Našli jsme pět důvodů, proč už dnes nemá cenu chodit do kina. A jeden důležitý, proč ano | Ilustrace: AI DALL-E 3

Ilustrace: AI DALL-E 3

Našli jsme pět důvodů, proč už dnes nemá cenu chodit do kina. A jeden důležitý, proč ano

Od nástupu televizního vysílání v padesátých letech dvacátého století se v pravidelných intervalech mluví o tom, že klasické kino je odsouzeno k zániku. Uplynuly desítky let, a lidé zatím do kin chodí. Vzhledem k tomu, že v roce 2022 jen česká kina navštívilo téměř 13,5 milionů diváků, kteří utratili více než 2,1 miliardy korun, kina určitě ani v nejbližší době nezaniknou.

a3fcb5c6-1090-4beb-8e81-736a43c78ddf 
Po propadu návštěvnosti v době covidu návštěvnost českých kin zase stoupá

Jasně, občas se mluví o tom, že lidé do kin nechodí a jak je to špatné, ale realita je jiná. Ani streamovací služby kina ve velkém nelikvidují. Nicméně vývoj cen a technologií v posledních desíti letech je takový, že z mnoha důvodů, proč do kina zajít, nám nakonec zůstal už pouze jeden.

Důvodů, proč si raději filmy užít doma, je víc:

1. Doma můžete mít lepší obraz než v kině

Pokud máte televizor s OLED nebo kvalitní LCD, víte, že v kině můžete na stejně temnou černou zapomenout. Jasně, tam jde o promítaný a odražený obraz, ale i každý majitel lepšího projektoru má často doma lepší obraz než ten, co uvidíte v kině. 

Zatímco na OLEDu bude černá naprosto černá, v kině máte vše šedé. I naprostou tmu. A to se nebavíme o HDR, které na kvalitním televizoru dokáže rozsvítit světla, rozzářit slunce, nebo projasnit bílou plochu a zároveň zachovat detaily. To v kině také neuvidíte. A paradoxem je, že když si doma zapnete Filmmaker Mode, dostanete přesnější barvy a lepší obraz než v běžném kině. 

V Česku máme jeden IMAX, který je obrazově i zvukově opravdu kvalitní. Ale běžné kino v multiplexu? Proti němu budete mít v drtivé většině doma obraz lepší.

Pokračování 2 / 6

2. Velký obraz není výsadou kin

Dříve bývalo důvodem návštěvy kina velké plátno a tím pádem větší zážitek. To ale také postupně padá. Nemám na mysli jen kvalitní 4K projektory, které se dají pořídit za cenu nižší, než je jeden průměrný plat. V malém panelákovém bytě stačí kvalitní 55" nebo 65" televizor, abyste měli subjektivně podobně velký obraz jako v kině

Jestli chcete více, tak slušné 75" televizory už spadly pod 30 tisíc korun a 85" úhlopříčky atakují 40 tisíc. Pokud by to stále bylo málo, tak dříve extrémně drahé 98" obrazovky už loni prolomily hranici sta tisíc korun. Na tak velký televizor nepotřebujete obrovský pokoj, ale můžete ho mít i v běžné větší místnosti, aniž by vám přišel nevkusně veliký.

Je také třeba zdůraznit, že na rozdíl od projektorů se velký televizor dá sledovat bez problémů i během dne, aniž byste museli zatemňovat místnost.

Pokračování 3 / 6

3. Dolby Atmos do každého pokoje...

Plnohodnotnou sestavu domácího kina nemá samozřejmě doma každý. Jestli se budete spoléhat jen na miniaturní měniče, které musí výrobce vmáčknout do plochého televizoru s tenkým rámečkem, tak zvuk, který nabídne místní kino, bude rozhodně lepší.

Stačí ale kvalitnější soundbar (třeba se subwooferem), abyste po i zvukové stránce dosáhli „velikosti“ obrazu. Stále častějším standardem je už také podpora prostorového 3D zvuku Dolby Atmos. I když soundbar nemá fyzické měniče, které míří do stropu a odrazem hrají k vašim uším, tak i u virtuálního Dolby Atmos, kdy se mixuje do zvuku předních reproduktorů, dosahují výrobci překvapivě dobrých výsledků. 

Pokud chcete něco lepšího, stačí pořídit AV receiver a levnější sestavu reproduktorů pro prostorový zvuk. Tím převálcujete prakticky jakékoliv místní kino (a bohužel i leckterý multiplex). Zejména zadní efekty bývají v kině často neznatelné, akční dunění a hluboké basy doma přidá solidní subwoofer.

Na rozdíl od kina pak také doma sedíte před obrazovkou na místě ideálního poslechu, nebo blízko něj. Zkrátka a dobře pokud máte doma kvalitní zvuk, tak návštěva kina budete pro vás pravděpodobně zklamáním.

Pokračování 4 / 6

4. Filmy jsou online dřív, než před covidem

Pro návštěvu kina byla dříve velkým argumentem poměrně dlouhá doba, než jste film mohli vidět doma. Zpravidla půl roku. To se ale změnilo. Dnes trvá průměrně 30 až 45 dní, než se novinka objeví na streamovací platformě v plné kvalitě, tedy v rozlišení 4K s Dolby Vision a Dolby Atmos. 

Filmová studia toto pravidlo občas upravují, pokud film má „komerční potenciál“ a lidé jsou ochotní utrácet své peníze v kině třeba i měsíc po premiéře. To potkalo například film Spider-Man: Bez domova, kde odstup činil 88 dní. U některých hitů si tedy opravdu počkáte déle.

Celým procesem zacvičil covid, kdy byla kina zavřená. Původně filmová studia slibovala prémiový titul on-line zároveň s premiérou v kinech, ale upustilo se od toho. Protože to logicky přineslo nechuť diváků platit za návštěvu kina, když mohli stejný titul shlédnout doma daleko levněji. A to nás přivádí k poslednímu důležitému bodu...

Pokračování 5 / 6

5. Kino je podstatně dražší než on-line služby

Zatímco za měsíční předplatné on-line služby dáte od 79 Kč (Amazon Prime) do 319 Kč (Netflix), za jednu běžnou vstupenku do kina (Cinemastar) zaplatíte přes 200 Kč. Jsou i levnější kina, ostatně průměrná cena vstupenky v roce 2022 byla 157 Kč, ale jakmile vás půjde na film více, částka roste. A hodně.

Připočítejte k tomu popcorn s colou a čtyřčlenná rodina nechá za jednu návštěvu v kině klidně i přes tisíc korun. Naproti tomu doma se vás může koukat kolik chce a popcorn si uděláte v mikrovlnce za pár korun. To vše stále za cenu jednoho měsíčního předplatného

Další možností je film si prostě koupit na fyzickém médiu. Za Blu-ray zpravidla zaplatíte částku odpovídající ceně jednoho lístku do kina Pokud toužíte po kvalitě a pořídíte si 4K UHD Blu-ray, tak zaplatíte více – od několika set (běžné tituly), až po několik tisíc Kč (sběratelská edice).

Tak proč chodit do kina? Kvůli společnému zážitku…

Pokračování 6 / 6

Tak proč chodit do kina? Společný zážitek nelze nahradit

Leckterý fanoušek se na nový film těší a půjde do kina hned, aby ho viděl, ale „netrpělivost“ není nejčastějším důvodem pro návštěvu. Do kina se chodí, abyste měli společný zážitek.

Nemyslím jen návštěvu kina s přáteli nebo se svojí dívkou/chlapcem. Nemusí jít o rodinnou událost, kdy se vypravíte užit si sobotní večer. Pro spoustu lidí je důležitý také společný zážitek s ostatními diváky, zkrátka pořádná atmosféra, kdy emoce hýbou davem. Stačí si například na YouTube dohledat divácké reakce na důležité momenty u filmu Avengers: Endgame a hned víte, o čem je řeč.

Závěr? Dlouhé roky byla návštěva kina jediný způsob, jak si dopřát zážitek na velkém plátně, s velkým zvukem a v dobré obrazové kvalitě. Ani jedno dnes už neplatí. 

Kino samozřejmě bude mít své místo v zábavě a lidé tam budou chodit nejen kvůli zážitku. Podobně jako stále chodí do divadla, na koncerty, sportovní utkání, i když prakticky vše v digitální podobě mohou sledovat v klidu a pohodlí domova.

Domácí zábava celkově udělala v posledních deseti letech obrovský posun. Velké televizory nejsou už žádným luxusem a mít doma 65" úhlopříčku není nic nedostupného. K tomu můžeme připočítat lepší kvalitu obrazu a možnost pořídit si za vcelku rozumnou částku také dobré ozvučení. A o pestré, dostupné nabídce streamovacích služeb bychom si třeba před desíti lety mohli nechat jen zdát.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud