Muži v černém: Globální hrozba – čtyřka s novými hrdiny, která doplácí na svou nijakost [recenze filmu]

15. června 2019
TWEET SDÍLET
Čtyřka MIB přichází s novými hrdiny i novým režisérem, který jí ale neumí vtisknout zapamatovatelnou tvář. Vše je tu až příliš předvídatelné, od zápletky až po třecí plochy mezi parťáckou dvojicí.

Plusy

 • Dvouhodinový film má celkem obstojné tempo, vizuál i triky, ten 110 milionový rozpočet je na něm zkrátka vidět.

Minusy

 • Co je to ale platné, když disponuje generickou zápletkou i předvídatelným vztahovým pnutím mezi ústřední agentskou dvojicí.
3/10
Hodnocení

Muži v černém jsou populární filmovou sérií, vycházející z komiksů Lowella Cunninghama. Od roku 1994 patří tyto komiksy pod nakladatelství Marvel Comics, v letech 1997, 2002 a 2012 pak na základě nich vznikly tři celovečerní filmy, jež natočil režisér Barry Sonnenfeld.

Nyní se tato série dočkala restartu s novými hrdiny a novým režisérem. Tím je F. Gary Gray (heist movie Loupež po italsku, Ctihodný občan, hip-hopové biografické drama Straight Outta Compton), z jehož dílny je i dosud poslední díl série Rychle a zběsile 8.

V důvěrně známém světě

Nový film v jeho režii se stává spin-offem a současně pokračováním původní trilogie. Odehrává se v důvěrně známém světě, jehož existenci nebo pravidla proto nijak nevysvětluje. V něm vedle sebe žijí lidé a mimozemšťané, démoni nebo mutanti. A úkolem vládní organizace Men in Black je tyto paranormální aktivity na Zemi monitorovat a případně usměrňovat, aby se nestaly lidem nebezpečné.

V základním nastavení těchto příběhů se tak nic nemění. Země je i ve čtyřce místem, kde hledají a nacházejí útočiště různí mimozemští běženci, kteří se zde různou měrou asimilovali. Před těmi nebezpečnými nás chrání Muži v černém za pomocí futuristických zbraní.

Co se změnilo, že už to nejsou jen muži. Mezigenerační potýkání J (Will Smith) a K (Tommy Lee Jones) tak vystřídalo v novince pnutí mezi agenty opačného pohlaví, kteří jsou nuceni spolupracovat při záchraně lidstva před dalším mimozemským nebezpečím.

Cílevědomá agentka

Změnilo se rovněž to, že zatímco v jedničce Mužů v černém byl zkušenému agentovi K organizací přidělen parťák z řad běžných policistů, v Globální hrozbě je to Molly, neboli agentka M (Tessa Thompson), kdo iniciativně hledá už od dětství cestu do této organizace.

Dozvěděla se o ní díky záchraně mimozemšťana a svým rodičům, jež měli kvůli tomu co dočinění s dvojicí jejích agentů. Zatímco oni se vymazání paměti nevyhnuli, ona ano. Teď je sama agentkou, která přichází z New Yorku do londýnské centrály, vedené agentem T (Liam Neeson). Jejím parťákem se stává místní eso Henry, neboli agent H (Chris Hemsworth), který ale usnul trochu na vavřínech a žije spíš ze zašlé slávy, kdy se mu podařilo s kolegou odvrátit útok mimozemšťanů v Paříži.

A agentka M, která si místo v MIB musela tvrdě vybojovat, má být tou, která ho přiměje znovu ke zvýšené aktivitě. Agent H je totiž lehkovážný frajírek, který se sem tam zaplete s nějakou mimozemšťankou, ona je jeho pravým opakem. Cílevědomá a odhodlaná ukázat, že se organizace rozhodně nespletla, když právě jí dala šanci.

Úkol, který před dvojicí stojí, má přitom mezinárodní rozměr, odtud i podtitul filmu, a zahrnuje nejen nalezení supervýkonné zbraně mimozemšťanů, mnohem silnější než jsou ty, jež mají ve svém arzenálu MIB, ale i odhalení dvojitého agenta v řadách této organizace. Že v ní nějaký takový je, se ukáže, když je zavražděn významný a urozený mimozemský politik, který byl pod ochranou H.

Generická zápletka

Pátrání po tom, kdo organizaci infiltroval a kdo ji ohrožuje, zavede dvojici agentů nejprve do Paříže a poté marockého Marrákeše a na utajený ostrov v Itálii. Vyprávění tak s atraktivními lokacemi získává bondovský ráz, který je přítomný i v používání futuristických zbraní a dopravních prostředků, jimiž agenti disponují.

Dvouhodinový film má celkem obstojné tempo, vizuál i triky, ten 110 milionový rozpočet je na něm vidět, ale co je to platné, když děj snímku i postavy v něm působí tak zoufale nenápaditě. Scenáristická dvojice Matt Holloway a Art Marcum, která má na svém kontě jedničku Iron Mana a pětku Transformers, přichází s generickou, snadno předvídatelnou zápletkou, kterou režisér F. Gary Gray stejně rutinně podává.

Celé to připomíná odškrtávání povinných položek, jež by v takovém letním blockbusteru měly být, ale bez zájmu jak na straně scenáristů, tak režiséra. A vlastně i herců, i když u nich je to víc chyba scénáře a dialogových výměn, v něm předepsaných, než toho, že by se nesnažili.

Předvídatelné třecí plochy parťácké dvojice

Představitelé H a M se už potkali ve filmu Thor: Ragnarok, kde Tessa Thompson ztvárnila Valkyrii, která se spolu s Thorem, Lokim a Hulkem snažila zabránit Ragnaroku. Režisér Taika Waititi ve trojce Thora vsadil na odvázanější humor než v předchozích dvou dílech, za pomocí něhož si utahoval z klišé superhrdinských a sci-fi filmů.

Plavovlasý bůh hromu tu dával najevo, že i přes svou sebestřednou nadutost už pochopil význam slov ironie či sebeironie. V Globální hrozbě Chris Hemsworth v tomto módu pokračuje. Je zde opět za poněkud natvrdlého hezounka, který má velkou slovní vyřídilku a často si počíná jako slon v porcelánu. A Tessa Thompson v roli agentky M je tou, která množství situací, které on svým rozjíveným chováním zapříčiní, zachraňuje.

Emancipovaná, inteligentní a cílevědomá žena tak svého lehce arogantního parťáka, žijícího z minulé slávy, staví do latě a současně ho ponouká k lepším výkonům. Třecí verbální plochy mezi nimi jsou ale očekávatelné a oživuje je snad jen přítomnost roztomilé postavičky jejich mimozemského pomocníka Pawnyho, který projevuje větší oddanost agentce M než jejímu kolegovi H. Hlas mu propůjčil komik Kumail Nanjiani, známý z autobiograficky laděné komedie Pěkně blbě.

Zajímavě, z hlediska choreografických čísel, které předvádí, působí i mimozemská dvojice, představovaná francouzským uměleckým duem Les Twins, jež tvoří identičtí bratři Laurent a Larry Bourgeoisovi. Právě s jejich různými CGI převtěleními svádí agenti MIB souboje.

Liam Neeson tu vystupuje jako šéf londýnské pobočky MIB, Emma Thompson té americké, jež přijala agentku M. Thompsonové agentka O dostává větší prostor než ve třetím dílu, který ale díky tvůrcům nevyužije k ničemu víc než k narážce na genderově nevyvážený název organizace MIB. Přitom je to právě agentka M, která ve dvojici s jejím kolegou tahá za silnější konec provazu.

Film doplácí na svou nijakost

Humor, tak jako ostatní složky filmu, doplácí na svou předvídatelnost a to jak v rozehrání slovních přestřelek, tak i situačních gagů. Interakce s mimozemšťany působí infantilně a rozmanitost jejich světa neumí tvůrci prodat.

Dějové zvraty odhadnete také poměrně snadno, protože se jen recyklují předchozí vyprávěcí schémata z této série. Stejně tak odhadnete, kdo by mohl být zrádce ve vlastních řadách. A za očekáváním zůstalo i rozehrání parťácké chemie mezi Tessou Thompson a Chrisem Hemsworthem.

Čtyřka MIB je přesně ten typ filmů, na něž píšu recenze opravdu nerad. Není se totiž u ní moc čeho chytit díky její nevýraznosti a průměrnosti, či spíše podprůměrnosti. Na vyloženě špatných filmech si můžete brousit svůj ironický ostrovtip, ale co u těch, které vás ani k tomuto nepopouzejí? Nejsou dobré, ale ani tak mizerné, že by vás bavilo popisovat, proč takové jsou. Tyto filmy jsou nijaké, zapomenutelné už ve chvíli, kdy se na ně díváte. A takoví jsou i Muži v černém po čtvrté. Zdá se mi, že tato série nikomu moc od posledního dílu před sedmi lety nechyběla a po tomto příspěvku se to rozhodně nezmění.

Muži v černém: Globální hrozba

 • Žánr: špionážní sci-fi komedie
 • Původní název: Men in Black: International
 • www.meninblack.com/
 • USA, 2019
 • Scénář: Matt Holloway, Art Marcum
 • Režie: F. Gary Gray
 • Hrají: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Liam Neeson, Emma Thompson, Rafe Spall, Rebecca Ferguson, Kumail Nanjiani, Stephen Wight
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 13. 06. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
HBO Max a 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2022. Nejvíc zaujal Elvis, Batman a Dobrý boj

HBO Max a 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2022. Nejvíc zaujal Elvis, Batman a Dobrý boj

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém HBO Max nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje a počítá web FlixPatrol.

Ondřej Králík
HBO Max
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka