2020 • 14:44

souhlas, akorát vidím na tvém uvažování dvě malé chybičky.
A) Problém ČR není v tom, že ti na daních vezmou/nevezmou 70%, ale že naše ekonomika je tak nevýkonná a hlavně tvořená cizím kapitálem, že bez těch 70% by to nefungovalo. Kdyby ty firmy jako VW, BASF, Airbus atd. u nás jen nezaměstnávaly, ale byly české se vším všudy vč. lidí ve vedení a odvodu daní a utrácení vrcholného managamentu atd., tak by k chodu stačilo 25%. Protože ty tvé neziskovky a granty tvoří z těch 70% tak 1%.
B) Druhá chybička, že ty Axl máš patent na to, co je správné. Že ten učitel odvedle ujíždí po večerech na vaření je zle, že ten tvůj chirurg měl kdysi jako koníčka tanec a teď kouká na přiblblý pořad StarDance je zle a na sport koukají jen chudáci. No jo, no :-).
Přitom také jsem pro to omezit veřejnoprávní TV tak na dva kanály, ale interně tuším, že jestli bude národ místo toho výše koukat na Růžovku, tak tohle řešení bude stejně z louže pod okap.

Roman Langer (RomanL)
10. února 2020 • 15:23

Ad a) Naše ekonomika je naprosto stejně výkonná jako ta v Německu, a ve skutečnosti je mnohem výkonnější, ale když máte za stejnou práci třetinový plat, tak s tím holt žádnou díru do světa neuděláte. Ty kecy o efektivitě jsou absolutní nesmysl, u nás se maká dvakrát tolik jak u Germána za třetinu peněz. Není problém si to ověřit. Jestli si myslíte, že u nás peče pekař rohlíky třikrát pomaleji, nebo soustružník obrábí třetinovou rychlostí, tak to jste vedle. Něco jiného jsou možná státní zakázky, Když se staví tři kilometry dálnice tři roky, a ještě blbě, tak je něco špatně, ale tam je otázka produkce a efektivity HDP velice sporná.
Ad b) Ano, třeba bude koukat na Růžovku, ale NEBUDE TO PLATIT, a o to jde. Přičemž kulturní dopad bude přibližně stejný.

Radon
10. února 2020 • 16:12

vůbec by mne nenapadlo, že tohle budu muset vysvětlovat. Naše ekonomika je nevýkonná ve smyslu, že jsme národ pracovitých soustružníků a montérů. A z jejich ubohých platů je na ty důchody, vojáky, hasiče, doktory a učitele třeba sebrat 70%, aby stát fungoval. Z platů německých líných (?) soustružníků a montérů není třeba brát nic, protože stát je dost bohatý z peněz, které částečně přitečou za zboží vyrobené těmi pracovitými soustružníky a montéry z ... odevšad. Ale hlavně vyprojektované, vyrobené a servisované německou centrálou. A poměr takových centrál v Německu a v Česku je tak 10.000 : 1. To je ten problém.
Tady je jedna stana mince: https://www.cssd.cz/data/files/priloha-c-2-ne... ... Druhá strana mince neexistuje. Proto je debata na téma 70% zbytečná.
Bod B) je mně v podstatě jedno, malé věci ...

Axl
10. února 2020 • 18:32

"Je třeba sebrat"?
Co když já si myslím, že vám je třeba sebrat 95%? Proč bych měl mít menší právo to rozhodovat?Podle mě to je zcela liché. "Je třeba sebrat" mi zní dost komunisticky. Můj postoj spíš je "Kolik jsem ochoten dát". Případně "Za kolik peněz mi ta která služba stojí". A hlavně: "Nemohl bych si tu službu pořídit jinde (od soukromého poskytovatele) levněji a ve vyšší kvalitě?". Státní monopol je nutně to nejméně efektivní, nejdražší a nejhorší kvalitu poskytující řešení. Jestli o to někdo stojí, tak budiž, nikomu nebráním kupovat si předražené služby podřadné kvality od firmy Stát s.r.o,, ale trvám na tom, že mám právo nakupovat u konkurence.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Radon
10. února 2020 • 22:38

ad) moje A z jejich ubohých platů je na ty důchody, vojáky, hasiče, doktory a učitele třeba sebrat 70%, aby stát fungoval & vase Kolik jsem ochoten dát. No tech 70% je cislo, se kterym jste zacal operovat vy, ja tolik statu neodvadim. A to ze by si kazdy stanovil jake dane chce odvadet je tak blby napad, ze to snad ani komentovat nebudu.

Axl
11. února 2020 • 18:49

1) Tak si to spočtěte: kolik odvedete ze superhrubé? 45%? Z toho, co vám zbude, dále platíte DPH, spotřební daně, daň z nemovitosti, daň z televize a rádia a X dalších daní a poplatků.2) Jestli vám něco přijde jako blbý nápad, tak se tím samozřejmě neřiďte. Mě by přišlo normální ve svobodné společnosti platit za služby tolik, nakolik si je cením, případně je neplatit a nepoužívat, pokud je k ničemu nepotřebuju (třeba celníky - sorryjako). Případně jako svobodný jedinec bych měl mít právo si ty služby koupit jinde, třeba od soukromé firmy.Věřte mi, že doktory a učitele bych si uměl koupit i na volném trhu. Ale asi bych si nekoupil služby České televize, celníků (výběr výpalného za to, že jsem měl drzost koupit si notebook v USA - takovou "službu" bych si opravdu odpustil), Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví, Výzkumného ústavu práce (a desítek či stovek dalších státem financovaných institutů, institucí a zašíváren). Hasiče by ve vlastním zájmu provozovaly pojišťovny (protože to je levnější, než furt proplácet shořelé domy). Atd... Jednoduchá logika: pokud lidi něco chtějí-potřebují, tak se tomu v ekonomii říká POPTÁVKA. A kapitalisti se jen třesou poptávku identifikovat a uspokojit, protože to je to, co je živí.Nicméně nikomu nechci brát jeho socialismus. Pokud chcete školy, nemocnice a hasiče v socialistickém (společenském) vlastnictví, tak si je mějte. Pro sebe a za své - ostatním laskavě nebraňte nakupovat tyto služby na volném trhu. Nakonec klidně si mějte i společné manželky, společenskou výchovu dětí již od narození jako v KLDR, společné záchody a koupelny - cokoli. Ale ZA SVÉ a jen pro vás, co to tak chtějí. Klidně si mějte i komunismus. Založte si (na svém pozemku a za své peníze) KIBUC a v něm si mějte společné úplně vše. Pokud k účasti nikoho nebudete nutit násilím, jsem s tím zcela OK. Ale já prostě raději svobodu a kapitalismus. Bohužel obojího máme v současnosti velmi poskrovnu.

Axl
10. února 2020 • 18:28

Ať si ujíždí každý, na čem chce - jsem zcela liberální.
Ale ZA SVOJE!

Octopus
10. února 2020 • 8:41

Dalsi aktivisticky a slunickarsky film v zoldu "nezavisle" CT... :pozor

Marek Čech
10. února 2020 • 9:55

Vybrali jsme „moderní“ a aktuálně velmi populární slova: kádrováci, neomarxismus a progresivisté. Zajímalo nás, jak se daří slovu sluníčkáři… Ukázalo se, že po citelném propadu v roce 2017 se opět vrátilo v plné síle. https://hlidacipes.org/jak-se-nam-rozmahaji-nekt... ...

ok
10. února 2020 • 11:10

Proc by se tento vystizny nazev nevratil, kdyz neolevicova netahla opet vystrkuji ruzky a prudi?
Jsou jako meloun zvenku zeleni, ale vevnitr rudi. Obcas nejaka nahnedla pecka.

Polo
10. února 2020 • 8:23

Angažované umění. Evžen Sokolovský nebo Leni Riefenstalová mají své následovníky.

dolph1888
10. února 2020 • 1:52

Nechápu proč by někdo měl být frustrován z demokracie a z toho, že aktivisté nejsou většinové vyslyšeni, dokonce jsou překvapeni, když migranti a děti migrantů třeba v UK vůbec netrápí jejich starosti o klima a nemají potřebu buzerovat pracující (platící daně a živící tedy celou společnost vč. nevýdělečné části). Aktivisté, alarmisté a další zeleno-červení co by zase rádi budovali socialismus (samozřejmě oni ho zvládnou, jim se nezvrhne do totality, víte co říkal pan prezident Havel na obhlídce republiky, desítky let se tu budoval socialismus a vypadá to tady jak po WWIII) budou bráni vážně až nebudou žádat změnu systému z kapitalismu, tržního hospodářství (mimochodem Venezuela začíná prakticky využívat pouze $, aby se zboží zase vrátilo do obchodu i tam socialismus končí!) politické demokracie, kde musí být zajištěno právo na soukromí, svobodu projevu, vlastní myšlenky a názory na nějaký totalitní diktát zelené OZE lobby a za druhé pokud chtějí nějak pomoci světu a zlepšit chování k planetě, přírodě musí přijít s proveditelnou koncepcí jak toho dosáhnout. Např., když vím, že zemědělství dnes neutáhne 7 mld. lidí, ale pouze 3 mld. jak donutím regiony s rychle rostoucí populací, aby se odhodlaly ke změně? Jak mohu snižovat emise, když zároveň vybízím, aby i ta nejchudší země světa přešla na OZE (elektřina mimochodem tvoří pouze 1/3 energetických potřeb civilizace, jak budou řešeny emise u té větší části, tedy dopravy, topení, průmyslu?), které jsou nákladné a vyžadují v dané zemi velký nárůst průmyslové výroby a celkové zvýšení HDP – tedy další růst? Jak mohu druhým říkat, že nemají létat, jíst maso a pak si sám mobilem brouzdám po síti čili čerpám zdroje při výrobě elektroniky, provozování sítě, které v součtu nejsou malé a pak si jedu / letím na koncert své oblíbené kapely, kterou následuje 20 kamionů s aparaturou? Pokrytce nikdo poslouchat nebude! A největší drzost na závěr, už vůbec nikdo nebude mít rád mládež a aktivisty, kteří nadávají na své prarodiče, že se neuskromňují a dál si žijí po svém, přitom prý čerpají na jejich dluh a vlastně už ani nemají co do dnešního vývoje mluvit, za pár let tu nebudou!! To už je čirá hanebnost, právě díky těmto rodičům, prarodičům mají mladí své klidné a dobře vybavené domovy, využívají elektroniku a veškeré vymoženosti moderní společnosti. A všeho vč. OZE bylo dosaženo jen díky fosilním zdrojům, bohužel tak to je, dnes není civilizace schopna se jich jen tak zbavit a rozhodně ne na zdroje ještě náročnějšími technologiemi jakými jsou větrné turbíny, solární panely a jedovaté, těžce likvidovatelné baterie. Kdo nevsadí na jádro, později fúzi těžce zapláče, mladí se možná dočkají něčeho, co si ani neumí představit a čisté to nebude.

Petr Petr
10. února 2020 • 7:56

Nejlepší je, jak bojují proti masu, že prý krávy prdí. Nicméně každé malé dítě by mělo vědět, že rostlina si bere CO2 se vzduchu, a když zetleje, tak znovu CO2 do vzduchu vypustí. Místo toho, aby CO2 vypustila tlející tráva, tak ho částečně vyprdí kráva a žástečně se s něho stane maso.

Varcel Mašinka
10. února 2020 • 11:59

Každé malé dítě by mělo také vědět, že krávy produkují především metan. A hlavním důvodem odmítání masa vegetariány je samotný zpracovatelský řetězec, resp. to jak se se zvířaty zachází. Viz. například nedávno uniklé video z jatek...

Polo
10. února 2020 • 13:00

Hlavním důvodem je to, že jsou to lidi nudní a nezajímaví a tahle póza jim pomáhá cítit se důležitě.

Varcel Mašinka
10. února 2020 • 18:09

Pro určitý druh lidi, co se nedokážou zabavit předsudků, je každý vegetarián aktivista, ale není tomu tak.

Radon
10. února 2020 • 9:37

já bych to tak nehrotil, sice beru, že ti zelení skorokomunisté mohou být frustrovaní z toho, že se společnost nedokáže během několika let přetransformovat do té jejich superbiovize, ale stejně tak jsou na druhé straně frustrovaní jiní jedinci (smrt tříválcům, chceme šestiválce / pasivní domy jsou drahé, chceme topit uhlím atd.). Prostě krajní meze jsou důležité, aby si normální člověk uvědomil kde je zlatý střed.

Určitě si přečtěte

Články odjinud