Mustang: recenze filmu

20. března 2016
TWEET SDÍLET
Smrt panen na turecký způsob. Patriarchální vězení pětice sester a vzpoura proti němu jako výpověď o postavení žen v muslimském světě. Evropský festivalový hit, nominovaný na Zlatý glóbus i Oscara.

Režisérka Deniz Gamze Ergüven (1978) se narodila v turecké Ankaře, nicméně značnou část svého kosmopolitního dospívání strávila v USA a také ve Francii, kde absolvovala prestižní filmovou školu La Fémis. Ještě předtím stihla vystudovat literaturu a historii na univerzitě v Johannesburgu.

Evropský festivalový hit

V posledních letech připravovala svůj celovečerní debut o nechvalně proslulých nepokojích v Los Angeles po agresivním policejním zásahu v roce 1992. Přípravu filmu však odložila kvůli natáčení snímku Mustang, na jehož scénáři se podílela se svou generační vrstevnicí, francouzskou scenáristkou a režisérkou Alicí Winocour (Augustina, Maryland).

Mustang měl premiéru v sekci Quinzaine des Réalisateurs během loňského ročníku festivalu v Cannes. Od té doby posbíral množství cen a nominací. Na Evropských filmových cenách mu porota FIPRESCI udělila cenu pro objev roku. Na španělských cenách Goya byl vyhlášen evropským filmem roku. Stal se vítězem filmových cen LUX, udělovaných evropským parlamentem. Na francouzských Césarech z devíti nominací proměnil čtyři (nejlepší debut, původní scénář, hudba a střih). Probojoval se i do nejužší nominace pěti filmů v kategorii nejlepší zahraniční film jak na Zlatých glóbech, tak na Oscarech, kde se ale musel sklonit před Saulovým synem.

Všechny tyto ceny svědčí o tom, že se režisérce podařilo přijít s tématem, jež rezonuje současným západním světem. A tím je téma práva na sebeurčení žen v muslimském světě. Věnovala se mu už ve svém krátkometrážním absolventském filmu Kapka vody (2006), který vzbudil pozornost na festivalech v Cannes a v Torontu.

Devatenáctiminutový film, který začíná obrazem zahalené ženy, vyfukující žvýkačkovou bublinu, vypráví příběh mladé turecké ženy (již ztvárnila sama režisérka), která se bouří proti patriarchálním sklonům a autoritářství mužů ve své komunitě.

Spojeny jak prsty na ruce

V Mustangovi je těch dospívajících dívek pět a již symbolický název filmu evokuje jejich nezkrotnost a touhu žít svobodně a podle vlastních pravidel. Tak jako mustang chce volně běhat v přírodě, i ony chtějí překonat překážky, které jim brání v jejich rozletu.

Pět sester, Lale (Günes Sensoy), Nur (Doga Zeynep Doguslu), Ece (Elit Iscan), Selma (Tugba Sunguroglu) a Sonay (Ilayda Akdogan), když je vyjmenujeme od té nejmladší po nejstarší, žije na venkově severního Turecka, který je od největšího tureckého města Istanbulu vzdálen na tisíc kilometrů. Režisérka film natáčela v okolí vesnice Inebolu v severním Turecku, z níž je to do Istanbulu 600 km.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sestry jsou po tragické smrti rodičů, která se odehrála před deseti lety, spojeny jak prsty na jedné ruce. Žijí ve společné domácnosti s babičkou a strýcem, kteří je vychovávají. Jednoho slunečného dne na konci školního roku, kdy se loučí se svou učitelkou, která odchází do Istanbulu, se při návratu ze školy pustí u jezera do nevinné hry se zdejšími chlapci. Ve vodě jim sedí na ramenou a vzájemně se shazují do vody.

Továrna na výrobu manželek

Avšak to, co je pro ně bezelstná hra, je pro jejich tradičně smýšlející babičku (Nihal G. Koldas) a strýčka Erola (Ayberk Pekcan) nepřípustný a imorální skandál, který nevhodně odhaluje jejich bující sexualitu. Rodný dům se pro dívky záhy mění ve vězení s mřížemi, kde jsou sestry izolovány od okolního světa.  

Školu nahrazují kurzy domácích prací, kde se učí šít, vařit a uklízet. Moderní západní šaty i prostředky ke komunikaci (počítače, mobily) jsou jim sebrány. Musí nosit tuniky, které dívky označují za neforemné pytle v barvě exkrementu. V těch je babička vyvede do města, aby potenciálním nápadníkům naznačila, že jsou dívky vychovávány ke správným mravům a že jsou vedeny k tomu, aby ctily tradiční roli ženy v muslimské společnosti. Nezůstane to bez odezvy a z jejich domu se postupně stává „továrna na výrobu manželek“, jak dívky ironicky konstatují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejstarší dvě sestry, Sonay a Else, se tomuto tlaku podvolují a na předem dohodnuté sňatky přistoupí. Lépe dopadne Sonay, která si alespoň vynutí, že si vezme chlapce, kterého má ráda. Prostřední Ece pod tlakem spáchá sebevražda.

