Nadějná mladá žena: neotřelý revenge thriller v #MeToo podání se čtyřmi nominacemi na Zlaté glóby [recenze filmu]

6. února 2021
TWEET SDÍLET
Nadějná mladá žena: neotřelý revenge thriller v #MeToo podání se čtyřmi nominacemi na Zlaté glóby [recenze filmu]
Debut režisérky Emerald Fennell, jejíž jméno se vyplatí do budoucna sledovat.

Plusy

 • Neotřelé nakládání s postupy revenge filmů.

Minusy

 • Černohumorné pojetí tíživého tématu se mnohým může zdát nepatřičné.
7/10
Hodnocení

Režijní debut Emerald Fennell, pětatřicetileté seriálové (Koruna) a filmové (Dánská dívka) herečky, měl světovou premiéru na festivalu Sundance a od 15. ledna je dostupný na streamovacích platformách. Režisérka, která si k němu napsala scénář a i ho produkovala, za něj aktuálně sbírá ceny. Čtyři nominace na Zlaté glóby v kategoriích nejlepší drama, režie, scénář a herečka v hlavní roli, stejně jako ocenění od losangeleských kritiků za nejlepší scénář a herečku, naznačují, kde leží největší přednosti filmu.

Mluví se o něm i v souvislosti s Oscary, kde mu nahrává do karet nejen to, že ho režíruje žena, ale i to, jak v něm Fennell svěžím a neotřelým způsobem tématizuje zkušenost žen se sexuálním obtěžováním a zneužíváním, jež dala vzniknout hnutí #MeToo.

Postupné dávkování informací

Onou nadějnou mladou ženou z názvu filmu je třicetiletá Cassie (Carey Mulligan). Bývalá studentka medicíny, která pracuje v kavárně, bydlí stále u rodičů a po nocích žije jakýmsi druhým životem. V barech předstírá, že je opilá a když toho nějaký muž využije a nabídne jí, že ji doprovodí, nejčastěji k němu domů, udělí mu při pokusu o nedobrovolný sexuální kontakt lekci, kterou dotyčný rozhodně nečekal.

Klepněte pro větší obrázek

Proč tak činí, se dozvídáme postupně, stejně jako další skutečnosti z její minulosti, které souvisí s tímto jejím zvláštním chováním. A právě v dávkování klíčových informací o tragédii, která ji poznamenala, za niž cítí částečnou vinu a s níž se rozhodla vyrovnat tím, že připomene po letech jejím aktérům i těm, kteří se postarali o to, aby nebyla její příčina potrestána, tkví síla a přitažlivost tohoto scénáře.

Díky postupnému vyjevování informací o tom, proč Cassie zanechala medicíny, co se stalo její nejlepší kamarádce Nině a proč přestala být tou nadějnou mladou ženou, se mění i náš pohled na ni. Zezačátku se nad jejím jednáním podivujeme, ale když se ukáže důvod, proč se její život redukoval na pomstu za osud nebohé kamarádky, nacházíme pro ni mnohem víc pochopení.

Přispívá k tomu i výkon Carey Mulligan v hlavní roli. Britská herečka si vybírá zajímavé projekty a v tomto herecky doslova exceluje. Umožňuje jí to scénář, v němž může svou nejednoznačnou hrdinku zajímavě psychologicky odstínit a variovat. Je v ní kus femme fatale z donucení, i drzé, mazané, jak ukáže její plán pomsty, empatické a k sobě i těm, kterým připomíná jejich vinu, upřímné mladé ženy, která se jen obtížně smiřuje s lhostejností a nespravedlností.

Citlivě vybalancovaná žánrová směsice

Ve čtyřech aktech sledujeme ji i její cestu za pomstou, která pootáčí žánrovým vyzněním filmu i jeho laděním. V tom úvodním se seznamuje s jejími nočními výlety do barů a následnými lekcemi mužům, kteří se snaží využít jejího předstíraného opojení. V druhém Cassie konfrontuje ty, kteří nesou podíl na tom, že nebylo potrestáno to, co se stalo její kamarádce Nině. Třetí vypadá, že by v něm mohla nalézt štěstí a možná i částečné zapomnění v náručí vtipného pediatra Ryana, aby pak závěrečný akt dal její cestě za pomstou, s poznatky od těch, jež na ní konfrontovala, zároveň efektní i černohumornou koncovku.

Mnohým se možná bude zdát, vzhledem k tématu sexuálního násilí a psychických dopadů následků znásilnění, jež se filmem vine, to černohumorné ladění nepatřičné. Režisérka s ním ale pracuje citlivě a směsici psychologického dramatu, černé komedie, romance a thrilleru se jí daří žánrově vybalancovat a učinit ji zajímavou právě tím, jak neotřele k postupům revenge filmů přistupuje. Nevykrádá jejich klišé, ale znepokojivou atmosféru, kterou v sobě nesou, dává do služeb vyprávění, které umí překvapovat, bavit a přitom nezlehčovat to, o čem pojednává.

Způsob, jakým Emerald Fennell svou hrdinku na začátku představí a kam ji na konce dovede, ukazuje, že tu máme před sebou režisérku, jejíž další počiny se vyplatí sledovat. Umí pracovat s herci, žánrovými koncepty i společenskými tématy a dát jim podobu, o níž při udělování výročních cen myslím ještě uslyšíme.

Nadějná mladá žena

 • Žánr: revenge thriller
 • Původní název: Promising Young Woman
 • www.focusfeatures.com/promising-young-woman/
 • USA, 2020
 • Scénář: Emerald Fennell
 • Režie: Emerald Fennell
 • Hrají: Carey Mulligan, Bo Burnham, Laverne Cox, Clancy Brown, Jennifer Coolidge, Christopher Mintz-Plasse, Alison Brie, Adam Brody, Alfred Molina, Max Greenfield
 • Distribuce: Amazon Prime Video
 • Distribuční premiéra v ČR: 15. 01. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Trailer, Amazon


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem