V březnu jsem si vyzkoušel, jak si s multimédii poradí Android TV na televizoru Sony Bravia KDL-43W807C. Ačkoliv díky Kodi a další hromadě aplikací na Play Storu přehrál prakticky cokoliv, největší problém měl nakonec paradoxně se svou integrální funkcí a jedním z největších lákadel – integrovanou podporou protokolu Google Cast.
Tentokrát se podívám, jak si multimédii naopak poradí Samsung a jeho Tizen, v obývacím pokoji se mi totiž na nějaký čas usadil jeho model UE40J6302, o jehož chod se stará operační systém Tizen.
Decentní Tizen
Hned na začátku se přiznám, že jsem nikdy nepatřil k velkým fanouškům grafického rozhraní tradičních chytrých televizorů od Samsungu. V jejich Smart Hubu jsem se pokaždé ztratil, trápil mě nedostatečný výkon hardwaru, všudypřítomné pastelkové barvy a už můj letitý evergreen, tedy problematická podpora DLNA, kdy jsem zpravidla přehrál jen některá videa a o podpoře přiložených titulků v souboru SRT nemohla být ani řeč.
Abych byl ale spravedlivý, DLNA mi nikdy spolehlivě nefungovalo na žádném televizoru, ať už jej vyrobil Samsung, nebo třeba Panasonic. O to více jsem byl zvědavější, jak bude vše fungovat právě na Tizenu.

Pás s aplikacemi a dialog po připojení USB média
Mile mě překvapilo jeho jednoduché – až spartánské rozhraní. Když jsem na ovladači stiskl standardní tlačítko pro spuštění Smart Hubu, namísto šachovnice programů se zobrazil jen decentní pruh při spodním okraji obrazovky a vše další bylo skryté v dlaždici při levém okraji.
Můj obsah, moje multimédia
Jelikož mě zajímá práce s médii, klepl jsem na dlaždici Můj obsah, která byla hned na ráně a jedná se o jakýsi jednoduchý správce místních médií. Najdete zde připojené USB disky, domácí UPnP/DLNA servery a tedy zdroje fotek, videa a muziky, no a nakonec i návod, jak do televizoru dostat obsah z PC a mobilu pomocí aplikace Samsung Smart View. Ale pěkně popořádku.

Složka Můj obsah s šachovnicí náhledů filmů na USB médiu. SRT titulky i ty vnořené do kontejneru MKV fungují.
Připojil jsem k televizoru USB médium s trojicí filmů v AVI (DivX), MKV s integrovanými titulky a video v MP4 s přiloženým souborem externích titulků v SRT. Aplikace Můj obsah všechna videa korektně rozpoznala, zobrazila náhledy a přehrála a to včetně titulků. Mělo to jen jednu chybu na kráse – problém nastal s automatickým rozpoznáváním kódování titulků, které musíte změnit ručně v nastavení. (Pozn autora: Původně jsem napsal, že kódování titulků nelze na televizoru upravit, tuto možnost jsem totiž přehlédl. Za chybu se čtenářům omlouvám.)
Osobně vřele doporučuji každé externí titulky převádět do univerzálního a zpravidla vždy funkčního UTF-8 a definitivně už skoncovat s roky přežitými středoevropskými znakovými sadami jako CP1250 (Windows-1250), ISO-8859-2 aj, které dělají jen neplechu. To je ostatně především výzva jejich autorům.

Zrádné kódování titulků: vlevo původní CP1250 a vpravo ručně převedené do UTF-8. Televizor si neporadí s automatickou detekcí kódování, musíte jej tedy upravit ručně v nastavení televizoru, anebo převést třeba do UTF-8, které zpravidla funguje.

A takhle vypadá přehrávání hudby z USB média. Pokud je uvnitř hudebního souboru i obrázek desky, načte se.
DLNA s MiniDLNA serverem funguje včetně titulků
Dobrá, ale co to zrádné DLNA? Nainstaloval jsem na svůj NAS poměrně rozšířený jednoduchý server MiniDLNA (ReadyMedia), nastavil knihovnu a NAS poté korektně naskočil v seznamu zařízení aplikace Můj obsah. Zobrazení složek a souborů je identické, takže stačí stejně jako u USB disku najít třeba video, které chcete přehrát a…
A tady jsem u jiných televizorů často narazil. DLNA klient si obvykle poradil jen s některými formáty a externí titulky většinou naprosto ignoroval. Tizen však přinejmenším s tímto DLNA serverem komunikuje bez problémů a přehraje jak AVI, tak MKV, MP4, MPG a především jak vnořené (MKV) titulky, tak ty externí (SRT) se shodným názvem jako samotné video.

Nastavení DLNA serveru na mém NASu a procházení jeho obsahu na televizoru. Většina jednoduchých serverů neposílá televizoru náhledy videa, takže nejspíše uvidíte jen podobný seznam.
UPnP/DLNA přehrávání z NASu fungovalo natolik dobře, že jsem se smířil i s tím, že správce Můj obsah jaksi nenabízí do třetice ještě připojení zdroje multimédií skrze SMB/CIFS – prostě jako běžné síťové úložiště. Aplikaci, která by to uměla, jsem bohužel nenašel ani v samotném katalogu Tizenu.

Přehrávání pomocí DLNA
Smart View
Do třetice je tu konečně přehrávání médií z mobilu a počítače pomocí aplikace Smart View. K dispozici je pro Android, iOS a desktopová Windows a vedle přehrávání médií se postará i o funkci dálkového ovladače. Má to ale jeden háček. Aplikace má očividně vyšší nároky, a tak ji nenainstalujete na některé laciné telefony s Androidem. Chyba!

Streamování multimédií z PC do televizoru pomocí aplikace Smart View
Co se desktopové aplikace pro Windows týče, funguje a vypadá podobně jako DLNA ovladač, který je součástí Windows Media Playeru. Po spuštění a spárování s televizorem ve stejné domácí síti pomoci PINu tedy můžete načíst soubory z disku, vytvoří se fronta a tu pak můžete spustit. Do několika sekund se začnou multimédia přehrávat i na obrazovce televizoru. Podpora multimédií a titulků je opět identická jako v případě připojeného USB média a UPnP/DLNA.
Chybí Kodi
Tímto víceméně končí nabídka možností, jak přehrát video z domácího počítače, síťového disku, tabletu a mobilu. Funguje to dobře a vlastně to i stačí, srdce milovníka domácího kina ovšem zapláče, katalog Tizenu totiž zatím nenabízí Kodi (XBMC). Najdete tu pouze trošku jinak koncipovaný Plex a pak zástup desítek televizních aplikací.
Potěšily aplikace dvou českých IP TV
Katalog Tizenu v sekci video nenabízí žádný další pokročilejší přehrávač lokálních médií – jen služby počínaje všudypřítomným Netflixem, HBO GO a konče portály jako YouTube, Vimeo, Ted aj. nechybí ani český Stream včetně samostatné aplikace Pohádky, což potěší rodiče, videopůjčovny Banaxi a Voyo a mile mě překvapila přítomnost klientů pro IPTV Kuki a SledovaniTV.cz.

Katalog aplikací, YouTube, Pohádky od Seznamu

Stream, HBO GO a přehrávání HTML5 videa (Vimeo) v docela výkonném webovém prohlížeči
Jelikož Kuki používám, mohl jsem tedy nativní aplikaci porovnat s klasickým STB připojeným přes HDMI a mohu konstatovat, že hardwarový výkon televizoru byl k reálnému použití dostatečný. Prodleva při spouštění byla možná o kratičký okamžik pomalejší, reálně bych si však už dokázal představit, že dodávaný set-top-box zabalím zase do krabice a nebudu muset k televizoru vést další ethernetový kabel, protože běžná domácí Wi-Fi bohatě stačí (IPTV zpravidla zabírá 3-6 Mb/s podle kvality televizního vysílání).

IPTV Kuki bez set-top-boxu jako aplikace pro Tizen. Rozhraní je naprosto identické a televize použitelná.
Takže jak to celé uzavřít? Tizen mě potěšil přítomností aplikace pro moji IP televizi, funkčním DLNA a spartánskou jednoduchostí svého uživatelského rozhraní. Katalog aplikací zároveň skýtá hromadu klientů multimediálních webových služeb včetně hromady těch českých. A pokud by nestačilo ani to, přinejmenším procesor na testovaném televizoru byl dostatečně výkonný na to, abych případně web načetl ve svižném webovém prohlížeči, který nemá problém s HTML5 videem – na Flash Player a další pomalu odcházející technologie nicméně samozřejmě zapomeňte.
Ty, kteří mají filmy na PC a v NASu, ke kterým se chtějí připojovat přes SMB/CIFS a třeba v Kodi, však Tizen nepotěší, tato pokročilá domácí kina zde totiž s výjimkou jednoduššího Plexu chybí.