Nakupování v zahraničí aneb nenechte se omezovat hranicemi

17. října 2012
TWEET SDÍLET
Důvodů k nakupování v zahraničí je dost: pestřejší, až exotický sortiment, vyšší kvalita nebo nižší cena zboží. Přes internet seženete všechno, je proto dobré vědět, jak na to.

Pokud se chystáte nakupovat v zahraničí, musíte myslet na čtyři základní věci: způsob platby, způsob doručení, záruku na zboží a případné clo a daně. Díky mnoha obchodním a politickým paktům nebo různým zprostředkovatelům už to dnes není nic složitého a různorodého, přesto je dobré znát základní informace.

Jak na placení

Mnoho českých uživatelů stále dává na tuzemských e-shopech přednost platbě na dobírku. V případech zahraničních obchodů na to ale okamžitě zapomeňte, dobírka je taková česká specialita. Zcela určitě budete potřebovat jakoukoliv platební kartu s možností platby na internetu. Nejedná se o nic světoborného, takovou kartu vám vydá jakákoliv banka i ke studentskému účtu, jen je někde nutné o ní zažádat, případně platby přes internet aktivovat (vypnuté bývají z bezpečnostních důvodů).

Na rozdíl od rozšířených pověr se nemusí jednat o kartu kreditní, natož embosovanou. Poté už stačí při platbách vybírat typ vaší karty, číslo karty a bezpečnostní kód. Kromě klasické fyzické platební karty si můžete zřídit také kartu virtuální, která se spravuje pouze přes internet, a disponujete pouze číslem.

Pokud hodláte na internetu nakupovat častěji, zkuste popřemýšlet o kreditní kartě. Je to sice lákadlo utrácet peníze na dluh, pokud ale máte finanční disciplínu, může pro vás být kreditka velice zajímavou službou. Jakékoliv zboží totiž můžete zaplatit z této karty. Peníze se odečtou z kreditního účtu, ale ne přímo z vašeho reálného účtu. Jakmile zboží dorazí, máte jistotu a dluh na kreditní kartě můžete okamžitě vyrovnat. V případě, že nastane problém, můžete řešit reklamaci s bankou a obchodníkem s tím, že jste nepřišli o peníze na svém účtu, což se hodí zejména u větších nákupů.

 
Pozor! Při nakupování mimo EU, při hodnotě zboží nad 22 € se vám zásilka značně prodraží
 

Další velice bezpečnou a pohodlnou cestou je platební brána PayPal, která se konečně začíná rozmáhat také v České republice. PayPal je prostředník mezi vašimi penězi a obchodníkem. PayPal účet můžete dobíjet zasíláním peněz převodem, případně nastavit, aby si tato služba peníze přímo strhávala z platební karty.

U obchodníka pak platíte pouze PayPalem, a nikdo se tak nedostane k číslu vašeho účtu a platební karty. Na zahraničních obchodech je PayPal standardem, určitě je tato služba tou nejvhodnější variantou. Výhodou také je, že firma velice rychle řeší reklamace. Stačí se ozvat a peníze jsou při zjištění problému okamžitě připsány zpět, PayPal pak řeší vše zpětně s obchodníkem.

Daň a clo při nakupování

Balíky posílané z USA, ale i z Asie, jsou obvykle rychlé. Výjimkou bývá zboží posílané zdarma z Hongkongu, kdy odesilatel musí nejdříve naplnit kontejner, a až pak zboží odchází. Jinak ale prodejci většinou expedují skladové zboží do druhého dne, maximálně další den trvá, než se zásilka dostane na letiště, a když máte štěstí, tak letí prvním letadlem do Prahy. Paradoxem je, že přes půl zeměkoule cestuje balík pár dní, ale než se dostane z pražské celní pošty k vám domů, strávíte i několik týdnů čekáním.

Clo a DPH

Kolik při překročení limitu 22 € a nákupu mimo EU zaplatíte? DPH je jasné, v drtivé většině případů platíte základní sazbu a to je letos 20 %. Celní sazby nejsou tak vysoké, u spotřebního zboží bývají často i nulové nebo v řádech jednotek procent. Jsou ale velmi rozmanité a liší se u každého druhu zboží. Kolik přesně zaplatíte, si můžete zjistit na prejdi.cz/clo. Např. u objektivů pro fotoaparáty dovezených USA je to 6,7 %.

Každý balík zde totiž musí být posouzen. Dříve byly bez obstrukcí propuštěny balíky s udanou cenou do 150 € (aktuálně cca 200 $ nebo 3 700 Kč), kvůli sjednocení legislativy se zbytkem EU však od 1. dubna 2011 platí hranice pro osvobození od DPH pouhých 22 € (cca 540 Kč / 31 $).

Na balíku musí být uvedena cena zboží uvnitř, případně vás celní úřad může vyzvat k doplnění (někdy stačí jen telefonicky), nebo dokonce balík otevřít. Balíky se navíc rentgenují, a pokud mají celníci podezření, že je uvnitř zboží o mnohem vyšší hodnotě, než je uvedeno na obalu nebona faktuře, vyzvou vás k doplacení DPH, případně cla. Pokud je balík posílán kurýrní službou (což většinou bude), počítá se do hranice 22 € i poštovné.

Značné navýšení ceny

Všechny zásilky ze zemí mimo EU nad 22 € tedy musí projít celním řízením, ve kterém vás bude zastupovat Česká pošta – za tuto službu si účtuje poplatek 180 Kč. Pokud se v průběhu řízení ukáže, že má zboží hodnotu méně než 22 €, zaplatíte „pouhých“ 96 Kč. Můžete si ale balík vyzvednout přímo na poště Praha 120 a vše si tam vyřídit, vyplnit papíry, doplatit DPH a clo a balík si odnést bez poplatku za zprostředkování.

Nebo poslat Poště plnou moc k vyřízení a následně vám přijde zboží na dobírku, kde bude doběrečné činit součet vyměřeného DPH, cla a 180 Kč za vyřízení. Po zaplacení dobírky je zboží konečně vaše. V důsledku těchto peripetií a zahlcení pošty zásilkami ze zahraničí tak od odeslání zboží může uplynout i více než měsíc, z čehož tři až čtyři týdny trvá proclení a vyřízení všech papírů.

Pokud se chcete vyvarovat platbě cla a daně nebo částku snížit, můžete se s prodejcem domluvit (funguje to především na eBayi a dalších aukčních serverech), aby zboží deklaroval s nižší hodnotou, nicméně toto jednání může být následně shledáno jako protizákonné. Někteří obchodníci z Asie to přesto dělají celkem běžně, v Americe s tímto jednáním moc nepočítejte. Každopádně se tímto dopustíte podvodu a riskujete – pokud se zboží po cestě něco stane, můžete v rámci pojištění zásilky požadovat pouze její deklarovanou hodnotu.

Existují také lidé, kteří se živí přeposíláním balíků z amerických obchodů – zboží dorazí nejprve na jejich adresu v USA a oni jej pošlou jako soukromou zásilku se zanedbatelnou hodnotou vám, přitom požadují provizi, která je samozřejmě daleko nižší než clo a daň. Zde je risk dvojnásobný. Navíc podezřelé zásilky mohou na celní správě zkontrolovat a budete platit tak jako tak. Praktiky zmíněné v tomto odstavci proto nedoporučujeme. Naopak zcela legální cestou, jak se vyhnout dodatečnému placení cla a daně, je nákup v EU – například namísto na amazon.com na amazon.co.uk.

Pozor na reklamaci

Nakupujete v zahraničí, a reklamace se proto řídí tamními zákony – z toho důvodu pečlivě prostudujte podmínky reklamace, které zpravidla bývají uvedeny na kartě zboží. Při nákupu v USA počítejte většinou se zárukou jednoho roku. Pokud bude mít zboží vadu, nezbude vám nic jiného, než se domluvit s prodejcem na reklamaci a zboží mu (na své náklady) poslat. Někteří prodejci si pak účtují náklady na zpětné zaslání opraveného zboží.

Nedávné sjednocení zákonů v EU opět přidalo evropským e-shopům na atraktivitě. Při nákupu v e-shopu v jakékoliv zemi v EU totiž platí zákony kupujícího. Nemusíte tedy studovat normy v jiných zemích, pro kupujícího z ČR vždy platí dvouletá záruka, náklady na reklamaci hradí prodejce, a navíc máte i 14 dní na vyzkoušení.

