Moneyball: recenze filmu

27. listopadu 2011
TWEET SDÍLET
Baseballový snímek s oscarovými ambicemi, kde se Brad Pitt při volbě herní taktiky spoléhá na statistiky a přináší tím revoluci ve sportovním managmentu.

V roce 2002 baseballový tým Oakland Athletics, lidově řečený A's, vyhrál dvacetkrát po sobě, čímž se zrodil nový rekord ligy. O rok dřív ale utrpěl jedenáct ztrát v řadě, odešli z něj tři klíčoví hráči a musel se potýkat s třetinovým rozpočtem, než jaký měl třeba klub New York Yankees. Co se stalo v období mezi těmito dvěma pro tým důležitými mezníky, je námětem sportovního snímku, inspirovaného skutečnými událostmi. Počinu, jenž nezastírá své oscarové ambice.

V pasti nenaplněných ambicí a očekávání

V pozadí comebacku, o němž se dodnes vypráví legendy, stál bývalý nadějný hráč baseballu Billy Beane (Brad Pitt). Syn námořního důstojníka, který vynikal v baseballu a ve fotbalu a jemuž byl od počátku předpovídán oslnivý hráčský postup. Jak se ale z vkusně užitých retrospektiv dozvíme, někde se něco zadrhlo a on v pozici náhradníka několika významných týmů po šest sezón klopýtal za očekáváními, jež byla do něj vkládána.

 

Poté se odhodlal k odvážnému kroku. Přestal být vězněm představ jiných lidí o tom, co by měl dělat i svých vlastních nenaplněných ambicí a na místo sportovní zdatnosti se rozhodl uplatnit své manažerské schopnosti. Správně vyhodnotil své možnosti i postavení a zaměřil se na administrativní stránku sportu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Na počátku sezóny v roce 2002 se ocitá v ošemetné situaci. Dlouhodobě podfinancovaný klub přišel o své nejlepší hráče, kteří využili nabídku odejít za lepšími platovými i realizačními podmínkami. V tvrdém konkurenčním prostředí, kde rozhoduje při lanaření hráčů moc peněz, se odhodlá k velice nestandardní taktice. Unavený neustálými prohrami a nedostatkem prostředků se rozhodne vsadit na výkonnostní statistiky, jejichž nositelem a propagátorem se stane nově příchozí manažerská posila týmu.

Statické analýzy kontra intuice

Billy najme čerstvého absolventa univerzity v Yale, ekonoma Petera Branda (Jonah Hill), který se rozhodne do praxe uvést teorie zneuznaného analytika a baseballového historika Billyho Jamese. Ten přišel s konceptem objektivních empirických výzkumů a statických analýz, sloužících k předvídání budoucího potenciálu hráče. Koncept „moneyballu“ se nespoléhá na lidský instinkt hledačů sportovních talentů a dává přednost řeči počítačem vygenerovaných čísel. Hodnota hráče se díky tomuto programu opírá o vědecká fakta a ne o předtuchu jeho možností, kterou není možno vidět ani vnímat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Přísnou analýzou nákladů na hráče a jejich přínosu pro tým se rozhodnou vsadit na dlouhodobě podhodnocené hráče, u nichž by mohl zafungovat motivační faktor ukázat co v nich doopravdy je. Oproti všem sportovním zvyklostem, které tlačí vpřed mladé talenty nebo zkušené mazáky, dají šanci nedoceněným a starším hráčům, které zbytek baseballového světa považuje za odepsané a jež scouti označují za kazové nebo problematické.

Notebook na stole berou jak zbraň, za pomocí níž mávají zástupcům předchozích generací klubového managmentu před očima statistikami o neefektivnosti a neproduktivitě jimi zvolených metod, které hráče a proč upřednostňovat. Mění zaběhnuté způsoby a jejich experiment si i přes odpor hlavního manažera klubu Arta Howeho (Philip Seymour Hoffman), pověřeného volbou sestavy a vymýšlením hlavní strategie zápasu, získává pozornost médií, fanoušků i ostatních týmů.

Outsideři

A hlavně začíná přinášet své ovoce. Naštvaní outsideři, které už dále nebaví poslouchat, že jsou jen náhradníky za dobré hráče, jež odešli na lukrativnější místa, se semknou a dokážou vzdorovat hrozbě, že skončí v lize poslední nebo se nedostanou do play-off. Silná vůle, odhodlání, taktika i vidina úspěchu začnou ve vzájemné kooperaci přinášet své plody a my máme před sebou další příběh zdánlivých outsiderů, kteří v rámci zaběhnutého systému nebo odvětví provádějí revoluční změnu pořádků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Trochu paradoxem zůstává, že za „revolucionáře“ nebo novátory jsou vydáváni mladíci v oblecích, kteří oproti osobnímu přístupu preferují odosobněnou řeč výkonnostních statistik. Tyto statistiky jsou zároveň vydávány za mnohem objektivnější postup při hodnocení hráčů než stanovisko, založené na osobních sympatiích a preferencích jejich posuzovatelů.

Protože jsou si ale autoři vědomi odtažitosti a malé emoční zainteresovanosti diváků na takto představené metodě herní taktiky, dopouští se v závěru drobného ústupku v podobě Beaneova sbližování s hráči. To sice odporuje jeho pravidlům, spočívajícím v tom, že své svěřence ze zásady nesleduje naživo během zápasu na hřišti, ale v podzemních útrobách areálu stadionu nebo pomocí rozhlasového přijímače v autě, aby se tak vyhnul jejich vnímání, jež může být v rozporu s objektivními fakty, ale zase to dává vyprávění dojemnější a osobnější rozměr.

Přehrání do rolí otců

Autor námětu Stan Chervin Billyho charakter definuje skrze jeho vztah a interakci k subjektům z jeho pracovního i privátního života. Tedy vůči Peteru Brandovi, vedení klubu, samotným hráčům i dceři Casey (Kerris Dorseyová) z manželství s jeho bývalou ženou Sharon (Robin Wrightová). Opírá se přitom o knihu obchodníka společnosti Salomon Brothers Michaela Lewise z roku 2003 nazvanou Moneyball: Umění vyhrávat nefér hru. Lewisovo jméno a blízkost k dané tématice vám možné bude povědomé v souvislosti s autorstvím knihy, na jejímž základě vznikl jiný a úspěšný sportovní film z prostředí amerického fotbalu Zrození šampióna, za který si Sandra Bullocková v roce 2009 odnesla sošku Oscara.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V odhadech, zda k ní má našlápnuto i Brad Pitt za úlohu baseballového manažera, bych zůstal spíše při zdi. Neboť dívčí a ženský idol, který v nedávných dnech oslavil osmačtyřicáté narozeniny, se sice rozumě přehrává do role otce ve středním věku, jehož tíží osamělost i rozpad manželství, ale zase nepodává výkon z rodu těch nezapomenutelných. Hraje především pohledy a nejvíce se k němu přiblížíme v krátkých intermezzech s milovanou dcerou, jichž je ale poskrovnu.

Kdo naopak překvapuje, je Jonah Hill, jehož účinkování ve filmech si spojujeme většinou s úlohami zavalitých nerdů a potíže způsobujících kamarádů hlavních hrdinů v komediích z produkční stáje Judda Apatowa (Superbad, Kopačky, Dostaň ho tam). Jeho Peter je plachým a tichým mladým mužem, který ale s pevnou jistotou prezentuje výsledky své práce a stojí si za nimi.

Zamyšlení nad povahou úspěchu

Scenáristé Aaron Sorkin (Soukromá válka pana Wilsona, The Social Network) a Steven Zaillian (Gangy New Yorku, Americký gangster) se zaměřují na motivace, jež vedou oba spolupracovníky na cestě za dosažením úspěchu a podílí se tvorbě košatých dialogů, v nichž se neznalí baseballové terminologie i historie budou v detailech trochu ztrácet.

Pro baseballu a vůbec toho amerického neznalé je nutno ale přinést ujištění, že Moneyball není tradičním strhujícím sportovním filmem, korunovaným velkým vítězstvím a překonáním sama sebe. Jde spíš o melancholické zamyšlení nad povahou úspěchu, jeho definicí i tím, jak sami sebe hodnotíme a posuzujeme na základě toho, co je nám druhými vnucováno jako představa vítězství a porážky. Tvůrci kladou důraz na méně zjevné, osobní a tiché výhry, jež nemusí vždy ležet v oblasti usilovného předmětu našeho zájmu. A ukazují, že je provází časté konflikty, nervozita, netrpělivost, lítost, ale i naděje na jejich zdolání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Melancholickému ladění posedlého donkichotského zápasu o změnu dává režisér Bennett Miller (debut Capote) precizní vizuální podobu. Na jejím atmosférickém charakteru má do velké míry podíl kamera Wallyho Pfistera, stálého spolupracovníka Christophera Nolana. S chladným odstupem a pozorovacím talentem pitvá zákulisí populárního sportu, v němž tak jako v jiných oblastech lidské činnosti platí, že důležitější než výsledek bývá mnohdy cesta k němu vedoucí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Moneyball

  • Žánr: sportovní drama
  • Původní název: Moneyball
  • www.moneyball-movie.com/site
  • USA 2011
  • Scénář: Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin (podle knihy Michaela Lewise)
  • Režie: Bennett Miller
  • Hrají: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wrightová, Chris Pratt, Jack McGee
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 01. 12. 2011

AVmania hodnotí
Film 7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line