MPIO MG300: test MP3/MP4 přehrávače

14. ledna 2009
TWEET SDÍLET
MG300 je dalším přehrávačem z velkého testu, na který se podíváme podrobněji. Není nejnovější, není nejlepší, ale je levný.

MPIO MG300 není model, který by představoval novinku na poli osobních přehrávačů, rovněž nemá ambice zaujmout skvělými funkcemi, úžasným displejem, velmi praktickými rozměry, výtečným designem nebo snad výjimečným zvukem. Jde mu o to, aby uspokojil běžného člověka, který chce obyčejný přehrávač hudby, s podporou videa, a který současně nebude stát příliš mnoho.

MG300 nabízí kapacitu 4 či 8 GB a při troše hledání lze model s vyšší pamětí pořídit již od 1 900 Kč.Pokud by vám velikost interní paměti nestačila nebo byste si ji chtěli rozšířit z jiného důvodu, můžete ji navýšit paměťovými kartami typu SD. Přehrávač rovněž může fungovat i jako jejich čtečka, nicméně oficiální podpora sahá na kapacity od 128 MB do 2 GB, které už v dnešní době nemusí mnohým z nás stačit.

Celé jeho tělo je tvořeno převážně z matného plastu, který se v displejové části mění na lesklý. Materiál není ani příliš náchylný na poškrábání, takže ho nemusíte zahrnovat významnou péčí a ohleduplností.

Displej má rozměry 48 × 36 mm a nabízí slušné rozlišení 320×240 pixelů s jemnějším rastrem. Jeho vcelku dobrou kvalitu však do jisté míry zastiňují špatné pozorovací úhly a trochu slabší úroveň podsvícení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klasický levnější model

S jakou škálou hudebních formátů si tento model poradí? Samozřejmě mu nečiní problém skladby typu MP3 a WMA a z pozice těch ne úplně běžných přehraje i formáty FLAC a APE. Mimoto dokáže, jako mnoho jiných, zobrazovat texty písní v souborech LRC.

Celou adresářovou hierarchií lze zobrazit pomocí klasické stromové struktury, soubory pro přehrávání z ní přímo vybírat či je po jednom mazat. Pokud má někdo raději třídění hudby podle popisků, má v tomto případě smůlu, nic takového MPIO MG300 nenabízí. České znaky zobrazuje správně jen v názvech samotných souborů, u popisků je ale většina z nich chybně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U mnoha přehrávačů lze tvrdit, že čím je daný model levnější, tím má neobvyklejší ovládání, a tento do výčtu podobných rovněž zapadá. Celé ovládání zastupuje dvojice čtyřsměrných kruhových tlačítek, jejichž funkci není například při přehrávání hudby či videa až tak těžké odhadnout, nicméně občas je ovládání trochu nejasné a rozhodně šlo řešit lépe.

Klepněte pro větší obrázek

Při delším používání si na logiku ovládání samozřejmě zvyknete, hůře se nám ale zvykalo na jejich poměrně (a zbytečně) tvrdý stisk. Ač by se nemělo příliš stávat, že si v kapse přítlakem některá tlačítka omylem stisknete, je pro jistotu přítomen jejich zámek – přepínač hold.

Klepněte pro větší obrázek

Provedení nabídky se naopak vcelku povedlo, na první pohled nepůsobí nijak složitě a její základní podobu tvoří osm jasných grafických ikon s popisem funkce ve spodní části. Pohyb v ní je taktéž vcelku logický. Případní majitelé by si ale mohli stěžovat na méně možností nastavení a průměrnou dobu odezvu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Solidních 20 hodin

Přenosový režim je podporován pouze jeden, a to standardní USB Mass Storage s připojením přes (rovněž obvyklý) miniUSB konektor. Přenosové rychlosti nesahají do závratných výšin, přesto v dané cenové relaci jsou rychlosti zápisu a čtení 3,5 MB/s, resp. 4 MB/s vcelku dobrými hodnotami.

Udávaná výdrž pro sledování videí je 4 hodiny a v případě přehrávání hudby 20 hodin. Nutno dodat, že slovům výrobce lze v tomto případě téměř věřit, jelikož jsme se i při praktickém testu dostali nad 19 hodin nepřetržitého hraní.

Videa standardně s převodem

Velikost i kvalita displeje je na úrovni, při které má smysl uvažovat o vcelku komfortním přehrávání videí. Nečekejte až takový komfort, kdy se téměř nemusíte obtěžovat žádnou konverzí, něco takového nabídne jen hrstka modelů (některé viz. naše minulé recenze). Průchod dodaným softwarovým konvertorem je nezbytný a maximální podporované rozlišení je shodné s rozlišením displeje, tedy 320×240 pixelů. Za přispění dodaného software lze rovněž poměrně jednoduše převádět videa do přehrávače přímo ze serveru youtube. Přehrávání videí je v praxi na dobré úrovni, plynulé a vyjma uvedeného by k větší spokojenosti přispěl ještě jemnější rastr a lepší pozorovací úhly. Ty jsou poměrně malé a při vychýlení z optimálního úhlu se výrazně mění kvalita obrazu. Sledování videí více diváky tak nebude úplně to pravé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dobrá je i podpora prohlížení obrázků, bez obtíží přelouská formáty BMP, JPEG i GIF, nicméně možnosti dodatečných (byť jen minimálních) úprav možné nejsou. Zvětšování, zmenšování nebo jen pouhé otáčení obrázků se už zdálo tomuto modelu jako nadstandard.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nezapomněl na hravé

Dodatečná výbava doplňkových funkcí se jistě bude líbit těm, kteří hlásají, že od přehrávače příliš nadstandardních funkcí ani nečekají. Kromě přehrávání hudby, prohlížení videí a obrázků nabízí jen jednoduchý prohlížeč textových (TXT) souborů, který si však s většinou českých znaků neporadí.

Klepněte pro větší obrázek 

Do doplňkových funkcí samozřejmě nezahrnujeme přítomnost integrovaného diktafonu a FM rádio. Někomu se i tyto funkce mohou jevit jako zbytečné, nicméně nemalá část z nás je stále vítá. Diktafon dokáže zaznamenávat jen do formátu WAV s možností výběru ze dvou úrovní kvalit (konkrétně ADPCM 8 či 16 kHz/4b/mono). V případě rádia si kvalitu záznamu nemůžete změnit vůbec, citlivost příjmu je spíše průměrná, ale pokud se vám zadaří, můžete do paměti uložit až 30 stanic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nic pro náročnější uši

Pokud patříte mezi více náročné posluchače, tento přehrávač vám až tolik doporučit nemůžeme. A první překážkou je dodání méně kvalitních sluchátek, u kterých dominují spíše jen středy, basů je velmi málo a výšky jsou zastřené. To by u levných osobních přehrávačů sice nebylo nic až tak neobvyklého, trochu horší je to s kvalitou samotného zvukového výstupu, a s tou už toho mnoho nenaděláte. Pro nenáročný až středně náročný poslech hudby či sledování videí samozřejmě dostačovat bude, ale pro kvalitní poslech s kvalitnějšími sluchátky se nehodí. Na výstupu není celé frekvenční pásmo, při velkém zesílení je patrné malé zkreslení a zvuk jednoduše není až tolik kvalitní. Ani s výkonem to tento model nepřehání a do hlučného prostředí stačit nemusí.

Klepněte pro větší obrázek 

I tak ale máte možnost částečných uživatelských úprav zvuku. Na výběr je z pěti přednastavených ekvalizérů včetně jednoho vlastního s pěti pásmy a aktivování něčeho, co by se mělo podobat 3D zvuku. Integrovaný reproduktor pro poslech bez sluchátek tento model bohužel nemá.

Verdikt

Levný model pro méně náročné uživatele může mít například tuto podobu. Žádné zásadní nedostatky, kvůli kterým bychom jeho pořízení jednoznačně nedoporučili, nemá. Je to ale za předpokladu, že spadáte právě do skupiny těch, pro které vyjmenované zápory nejsou tím nejdůležitějším. Pro ty ostatní jsou na trhu určitě mnohé jiné, kvalitnější a dražší modely.

klady

+ přehrávání videa
+ velký displej
+ podpora paměťových karet
+ jednoduchá nabídka
+ slušná výdrž

zápory

- čeština
- horší ovládání
- špatné pozorovací úhly
- nutná konverze videa
- méně kvalitní sluchátka
- méně kvalitní zvuk. výstup
- slabší podsvícení
- záznam jen do WAV

MPIO MG300

Cena (na internetu) od 1 400 Kč (4 GB), od 1 900 Kč (8 GB)

 • příslušenství příručka, USB kabel, sluchátka (špunty), poutko na krk, programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, FLAC, APE, LRC text
 • podporované formáty videa AVI; 320×240 (nutná konverze dodaným SW)
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG, GIF
 • displej 48 × 36mm / 320 × 240 pixelů (LCD TFT) / jemnější rastr, špatné úhly
 • podsvícení displeje/počet barev střední/65 000
 • časovač vypnutí 10 min – 2 h a při neaktivitě
 • testovaná verze firmwaru 01.10.5031
 • výkon zvukového výstupu 2× 9 mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 3,97/3,49 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) až 20 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 19 hodin 15 minut
 • udávaná doba přehrávání (video) až 4 hodiny
 • nastavení zvuku 5 profilů + 3D + vlastní ekvalizér (5 pásem)
 • tlačítko hold ano
 • mazání souborů/složek ano/ne
 • napájení Li-Pol akumulátor
 • možnost dobíjení přes nabíječku (nutno dokoupit) i USB
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet SD (do 2 GB)
 • diktafon/formát záznamu ano/WAV (2 kvality), ADPCM 8-16kHz/4b/mono
 • FM rádio/počet pozic ano/30
 • nahrávání zvuku/formát záznamu FM rádio/WAV (1 kvalita), ADPCM 32 kHz/4b/stereo
 • doplňky obrázky, video, text (TXT)
 • rozměry (š × v × h) 95 × 48 × 12,5mm
 • hmotnost 57 g
 • provedení matné + lesklé
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání nižší
 • vnitřní paměť 4/8 GB/flash

výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10

Témata článku: Test, Přenosné, MP3 a MP4