Nejmladší sestra a vypravěčka příběhu Lale pak s poslední zbylou a neprovdanou sestrou Nur, která je na řadě teď, najde odvahu ke vzpouře proti zavedeným pravidlům bigotní společnosti. Za pomocí mladíka z města, řidiče náklaďáku Yasina (Burak Yiğit), za dramatických okolností uprchnou z domu do Istanbulu, kde potkávají svou někdejší učitelku z vesnice, která je vedla k nezávislému a kritickému myšlení.

Těžké téma odlehčenou formou

Režisérka ve filmu, k němuž složil hudbu stálý spolupracovník Nicka Cavea Warren Ellis, zúročila svou vlastní zkušenost. Jde o neobyčejně citlivý a empatický vhled do světa dospívajících dívek, jejichž touha po svobodném sebeurčení je konfrontována se silně autoritativními a tradicionalistickými představami jejich opatrovníků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vyprávění má zpočátku rozverný a vtipný ráz. Dívky nemůžou v létě ven k vodě a tak si alespoň na posteli v domě hrají na to, že v ní plavou. Nejmladší Lale je vášnivou fotbalovou fanynkou a chce se dostat na vrcholný zápas místní ligy, na nějž je z vesnice vypraven autobus. Sestry na něj utečou z domu spolu s ní a jejich extatické nadšení ze svobody zachytí záběr televizní kamery, která zápas přenáší.

Strýc tento moment, kdy jsou v televizi vidět rozjásané v publiku, při společném sledování se sousedy nezachytí, zato babička a jejich teta ano. Aby dívky a jejich útěk na zápas před strýcem neprozradily, rozhodnou se babička s tetou vyřadit z provozu elektrické vedení nejen v domě, ale v celé vesnici.

Režisérka těžké téma podává lehkou, odlehčenější a díky ústředním představitelkám i půvabnou formou, v níž ale nezakrývá, jakými předsudky je stále svázaná země, která se uchází o členství v Evropské unii. Neduhy turecké společnosti jsou všeobecně známé a můžeme je v současnosti sledovat v denním zpravodajství. Ochrana lidských práv, svoboda tisku, práva národnostních a náboženských menšin, kurdská otázka, rozdělení Kypru.

Deniz Gamze Ergüven volí ženskou optiku, v níž se zračí její vlastní zkušenosti ženy, která z tohoto prostředí pochází, ale pohybuje se v západním světě, který k otázkám sebeurčení žen přistupuje zcela jinak. Pro západní liberální publikum je i film určen, forma vyprávění je mnohem víc francouzská než turecká. Proto ta lehkost, rozvernost a sexy náboj.

Vězení nejen patriarchální

Známý román Michala Viewegha se jmenuje Výchova dívek v Čechách. Toto je výchova dívek v Turecku, nebo přesněji na jeho venkovu, a od té v Čechách nebo jinde v západním světě se dost liší. Pětice dívek se chce bavit, trávit čas se svými vrstevníky, zamilovávat se a poznávat svět za hranicemi jejich vesnice.

Dívky se nacházejí ve věku, kdy se z dětí stávají teenagerkami, ty starší už jimi jsou. Což vede jejich opatrovníky k tomu, aby je provdaly. Ještě u nich neskončil nebo ani nezačal čas snění o princi na bílém koni a už jsou jim do domu přiváděni mnohem starší nápadníci, s jejichž rodinami jsou domlouvány sňatky.

Babička je uklidňuje, že i ona svého manžela v čase seznámení neznala, ale postupně se do něj zamilovala. A chce to stejné od nich. Důvod, proč tak činí, je dvojí. Jednak to odpovídá konzervativním tradicím, v nichž byla sama vychována a na nichž nehodlá nic měnit, ale je tu i motiv, který staví její počínání do jiného světla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

(Spoiler) Babička zjistí a z filmu není zcela zřejmé, zda v čase trvání děje nebo už to věděla dřív, že se strýc Erol k některým z jejich vnuček chová tak, že jejich dům nepřipomíná jen patriarchální vězení, ale i to incestní. Režisérka s tématem incestu nebo sexuálního obtěžování v rodině pracuje jen v náznacích, kdy si musíme domýšlet, zda se jeho obětí stala jedna z dívek, dvě (nejpravděpodobnější) nebo víc. Každopádně dobrovolná smrt Ece a její chování předtím rázem získává zcela jinou konotaci než tu, že se chtěla vyhnout vynucené svatbě. A i babiččina snaha dívky co nejdřív provdat. (Konec spoileru)