Pomocníci při nákupu

Pokud se stále bojíte nákupu v zahraničí, můžete využít asistovaného nákupu přes třetí stranu. V České republice je nejpopulárnější služba Shipito (www.shipito.cz). Díky ní si můžete nechat objednat libovolné zboží ze zahraničního obchodu, stačí vyplnit formulář na webu. Shipito vám následně pošle údaje k platbě, takže převedete na jejich účet požadovanou částku. Firma pak požadované zboží objedná a doručí. Nemusíte platit pouze převodem, ale můžete použít i kartu nebo PayPal. Shipito v praxi tedy nakoupí zboží za vás a doručí vám ho na libovolnou adresu.

Klepněte pro větší obrázek
Nakupování v zahraničí vám maximálně zjednoduší různí zprostředkovatelé,
např. oblíbený www.shipito.cz

To je samozřejmě vykoupeno poplatkem. Cena za takový asistovaný nákup je 8,5 $ plus poplatek za příjem platby a ještě navíc 8 % z ceny nákupu na poskytování nadstandardních služeb. Tato služba dokáže zboží výrazně prodražit, na druhou stranu je spolehlivá a skutečně pohodlná. Veškeré finanční náklady si můžete přímo spočítat na webu Shipito.

Druhou zajímavou službou Shipito je posílání zboží z USA. Některé obchody nechtějí posílat zboží mimo svoji zemi, případně mají cílové země striktně omezené. Přes Shipito si ale můžete zboží nechat poslat do některého ze skladů této firmy po celém světě (pokud nakupujete v USA, tak například do Portlandu) a následně vám bude zasláno do Česka. Využít přitom můžete několik přepravních společností, například FedEx, USPS, DHL a další. Cena za přeposlání je opět 8,5 $ a 4,3 % na pokrytí poplatků a přijaté platby.


Jak na PayPal

Pokud si chcete zřídit účet, přejděte na stránku www.paypal.com a klepněte na Sign up. Z nabídky vyberte požadovanou zemi a jazyk a vyberte možnost PayPal for you, čímž vytvoříte běžný PayPal účet. Poté je nutné vyplnit osobní údaje. Je samozřejmě dobré vše vyplnit správně, usnadní to pak případnou komunikaci.

Klepněte pro větší obrázek 
Aby vám mohl fungovat PayPal (a vlastně celé nakupování v zahraničí),
je nutné vlastnit platební nebo kreditní kartu s aktivovanými internetovými platbami
 

Po tomto kroku a odsouhlasení provozních podmínek je nutné zadat správné údaje vaší kreditní nebo debetní karty. V položce Card Type vyberte typ vaší karty (Visa, MasterCard atp.), nastavte datum expirace (Expiration Date), číslo karty (Card Number) a ověřovací číslo (Card Verification Number). To naleznete na zadní straně vaší karty, jsou to tři poslední oddělená čísla. V Billing Address si pak nastavte adresu, na kterou chcete zasílat vyúčtování. Po těchto krocích budete vyzvání k zadání správné e-mailové adresy. Nakonec vám dorazí ověřovací e-mail a klepnutím na odkaz budete přesměrování na web, kde bude nutné zadat heslo k vašemu vytvořenému PayPal účtu.

Klepněte pro větší obrázek
Správnost zadaných údajů při registraci PayPal účtu se ověří strhnutím malé částky. Ve výpisu z účtu pak naleznete čtyřmístný kód, který je nutné zadat do položky PayPal code

Aby provozovatel PayPalu mohl svým obchodním partnerům ručit, že je PayPal účet platný, musí ověřit správnost vámi zadaných údajů. To se provede tak, že se vám z karty strhne 1,5 € (a následně zase vrátí). Na úvodní stránce vašeho PayPal účtu proto navštivte položku To do list a klepněte na Link and confirm my debit or credit card. Ve vašem bankovním výpisu se pak objeví čtyřmístný číselný kód, který je pak nutné napsat do položky PayPal code. Od této chvíle je účet aktivní a připsala se na něj vaše první částka – strhnutých 1,5 €.

Témata článku: