16
Fotogalerie

Mumie: recenze filmu

Směsice dobrodružné akce a gotického hororu, v níž se Tom Cruise stává obětí i protivníkem mocichtivé mumie. Studio Universal rozjíždí své vlastní universum s monstry a Mumie v něm představuje závdavek na lepší příští.

Klasické horory studia Universal z dvacátých až padesátých let minulého století daly světu Drákulu, Frankensteina, jeho nevěstu, Neviditelného muže, Vlkodlaka, Van Helsinga a právě Mumii. V roce 1999 přišel Stephen Sommers s remakem Mumie, který se v následném desetiletí dočkal dalších dvou pokračování. Představil se znovu i Van Helsing, Vlkodlak a před třemi lety origin Drákuly.

Film Drákula: Neznámá legenda měl ambici nastartovat sérii s monstry, která by po vzoru marvelovského konceptu MCU (Marvel Cinematic Universe) nejdříve přišla se samotnými sólovkami jednotlivých monster studia Universal, aby je potom spojila v nějaké obdobě hororovějších Avengers.

Dark Universe

Tuto provázanou strategii výroby a uvádění filmů ze svých sdílených rozvětvených fikčních světů má dnes kromě Marvelu, který patří pod Disneyho, i DC Comics (DCEU), jež spadají pod Warnery. Těch sérií, které patří pod jednotlivá studia, je ale víc. U Marvelu tak ve spolupráci s 20th Century Fox vedle MCU běží i X-Men řada.

Warneři se zas ve spolupráci s Legendary Pictures pustili do projektu MonsterVerse, jehož prvním filmem byla před třemi lety Godzilla. Druhým pak Kong, který je na rozdíl od svého předchůdce, jenž má původ v japonských filmech studia Toho, západní provenience.

Studio Universal Pictures nechce zůstat pozadu a tak s Mumií znovu rozjíždí to, co se mu nepovedlo s Drákulou. Tedy universum z temného světa Dark Universe, které by oprášilo všechny slavné položky z jeho portfolia. Mimo již zmíněných například Fantoma opery, Zvoníka od Matky Boží Quasimoda nebo Netvora z Černé laguny. A znovu Van Helsinga, Vlkodlaka a Drákulu, přičemž další na řadě po Mumii by měla být Frankensteimova nevěsta. Za dva roky v režii Billa Condona.

Monstra, zasazená do tohoto světa

Zda to tentokrát vyjde a Mumii nebude čekat stejný osud jako origin Drákuly, který zapomenut stojí mimo tuto řadu, je otázkou. Vždycky záleží na komerčním i kritickém ohlasu. Na ten první se čeká, ten druhý je zatím takový rozpačitý. S tím, že většina recenzí oceňuje řemeslnou stránku filmu.

Režie se ujal Alex Kurtzman, který byl doposud znám více jako scenárista (Mission: Impossible III, Transformers 1 a 2, Star Trek 1 a 2, Amazing Spider-Man 2) a producent (Enderova hra, Podfukáři 2) úspěšných blockbusterů, než jako režisér (Lidé jako my). Na scénáři se podílelo hned šest tvůrců a do konečné fáze ho dovedla zkušená dvojice David Koepp a Christopher McQuarrie. Přesto právě scénář patří k nejslabším článkům celého filmu.

Z Mumie je patrné, že se studio rozhodlo monstra zasadit do tohoto světa, který na ně musí reagovat. Co dosud není zjevné, zda budou monstra spolupracovat proti nějakému vnějšímu nepříteli nebo si půjdou po krku navzájem. A také to, jestli studio odolá pokušení, aby monstra po vzoru MCU i DCEU spojovala už v jednotlivých samostatných filmech, které je mají znovu uvést.

Doktor Jekyll Nickem Furym tohoto universa

Co zjevné je, že jakýmsi Nickem Furym tohoto universa se stane postava doktora Henryho Jekylla v podání Russela Crowea. Ten vede tajnou organizaci Prodigium pro potírání a zabezpečení nadpřirozeného zla, která monstra dlouhá léta sleduje, odchytává, zkoumá a katalogizuje. Svědčí o tom ostatně jeho pracovna s rukou Netvora z Černé laguny, Knihou mrtvých z Mumie, upíří lebkou a dalšími zajímavými artefakty.

Jekyll, tajemná a nejednoznačná postava, měnící se díky elixíru, který vynalezl, v démonického a vražedného schizofrenika pana Hydea, zasvětí hlavní postavu do fungování světa monster a jeho role v něm. Stane se tak poté, co Nick Morton (Tom Cruise) narazí na území dnešního Iráku na sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella).

Mocichtivá princezna se před dvěma tisíci lety chystala ve spojení s temnými silami převzít vládu v zemi po svém otci, kterého neváhala pro naplnění tohoto cíle odstranit. I s jeho ženou a sotva narozeným synem a potenciálním následovníkem trůnu. Za tento její hrůzný čin, kvůli němuž zaprodala silám zla svou duši, byla zaživa mumifikována v Mezopotámii a vymazána z historie.

Mocichtivá egyptská princezna

Nick je sobecký, nepříliš charakterní dobrodruh a hledač pokladů, který pro bohatou klientelu hledá historické artefakty, s nimiž pak šmelí na černém trhu. Spolu s kamarádem Chrisem Vailem (Jake Johnson) a archeoložkou Jenny Halsey (Annabelle Wallis), která pracuje pro organizaci Prodigium, objeví hrobku mumie v jeskyni, plné písku. A rozhodnou se ji nechat převézt letadlem do Londýna ke zkoumání.

Letadlo ale postihne havárie, kterou Nick jako zázrakem přežije. Mumie se osvobodí a rozhodne se, že v tomto světě dosáhne toho, co se jí nepodařilo před tisíci lety u ní doma. K jeho ovládnutí začne postupně využívat mrtvol křižáckých rytířů, ukrytých v londýnském podzemí, kteří jí chtěli za jejího života zlikvidovat a také náhodných lidí, z nichž vysává život a dělá z nich zombíky.

Jejím cílem je ale především prokletý Nick, jehož záchrana nebyla tak náhodná. S mumií je spojen vazbou, kterou mu osvětlí doktor Jekyll a která má vést k ovládnutí světa. Nick je díky svým schopnostem a vlastnostem zároveň také jediný, kdo se mumii může postavit. Což s Jenny dělá.

Otázky okolo světa mrtvých

Ahmanet za pomoci armády zombíků začne dvojici pronásledovat, čehož režisér využívá k akčním scénám v ukradené sanitce v lese nebo v zatopené podzemních kobce. Výpravnější měřítko tyto trikové scény z dílny Lucasfilmu získají v momentě, kdy se mumie rozhodne v Londýně rozpoutat písečnou bouři ve tvaru její tváře. Nejlepší ale zůstává napínavá scéna s padajícím letadlem, v níž Nick s Jenny bojují o život ve stavu beztíže.

Těch peripetií je ve filmu mnohem víc. Jekyllovi se podaří Ahmanet chytit, pak mu znovu uniká a on se mění v pana Hydea, s nímž svádí souboj Nick. Mumie chce přivést na svět egyptského boha smrti a otevřít tím bránu strašlivému zlu. K tomu potřebuje rituální artefakty a také Nicka, nebo přesněji jeho tělesnou schránku.

Při nakládání se světem mrtvých, mumifikovaných, reinkarnovaných a prokletých ale scenáristé postupují značně svévolně a není zcela jasné, jaký typ mrtvol vlastně může mumie ovládat. Nick se po pádu letadla stane díky kletbě Ahmanet nesmrtelný a nezranitelný, ale celou dobu se chová, jakoby tomu tak nebylo. Přestože je s mumií v mentálním spojení, které se promítá do jeho psychiky v podobě halucinací. Těch otázek je více a scénář na ně nedává adekvátní odpověď.

Zatím spíš příslib do budoucnosti

Hororové scény režisér inscenuje v duchu Noci oživlých mrtvol, ale příliš bát se při nich nebudete. Spíš vám časem přijdou legrační, třeba v tom, jak se berou vážně. Humorné odlehčení do vyprávění vnáší postava Nickova mrtvého parťáka a také to, jak postavy na monstra reagují nebo jak si herci sebeironicky utahují ze svých obvyklých typových šarží.

Studio chce v kombinaci akce, komedie, romantiky, dobrodružství a gotického hororu uspokojit široké publikum. Pojetí filmu je ale spíš dobrodružné než napínavé či hororové. Svědčí o tom úvod s náboženskými radikály, před jejichž kulkami Nick se svým parťákem prchá. Nese styčné body s Indiana Jonesem i Sommersovou Mumií, z nichž se odvíjí i chemie mezi Nickem a Jenny, která ale zůstává víc na parťácké než milostné bázi. Přes snahu tam tu romantickou linku vsunout.

Film má slušné tempo a gradaci a trikové akční scény vypadají hodně draze. Z Kurtzmana se vyklubal dobrý režijní řemeslník, který ale nenabízí víc než lehce nadprůměrnou popcornovku na letní odpoledne, na kterou s odchodem z kina zapomenete.

Organizace Prodigium a dění okolo ní ale nese příslib do budoucna. Dark Universe má díky ní velký potenciál a já už se těším, až opráší svá další monstra. Mumie je zatím spíš takový závdavek, který neurazí, ale jenž nenabízí nic, co bychom už neviděli jinde a v lepší podobě. Na moment překvapení, spjatý s touto sérii, si tak musíme počkat do dalších filmů.

Mumie

  • Žánr: dobrodružný horor
  • Původní název: The Mummy
  • www.universalpictures.com/movies/the-mummy
  • USA, 2017
  • Scénář: David Koepp, Christopher McQuarrie, Dylan Kussman
  • Režie: Alex Kurtzman
  • Hrají: Tom Cruise, Sofia Boutella, Russell Crowe, Annabelle Wallis, Jake Johnson, Javier Botet, Courtney B. Vance, Sean Cameron Michael
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 08. 06. 2017
Mumie
film   5

Určitě si přečtěte

Články odjinud