Monitor Audio Bronze 50 (6G): malé, hezké a dostupné regálové Hi-Fi reprosoustavy [test]

27. června 2021
TWEET SDÍLET
Nejde o audiofilskou lahůdku, spíše o zvuk pro „normální uši“, které chtějí příjemně poslouchat hudbu nebo si pustit film s dobrým zvukem. Pokud tak hledáte něco malého a hezkého (vizuálně i zvukově), pak Bronze 50 spadají přesně do takové škatulky.

Plusy

  • Moderní estetika
  • Fortelný, plný zvuk z malého objemu
  • Snadno se rozehrávají

Minusy

  • Někdy pocit trochu disproporčně těžkého basu
9/10
Hodnocení

Když Mo Iqbal v roce 1972 zakládal značku Monitor Audio, rozhodně si nepředstavoval, že firma bude o bezmála padesát let později patřit mezi jednoho z největších výrobců reprosoustav (už pár let ale díky převzetí britské klasické výroby Roksan i mezi výrobce elektroniky a gramofonů). Inu, přesto se stalo. Jedním z nejaktuálnějších přírůstků je již šestá generace dostupné série Bronze.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

Jejím základem je kompaktní regálovka Bronze 50, která ctí stejné designové principy jako celá řada Bronze a vlastně i všechny ostatní současné série. Čelní panel je oddělený (barevně i fyzicky), oba osazené měniče jsou zakomponovány bez viditelných šroubů. U středobasu za to může krycí kroužek a mírné zapuštění, u výškáče výrazná krycí mřížka.

Kabinety jsou čistě pravoúhlé, čisté a jednoduché, zadní stěna lehounce vpadlá. Bassreflex HiVe II má typické prořezávání na koncích, díky němuž se proudící vzduch zklidňuje. Použitý plastik je dostatečně pevný. Dva páry reproduktorových terminálů jsou zasazeny do hruškovitě tvarovaného panýlku.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože jsou Bronze 50 (6G) nejkompaktnějším modelem firemní nabídky (alespoň mezi klasickou hi-fi nabídkou), stále nejsou úplně maličké – jejich ozvučnice z MDF panelů mají šířku 16,6 cm, výšku 28,1 cm a hloubku 26,5 cm, přičemž váží v podstatě obvyklých 5 kg.

Pod hustě a esteticky výrazně perforovanou krytkou se ukrývá kopulka standardního průměru 2,5 cm, firemní materiál C-CAM (hliníkový základ potažený vrstvičkou keramiky) tu má zlatavou barvu. Vyzařování uzpůsobuje malý zvukovod. Středobas má průměr 14 cm a hladký kónus na malém závěsu, opět se tu používá materiál C-CAM. Z výhybky do reproduktorů vedou postříbřené kablíky z bezkyslíkaté mědi.

Klepněte pro větší obrázek

Dvoupásmový systém s přechodovou frekvencí na 2 500 Hz má psaný frekvenční rozsah 62 – 25 000 Hz (-6 dB) s tím, že „v místnosti“ (tedy patrně u zdi) mají dosáhnout na 40 Hz na spodním konci rozsahu a 30 000 Hz v horním rozsahu. Monitor Audio specifikuje dále také minimální impedanci na 4,4 ohm a charakteristickou citlivost na 85 dB / 2,83 V / m.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Recenze, Test, Monitor Audio, Hi-Fi systémy na Heureka.cz