O absurdnosti některých tradičních rituálů vypovídá scénka po svatební noci, kdy Selma se svým ženichem musí jeho rodině ukázat, že byla opravdu pannou. Na prostěradle se ale žádný důkaz nenachází a tak celá rodina putuje do nemocnice na vyšetření dívky gynekologem. Toto jsou ony odlehčující momenty, ale situace postupně houstne a ústí až do vypjatého thrillerového finále útěku posledních dvou neprovdaných sester.

Turecká Smrt panen

Mustang bývá někdy označován za tureckou obdobu Smrti panen (1999) od Sofie Coppoly. Ženská režisérka, ženské téma, ženská optika. Pětice půvabných sester v sexuálním rozpuku teenagerských let, uzavřených v domě, který skrývá své tajemství. Autoritativní rodiče, vychovávající je v přísně katolické víře a snažící se je ubránit jejich početnost. Sestry se proti tomuto jejich tlaku bouří a jedna z nich za to zaplatí životem.

Těch příbuzných znaků je víc, ale nelze říct, že by šlo o obsahovou vykrádačku. Spíš o přiznanou inspiraci a přihlášení se k linii výrazných ženských režisérek a vypravěček intimních příběhů, jakou bezesporu dcera Francise Forda Coppoly (Kmotr) je.

Mustang je oproti Smrti panen mnohem méně stylizovaný a více vypovídající o postavení žen v tradiční turecké společnosti, potažmo v zemích islámského světa. Debatu lze pochopitelně vést o tom, zda Turecko je opravdu tím ukázkovým příkladem, na němž lze negativní rysy bigotního a patriarchálního přístupu k ženám v islámském světě demonstrovat. Režisérka ho ale zvolila záměrně. Zaprvé je to její rodná zem a za druhé na ní ukazuje, jak se v ní pere to evropské, západní s tím islámským, východním.

Nadčasová výpověď

Deniz Gamze Ergüven se rozhodla pro velmi přístupnou a přitažlivou formu (kamera a letní ladění celého snímku) sdělení toho, co chce o charakteru této společnosti říci, aniž by se dopouštěla citového vydírání nebo přílišné doslovnosti.

Ono nepodceňování diváka a snaha, aby si některé věci domýšlel, si vybírá svou daň v menší charakterové prokreslenosti pětice sester. Na to, co se s nimi děje, nahlížíme pohledem nejmladší a nejzarputilejší z nich. Lale, ovlivněna příkladem své liberální učitelky, se jen těžko smiřuje s tím, že se pevné souručenství sester rozpadá a že si její sestry nechávají o svém osudu rozhodovat druhými.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Film tak funguje jako nadčasový a univerzálně platný příběh o hledání vlastní identity, ženské emancipaci a touze po svobodném rozhodování si o vlastním životě. Jeho svěží, lehký a půvabný charakter určuje pětice dívek, snažící se vymanit z pomyslných i skutečných okov předurčenosti svého osudu. Onoho svobodomyslného mustanga už minimálně ve dvou z nich bude obtížné zkrotit.

Mustang

  • Žánr: drama
  • Původní název: Mustang
  • www.artcam.cz/mustang/
  • Francie / Turecko / Německo, 2015
  • Scénář: Deniz Gamze Ergüven, Alice Winocour
  • Režie: Deniz Gamze Ergüven
  • Hrají: Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Elit İşcan, Tugba Sunguroglu, Ilayda Akdogan, Erol Afsin, Ayberk Pekcan, Bahar Kerimoglu
  • Distribuce: Artcam
  • Distribuční premiéra v ČR: 24. 03. 2016
Mustang
film   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Že nepoužíváte smartphone k těmto 10 věcem? Tak to si klidně vystačíte s tlačítkáčem...

Že nepoužíváte smartphone k těmto 10 věcem? Tak to si klidně vystačíte s tlačítkáčem...

** Smartphony dnes dokážou téměř cokoliv ** Že nevíte, jak je využít na maximum? ** Vybrali jsme deset činností, které vám usnadní i zpříjemní život

Martin Chroust
Tipy a trikyMobilní aplikace
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Pozvání do válečné zóny od tvůrců Call of Duty navíc zcela zdarma? To je nabídka, která se neodmítá! Podaří se vývojářům rozšířit už tak obří fanouškovskou základnu?

Michal Drmla
Call of Duty: WarzoneRecenzePC
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály