Mumie: recenze filmu

11. června 2017
TWEET SDÍLET
Směsice dobrodružné akce a gotického hororu, v níž se Tom Cruise stává obětí i protivníkem mocichtivé mumie. Studio Universal rozjíždí své vlastní universum s monstry a Mumie v něm představuje závdavek na lepší příští.

Klasické horory studia Universal z dvacátých až padesátých let minulého století daly světu Drákulu, Frankensteina, jeho nevěstu, Neviditelného muže, Vlkodlaka, Van Helsinga a právě Mumii. V roce 1999 přišel Stephen Sommers s remakem Mumie, který se v následném desetiletí dočkal dalších dvou pokračování. Představil se znovu i Van Helsing, Vlkodlak a před třemi lety origin Drákuly.

Film Drákula: Neznámá legenda měl ambici nastartovat sérii s monstry, která by po vzoru marvelovského konceptu MCU (Marvel Cinematic Universe) nejdříve přišla se samotnými sólovkami jednotlivých monster studia Universal, aby je potom spojila v nějaké obdobě hororovějších Avengers.

Dark Universe

Tuto provázanou strategii výroby a uvádění filmů ze svých sdílených rozvětvených fikčních světů má dnes kromě Marvelu, který patří pod Disneyho, i DC Comics (DCEU), jež spadají pod Warnery. Těch sérií, které patří pod jednotlivá studia, je ale víc. U Marvelu tak ve spolupráci s 20th Century Fox vedle MCU běží i X-Men řada.

Warneři se zas ve spolupráci s Legendary Pictures pustili do projektu MonsterVerse, jehož prvním filmem byla před třemi lety Godzilla. Druhým pak Kong, který je na rozdíl od svého předchůdce, jenž má původ v japonských filmech studia Toho, západní provenience.

Studio Universal Pictures nechce zůstat pozadu a tak s Mumií znovu rozjíždí to, co se mu nepovedlo s Drákulou. Tedy universum z temného světa Dark Universe, které by oprášilo všechny slavné položky z jeho portfolia. Mimo již zmíněných například Fantoma opery, Zvoníka od Matky Boží Quasimoda nebo Netvora z Černé laguny. A znovu Van Helsinga, Vlkodlaka a Drákulu, přičemž další na řadě po Mumii by měla být Frankensteimova nevěsta. Za dva roky v režii Billa Condona.

Monstra, zasazená do tohoto světa

Zda to tentokrát vyjde a Mumii nebude čekat stejný osud jako origin Drákuly, který zapomenut stojí mimo tuto řadu, je otázkou. Vždycky záleží na komerčním i kritickém ohlasu. Na ten první se čeká, ten druhý je zatím takový rozpačitý. S tím, že většina recenzí oceňuje řemeslnou stránku filmu.

Režie se ujal Alex Kurtzman, který byl doposud znám více jako scenárista (Mission: Impossible III, Transformers 1 a 2, Star Trek 1 a 2, Amazing Spider-Man 2) a producent (Enderova hra, Podfukáři 2) úspěšných blockbusterů, než jako režisér (Lidé jako my). Na scénáři se podílelo hned šest tvůrců a do konečné fáze ho dovedla zkušená dvojice David Koepp a Christopher McQuarrie. Přesto právě scénář patří k nejslabším článkům celého filmu.

Z Mumie je patrné, že se studio rozhodlo monstra zasadit do tohoto světa, který na ně musí reagovat. Co dosud není zjevné, zda budou monstra spolupracovat proti nějakému vnějšímu nepříteli nebo si půjdou po krku navzájem. A také to, jestli studio odolá pokušení, aby monstra po vzoru MCU i DCEU spojovala už v jednotlivých samostatných filmech, které je mají znovu uvést.

Doktor Jekyll Nickem Furym tohoto universa

Co zjevné je, že jakýmsi Nickem Furym tohoto universa se stane postava doktora Henryho Jekylla v podání Russela Crowea. Ten vede tajnou organizaci Prodigium pro potírání a zabezpečení nadpřirozeného zla, která monstra dlouhá léta sleduje, odchytává, zkoumá a katalogizuje. Svědčí o tom ostatně jeho pracovna s rukou Netvora z Černé laguny, Knihou mrtvých z Mumie, upíří lebkou a dalšími zajímavými artefakty.

Jekyll, tajemná a nejednoznačná postava, měnící se díky elixíru, který vynalezl, v démonického a vražedného schizofrenika pana Hydea, zasvětí hlavní postavu do fungování světa monster a jeho role v něm. Stane se tak poté, co Nick Morton (Tom Cruise) narazí na území dnešního Iráku na sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella).

Vetřelec: Covenant – recenze filmu

Vetřelec: Covenant – recenze filmu

Frankensteinovské téma stvořitele a jeho výtvoru slouží nejen k poznání vetřelčího rodokmenu, ale i úskalí režijního přístupu Ridleyho Scotta k této látce.

Mocichtivá princezna se před dvěma tisíci lety chystala ve spojení s temnými silami převzít vládu v zemi po svém otci, kterého neváhala pro naplnění tohoto cíle odstranit. I s jeho ženou a sotva narozeným synem a potenciálním následovníkem trůnu. Za tento její hrůzný čin, kvůli němuž zaprodala silám zla svou duši, byla zaživa mumifikována v Mezopotámii a vymazána z historie.

Mocichtivá egyptská princezna

Nick je sobecký, nepříliš charakterní dobrodruh a hledač pokladů, který pro bohatou klientelu hledá historické artefakty, s nimiž pak šmelí na černém trhu. Spolu s kamarádem Chrisem Vailem (Jake Johnson) a archeoložkou Jenny Halsey (Annabelle Wallis), která pracuje pro organizaci Prodigium, objeví hrobku mumie v jeskyni, plné písku. A rozhodnou se ji nechat převézt letadlem do Londýna ke zkoumání.

10× nejlepší odstřelovači ve filmu

10× nejlepší odstřelovači ve filmu

Šakal, Nepřítel před branami, Telefonní budka, Mariňák, Odstřelovač, Smrt čeká všude, Americký sniper. Chladnokrevní snipeři reální i fiktivní ve válečných dramatech i žánrových kouscích.

Letadlo ale postihne havárie, kterou Nick jako zázrakem přežije. Mumie se osvobodí a rozhodne se, že v tomto světě dosáhne toho, co se jí nepodařilo před tisíci lety u ní doma. K jeho ovládnutí začne postupně využívat mrtvol křižáckých rytířů, ukrytých v londýnském podzemí, kteří jí chtěli za jejího života zlikvidovat a také náhodných lidí, z nichž vysává život a dělá z nich zombíky.

Jejím cílem je ale především prokletý Nick, jehož záchrana nebyla tak náhodná. S mumií je spojen vazbou, kterou mu osvětlí doktor Jekyll a která má vést k ovládnutí světa. Nick je díky svým schopnostem a vlastnostem zároveň také jediný, kdo se mumii může postavit. Což s Jenny dělá.

Otázky okolo světa mrtvých

Ahmanet za pomoci armády zombíků začne dvojici pronásledovat, čehož režisér využívá k akčním scénám v ukradené sanitce v lese nebo v zatopené podzemních kobce. Výpravnější měřítko tyto trikové scény z dílny Lucasfilmu získají v momentě, kdy se mumie rozhodne v Londýně rozpoutat písečnou bouři ve tvaru její tváře. Nejlepší ale zůstává napínavá scéna s padajícím letadlem, v níž Nick s Jenny bojují o život ve stavu beztíže.

Strážci Galaxie Vol. 2: recenze filmu

Strážci Galaxie Vol. 2: recenze filmu

Sázka na excentričnost ústřední pětice a její týmovou chemii z jedničky je v pokračování vystřídána větším příklonem k blockbusterovému schématu s výraznou melodramatickou linkou rodinných vztahů.

Těch peripetií je ve filmu mnohem víc. Jekyllovi se podaří Ahmanet chytit, pak mu znovu uniká a on se mění v pana Hydea, s nímž svádí souboj Nick. Mumie chce přivést na svět egyptského boha smrti a otevřít tím bránu strašlivému zlu. K tomu potřebuje rituální artefakty a také Nicka, nebo přesněji jeho tělesnou schránku.

Při nakládání se světem mrtvých, mumifikovaných, reinkarnovaných a prokletých ale scenáristé postupují značně svévolně a není zcela jasné, jaký typ mrtvol vlastně může mumie ovládat. Nick se po pádu letadla stane díky kletbě Ahmanet nesmrtelný a nezranitelný, ale celou dobu se chová, jakoby tomu tak nebylo. Přestože je s mumií v mentálním spojení, které se promítá do jeho psychiky v podobě halucinací. Těch otázek je více a scénář na ně nedává adekvátní odpověď.

Zatím spíš příslib do budoucnosti

Hororové scény režisér inscenuje v duchu Noci oživlých mrtvol, ale příliš bát se při nich nebudete. Spíš vám časem přijdou legrační, třeba v tom, jak se berou vážně. Humorné odlehčení do vyprávění vnáší postava Nickova mrtvého parťáka a také to, jak postavy na monstra reagují nebo jak si herci sebeironicky utahují ze svých obvyklých typových šarží.

Studio chce v kombinaci akce, komedie, romantiky, dobrodružství a gotického hororu uspokojit široké publikum. Pojetí filmu je ale spíš dobrodružné než napínavé či hororové. Svědčí o tom úvod s náboženskými radikály, před jejichž kulkami Nick se svým parťákem prchá. Nese styčné body s Indiana Jonesem i Sommersovou Mumií, z nichž se odvíjí i chemie mezi Nickem a Jenny, která ale zůstává víc na parťácké než milostné bázi. Přes snahu tam tu romantickou linku vsunout.

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Film má slušné tempo a gradaci a trikové akční scény vypadají hodně draze. Z Kurtzmana se vyklubal dobrý režijní řemeslník, který ale nenabízí víc než lehce nadprůměrnou popcornovku na letní odpoledne, na kterou s odchodem z kina zapomenete.

Organizace Prodigium a dění okolo ní ale nese příslib do budoucna. Dark Universe má díky ní velký potenciál a já už se těším, až opráší svá další monstra. Mumie je zatím spíš takový závdavek, který neurazí, ale jenž nenabízí nic, co bychom už neviděli jinde a v lepší podobě. Na moment překvapení, spjatý s touto sérii, si tak musíme počkat do dalších filmů.

Mumie

  • Žánr: dobrodružný horor
  • Původní název: The Mummy
  • www.universalpictures.com/movies/the-mummy
  • USA, 2017
  • Scénář: David Koepp, Christopher McQuarrie, Dylan Kussman
  • Režie: Alex Kurtzman
  • Hrají: Tom Cruise, Sofia Boutella, Russell Crowe, Annabelle Wallis, Jake Johnson, Javier Botet, Courtney B. Vance, Sean Cameron Michael
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 08. 06. 2017
Mumie
film   5

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Q Acoustics 3030i: skvělé regálové Hi-Fi reprobedny s cenou pod 10 tisíc [test]

Q Acoustics 3030i: skvělé regálové Hi-Fi reprobedny s cenou pod 10 tisíc [test]

Q Acoustics 3030i jsou velmi snadno přístupnou cestou k dobrému zvuku – esteticky, cenově i z pohledu kvality reprodukce. Za dané peníze není co řešit.

4 Daniel Březina

Daniel Březina
Q Acoustics
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

76 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

80 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka