Muži v černém: Globální hrozba – čtyřka s novými hrdiny, která doplácí na svou nijakost [recenze filmu]

15. června 2019
TWEET SDÍLET
Čtyřka MIB přichází s novými hrdiny i novým režisérem, který jí ale neumí vtisknout zapamatovatelnou tvář. Vše je tu až příliš předvídatelné, od zápletky až po třecí plochy mezi parťáckou dvojicí.

Plusy

 • Dvouhodinový film má celkem obstojné tempo, vizuál i triky, ten 110 milionový rozpočet je na něm zkrátka vidět.

Minusy

 • Co je to ale platné, když disponuje generickou zápletkou i předvídatelným vztahovým pnutím mezi ústřední agentskou dvojicí.
3/10
Hodnocení

Muži v černém jsou populární filmovou sérií, vycházející z komiksů Lowella Cunninghama. Od roku 1994 patří tyto komiksy pod nakladatelství Marvel Comics, v letech 1997, 2002 a 2012 pak na základě nich vznikly tři celovečerní filmy, jež natočil režisér Barry Sonnenfeld.

Nyní se tato série dočkala restartu s novými hrdiny a novým režisérem. Tím je F. Gary Gray (heist movie Loupež po italsku, Ctihodný občan, hip-hopové biografické drama Straight Outta Compton), z jehož dílny je i dosud poslední díl série Rychle a zběsile 8.

V důvěrně známém světě

Nový film v jeho režii se stává spin-offem a současně pokračováním původní trilogie. Odehrává se v důvěrně známém světě, jehož existenci nebo pravidla proto nijak nevysvětluje. V něm vedle sebe žijí lidé a mimozemšťané, démoni nebo mutanti. A úkolem vládní organizace Men in Black je tyto paranormální aktivity na Zemi monitorovat a případně usměrňovat, aby se nestaly lidem nebezpečné.

V základním nastavení těchto příběhů se tak nic nemění. Země je i ve čtyřce místem, kde hledají a nacházejí útočiště různí mimozemští běženci, kteří se zde různou měrou asimilovali. Před těmi nebezpečnými nás chrání Muži v černém za pomocí futuristických zbraní.

Co se změnilo, že už to nejsou jen muži. Mezigenerační potýkání J (Will Smith) a K (Tommy Lee Jones) tak vystřídalo v novince pnutí mezi agenty opačného pohlaví, kteří jsou nuceni spolupracovat při záchraně lidstva před dalším mimozemským nebezpečím.

Cílevědomá agentka

Změnilo se rovněž to, že zatímco v jedničce Mužů v černém byl zkušenému agentovi K organizací přidělen parťák z řad běžných policistů, v Globální hrozbě je to Molly, neboli agentka M (Tessa Thompson), kdo iniciativně hledá už od dětství cestu do této organizace.

Dozvěděla se o ní díky záchraně mimozemšťana a svým rodičům, jež měli kvůli tomu co dočinění s dvojicí jejích agentů. Zatímco oni se vymazání paměti nevyhnuli, ona ano. Teď je sama agentkou, která přichází z New Yorku do londýnské centrály, vedené agentem T (Liam Neeson). Jejím parťákem se stává místní eso Henry, neboli agent H (Chris Hemsworth), který ale usnul trochu na vavřínech a žije spíš ze zašlé slávy, kdy se mu podařilo s kolegou odvrátit útok mimozemšťanů v Paříži.

A agentka M, která si místo v MIB musela tvrdě vybojovat, má být tou, která ho přiměje znovu ke zvýšené aktivitě. Agent H je totiž lehkovážný frajírek, který se sem tam zaplete s nějakou mimozemšťankou, ona je jeho pravým opakem. Cílevědomá a odhodlaná ukázat, že se organizace rozhodně nespletla, když právě jí dala šanci.

Úkol, který před dvojicí stojí, má přitom mezinárodní rozměr, odtud i podtitul filmu, a zahrnuje nejen nalezení supervýkonné zbraně mimozemšťanů, mnohem silnější než jsou ty, jež mají ve svém arzenálu MIB, ale i odhalení dvojitého agenta v řadách této organizace. Že v ní nějaký takový je, se ukáže, když je zavražděn významný a urozený mimozemský politik, který byl pod ochranou H.

Generická zápletka

Pátrání po tom, kdo organizaci infiltroval a kdo ji ohrožuje, zavede dvojici agentů nejprve do Paříže a poté marockého Marrákeše a na utajený ostrov v Itálii. Vyprávění tak s atraktivními lokacemi získává bondovský ráz, který je přítomný i v používání futuristických zbraní a dopravních prostředků, jimiž agenti disponují.

Dvouhodinový film má celkem obstojné tempo, vizuál i triky, ten 110 milionový rozpočet je na něm vidět, ale co je to platné, když děj snímku i postavy v něm působí tak zoufale nenápaditě. Scenáristická dvojice Matt Holloway a Art Marcum, která má na svém kontě jedničku Iron Mana a pětku Transformers, přichází s generickou, snadno předvídatelnou zápletkou, kterou režisér F. Gary Gray stejně rutinně podává.

Thor: Ragnarok - recenze filmu

Thor: Ragnarok - recenze filmu

Bůh hromu Thor se ve trojce neohání kladivem, ale odvázanějším humorem, blízkým Strážcům Galaxie. Parťácká chemie s Hulkem přitom funguje, temná epičnost linie bohyně smrti méně.

Celé to připomíná odškrtávání povinných položek, jež by v takovém letním blockbusteru měly být, ale bez zájmu jak na straně scenáristů, tak režiséra. A vlastně i herců, i když u nich je to víc chyba scénáře a dialogových výměn, v něm předepsaných, než toho, že by se nesnažili.

Předvídatelné třecí plochy parťácké dvojice

Představitelé H a M se už potkali ve filmu Thor: Ragnarok, kde Tessa Thompson ztvárnila Valkyrii, která se spolu s Thorem, Lokim a Hulkem snažila zabránit Ragnaroku. Režisér Taika Waititi ve trojce Thora vsadil na odvázanější humor než v předchozích dvou dílech, za pomocí něhož si utahoval z klišé superhrdinských a sci-fi filmů.

Rychle a zběsile 8: recenze filmu

Rychle a zběsile 8: recenze filmu

Bondovská záporačka i vyprávěcí schéma, soap operové zvraty, zrada „rodiny“ a překonávání sebe sama v míře přepálené akce. Moderní silniční Bondové zachraňují svět.

Plavovlasý bůh hromu tu dával najevo, že i přes svou sebestřednou nadutost už pochopil význam slov ironie či sebeironie. V Globální hrozbě Chris Hemsworth v tomto módu pokračuje. Je zde opět za poněkud natvrdlého hezounka, který má velkou slovní vyřídilku a často si počíná jako slon v porcelánu. A Tessa Thompson v roli agentky M je tou, která množství situací, které on svým rozjíveným chováním zapříčiní, zachraňuje.

Emancipovaná, inteligentní a cílevědomá žena tak svého lehce arogantního parťáka, žijícího z minulé slávy, staví do latě a současně ho ponouká k lepším výkonům. Třecí verbální plochy mezi nimi jsou ale očekávatelné a oživuje je snad jen přítomnost roztomilé postavičky jejich mimozemského pomocníka Pawnyho, který projevuje větší oddanost agentce M než jejímu kolegovi H. Hlas mu propůjčil komik Kumail Nanjiani, známý z autobiograficky laděné komedie Pěkně blbě.

Zajímavě, z hlediska choreografických čísel, které předvádí, působí i mimozemská dvojice, představovaná francouzským uměleckým duem Les Twins, jež tvoří identičtí bratři Laurent a Larry Bourgeoisovi. Právě s jejich různými CGI převtěleními svádí agenti MIB souboje.

Muži v černém 3: recenze filmu

Muži v černém 3: recenze filmu

Will Smith se snaží zabránit mimozemské invazi a přepsání historie pomstychtivým mimozemšťanem. Bude větší legrace s Joshem Brolinem než s Tommy Lee Jonesem?

Liam Neeson tu vystupuje jako šéf londýnské pobočky MIB, Emma Thompson té americké, jež přijala agentku M. Thompsonové agentka O dostává větší prostor než ve třetím dílu, který ale díky tvůrcům nevyužije k ničemu víc než k narážce na genderově nevyvážený název organizace MIB. Přitom je to právě agentka M, která ve dvojici s jejím kolegou tahá za silnější konec provazu.

Film doplácí na svou nijakost

Humor, tak jako ostatní složky filmu, doplácí na svou předvídatelnost a to jak v rozehrání slovních přestřelek, tak i situačních gagů. Interakce s mimozemšťany působí infantilně a rozmanitost jejich světa neumí tvůrci prodat.

Ctihodný občan: recenze filmu

Ctihodný občan: recenze filmu

Gerard Butler vrací v psychologicky rozehrané partii úder právnímu systému, který nedovedl adekvátně potrestat vrahy jeho blízkých.

Dějové zvraty odhadnete také poměrně snadno, protože se jen recyklují předchozí vyprávěcí schémata z této série. Stejně tak odhadnete, kdo by mohl být zrádce ve vlastních řadách. A za očekáváním zůstalo i rozehrání parťácké chemie mezi Tessou Thompson a Chrisem Hemsworthem.

Čtyřka MIB je přesně ten typ filmů, na něž píšu recenze opravdu nerad. Není se totiž u ní moc čeho chytit díky její nevýraznosti a průměrnosti, či spíše podprůměrnosti. Na vyloženě špatných filmech si můžete brousit svůj ironický ostrovtip, ale co u těch, které vás ani k tomuto nepopouzejí? Nejsou dobré, ale ani tak mizerné, že by vás bavilo popisovat, proč takové jsou. Tyto filmy jsou nijaké, zapomenutelné už ve chvíli, kdy se na ně díváte. A takoví jsou i Muži v černém po čtvrté. Zdá se mi, že tato série nikomu moc od posledního dílu před sedmi lety nechyběla a po tomto příspěvku se to rozhodně nezmění.

Muži v černém: Globální hrozba

 • Žánr: špionážní sci-fi komedie
 • Původní název: Men in Black: International
 • www.meninblack.com/
 • USA, 2019
 • Scénář: Matt Holloway, Art Marcum
 • Režie: F. Gary Gray
 • Hrají: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Liam Neeson, Emma Thompson, Rafe Spall, Rebecca Ferguson, Kumail Nanjiani, Stephen Wight
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 13. 06. 2019

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

37 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina