Muži v černém: Globální hrozba – čtyřka s novými hrdiny, která doplácí na svou nijakost [recenze filmu]

15. června 2019
TWEET SDÍLET
Čtyřka MIB přichází s novými hrdiny i novým režisérem, který jí ale neumí vtisknout zapamatovatelnou tvář. Vše je tu až příliš předvídatelné, od zápletky až po třecí plochy mezi parťáckou dvojicí.

Plusy

 • Dvouhodinový film má celkem obstojné tempo, vizuál i triky, ten 110 milionový rozpočet je na něm zkrátka vidět.

Minusy

 • Co je to ale platné, když disponuje generickou zápletkou i předvídatelným vztahovým pnutím mezi ústřední agentskou dvojicí.
3/10
Hodnocení

Muži v černém jsou populární filmovou sérií, vycházející z komiksů Lowella Cunninghama. Od roku 1994 patří tyto komiksy pod nakladatelství Marvel Comics, v letech 1997, 2002 a 2012 pak na základě nich vznikly tři celovečerní filmy, jež natočil režisér Barry Sonnenfeld.

Nyní se tato série dočkala restartu s novými hrdiny a novým režisérem. Tím je F. Gary Gray (heist movie Loupež po italsku, Ctihodný občan, hip-hopové biografické drama Straight Outta Compton), z jehož dílny je i dosud poslední díl série Rychle a zběsile 8.

V důvěrně známém světě

Nový film v jeho režii se stává spin-offem a současně pokračováním původní trilogie. Odehrává se v důvěrně známém světě, jehož existenci nebo pravidla proto nijak nevysvětluje. V něm vedle sebe žijí lidé a mimozemšťané, démoni nebo mutanti. A úkolem vládní organizace Men in Black je tyto paranormální aktivity na Zemi monitorovat a případně usměrňovat, aby se nestaly lidem nebezpečné.

V základním nastavení těchto příběhů se tak nic nemění. Země je i ve čtyřce místem, kde hledají a nacházejí útočiště různí mimozemští běženci, kteří se zde různou měrou asimilovali. Před těmi nebezpečnými nás chrání Muži v černém za pomocí futuristických zbraní.

Co se změnilo, že už to nejsou jen muži. Mezigenerační potýkání J (Will Smith) a K (Tommy Lee Jones) tak vystřídalo v novince pnutí mezi agenty opačného pohlaví, kteří jsou nuceni spolupracovat při záchraně lidstva před dalším mimozemským nebezpečím.

Cílevědomá agentka

Změnilo se rovněž to, že zatímco v jedničce Mužů v černém byl zkušenému agentovi K organizací přidělen parťák z řad běžných policistů, v Globální hrozbě je to Molly, neboli agentka M (Tessa Thompson), kdo iniciativně hledá už od dětství cestu do této organizace.

Dozvěděla se o ní díky záchraně mimozemšťana a svým rodičům, jež měli kvůli tomu co dočinění s dvojicí jejích agentů. Zatímco oni se vymazání paměti nevyhnuli, ona ano. Teď je sama agentkou, která přichází z New Yorku do londýnské centrály, vedené agentem T (Liam Neeson). Jejím parťákem se stává místní eso Henry, neboli agent H (Chris Hemsworth), který ale usnul trochu na vavřínech a žije spíš ze zašlé slávy, kdy se mu podařilo s kolegou odvrátit útok mimozemšťanů v Paříži.

A agentka M, která si místo v MIB musela tvrdě vybojovat, má být tou, která ho přiměje znovu ke zvýšené aktivitě. Agent H je totiž lehkovážný frajírek, který se sem tam zaplete s nějakou mimozemšťankou, ona je jeho pravým opakem. Cílevědomá a odhodlaná ukázat, že se organizace rozhodně nespletla, když právě jí dala šanci.

Úkol, který před dvojicí stojí, má přitom mezinárodní rozměr, odtud i podtitul filmu, a zahrnuje nejen nalezení supervýkonné zbraně mimozemšťanů, mnohem silnější než jsou ty, jež mají ve svém arzenálu MIB, ale i odhalení dvojitého agenta v řadách této organizace. Že v ní nějaký takový je, se ukáže, když je zavražděn významný a urozený mimozemský politik, který byl pod ochranou H.

Generická zápletka

Pátrání po tom, kdo organizaci infiltroval a kdo ji ohrožuje, zavede dvojici agentů nejprve do Paříže a poté marockého Marrákeše a na utajený ostrov v Itálii. Vyprávění tak s atraktivními lokacemi získává bondovský ráz, který je přítomný i v používání futuristických zbraní a dopravních prostředků, jimiž agenti disponují.

Dvouhodinový film má celkem obstojné tempo, vizuál i triky, ten 110 milionový rozpočet je na něm vidět, ale co je to platné, když děj snímku i postavy v něm působí tak zoufale nenápaditě. Scenáristická dvojice Matt Holloway a Art Marcum, která má na svém kontě jedničku Iron Mana a pětku Transformers, přichází s generickou, snadno předvídatelnou zápletkou, kterou režisér F. Gary Gray stejně rutinně podává.

Thor: Ragnarok - recenze filmu

Thor: Ragnarok - recenze filmu

Bůh hromu Thor se ve trojce neohání kladivem, ale odvázanějším humorem, blízkým Strážcům Galaxie. Parťácká chemie s Hulkem přitom funguje, temná epičnost linie bohyně smrti méně.

Celé to připomíná odškrtávání povinných položek, jež by v takovém letním blockbusteru měly být, ale bez zájmu jak na straně scenáristů, tak režiséra. A vlastně i herců, i když u nich je to víc chyba scénáře a dialogových výměn, v něm předepsaných, než toho, že by se nesnažili.

Předvídatelné třecí plochy parťácké dvojice

Představitelé H a M se už potkali ve filmu Thor: Ragnarok, kde Tessa Thompson ztvárnila Valkyrii, která se spolu s Thorem, Lokim a Hulkem snažila zabránit Ragnaroku. Režisér Taika Waititi ve trojce Thora vsadil na odvázanější humor než v předchozích dvou dílech, za pomocí něhož si utahoval z klišé superhrdinských a sci-fi filmů.

Rychle a zběsile 8: recenze filmu

Rychle a zběsile 8: recenze filmu

Bondovská záporačka i vyprávěcí schéma, soap operové zvraty, zrada „rodiny“ a překonávání sebe sama v míře přepálené akce. Moderní silniční Bondové zachraňují svět.

Plavovlasý bůh hromu tu dával najevo, že i přes svou sebestřednou nadutost už pochopil význam slov ironie či sebeironie. V Globální hrozbě Chris Hemsworth v tomto módu pokračuje. Je zde opět za poněkud natvrdlého hezounka, který má velkou slovní vyřídilku a často si počíná jako slon v porcelánu. A Tessa Thompson v roli agentky M je tou, která množství situací, které on svým rozjíveným chováním zapříčiní, zachraňuje.

Emancipovaná, inteligentní a cílevědomá žena tak svého lehce arogantního parťáka, žijícího z minulé slávy, staví do latě a současně ho ponouká k lepším výkonům. Třecí verbální plochy mezi nimi jsou ale očekávatelné a oživuje je snad jen přítomnost roztomilé postavičky jejich mimozemského pomocníka Pawnyho, který projevuje větší oddanost agentce M než jejímu kolegovi H. Hlas mu propůjčil komik Kumail Nanjiani, známý z autobiograficky laděné komedie Pěkně blbě.

Zajímavě, z hlediska choreografických čísel, které předvádí, působí i mimozemská dvojice, představovaná francouzským uměleckým duem Les Twins, jež tvoří identičtí bratři Laurent a Larry Bourgeoisovi. Právě s jejich různými CGI převtěleními svádí agenti MIB souboje.

Muži v černém 3: recenze filmu

Muži v černém 3: recenze filmu

Will Smith se snaží zabránit mimozemské invazi a přepsání historie pomstychtivým mimozemšťanem. Bude větší legrace s Joshem Brolinem než s Tommy Lee Jonesem?

Liam Neeson tu vystupuje jako šéf londýnské pobočky MIB, Emma Thompson té americké, jež přijala agentku M. Thompsonové agentka O dostává větší prostor než ve třetím dílu, který ale díky tvůrcům nevyužije k ničemu víc než k narážce na genderově nevyvážený název organizace MIB. Přitom je to právě agentka M, která ve dvojici s jejím kolegou tahá za silnější konec provazu.

Film doplácí na svou nijakost

Humor, tak jako ostatní složky filmu, doplácí na svou předvídatelnost a to jak v rozehrání slovních přestřelek, tak i situačních gagů. Interakce s mimozemšťany působí infantilně a rozmanitost jejich světa neumí tvůrci prodat.

Ctihodný občan: recenze filmu

Ctihodný občan: recenze filmu

Gerard Butler vrací v psychologicky rozehrané partii úder právnímu systému, který nedovedl adekvátně potrestat vrahy jeho blízkých.

Dějové zvraty odhadnete také poměrně snadno, protože se jen recyklují předchozí vyprávěcí schémata z této série. Stejně tak odhadnete, kdo by mohl být zrádce ve vlastních řadách. A za očekáváním zůstalo i rozehrání parťácké chemie mezi Tessou Thompson a Chrisem Hemsworthem.

Čtyřka MIB je přesně ten typ filmů, na něž píšu recenze opravdu nerad. Není se totiž u ní moc čeho chytit díky její nevýraznosti a průměrnosti, či spíše podprůměrnosti. Na vyloženě špatných filmech si můžete brousit svůj ironický ostrovtip, ale co u těch, které vás ani k tomuto nepopouzejí? Nejsou dobré, ale ani tak mizerné, že by vás bavilo popisovat, proč takové jsou. Tyto filmy jsou nijaké, zapomenutelné už ve chvíli, kdy se na ně díváte. A takoví jsou i Muži v černém po čtvrté. Zdá se mi, že tato série nikomu moc od posledního dílu před sedmi lety nechyběla a po tomto příspěvku se to rozhodně nezmění.

Muži v černém: Globální hrozba

 • Žánr: špionážní sci-fi komedie
 • Původní název: Men in Black: International
 • www.meninblack.com/
 • USA, 2019
 • Scénář: Matt Holloway, Art Marcum
 • Režie: F. Gary Gray
 • Hrají: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Liam Neeson, Emma Thompson, Rafe Spall, Rebecca Ferguson, Kumail Nanjiani, Stephen Wight
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 13. 06. 2019

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

Určitě si přečtěte

Elac NAVIS: aktivní High-End reprosoustavy s analogovým zesilovačem a výkonem 300 W

Elac NAVIS: aktivní High-End reprosoustavy s analogovým zesilovačem a výkonem 300 W

Jednoduchý, ale kvalitní systém pro poslechu streamované hudby letos představil Elac. Jeho srdcem je Elac Discovery, nyní firma doplnila nabídku o aktivní reprobedny.

1 Jaromír Puk

OLED je levnější, cena za oceněný 55" televizor Philips 55OLED803 klesla pod 30 000 Kč

OLED je levnější, cena za oceněný 55" televizor Philips 55OLED803 klesla pod 30 000 Kč

Jako každý rok začátek léta i letos je ve znamení klesajících ceny modelů z předcházejícího roku.

43 Jaromír Puk

Onkyo A-9130: výborný dostupný Hi-Fi zesilovač s D/A převodníkem [test]

Onkyo A-9130: výborný dostupný Hi-Fi zesilovač s D/A převodníkem [test]

Velmi dostupný zesilovač Onkyo A-9130 představuje velmi solidní standard toho, jak má vstup do světa high fidelity vypadat. A jako první krok do světa kvalitního reprodukovaného zvuku obstojí na výbornou.

4 Daniel Březina

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

Silvercrest SPSS 125 A1: přenosné CD/MP3 rádio s Bluetooth z Lidlu [test]

Silvercrest SPSS 125 A1: přenosné CD/MP3 rádio s Bluetooth z Lidlu [test]

Za málo peněz hodně muziky slibuje Lidl u svých výrobků Silvercrest. Nejen na prodejnách, ale hlavně na svém e-shopu nabízí i velké přenosné rádio. Co slibuje to plní, zázraky však nečekejte.

13 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

8 Ondřej Králík

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

4 Marek Čech