Muži v černém 3: recenze filmu

3. června 2012
TWEET SDÍLET
Will Smith se snaží zabránit mimozemské invazi a přepsání historie pomstychtivým mimozemšťanem. Bude větší legrace s Joshem Brolinem než s Tommy Lee Jonesem?

Deset let dělí agenty J (Will Smith) a K (Tommy Lee Jones) od jejich posledního setkání s vesmírným šmejdem. Režisér předchozích dvou dobrodružství, v nichž se objevili, si dal s jejich připomenutím na čas.

Po šesti letech, vyplněných produkováním seriálů (Řekni, kdo tě zabil, Bejbybum, Hackett) se ale vrací k celovečerní režii a látce, jejíž převedení mu zajistilo ještě větší věhlas než v případě jeho adaptací příběhů morbidní Addamsovy rodiny. K hraní se po čtyřech letech od Hancocka a Sedmi životů vrací i Will Smith. Vyplatilo se čekání na ně?

Návrat do minulosti

Ano, protože snaha o posun tu je a hlídači planety Země se ve třetím pokračování vracejí posilněni o Joshe Brolina, stylové šedesátkové retro, zápletku s cestováním v čase, připomínající Návrat do budoucnosti a 3D.

 

A pokud zde zmiňujeme motivickou příbuznost se Zemeckisovým Návratem do budoucnosti, jedním dechem je nutno dodat i jméno výkonného producenta této trilogie Stevena Spielberga. Neboť právě on, tak jako v případě jím dozorovaných filmů Super 8 nebo Ocelová pěst, vsází i u třetích Mužů v černém na nostalgii po nekomplikované zábavě, jež kralovala kinům v osmdesátých letech. V MIB se spojují dva žánry, pro blockbustery té doby tak příznačné. A to sci-fi komedie typu Krotitelé duchů a policejní buddy movie z rodu Smrtonosné zbraně, v níž více než o akci jde o parťácké špičkování.

Scenáristické rošády

O to, aby se i v éře marvelovských komiksových adaptací pro celou rodinu a Nolanova sofistikovaného nakládání s batmanovským mýtem podařilo přitáhnout diváky zpět ke komiksové předloze Lowella Cunninghama a hlavně jejímu filmovému ztvárnění se postarala hned čtveřice scenáristů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Původně osloveného a v distribučních materiálech zmiňovaného Etana Cohena (Tropická bouře) postupně doplňovali nebo nahrazovali další tvůrci. Mimo Michaela Soccia (seriál Dva z Queensu) se jednalo o stálé spolupracovníky Stevena Spielberga Davida Koeppa (Spider-Man, Válka světů) a Jeffa Nathansona (Terminál, Indiana Jones a Království křišťálové lebky). Posledně jmenovaný měl zřejmě na starosti rozvinutí té části scénáře, jež vzbuzovala ze strany studia největší obavy. V průběhu natáčení totiž prosakovaly na veřejnost zprávy, že scénář se podobně jako v případě dvojky dodělává za pochodu a že autoři měli hotovou linii ze současnosti a tápali, jak pojmout druhý a optikou výsledné podoby nosnější plán vyprávění z minulosti.

Stroj času

Problematický vývoj scénáře je na výsledku znát. Dějová zápletka působí spíše nahodile a oživuje ji právě schéma cestování v čase. Nápad to není s přihlédnutím k již zmíněnému Návratu do budoucnosti nebo třeba i k české komedii Jindřicha Poláka z roku 1977 Zítra vstanu a opařím se čajem nijak originální, ale záleží vždy na tom, jak si tvůrci s časoprostorovými zvraty a paradoxy poradí nebo jak jich využijí ve prospěch příběhu.

Stroj času zde nabývá formy větších kapesních hodinek, pomocí nichž lze nejen cestovat v čase, ale jak se později ukáže i časem jako veličinou posouvat. Díky tomuto všemocnému nástroji se tak nemusíme o hrdiny příliš strachovat, neboť v jejich závodu s časem může stroj napravit to, co oni pokazí. Pro cestu do minulosti stačí být vlastníkem tohoto zařízení a vyhledat dostatečně vysokou budovu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Agent J použije například newyorský mrakodrap Chrysler Building. Skok z něho zavdá záminku k jedné z nejvtipnějších scének ve filmu, kdy letícímu agentovi J během volného pádu vrazí do obličeje noviny s titulkem „Krach na burze“ právě v momentě, kdy vedle něho letící finančník v obleku reaguje sebevražedným skokem na tuto situaci. Zkratkovitý, ale přitom zábavný a výstižný komentář k současné ekonomické situaci.

Vymazání z historie

Ve filmu cestování v čase do minulosti, konkrétně do roku 1969, slouží k provedení zásadního historického úkolu, který bude mít vliv na chod lidstva v budoucnosti. Tedy z pohledu agenta J v neutěšeně se vyvíjející alternativní přítomnosti, nad níž se stahují mraky chapadlovitých nestvůr nebo kobylek mimozemské rasy, podléhající jednomu opravdu zlému mimozemskému padouchovi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Oním mimozemšťanem je Boris Bestie (Jemaine Clement), kterému právě v latexu vyšňořená Nicole Scherzingerová z Pussycat Dolls pomohla k útěku z vězení na Měsíci, kam ho v roce 1969 poslal agent K. Intergalaktický renegát Boris, který vypadá jak fanoušek Motörhead nebo člen Hell's Angels s nepříliš dobře udržovaným chrupem, chce do inkriminovaného roku odcestovat, zneškodnit svého dávného protivníka a uvolnit tím cestu k mimozemské invazi, která čeká na svou šanci zmocnit se lidstva. Nyní má totiž šanci svůj zmařený plán dotáhnout do konce a pomstít se přitom svému pronásledovateli, jenž mu v čase startu Apolla 11 ustřelil ruku.

To se mu i povede a K v minulosti zabije, čímž ho vymaže z historie. Tomu musí zabránit J, jehož nerudný parťák K jednoho dne z ničeho nic zmizí. J zjišťuje, že K byl ještě víc tajnůstkářský, než si myslel a že mu toho zamlčel ze své minulosti opravdu hodně. Vrací se v čase zpět ještě dále než Boris a nachází zde K (Josh Brolin) v mladším vydání, jehož musí varovat před nebezpečím. Za pomocí něj se pak pokusí změnit budoucnost. A zachránit tak svět i svého parťáka. Třeba přitom i pochopí, odkud se bere ta jeho zakaboněná nerudnost.

Zlatá šedesátá

Po úvodním dějství, kde dojde k útěku Borise z vězení a vymazání K z historie, naberou události spád a přichází nejzábavnější část vyprávění, jejíž kouzlo těží z konfrontace J s dobou šedesátých let a K neznalostí událostí, věcí a informací z budoucnosti. J se seznamuje se svým parťákem v mladší verzi a jejich chemie funguje stejně dobře jako u J a K v prvních Mužích v černém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

J na vlastní kůži poznává, co jsou to rasistické předsudky a že postavení Afroameričanů se během pár desítek let přeci jen změnilo. I to, že v šedesátých letech vypadali jako mimozemšťani tak trochu všichni. Proto Boris mezi hipíky tak dobře zapadl. Ve slavné Factory se potkává s Andy Warholem (Bill Hader), což zavdá opět příležitost k velmi vtipné scéně. V ní vyjde najevo, že muž v bílé paruce je ve skutečnosti značně otrávený agent MIB, monitorující v přestrojení aktivity mimozemšťanů. A že jich mezi umělci je. Stěžuje si, že mu docházejí nápady a on začíná kreslit polévky a banány.

Štěpení časových linií

Situační a referenční popkulturní vtípky i slovní výměny fungují se střídavou úspěšností, ale pořád lépe než akční stránka filmu, složená z trikových přestřelek a honiček, které jen recyklují to, co už jsme nejen v MIB několikrát viděli. Vyvrcholení na na odpalovací rampě Apolla 11 mě na film s rozpočtem více jak 200 milionů dolarů přišlo trochu málo výživné. Režisér Barry Sonnenfeld se sice během inscenování dynamických pasáží hrdě hlásí ke své kameramanské minulosti a nabízí několik efektních průletů, náklonů a nájezdů kamery, ale 3D využije zapamatovatelněji jen v okamžicích pádu do prostoru z mrakodrapu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Konec je navíc poznamenaný evidentní scenáristickou nejistotou ohledně toho, jak příběh uzavřít. Vypomohli si proto postavou vševědoucího osamělého a notně potrhlého mimozemšťana Griffina (Michael Stuhlbarg z Coenovic Seriózního muže), žijícího v několika vrstvách reality najednou. Díky tomu dokáže predikovat hned několik verzí budoucnosti najednou, i když sám si není úplně jistý, ve které z nich se právě nachází. A „zcela náhodou“ vlastní i artefakt, jenž odvrátí hrozbu invaze. Muž v kapuci tak zafunguje jako deus ex machina, sloužící k elegantnímu propojení časových smyček a vysvětlení nevysvětlitelného, neboť s principy cestování v čase se nakládá ve vyprávění velmi svévolně.

Tajemství mužského přátelství

Časoprostorové hrátky směřují k odhalení tajemství K, kdy se jeho parťák J dozvídá více nejen o něm, ale zprostředkovaně i o své vlastní identitě. J poznává, že K nebyl vždy tak zapšklý a snaží se pochopit jeho pozdější proměnu. Vztahová linie mezi J a K tím získává až dojemný nádech a můžeme ji brát jako jakýsi prequel k jejich kolegiálnímu nažívání v prvních dvou dílech.

Josh Brolin má bondovské charisma a pro sérii je určitě oživením. Jeho kreaci si budete vychutnávat o to víc právě v porovnání s jeho starším posunem. U Tommyho Lee Jonese není jisté, zda stylizaci věčně zasmušilého, otráveného a rezignovaného starého agenta, jehož přemohla rutina jeho práce, dotáhl do nejmenších detailů, nebo je svou postavou spíš už doopravdy znuděn a cítí se v ní tak trochu proti své vůli. K oboum hereckým K pak kontrastuje Smithova žoviální výřečnost až vlezlost. Ženy v příběhu mužského přátelství mají úlohu dekorativní (Alice Eveová) nebo až trapně zanedbatelnou (Emma Thompsonová).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konverzační humor, situační gagy, vypiplaný retro design a nová krev v podobě Joshe Brolina, to jsou přednosti, na něž film láká. Kdo očekává efektní akci, neotřelé řešení zápletky s cestováním v čase nebo je zvědavý na 3D konverzi, která se projeví zřetelněji jen při seskocích z výšky, ten by se měl v multiplexech poohlédnout po jiných sálech. Třetí Muži v černém míří na fanoušky předchozích dvou dílů a ty nové se dle mě nesnaží ani příliš přitáhnout. Jako nenáročná letní zábava fungují dobře, ale po jejich zhlédnutí se dostavuje vlastně podobný pocit, jaký návštěvě kina předcházel. Bude to asi fajn, ale když to neuvidím, nic se nestane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Muži v černém 3

  • Žánr: Sci-fi komedie
  • Původní název: Men in Black III
  • www.meninblack.com
  • USA 2012
  • Scénář: Etan Cohen, David Koepp, Jeff Nathanson, Michael Soccio (podle námětu Lowella Cunninghama)
  • Režie: Barry Sonnenfeld
  • Hrají:Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin, Alice Eveová, Emma Thompsonová, Bill Hader, Jemaine Clement, Michael Stuhlbarg, Nicole Scherzingerová, Kevin Covais
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 31. 05. 2012

AVmania.cz hodnotí
Film 6

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
LEGO The Mighty Bowser je kostičkovaný záporák, co se umí hýbat a interagovat

LEGO The Mighty Bowser je kostičkovaný záporák, co se umí hýbat a interagovat

Lego oznamuje spolupráci se společnosti Nintendo na nové stavebnici.

Michal Maliarov
LegoNintendo
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět