Mvix MX-760HD: test přehrávače s HDD

21. listopadu 2007
TWEET SDÍLET
Co nabídne malý přehrávač videosouborů v HD rozlišení s pevným diskem a s kabelovým i bezdrátovým připojením k síti?

Každý, kdo má počítač, přemýšlí, jak jeho obsah co nejsnáze dostat k velké televizi. Propojování kabelem se hodí jen na krátké vzdálenosti a pobíhání s vypálenými DVD je nepraktické. Pokud ale chcete přehrávat i MP3 soubory a máte jich opravdu hodně, jste postaveni před problém. Jak to udělat, abyste nemuseli vždy při hledání toho pravého hudebního souboru zapínat televizor nebo počítač? Před časem jsme testovali zajímavý síťový přehrávač. Nyní, vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o tyto produkty, test s odstupem uveřejňujeme i zde.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač připomíná velikostí tlustší knížku. Chybějící DVD mechaniku zde nahrazuje pevný disk. Ten ale v základu nedostanete; musíte použít vlastní 3,5" disk pro starší PATA rozhraní. Díky tomu si ovšem můžete sami zvolit kapacitu nebo případně najdete uplatnění pro starší nepotřebný disk, který vám zůstane po upgrade počítače. Na trhu existují dvě varianty přehrávače, my jsme otestovali tu dražší a vybavenější s podporou HD videa a síťovým rozhraním.

Téměř maximální výbava

Na přední straně pod malým textovým displejem, který dokáže nahradit nabídku na obrazovce televizoru, naleznete pětici stavových diod, čtyři základní tlačítka a křížový ovladač. Displej je přehledný a dobře čitelný, pokud máte na disku přehlednou adresářovou strukturu, požadovaný soubor lehce najdete i bez televizoru. Tlačítka a kurzor umožňují snadné ovládání přímo na přístroji, na citlivější kurzor si ovšem musíte zvyknout.

Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání je dostatečně přehledné, jen tlačítka mohla být o trochu větší

Na zadní straně najdete skvělou výbavu konektory. Na přímé připojení k počítači slouží USB 2.0, pro připojení do sítě můžete použít buď běžnou síťovou zástrčku RJ 45, nebo bezdrátové Wi-Fi podporující standard 802.11 b/g. Další konektory USB využijete pro připojení flash disků nebo jiného externího pevného disku. Progresivní komponentní videovýstup a DVI konektor poskytne obraz LCD televizoru, plazmě nebo monitoru. Pro připojení k HDMI musíte použít redukci, zvuk pak vedete zvlášť.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi konektory potěší oba digitální výstupy zvuku, DVI i komponentní výstup obrazu

Kompozitní výstup a S-video konektor poslouží pro starší CRT televizor. U zvuku si můžete vybrat mezi optickým a koaxiálním digitálním výstupem, nebo klasickým analogovým dvoukanálovým výstupem. Co by snad někomu mohlo jen chybět, je výstup zvuku 5.1. Na zadní straně také ústí malý větráček – vzhledem k malému průměru jsme měli obavy z většího hluku, naštěstí je velmi tichý.

Jednoduché nastavení i ovládání

Operační systém přehrávače vychází z Linuxu, při ovládání si toho ale nevšimnete, spíše to pomáhá šíři podporovaných formátů. Jednoduché nabídky a nastavení přístroje navíc ulehčuje dostupná nápověda. Po připojení a správném nastavení získáte výborný obraz nejen na velké obrazovce přes komponentní výstup (testováno na 46" Full HD LCD televizoru Sharp), ale také na klasické menší televizi.

Zde musím pochválit kvalitu kompozitního výstupu, neboť i ten vynikal čistotou zcela bez jakéhokoliv rušení, což vůbec nebývá u počítačů běžné. Navíc můžete dobře doladit jas, kontrast i sytost barev, a to v dost velkém rozsahu hodnot. Připojíte-li AV zesilovač k digitálnímu výstupu zvuku, bude i prostorový mutikanálový zvuk velmi kvalitní a zcela bez problémů, a to včetně DTS. Záleží pouze na zdroji signálu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Název MP3 souboru postupně roluje, a je tak zobrazen celý. Stejně tak na předním displeji

Přehrávač sice rozlišuje různé kategorie (Movie, Music, Photo), kdy ukazuje jen typy souborů z této oblasti, naštěstí narozdíl od běžný DVD přehrávačů používá také kategorii Mixed, kde uvidíte všechny dohromady. Pří získání zdrojů ze sítě projde přehrávač všechna nabízená sdílení z Windows a vypíše je v přehledu. Nemusíte tedy na počítač nic instalovat a přes síť se přehrávají i titulky. Jen nemůžete přímo zadat adresu serveru. Přehráváte-li soubory rovnou ze sítě, při dalším spuštění přehrávač zařadí minule použitou síťovou adresu do základního seznamu. Případné hledání určitého videa navíc usnadňuje možnost řazení souborů nejen podle názvu, ale i podle času.

S novým firmware, který se objevil až poté, co jsme přehrávač otestovali, přidal výrobce i podporu NDAS technologie pro přímý přístup na disk přes LAN a WiFi.

Téměř dokonalý přehrávač?

Podpora formátů pokrývá ty nejpoužívanější a výkon hardwaru přehrávače stačí s přehledem i na vysoké rozlišení. I při těch nejvyšších datových tocích přehrávač nezaváhal, stejně tak nevzrostla teplota přístroje ani při několikahodinovém přehrávání videa s vysokým rozlišením – chlazení je vyřešeno velmi dobře.

Přehrávač zpracuje nejen prakticky všechny formáty videa (neumí zatím exotické MKV nebo OGM), přehrává také DVD, pokud jsou uloženy v ISO obrazu. Připojení externí DVD mechaniky přes USB 2.0. sice přehrávač dle specifikací výrobce umožňuje, ovšem vzhledem k její ceně je jednoduší již zakoupit větší pevný disk, a přehrávat DVD právě z obrazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro nastavení zvuku i titulků je k dispozici během přehrávání jednoduché menu. Přehrávání WMV HD i DivX HD bylo plynulé a zcela bez problémů

U nastavitelných titulků k DivX v samostatných souborech nechybí českých znaků (kódování CP 1250). První verze firmware (do verze 1.20) měly s češtinou sice problémy, nyní už vše funguje jak má. Slabší je podpora fotografií, které nelze zvětšovat; Zoom funguje jen u videa. Chybí také podpora informací ID3 u MP3 souborů, přehrávač ale naštěstí zobrazí celý název souboru.

HD přehrávač nabízí velmi dobrou podporu formátů i širokou nabídku výstupů, kterou oceníte zejména s plochou televizí.  Lze jen litovat, že přehrávač nepodporuje i formát H.264 a MKV. Díky volitelné velikosti disku (až 750 GB) nejste limitováni pevnou kapacitou přehrávače. Pokud chcete síťový přehrávač s pevným diskem nejen pro sledování filmů a seriálů, jedná se o velmi zajímavou volbu.

Mvix MX-760HD

Cena 5 999 Kč (bez disku)

 • podporovaná rozlišení 576i až 1 080p, pro monitor až 1 280 × 1 024
 • poměr stran 4:3, 16:9
 • podporované formáty DivX (3/4/5), XviD, MPEG, MPG, VCD(DAT), DVD (VOB, IFO), WMV (WMV-9), ASF (WMV-9), TP, TS, TRP, BMP, JPEG/JPG, PNG
 • titulky v DivX/XviD SMI, SRT, SUB, podporuje češtinu (CP 1250), tři přednastavené pozice titulků na obrazovce, proporcionální font, dvě velikosti, volitelná barva titulků a pozadí, 3 řádky po 40 znacích, zalamuje řádky
 • porty USB 2.0, RJ-45, 2× USB host, Wi-Fi (802.11b/g, WEP)
 • HDD kompatibilita 3,5" IDE PATA, UATA nebo ATA, systém souborů FAT32, NTFS
 • výstupy obraz DVI, komponentní, kompozitní, S-Video
 • výstupy zvuk stereo, optický a koaxiální digitální
 • podporované audioformáty MP3, WMA, AAC, OGG, PCM, AC3, DTS (pass-thru a downmix)
 • rozměry (v × š × h): 187 × 58 × 193 mm
 • příslušenství 5dB anténa, USB kabel, AV kabel, stojan, AC adaptér, příručka, ovládání, baterie, CD s ovladači

Zapůjčil

Umax, Praha
kontakt 284 000 111, www.umax.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
kompatibilitaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Test

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Šperkařina s pájkou a diodami. Václav Mach, povídání s makerem a vývojářem

Šperkařina s pájkou a diodami. Václav Mach, povídání s makerem a vývojářem

Pájka, tištěný spoj, čipy, diody, relátka. To je povinná výbava dnešních „makerů“. Čili nadšenců, kteří už vyrostli z lega, ale stále si rádi hrají se stavebnicemi. A vytváří mnohdy užitečné a krásné věci.

Jan Spěšný
Maker Faire
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Litevci spojili síly a pořídí Ukrajině 37 sebevražedných dronů Warmate

Litevci spojili síly a pořídí Ukrajině 37 sebevražedných dronů Warmate

** Boj Ukrajinců proti ruské invazi podporují nejen ostatní státy, ale také iniciativy jejich občanů ** Ukázkou může být crowdfundingová kampaň „Legion of Boom“ ** Litevci vybrali zhruba 1 milion eur, za které nakoupí 37 dronů

Stanislav Mihulka
CrowdfundingVojenstvíDrony
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně