Mrtví neumírají: hvězdná herecká sestava v zombie komedii Jima Jarmusche [recenze filmu]

6. července 2019
TWEET SDÍLET
Ironická hra s žánrem zombie hororů, prostřednictvím níž se režisér Jim Jarmusch vyjadřuje ke stavu současné americké společnosti.

Plusy

 • Prolomení čtvrté stěny mezi postavou a divákem režisérovi slouží k dekonstrukci žánru zombie hororu, kdy za pomocí tohoto konceptu ironicky komentuje nejen tento žánr, ale i svůj přístup k němu.

Minusy

 • Uvědomělý politický, environmentální a společenský přesah filmu lépe funguje v rovině alegorické než té doslovné.
6/10
Hodnocení

Zahajovacím filmem letošního ročníku festivalu v Cannes se stala zombie komedie, která si ironicky utahuje z klišé žánru zombie hororů a kultovního díla klasika tohoto žánru George A. Romera Noc oživlých mrtvol z roku 1968. Na podkladě této žánrové hry se režisér alegorickým i zcela doslovným způsobem vyslovuje k politickým, ekologickým a společenským problémům dnešní Ameriky a potažmo celého světa.

Tím režisér je Jim Jarmusch, šestašedesátiletá ikona amerického nezávislého filmu a tvůrce snímků jako Mrtvý muž, Ghost Dog - Cesta samuraje, Zlomené květiny, Přežijí jen milenci nebo Paterson. Do toho svého nejnovějšího obsadil řadu herců, s nimiž spolupracoval už v minulosti (Bill Murray, Adam Driver, Steve Buscemi, Tilda Swinton, hudebníci Iggy Popp a Tom Waits), které promíchal s těmi, s nimiž pracoval poprvé (Selena Gomez, Austin Butler).

Vychýlení zemské osy

Spolu s nimi se vydáváme do ospalého amerického městečka s asi tisícovkou obyvatel jménem Centerville. Leží kdesi na středozápadě a šerifa v něm dělá Cliff Robertson (Bill Murray). Stárnoucí muž, který netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu, protože nudit se člověk může i bez koltu za pasem.

Jeho mladý a aktivní kolega Ronald "Ronnie" Peterson (Adam Driver) naopak stále doufá, že se k nějakému pořádnému vyšetřování jednou dostane, protože dosud se zabývali především případy, jako je ten s krádeží slepic. Nebo spíš nezabývali, protože hlavní podezřelý, místní tulák Bob (Tom Waits), je šerifův spolužák a tím okradeným je místní rasistický farmář Miller (Steve Buscemi), kterého nikdo nemá rád.

Jenže pak se začne dít něco divného a Ronnie hned vytuší, co by to mohlo být. Začnou totiž mizet nejen hospodářská, ale i domácí zvířata jako kočky a psi. Slunko je ještě v osm večer vysoko na obloze a nezapadá, rádio, hodinky a mobily přestanou fungovat a do pohřebního ústavu nastoupí divná ženská se skotským přízvukem Zelda Winston (Tilda Swinton), která se před Buddhovou soškou v zadní místnosti krematoria ohání samurajským mečem s nevídanou brilancí.

Majitel železářského obchodu Hank Thompson (Danny Glover) absenci tmy v době, kdy by měla být, přičítá zprávám o vychýlení zemské osy v důsledku hydraulického štěpení na zemských pólech, jak o tom slyšel v rozhlase. K šíření apokalyptické zprávy se přidává i trojice výrostků v pasťáku. Všechno to může být náhoda, vládní úřady zprávu o vychýlení osy popírají, ale zarostlý poustevník z lesní chaty Bob už ví své. Má totiž z lesa díky dalekohledu dokonalý přehled o tom, co se v městě děje.

Nemrtví, prahnoucí po tom, co měli rádi za svého života

Když se pak v městečku, které díky přítomnosti policejní stanice, bistra, benzinové pumpy, motelu a pár obchůdků, připomíná to ze seriálu o městečku Twin Peaks, objeví první mrtvoly, Ronnie jako první vysloví hypotézu, že za tím stojí zombie. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. Ty dvě mrtvoly, barmanka Fern (Eszter Balinta) a uklízečka Lily (Rosal Colon) ze zdejšího bistra, jsou nalezeny s vyhřezlými vnitřnostmi.

A když na městečko konečně padne noc, z předtuchy se stane jistota. Nejrušnějším místem Centerville se v tu chvíli stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. Nebo přesněji na to, co měli rádi za svého života. U jednoho z nich je to kafe, u druhého víno chardonnay, další táhnou ulicemi, jen aby našli wi-fi signál. K dosažení svých cílů přitom neváhají vraždit ty živé.

Jako například skupinku mladých lidí z města, Zoe (Selena Gomez) a její dva hipsterské kamarády Jacka (Austin Butler) a Zacha (Luka Sabbat), kteří se ubytují v motelu Moonlight, jehož majitel se jmenuje Danny Perkins (Larry Fessenden).

Je náhoda, že se tak stalo poté, co se tito mladí lidé zastavili na zdejší benzinové pumpě, kde si od jejího majitele Bobbyho Wigginse (Caleb Landry Jones), který tu současně provozuje obchod s popkulturními předměty, koupili CD countryového zpěváka Sturgilla Simpsona s písní The Dead Don’t Die, jež dala filmu název?

Dvojice strážců zákona, spolu s jejich kolegyní Mindy Morrison (Chloë Sevigny), začíná tušit, že dneska je čeká přesčas. Musí totiž zabránit nejen mrtvým, aby se z nich stali nemrtví, ale i těm už nemrtvým, aby se zombie apokalypsa nešířila dál. Jediný způsob, jak toho docílit, je oddělit jim hlavu od těla, přičemž z jejich torz v té chvíli nezačne vytékat krev, ale černý prach, v nějž se rozpadnou.

Kritika konzumerismu

Jim Jarmusch používá motiv vychýlení zemské osy v důsledku hydraulického štěpení, neboli frakování, ke kritice této metody, jež má negativní dopad na životní prostředí. V odsudku užívání této nezodpovědné energetické politiky souzní s mnoha environmentálními aktivisty a agenturami.

Kvůli posunuté zemské ose začnou ve filmu vylézat z hrobu nemrtví. Živí mrtví jsou pro něj v metaforické rovině ale především občané, kteří jsou apatičtí, do sebe zahledění a nedovedou se proti ekologické hrozbě postavit. Jeho environmentální apel míří na lidstvo jako celek, ale neschytávají to od něj jen popírači klimatických změn.

Stejně tak se vymezuje vůči populismu, extremismu, politickému oportunismu a konzumerismu. V kritice konzumerismu, v tom jak jsou nemrtví závislí na předmětech denní spotřeby a potřeby, se nejvíce blíží filmům George A. Romera, především jeho Úsvitu mrtvých (1978). K Noci oživlých mrtvol zas odkazuje plakát filmu i úvodní záběr v něm.

Udělejme Ameriku znovu bílou

Síť odkazů a popkulturních pomrknutí je zde ale mnohem širší a nevztahuje se jen k Romerově tvorbě. Příjmení majitele motelu Moonlight Dannyho Perkinse je shodné s hereckým představitelem schizofrenního vraha Normana Batese z Hitchcockova Psycha. Postava Zeldy Winston se samurajským mečem je variací na nevěstu v podání Umy Thurman z Tarantinova Kill Bill. A když se v závěru objeví UFO, vybaví se vám Akta X.

Režisér sebereferenčně odkazuje i k vlastní tvorbě. A to hned několika způsoby. Začněme od obsazení herců, kdy je vidět, že rád pracuje s těmi, kteří už se objevili v jeho předchozích filmech. V případě dua Bill Murray a Adam Driver využívá jejich generační interakci v duchu policajtských buddy movie komedií.

Iggy Pop jako zombie, závislá na kávě, se do této role, už vzhledem k muzikantově civilní vizáži, skvěle hodí. Závislost této zombie navíc odkazuje k Jarmuschově filmu Kafe a cigára, kde se Iggy Pop objevil. Adam Driver má zas na klíčích přívěšek s motivem Star Wars.

Steve Buscemi s červenou kšiltovkou s nápisem „Udělejme Ameriku znovu bílou“, je zas jasnou narážkou na prezidenta Trumpa a reprezentuje postoj tvůrce k němu v dnešní rozdělené Americe. Paradoxní na této postavě rasistického farmáře, který chce zastavit příliv zombie migrantů, je, že jeho nejlepším kamarádem je černošský obchodník Hank.

Prolomení čtvrté stěny

Jednu ze zombie hraje také country zpěvák Sturgill Simpson, jehož píseň The Dead Don’t Die tu zní jako ústřední hudební motiv. Když šerif říká svému mladšímu kolegovi Ronniemu, že je mu ta píseň povědomá, odpoví mu tento, že jak by ne, když je tou ústřední ve filmu.

A tady se dostáváme k dalšímu způsobu, jak Jarmusch sebereferenčně dává najevo, že postavy nejsou součástí nějakého skutečného světa, ale toho jeho, filmového. Ronnie od začátku říká, že se „děje se něco divného a že to celé špatně skončí“. Jak to může vědět?

Dochází k prolomení čtvrté stěny mezi postavou a divákem, kdy postava komentuje to, co se děje uvnitř děje. Ronnie tak sděluje, že mu dal režisér Jim Jarmusch přečíst scénář, proto ví, jak skončí. Na to mu šerif smutně odpovídá, že jemu dal režisér přečíst jen jeho scény.

Tento meta-humor, kdy se herci v ději zastaví, dají najevo, že jsou víc herci než postavy a probírají, kudy se bude příběh ubírat, přičemž jeden herec má evidentně víc informací než jiní, funguje dobře. Je součástí režisérova pojetí tohoto zombie hororu, kdy s ironií komentuje nejen samotný žánr, ale i to, jak on k němu jako režisér přistupuje.

Samotný režisér se pak nejvíce promítá do postavy poustevníka Boba, který děj komentuje. A to hlasem člověka, kterému vadí lidská lhostejnost vůči směřování dnešní společnosti. V otázkách politických, společenských i environmentálních.

Žánr zombie komedie tak režisér povyšuje o uvědomělý přesah, který lépe funguje v rovině alegorické než té doslovné. Nejvíce ale baví způsobem, jakým Jim Jarmusch za pomocí prolomení čtvrté stěny mezi postavou a divákem dekonstruuje žánr zombie hororu a ironicky si utahuje z jeho klišé.

Mrtví neumírají

 • Žánr: zombie komedie
 • Původní název: The Dead Don't Die
 • www.focusfeatures.com/the-dead-dont-die
 • USA / Švédsko, 2019
 • Scénář: Jim Jarmusch
 • Režie: Jim Jarmusch
 • Hrají: Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Steve Buscemi, Danny Glover, Caleb Landry Jones, Rosie Perez, Iggy Pop, Selena Gomez, Tom Waits
 • Distribuce: CinemArt
 • Distribuční premiéra v ČR: 04. 07. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi, Trailer

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání