Most špiónů: recenze filmu

11. prosince 2015
TWEET SDÍLET
Steven Spielberg s Tomem Hanksem rozehrává soudně-špionážní partii, v níž se v čase studené války hraje o osud tří zajatců, právo na spravedlnost i pojetí humanity.

Osmašedesátiletý americký režisér a producent Steven Spielberg už se v mnoha svých filmech vyrovnal s obdobím druhé světové války (Říše slunce, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana). Nyní se rozhodl pokročit v čase trochu kupředu a přiblížit události z období války tzv. studené.

Jak (ne)zabít spravedlnost

Přenáší nás do roku 1957, kdy elitní pojišťovací právník James B. Donovan (Tom Hanks) dostává nelehký úkol. V New Yorku je zadržen sovětský špion Rudolf Abel (Mark Rylance) a on je pověřen jeho obhajobou. Americká justice chce v rámci studenoválečnického přetahování se Sovětským svazem ukázat, že i zadržený špion má v zemi svobody právo na spravedlivý soud, byť američtí patrioti z řad vládních činitelů i veřejnosti pro něj žádají trest smrti bez milosti.

V první polovině vyprávění sledujeme soudní drama toho nejlepšího amerického střihu, při němž narůstá respekt, důvěra a úcta mezi advokátem a jeho mandantem. I když oba stojí na opačných stranách politické barikády, spojuje je smysl pro stavovskou čest a to, že se nechtějí zpronevěření se svým ideálům. Agent Abel nemůže zradit svou vlast, právník Donovan zas etické normy svého povolání.

Steven Spielberg přivádí na plátno hrdinu, který je variací na ikonickou postavu z tří oscarového soudního dramatu Jak zabít ptáčka (1962). Stejně jako Atticus Finch v podání Gregoryho Pecka, tak i on se rozhodne postavit rozvášněnému davu, který mu střílí do oken, vyhrožuje jeho rodině a vidí v něm v paranoidní atmosféře padesátých let „rudého“ advokáta.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jde o postavu morální, obětavou, dobrotivou, skromnou a nezištnou, která je věrná svým zásadám i svému přesvědčení. James Donovan je ztělesněním těch hodnot, na něž je Amerika pyšná. Úcta k rodině a vlasti a víra ve spravedlnost je u něj přirozenou součástí jeho osobnosti.

Výměna zajatců

Nejde ale o figuru klišovitě kladnou až k nesnesení, o to se postarali bratři Coenové, kteří ji dovedli prodchnout svým podvratným humorem. Stejně jako dobovou atmosféru protikomunistické hysterie, závodů ve zbrojení a strachu z jaderné války, kdy dětem na školách byla pouštěna propagandistická videa s návodem, jak se zachovat ve chvíli atomového útoku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Humor provází i dialogové výměny mezi Donovanem a stoicky klidným Abelem. Tomu nakonec jeho advokát zajistí „jen“ třicetiletý trest. Donovan už v té době jeho případ vnímá mnoha komplexněji, neboť si uvědomuje, že jeho uvěznění dává americké straně možnost vyjednávat do budoucna.

To se opravdu v případu, natočeném podle skutečných událostí a reálných osob stalo. V roce 1960 byl nad územím Sovětského svazu sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) se dostal do zajetí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A tehdy nastává opět čas pro Jamese Donovana, který je pověřen vyjednáním výměny obou zajatců. Něco takového nemůžu vlády obou velmocí řešit oficiální diplomatickou cestou a tak se brooklynský právník tajně vydává v roce 1961 do východního Berlína, kde byla právě dokončena nechvalně proslulá Berlínská zeď.

Před jeho příjezdem je nešťastnou shodou okolností uvězněn i americký student ekonomie Frederic Pryor (Will Rogers), za něhož se po seznámení s jeho případem rozhodne převzít při výměně také odpovědnost. Jako otec ani nemůže jinak, neboť mu mladík připomíná nápadníka jeho dcery, který je současně jeho asistentem.

V soukolí zájmů tajných služeb

Věčně trochu nastydlý právník, který nepohrdne skleničkou, v mrazivém Berlíně rozehrává svou vabank hru s vyslanci sovětské a východoněmecké vlády. Jeho žena (Amy Ryan) mezitím žije v domnění, že jel s kolegy do Skotska rybařit.

Pokud první část vyprávění můžeme vnímat jako poctu idealistickým hrdinům z klasických filmů Franka Capry (Pan Smith přichází), tak v té druhé se Spielberg hlásí k odkazu paranoidních a špionážních thrillerů a filmů noir. Ze špionského subžánru si nebere jeho moderní akční složku, ale po vzoru románů Johna le Carrého vykreslení onoho lidského soukolí, které z pozadí tahá za nitky mocenských her.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Donovan ke své misi přistupuje z humanistického hlediska člověka, kterému záleží na každém jednotlivém lidském jedinci, ale jak se ukazuje, zájem mocností je jiný. Ty se především obávají, aby vězněný špion nepromluvil. Americká strana by proto klidně obětovala onoho studenta, když se ukáže, že by to mohlo zkomplikovat původní výměnu.

Režisér zde relativizuje ony principiální americké postoje z první půle vyprávění, které musí zachraňovat a obhajovat jedinec proti systému. Zároveň tím do především konverzační hry nervů, kde se ukazuje schopnost vyjednávat, vnáší potřebné napětí, které graduje výměnou vězňů na Checkpointu Charlie a Glienickém mostě.

Humanistické poselství

Než k tomu dojde, prochází Donovan Berlínem jako paranoidním světem, plným strachu a nejistoty. Lidské životy, města a státy se v této atmosféře dělí na dvě nesmiřitelné části. To je zvýrazněno i symbolikou zdi, kdy u jedné jsou při pohledu z projíždějícího vlaku stříleni lidé, zatímco tu druhou přelézají děti v Americe jako zahradní zídku, vedoucí k domu.

Symbolika je to možná příliš okatá, ale zapadá do dojemného rámce závěru filmu, oslavujícího Donovanovo neformální individuální hrdinství. Steven Spielberg ho dává do protikladu k vrůstající paranoie na obou stranách rozděleného světa, která se projevuje válečnými instinkty. Podobně jako v Schindlerově seznamu nebo Zachraňte vojína Ryana říká, že na každém životě záleží a že je třeba mít v úctě ty, kteří k záchraně těchto životů přispěli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Toto jednoduché humanistické poselství doprovází ukázkou špičkové kinematografie ve všech složkách. Od výpravy, kostýmů, hudby Thomase Newmana až po kameru Janusze Kamińskiho, který si pohrává se stylistickými prostředky, typickými pro film noir (hra se stíny, dlouhé promyšlené záběry).

Scénář britského dramatika a scenáristy Matta Charmana a bratří Coenů umí být napínavý, hravý, ironický i dojemný. Steven Spielberg nikam nespěchá, ale přesto si nás svým odměřeným tempem vyprávění podmaňuje. Stejně jako Tom Hanks, který v osobě právníka Donovana nabízí morálně přesvědčivou postavu, vhodnou k identifikaci. Příkladný otec, manžel, občan i zástupce své profese, který nepřestává věřit v sílu lidskosti navzdory vnějším okolnostem, které se snaží posouvat společnost k jinému modelu chování. Cítíte v tom tu paralelu k dnešku? Já ano.

Most špiónů

  • Žánr: špionážní drama
  • Původní název: Bridge of Spies
  • www.bridgeofspies.com/
  • USA 2015
  • Scénář: Ethan Coen, Joel Coen, Matt Charman
  • Režie: Steven Spielberg
  • Hrají: Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Alan Alda, Austin Stowell, Domenick Lombardozzi, Sebastian Koch, Michael Gaston, Peter McRobbie
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 03. 12. 2015

Hodnocení filmu: 8/10                           

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Co nového v aplikaci WhatsApp. Aktualizace Stavů může mít i hlasovou podobu, přibyly rychlé reakce

Co nového v aplikaci WhatsApp. Aktualizace Stavů může mít i hlasovou podobu, přibyly rychlé reakce

** Poslední verze aplikace WhatsApp přinesla hned několik novinek ** Všechny se týkají funkce Můj stav ** Může mít i zvukovou podobu, přibyly i rychlé reakce

Martin Chroust
KomunikátoryWhatsAppMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Zapomeňte na externí správce hesel. Brzy si je uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

Zapomeňte na externí správce hesel. Brzy si je uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

** Google nabídne alternativu k externím úložištím pro hesla ** Nově je uloží přímo v rámci systému pod váš Gmail ** Výhledově by mělo nové API podporovat i aplikace třetích stran

Martin Chroust
HesloAndroid
Telegram přidává rozhraní pro tvorbu profilové fotky, chaty přeloží po stisku jednoho tlačítka

Telegram přidává rozhraní pro tvorbu profilové fotky, chaty přeloží po stisku jednoho tlačítka

** Telegram dostal první letošní update, novinek je celá spousta ** Přibyly nové emoji a ikony, správci mají větší možnosti personalizace** Telegram Premium můžete mít nově o 40 % levněji

Martin Chroust
TelegramAktualizaceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály