MP3/MP4 přehrávač vs. mobil aneb co je lepší?

12. března 2009
TWEET SDÍLET
Vyplatí se mít jen lepší mobil? Podívali jsme se na výhody a nevýhody sledování videa a poslouchání hudby na MP3/MP4 přehrávačích.

Plánujete nákup MP4 přehrávače s velkým displejem a velkou nabídkou multimediálních funkcí? Myslíte, že se vám něco podobného vyplatí? Co takhle si místo toho koupit mobilní telefon, který tyto funkce zvládá také a nabízí toho spoustu navíc? Poslední dobou ozývá stále více hlasů, že MP3 či MP4 přehrávače jsou již přežitkem, a není třeba si kupovat dva samostatné přístroje. Zkusili jsme se tedy podívat na problematiku obecně. Nejedná se tedy o žádné konkrétní porovnání parametrů vybraného mobilu s vybraným hudebním přehrávačem. Přesto doufáme, že nerozhodným pomůžeme.

Kolo první: poslech hudby

V dnešní době narazíte na hudební přehrávač v drtivé většině mobilních telefonů. Pouze v nejlevnější kategorii do cca. 2 000 korun budete mít s hledáním problémy. A to je velká výhoda hudebních přehrávačů. Za stejnou částku (tedy 2 000 Kč) totiž získáte nepřebernou nabídku přístrojů, které vám hudbu přehrají. Cena začíná doslova na pár stokorunách a dostanete dnes už alespoň 1 GB paměti. K většině telefonů (a u těch levných to platí stoprocentně) si musíte paměťové médium přikoupit. Ceny karet se sice pohybují v řádech stokorun, ale to platí i pro koncovou cenu levných MP3 přehrávačů.

Shrnutí: Levný přehrávač je lepší než levný mobil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levné a ve srovnání s mobily mnohonásobně kvalitnější přehrávače: Creative Zen Mozaic a iRiver E100

Proti mobilním telefonům ale hovoří i další faktory. Sice je všeobecně známé, že přehrávat hudbu umí spousta mobilních telefonů, už se ale moc nemluví o tom, kolik z nich nabídne alespoň takový komfort, který běžně čekáme u přehrávačů. Zde je k dispozici řada doprovodných informací při přehrávání, bohatá nabídka ekvalizérů i způsobů přehrávání. Ano, i mobilní telefony to umí, ale rozhodně ne všechny a většinou jim to nejde ani tak snadno. Navíc zdaleka nejsou tak intuitivní. Hudební přehrávač zapnete a v menu většinou hned na prvním místě najdete položku Hudba/Music. Mnohem více telefonů také vyžaduje nahrání hudby do jedné konkrétní složky, jinak hudbu vůbec nezaznamená.

A telefony můžeme tepat dál. Prohrávají totiž i v dalších klíčových parametrech. V kvalitě sluchátek se sice za poslední rok výrazně zlepšily, ale pořád to není žádná sláva. Bohužel neplatí úměra, čím dražší telefon, tím kvalitnější sluchátka. Tady bych byl ovšem velmi nespravedlivý, kdybych neřekl, že ani u velké většiny přehrávačů nejsou dodávaná sluchátka příliš kvalitní. V obou případech tak většinou musíte investovat do něčeho lepšího. A když už si taková sluchátka pořídíte, velmi rychle zjistíte, že i celkem levný hudební přehrávač s nimi dokáže hrát minimálně na stejně kvalitní úrovni jako drahý telefon.

U telefonu navíc nemáte zdaleka jistotu, že bude přímo nabízet konektor pro přímé připojení sluchátek – 3,5 mm jack. U přehrávačů něco nemyslitelného. Připojení sluchátek k mobilu tak musíte řešit přes redukci. V praxi to pak dopadá tak, že vám z telefonu kouká jeden kabel s redukcí, do kterého teprve připojujete samotná sluchátka. U mobilů zkrátka máte velmi často „předrátováno“. Kabelů je moc a jsou zbytečně dlouhé.

Parametr, který hovoří jednoznačně ve prospěch samostatných přehrávačů je doba výdrže. Je to logické. Menší displej a méně funkcí si prostě vyžádá menší spotřebu energie. Jistým řešením u mobilů představuje vypnutí příjmu GSM signálu. Tak se ale zbavíte hlavní funkce svého telefonu a máte z něj pouze víceúčelový přehrávač. Navíc doba přehrávání ani tak nebude konkurenceschopná. Se štěstím se přiblížíte patnácti hodinám, u hudebních přehrávačů máte plné právo očekávat stejnou hodnotu jako minimální hranici.

Shrnutí: U mobilních telefonů narazíte při poslechu hudby na problémy, které s přehrávači tolik řešit nemusíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levné mobily pro hudbu: Motorola W230 stojí minimum, Mivvy Music+ vypadá jako MP3 přehrávač, Sony Ericsson W230 patří k nejlevnějším zástupcům třídy Walkman

A jak jsou na tom dražší telefony? Ano, hudební přehrávač je celkem propracovaný, nemělo by se stávat, že telefon neumí ani řadit skladby podle ID3tagů. Na velkých displejích můžete vidět obrázky alb a doprovodné informace, mnohdy ale máte složitější přístup k nastavení. Za drahý telefon ale zaplatíte spoustu peněz. I když hranice „drahý“ telefon začíná pro každého jinde, snad mohu napsat, že vše nad 7 000 Kč už považuji za drahý telefon. Utratit takovou částku za MP3 není zdaleka tak snadné.

Shrnutí: Drahé telefony toho umí s hudbou dost, ale stojí vás to příliš peněz.

I když si za všemi předchozími tvrzeními stojím, pochopitelně se mezi telefony najde řada výjimek, které by při přímém srovnání s přehrávači přinejmenším neutrpěly ostudu. Jejich společným problémem ovšem je, že si mobilní výrobci za lepší hudební kvalitu nechají pořádně zaplatit. Mohu tak sice napsat, že iPhone mi dovolil odložit hudební přehrávač, ovšem podívejte se také na jeho cenu. Hudební telefony od Sony Ericssonu (řada Walkman) zase nabízejí výborné ovládání (někdy třeba i pouhým zatřesením nebo jiným pohybem) a např. i netradiční třídění hudby podle nálady či stále oblíbenější funkci pro rozpoznávání skladeb. I tady ale cena zůstává spíše vyšší. U Sony Ericssonů v řadě Walkman se naštěstí dočkáte i kvalitních sluchátek (alespoň nad úroveň běžné mobilní produkce). Všechno to ale stojí dost peněz.

Shrnutí: Levný telefon přehrávání hudby většinou moc dobře nezvládá; drahé to sice dokážou, ale zaplatíte mnohem více než za hudebně srovnatelný přehrávač. Šetřit na hudebním mobilu se vám nevyplatí, zatímco na hudebním přehrávači ušetříte i při zachování dobré funkčnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé (a drahé) mobily pro poslech hudby: Nokia 5800Xpress Music, Apple iPhone, Sony Ericsson W902
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Špičkové MP3/MP4 přehrávače jsou i o polovinu levnější: Cowon D2 a Creative Zen X-Fi

Kolo druhé: sledování videa

U sledování videa se karta trochu obrací. Velkou výhodou telefonů, které podobnou funkci nabízí je kvalitní displej ve srovnání s přehrávači. Ty zde doplácejí na celkově malé rozměry, které neumožňují nabídnou displej dostatečně velký. Výhodou přehrávačů ovšem stále zůstává cena. Výrobek, který přehrávání videa nabízí dnes bez problémů pořídíte do 2 000 Kč. Se stejně levnými mobily si můžete maximálně pustit televizi, nebo jít do kina.

Vcelku novým trendem u mobilních telefonů je možnost sledovat videa ve formátu DivX. Něco podobného získáte u MP4 přehrávače jen skutečně výjimečně. Vybavují se mi snad jen modely Verszo CuBe a EU3C Core Cinema. Telefonů s podporou DivX zatím také není mnoho, ale rozhodně lze očekávat jejich rozšíření. Možnost nahrát do paměti přístroje nějaký film bez jakýchkoliv úprav je velmi lákavá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S formátem DivX si poradí několik přehrávačů i mobilů: Verszo CuBe, EU3C Core Cinema, LG Viewty

Běžnou operací dneška je ovšem nutnost video před použitím v mobilních zařízeních konvertovat. Softwarových nástrojů existuje celá řada a je jim jedno, jestli video převádíte pro mobil nebo pro přehrávač. Jednoduchost práce s videm není kdovíjaká ani na jednom zařízení. Přeci jenom je vidět, že se v obou případech jedná spíše o doplňkovou funkci.

V souvislosti s videem toho nabízejí telefony opravdu více. Stále častěji se objevuje přímý přístup na YouTube a na trhu máme i několik mobilů s příjmem televizního signálu. Něco takového od MP3/MP4 přehrávačů čekat nemůžeme – zde se naopak spolehněte na delší výdrž baterie. U mobilů si pustíte dvouhodinový film, případně shlédnete fotbalový zápas a velmi rychle byste měli dobíjet. U MP4 přehrávačů můžete očekávat výdrž podstatně delší – i kolem deseti hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG KB770 a LG HB620T zvládají i příjem digitální televize

Shrnutí: u videa je situace mnohem vyrovnanější. Mobilnímu telefonu zůstává pouze nevýhoda v podobě nižší výdrže a vcelku vysoké pořizovací ceny. Nabídne ale pro video větší displej a pomalu se začíná rozjíždět přímá podpora DivX.

Závěrem je třeba říci, že individuální požadavky jsou různé a každému vyhovuje něco jiného. Na to přesně se spoléhají mraky nejrůznějších výrobců mobilů i přehrávačů, a tudíž se nemusíme bát, že by nám výrobci začali nutit jen mobily. Stejně tak techničtí nadšenci budou mít motivaci stále dokola měnit své stávající přenosné telefonní zázraky za ještě novější, ještě lepší a ještě vybavenější, neboť do mobilních telefonů nám už například míří i HD kamery.

Témata článku: Průvodce nákupem

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Samurajské dobrodružství Ghost of Tsushima prodalo již téměř 10 milionů kusů

Samurajské dobrodružství Ghost of Tsushima prodalo již téměř 10 milionů kusů

Pokračování je víceméně jisté.

Michal Maliarov
Ghost of TsushimaSonyByznys
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 nejlepších filmů o druhé světové válce. Pianista, Stalingrad, Ponorka i Hanebný pancharti

30 nejlepších filmů o druhé světové válce. Pianista, Stalingrad, Ponorka i Hanebný pancharti

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války.

Marek ČechJaromír Puk
Filmy, které musíte vidět