Na co Češi nejvíce koukají? Netflix spustil žebříčky sledovanosti filmů a seriálů | Zdroj: Netflix

Zdroj: Netflix

Na co Češi nejvíce koukají? Netflix spustil žebříčky sledovanosti filmů a seriálů

Netflix na webu top10.netflix.com spustil nové žebříčky sledovanosti, reaguje tak na četnou kritiku, že jeho metriky jsou netransparentní a že si pro prezentaci úspěchů vybírá jen to, co se mu hodí. Na nové stránce bude zveřejňovat každý týden nová čísla.

Metodologie je taková, že Netflix sečte sledovanost v hodinách vždy od pondělí do neděle. Delší videa zhlédnutá až do konce tak budou mít logicky výhodu oproti kratším, ale žádná metrika holt nebude zcela dokonalá.

Netflix nabízí žebříčků hned několik. Vždy je dělí na filmy a televizní pořady (seriály rozdělené do sezóny, dokumenty, stand-upy). Ty pak nabízí roztříděné podle jednotlivých zemí (včetně Česka a Slovenska) nebo i globální, kde ale rozlišuje anglofonní a cizojazyčnou tvorbu. U jednotlivých titulů navíc dělá čárky jako v hospodě podle toho, kolik týdnů se udržely v Top 10.

Žebříčky jsou zatím jen v angličtině nebo španělštině, firma ale přislíbila i další lokalizace. Ne, že by použitý jazyk byl nějak složitý. Zmatky mohou působit především přeložené názvy. V tuzemském Top 10 se objevily hned čtyři české filmy, ale našinci je asi neznají pod názvy Mother, Joint Custody, Women's Revenge nebo Happpiness Is a Bliss.

Netflix svými oficiálními čísly tak trochu vzal vítr z plachet českému monitoru Flixpatrol, který se na analýzu sledovanosti specializuje. Zůstaly mu však jiné přednosti. Je přehlednější, má více funkcí a mimo Netflix měří popularitu filmů a seriálů i na jiných službách, jako jsou HBO, Disney+, Amazon Prime Video atd.

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud