Naprogramujte si vlastní aplikaci pro televizor

26. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Chytré televizory mají katalog s aplikacemi. Můžete si ale vytvořit i vlastní, i když to nebude procházka růžovým sadem. Vyzkoušel jsem, jak to dělá Samsung.

Televizory dnes nejsou pouze placaté a rozměrné, ale stále častěji také chytré jako mobilní telefony. Jejich základní funkci tedy můžete rozšiřovat o další aplikace, a pokud jste softwarově zruční, tak i o své vlastní dílo, které si pro televizor napíšete.

Nedávno jsem zde publikoval článek o tom, jak nás mohou některé chytré televizory monitorovat, přičemž jsem k reálnému testu použil Samsung Smart TV UE46F8000ST. Stejný televizor vyzkouším i tentokrát, podívám se ale v praxi na to, jak se dá vlastně programovat a co k tomu budou případní zájemci potřebovat.

Programuje se jako na webu

Televizory od Samsungu s přívlastkem „Smart TV“ lze programovat pomocí Javascriptu, HTML a ve Flashi. Společnost Adobe nicméně nedávno oznámila, že ukončí další vývoj své technologie pro chytré televizory, čili tato možnost v jejich příštích řadách skončí.

Vývojáři aplikací pro chytré televizory se sdružují na webu Samsung D Forum. Stáhnete si odtud rozměrný SDK balíček s vývojářskými nástroji a najdete zde dokumentaci s návody a fóra v několika jazycích. Web sice na první pohled působí rozsáhlým dojmem, ale začátečníka zarazí absence opravdu elementárních příkladů. Dokumentace s ukázkami kódu zároveň není zrovna nejpřehlednější a dobře strukturovaná, čili pokud o vývoji aplikací pro chytrý televizor nevíte zhola nic, vezměte si na studium nejméně týdenní dovolenou.

V těchto chvílích mě pokaždé napadne, jak by to bylo skvělé, kdyby výrobci chytrých televizorů používali třeba systém Google TV, který je postavený na dnes již velmi dobře dokumentovaném Androidu. Namísto toho je trh plný chytrých televizorů od několika málo výrobců s různými operačními systémy a relativně malými a rozdrobenými komunitami vývojářů a tedy i zanedbatelnou komunitní dokumentací. Přičemž dobrá dokumentace je alfa a omega toho, aby pro danou platformu někdo vůbec začal vyvíjet. Vše ostatní je zástupné.

Kreslíme aplikaci

Dost ale teorie, pojďme se podívat na to, jak takový vývoj vypadá v praxi. Vše se odehrává ve vývojovém prostředí Eclipse, které je součástí rozměrného SDK balíčku. Eclipse je populární editor původně určený hlavně pro Javu, jelikož je ale open source a multiplatformní, v posledních deseti letech na něm vzniklo mnoho odvozených prostředí pro vývojáře. Ze stejného důvodu jej preferuje i Samsung, který program obalil vlastními nástroji a šablonami.

Klepněte pro větší obrázek
Vývojové prostředí Eclipse a WYSIWYG návrhář designu podoby aplikace 

Editor má k dispozici i jednoduchý WYSIWYG návrhář, takže si můžete v počítači nakreslit základní podobu vašeho televizního programu. Není to přitom žádná věda, pro veškerý design se totiž používá zmíněný HTML a CSS. Logiku aplikace pak napíšete s pomocí prostého Javascriptu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vývojové prostředí nabízí stejně jako u jiných systémů několik šablon s připravenou aplikací, abyste se mohli s programováním rychleji seznámit 

Emulátor ve VirtualBoxu

U vývoje aplikací, které se nespouštějí přímo na počítači, je samozřejmě vždy největší problém jejich testování. Nemůžete je jen tak spustit, poněvadž vaše mašina prostě není televizor. Samsung nabízí dvě cesty. K dispozici máte televizní emulátor v podobně virtualizované linuxové distribuce Ubuntu, která se spouští ve VirtualBoxu. Ten si budete muset doinstalovat sami. Vše je propojené přímo s editorem, takže emulátor můžete spustit rovnou z Eclipse. V emulovaném televizoru vyberete aktuálně vyvíjenou aplikaci a otestujete ji v praxi. Emulátor má i virtuální dálkový ovladač, takže samozřejmě můžete simulovat stisk jeho tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spuštění emulátoru – virtualizované linuxové distribuce Ubuntu ve VirtualBoxu 

Všimněte si, že v emulátoru (i později na televizoru) zlobí české písmo. Důvod bude pravděpodobně ten, že výchozí příklad používá písmo, které v emulátoru i na televizoru nemá adekvátní české znaky. Jelikož programujeme v Javascriptu a HTML, nasnadě je do projektu vložit vlastní font s českými znaky.

Spuštění aplikace na televizoru

Pokud budete vyvíjet aplikaci třeba jen pro sebe a nechcete ji ani šířit do katalogu Samsung Apps, s emulátorem si samozřejmě nevystačíte a budete hledat cestu, jak aplikaci bez jakéhokoliv zdlouhavého schvalování dostat do svého televizoru.

Leckoho napadne, že ji prostě zkompiluje ve vývojovém prostředí Eclipse, hodí na USB médium a to připojí k televizoru. Takhle to ale nefunguje. Na svůj počítač musíte nainstalovat libovolný webový server, na který Eclipse zkopíruje zkompilovaný program a ke kterému se připojí televizor a aplikaci nainstaluje.

Samsung doporučuje nainstalovat Apache, na Windows ale můžete použít IIS přímo od Microsoftu, který je k dispozici jako volitelná komponenta u vyšších verzí Windows (Windows 7 Ultimate, Windows 8 Pro aj.).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zabalení aplikace do instalačního balíčku, který se zkopíroval do adresáře webového serveru. Teď už jej najde chytrý televizor na adekvátní IP adrese. 

Nepříjemným oříškem ale může být konfigurace televizoru, o čemž jsem už psal výše. Samsung sice nabízí tento návod krok za krokem, který detailně popisuje, jak na televizoru vytvořit vývojářský účet, který aktivuje nové položky v menu, pomocí kterých připojíte televizor k webovému serveru na počítači, návod se ale týká pouze starších televizorů. Na mém televizoru z roku 2013 nic podobného nefungovalo. Po zdlouhavém procházení webových fór jsem našel řešení, poněvadž se stejným problémem se potýkali i ostatní.

Jakmile na televizoru aktivujete vývojářský účet a nastavíte IP adresu počítače, na kterém běží server, televizor si z něho bude moci stáhnout balíčky s aplikacemi a nainstalovat je. Může to celé vypadat poněkud kostrbatě, ale má to výhodu snadné distribuce programů zcela mimo oficiální katalog Samsungu. Stačí ostatní televizory nakonfigurovat na vaši veřejnou IP adresu, na které poběží webový server, což dnes umí každý NAS i mnohé routery s USB pro uložiště webového serveru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace lokální aplikace pomocí webového serveru spuštěného na vývojářském počítači 
 

A to je vlastně celé. Nyní byste měli začít vyvíjet a tvořit skvělé programy, které po zkompilování odešlete do katalogu Samsung Apps na ověření a následně veřejnou publikaci. V tomto směru se už chytrý televizor principálně neliší třeba od chytrého telefonu a jeho katalogu aplikací.

Vše ale bude skřípat na špatně dohledatelné a opravdu kvalitní a široké dokumentaci. Představit chytrý televizní systém rozšiřitelný o aplikace, je totiž opravdu jen to pomyslné A. Aby se stala celá platforma opravdu úspěšnou a vedle profesionálních aplikací se začala plnit i stovkami a tisíci aplikací od široké komunity malých a domácích vývojářů jako na iOS a Androidu, potřebuje ale i to B, tedy skvělou dokumentaci s hromadou základních i pokročilých příkladů, bezchybné a čerstvé návody a silnou komunitu, která bude řešit problémy ostatních na populárních vývojářských webech jako třeba Stackoverflow.

Samsung a ostatní výrobci chytrých televizorů jsou zatím na půli cesty, mají vývojové prostředí, testovací nástroje, mají chytrou platformu, ale oficiální dokumentace má k dokonalosti opravdu daleko a anglofonní komunita na webu samsungdforum.com je oproti takovému Androidu naprosto zanedbatelná, což povětšinou vede k tomu, že nenajdete řešení na svůj nervy drásající problém a vývoj své skvělé plánované aplikace utnete ještě dříve, než skutečně začnete.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Televize na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Na světě jsou první rendery Pixelu Fold. Záda mají unikátní styl, vnitřní displej zase obří rámečky

Na světě jsou první rendery Pixelu Fold. Záda mají unikátní styl, vnitřní displej zase obří rámečky

** Google na květen chystá svou první skládačku ** Její rendery vznikly podle prvních živých fotografií ** Skládačka má široké rámečky okolo displeje i známý pruh na zádech

Martin Chroust
Skládací konstrukceRendery
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify