Moon: recenze filmu

4. dubna 2010
TWEET SDÍLET
Na odvrácené straně Měsíce se krátí čas vypršení mise astronauta s těžebním posláním. Sam Bell ale začíná náhle ztrácet svou identitu. Podaří se mu vrátit zpátky na Zem?

Sam Bell (Sam Rockwell) je zaměstnanec těžební společnosti. Jako jediný obyvatel omšelé lunární stanice Sarang dohlíží na odvrácené straně Měsíce na takřka plně automatizovanou těžbu Helia 3 a následný transfer suroviny na naši planetu. Vzácný plyn dokáže zásobit potřebnou energií sedmdesát procent Země. Protože jsou jeho ložiska závislá na nepřítomnosti slunečního záření, probíhá těžba na Měsíci.

Kdo je originál?

Samův kontrakt se společností Lunar Industries má za dva týdny vypršet a on už se vidí doma se svou manželkou a dcerou. Vzpomínky na ně jsou záchytným bodem, díky němuž udržuje v podmínkách totálního osamocení svou mysl ještě relativně příčetnou. V stroze zařízených prostorách základny odpočítává krátící se dny, zbývající do skončení jeho tříleté mise. Připravuje se na příjezd svého nástupce a na monitoru spojovacího zařízení sleduje vzkazy od své ženy a roztomilé dcerky, jejíž narození se krylo s dobou jeho odletu. Spojení s nadřízenými i blízkými funguje ale kvůli porouchanému vysílači jen občas a ze záznamu a tak jediný s kým si může doopravdy popovídat je robotický modul Gerty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Automat Gerty (hlas Kevina Spaceyho) je Samovi starostlivým společníkem, jenž mu obstarává nejen nezbytný servis (jídlo, funkce kadeřníka), ale umí i rozpoznat změny nálad v jeho momentálním duševním rozpoložení. Připomíná ze všeho nejvíc letitého partnera, kterému nemusíte nijak obšírně vysvětlovat co se ve vás děje a on to intuitivně vycítí. Stroj s obrazovkou s měnícími se smajlíkovými ikonami, zrcadlí v jejich hnutích nejen pohyb svých emocí, ale i propojení s osudem objektu, jemuž má pomáhat a plnit jeho přání.

Zaznamená tak i první signály blížící se paranoidní halucinace. Po poklidných letech, vyplněných vykonáváním setrvačných návyků, najednou začne Sam vidět a slyšet podivné věci. Stačí drobná nehoda v lunárním vozidle u jednoho ze sběračů nerostu a Samovy přeludy se zhmotní v existenci jeho klonového dvojníka. Méně opotřebovaného, ráznějšího, sebevědomějšího a hlavně tvrdícího, že duplikátem rozhodně není on.

Vnitřní ponorková nemoc

Divák zůstává na pochybách, kdo z nich dvou je vlastně originál a kdo neznámý cizinec, k nerozeznání podobný hrdinovi, s nímž až dosud empaticky sdílel jeho osamění. Jaká je jejich provázanost a je možno opravdu věřit autentičnosti jejich existence? Vybírá si Samův dlouhodobý pobyt na Měsíci svou daň v podobě postupného propadu do komnat šílenství nebo je všechno jinak a astronaut se stal obětí utajovaného spiknutí?

Režisér a autor původního námětu v jedné osobě při výstavbě zápletky akcentuje a rozvíjí mnohá témata a motivy, jež si sci-fi snímky rády berou za své. Rozostření identity v nestandardním prostředí, míra svobodné vůle v kontrastu k naprogramovanému záměru hybatelů, podmíněná blízkost člověka a stroje, klonování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Příběh jedince, odtrženého od civilizace na tak dlouho, až ho strach a nejistota z návratu do světa, jehož mechanismům přestává věřit, připraví o rozum, nám může připomenout inteligentní variaci na něco z povídkové tvorby Stanislawa Lema, Isaaca Asimova nebo jiných žánrových klasiků. Nekončící napětí, pramenící z pocitu izolace, vede u Sama k úvahám o vlastní potřebnosti pro své nejbližší, jejichž kontury mu zprostředkovává už jen obraz na monitoru. Nemůže ale právě on být jen klamným odrazem skutečného života, jemuž se tolik vzdálil?

Vnitřní ponorková nemoc, smazávající hranice mezi realitou a fikcí, se promítá do celkové vtahující tísnivé atmosféry vyprávění, jež se rázem proměňuje v existenciální drama o hledání vlastní identity. Režisér Duncan Jones tímto nasměrováním svého zdánlivě nenápadného počinu vzdává hold přemýšlivější linii v ranku sci-fi snímků, již pomáhaly prošlapat takové žánrové milníky jako je Kubrickova 2001: Vesmírná odysea, Tarkovského Solaris nebo z posledních let Boyleova Sunshine. Režisér se ke svým vzorům hrdě hlásí a vy jistě již správně tušíte, že spíše než na intergalaktické souboje, blízká setkání s mimozemšťany nebo megalomanské vesmírné koráby se můžete těšit na intimní nahlédnutí do duše muže, jehož psychika byla vystavena tlaku extrémní izolace.

