Moduly pro satelitní receivery a televizory (CAM) – pro začátečníky

1. května 2016
TWEET SDÍLET
Chtěje přijímat satelitní vysílání, vzal kartu a vložil ji do televizoru. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že štěrbina je moc velká a karta moc malá.

Velmi častým dotazem je, které moduly pro příjem satelitní televize v rámci jejich interních DVB-S/S2 tunerů využít. Které jsou nejvíce kompatibilní, bezproblémové. K dalším hojně se vyskytujícím dotazům přináleží, jak vlastně kartu do modulu vložit a následně správně modul zasunout do zdířky v televizoru. Na vaše otázky se pokusíme co nejsrozumitelněji odpovědět v následujících řádcích.

Typy satelitního vysílání a druhy čteček (dekodérů)

Satelitní vysílání bylo, je a bude u velké části stanic kódováno, přičemž rozlišujeme stanice FTA (Free To Air - nekódované), FTV (Free To View), tudíž zakódované, avšak s nutností zakoupit a zaplatit poplatek za vydání karty. Posledním typem jsou plně placené, kdy si divák musí hradit pravidelný poplatek v různých časových cyklech (měsíčně/čtvrtletně/ročně). Dekódování bývá povětšinou dosaženo prostřednictvím karty (někdo by napsal Smart karty).

Kartu obsluha vkládá buď přímo do satelitního přijímače s integrovanou čtečkou - dekodérem (zde rozlišujeme tzv. licencované a UNI čtečky). Další varianta (typicky u televizních přijímačů, ale taktéž u mnoha externích satelitních boxů) obsahuje prostředníka v podobě CAM – tedy CA modulu (Conditional Access). Uživatelstvo zasune dekódovací kartu nejdříve do modulu, následně modul, již s osazenou kartou, vkládá do přijímače.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Průvodce nákupem, Receiver, FAQ, LCD a LED, Satelit, TechniSat, Televize na Heureka.cz