Zapomenutý trosečník

Přijetí takového pohledu do velké míry závisí na osobě ústředního protagonisty, s uvěřitelností jehož výkonu zamýšlený koncept stojí a padá. A angažmá amerického herce Sama Rockwella (jehož můžeme vidět i v jiné premiéře týdne Všichni jsou v pohodě) je opravdovou trefou do černého. Úkolu se zhostil s grácií, díky níž hladce přechází mezi odlišnými charakterovými polohami obou Samů. Nenásilně tak skládá portrét složitých zákrut paranoidní lidské psyché v ohrožení. Samovo rozpoložení mysli připomíná situaci trosečníka na zapomenutém ostrově, jehož civilizovaný svět už dávno vytěsnil ze své paměti. Tomu odpovídá i jeho zpustlý zjev, díky kterému vypadá spíše jako zlomený příslušník končící generace květinových dětí než jako akční superhrdina.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Naštěstí ale outsiderovi, jehož by vedení těžařské společnosti klidně obětovalo na oltář svých zájmů, pomáhá inteligentní robot Gerty. Spaceyho sametově podmanivé hlasové zabarvení vytváří zdání chápavé účasti a dodává humánní dimenzi krabicovému vzhledu stroje, pronášejícího s monotónní dikcí své poznámky. Jednoduchou smajlíkovou symbolikou vyjádřené ustrojení počítače prokazuje svou blízkost ke komunikační korespondenci internetové doby, kdy k zvýraznění nebo doplnění napsaných vět často používáme tuto grafickou berličku, polidšťující chladné médium.

Gerty není žádný Big Brother, Centrální mozek lidstva ani zlovolný palubní počítač s červeným světlem HAL 9000. Zdání skryté hrozby, vyplývající z faktu, že Samovi zamlčuje nebo minimálně neříká všechny skutečnosti, týkající se jeho vesmírného angažmá, se přesto nevyhneme. Dovede Gerty tyto pochybnosti zvrátit a podaří se mu ve chvíli nejdůležitější rozvinout původní naprogramování s instrukcí „pomáhat Samovi“ v samostatné rozhodování, jež by ho povýšilo nad úroveň myslícího stroje?

Z nouze ctnost

Osmatřicetiletý režisér a syn slavného hudebníka Davida Bowieho umně buduje halucinogenní atmosféru, tak blízkou zvukovým výletům jeho otce na albech tzv. berlínské trilogie, jež vznikaly ve druhé půli sedmdesátých let ve spolupráci s producentem Brianem Enem. Hudební cit je zřejmě dědičný, neboť náladotvorná hypnotická hudba Clinta Mansella opět po vzoru Fontány variuje jeden motiv v mnoha aranžérských podobách a šroubuje atmosféru vyprávění k emocionálním výšinám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vizuální složka nezůstává za tou zvukovou pozadu a režisér ve vnějškovém designu svého celovečerního debutu zúročuje svou zkušenost reklamního tvůrce pro módní řetězec French Connection. Nezávislý snímek s rozpočtem 5 milionů dolarů vypadá technicky profesionálně a mnohem dráž, než ve skutečnosti stál. Z nouze činí Duncan Jones ctnost a namísto přebujelé výpravy a efektních digitálních triků překvapuje nebývale precizní a nápaditou prací s tradičními miniaturami různorodých maket. Modely exteriéru vesmírné stanice, přidružených důlních mašin i působivé měsíční krajiny vypravuje pěkně po staru ručně do života. Nápomocen je mu v tom mistr nad míru povolaný, spolutvůrce triků z Vetřelce Bill Pearson.

Kvůli nadšení, s jakým s látkou zachází, snadno zapomeneme i na to, že minimálně od poloviny vyprávění je zřejmá pointa, korunovaná na konci nenásilným humanistickým poselstvím. Komorní minimalistická sci-fi pro jednoho herce po Districtu 9 ukazuje cestu, kterou by se žánr mohl do budoucnosti ubírat. Není to objevování nových fabulačních území, ale návrat k psychologickému, filozofickému, vědeckému, společenskému, politickému nebo sociálnímu přesahu adaptovaných látek. Tedy směr, značně odlišný od přímočaré destrukce akčních atrakcí, jež zavedly tento druh filmů na slepou kolej. Dokladem šťastně zvolené strategie budiž množství independent uznání i britská cena BAFTA pro nejlepšího debutujícího režiséra, kterou titul, loni v lednu poprvé uvedený na festivalu Sundance, posbíral.

Moon

  • Žánr: sci-fi
  • Původní název: Moon
  • www.moonthemovie.com
  • Velká Británie 2009
  • Scénář: Nathan Parker (podle námětu Duncana Jonese)
  • Režie: Duncan Jones
  • Hrají: Sam Rockwell, Kevin Spacey (hlas), Dominique McElligottová, Rosie Shawová, Adriene Shawová, Kaya Scodelarioová
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 01. 04. 2010

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Důkladná pitva iPadu 2. Takhle před 11 lety vypadala preciznost

Důkladná pitva iPadu 2. Takhle před 11 lety vypadala preciznost

Deset let starý iPad sice ještě kompletně fungoval, svoje roky už měl ale dávno za sebou. I proto jsem se podíval do jeho útrob, abych zjistil, jak precizně jej Apple poskládal dohromady.

Stanislav Janů
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

** Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? ** Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. ** Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Karel Kilián
Technika
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony