Nástroje pro konverzi formátů videa a hudby: čím a jak

1. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Chcete propasírovat čtyřgigabajtový film do mobilu? Ripnout CD nebo DVD a hodit pak placky provždy do koše? Vyberte si ten nejvhodnější nástroj.

Pomalu se nám chýlí ke konci éra, v níž se filmy a hudba prodávají na léty používaných stříbrných discích různých kapacit a názvů. Disky se škrábou, patlají a schází věkem. Jejich praktičnost a spolehlivost není nejlepší: filmy a hudba přeskakují nebo rovnou zmizí v nenávratnu. Řešením je překopírovat je na pevný disk počítače nebo domácí server jako MP3 či MKV soubory a desítky, někdy i rovnou stovky hodin toho „nejmilejšího“ obsahu pak nosit s sebou v telefonu.

Právě kvůli mobilům a tabletům by vás mohl tenhle článek zajímat i v případě, že pro vás éra CD a DVD už dávno skončila, na počítači ani nemáte optickou mechaniku a všechen obsah máte dávno na plotnách pevných disků. Na třípalcové obrazovce telefonu totiž nejspíš nedoceníte všechny detaily Blu-ray ripu, spíše byste rádi v autobuse dokoukali snímek dříve, než dojde baterka. I pak budete muset sáhnout po některém z nástrojů pro konverzi souborů.

Stejně tak v případě, že si chcete (pro osobní účely, viz závěr článku) zaznamenat televizní vysílání a nespokojíte se s možnostmi, které vám nabízí ovladače a aplikace přibalené k digitálnímu tuneru. Anebo nahrát na web video ve formátu nativně podporovaném prohlížeči. Zkrátka s koncem optických mechanik nekončí smysl konvertorů.

Převodovka, která se prodává po kolečkách

I když se do našeho výběru dostaly i relativně jednoduše použitelné nástroje, jako například HandBrake, je svět konvertorů obecně poněkud spletitější než řekněme svět textových editorů. Jejich tvůrci jsou totiž geekové s až autistickými sklony, kteří milují možnost mít všechny parametry pod kontrolou a od uživatelů (ne neoprávněně) čekají to samé.

Ty nejpopulárnější nástroje, jako je LAME pro hudbu či FFmpeg pro filmy, se dokonce ovládají z příkazové řádky. Abyste se tímto způsobem nemuseli vracet o třicet let zpátky, existuje pro ně řada grafických nadstaveb, případně rovnou ripperů, které budou napřímo načítat informace ze zdrojového disku a práci s konvertorem vyřídí za vás (Exact Audio Copy). Každopádně se nezalekněte toho, že existuje relativně málo nástrojů „vše v jednom“, a berte to jako daň za kvalitu a svobodu.

Tresty za hloupost: bolavé uši či dva roky vězení

Ještě než vytížíte procesor na maximum, připomeňme si dvě věci. Zaprvé až na výjimky konvertory komprimují multimédia ztrátově. To znamená, že z hudby i videa nenápadně uberou těžko postřehnutelné detaily, aby tak poměrně citelněji snížily velikost souborů. Nedá se to ale dost dobře řetězit. Pokud máte sbírku MP3 s datovým tokem 160 kb/s a rozhodnete se ji kvůli úspoře místa v mobilu srazit na 128 kb/s, výsledek bude o mnoho horší, než kdybyste udělali čistý rip z CD rovnou do úspornějšího bitrate. A pokud jste úplní začátečníci, pak vězte, že prostým převodem na vyšší datový tok se kvalita nevrátí, původní informace jsou zkrátka v nenávratnu.

Za druhé pokud bez patřičné licence k dílu sdílíte filmy či hudbu na internetu, dopouštíte se trestného činu. Česká justice by vás mohla poslat i na dva roky do vězení, což sice nedělává, i tak ale udělované podmínečné tresty a vysoké pokuty za uznání ve warez komunitě nestojí.


Handbrake

handbrake.fr 
zdarma

Jeden z nemnoha konvertorů, které skvěle fungují ihned po instalaci. Dokonce jej lze označit za uživatelsky přívětivý. Stačí do něj přetáhnout myší soubor s videem, případně jako zdroj nastavit optickou mechaniku. Pak vyberte v pravém sloupci jeden z tuctu profilů (výstup pro iPad, iPod, levný androidový telefon atd.) a klepněte na Start.

Klepněte pro větší obrázek
Vpravo si stačí vybrat zařízení, na kterém chcete výstup sledovat, a Handbrake zařídí zbytek.
Pro Windows, MacOS i Ubuntu

Handbrake si ovšem oblíbí i ti, kteří od podobného nástroje čekají bohatší možnosti nastavení. Takže pokud například chcete svoje DVD převést do opravdu kvalitního ripu, zapomeňte na přednastavené parametry a obětujte pár minut na nastavování. V záložce Picture si vyberete rozměry výstupu, v Audiu zvukovou stopu a datový tok, v Chapters lze do snímku přidat napevno titulky (to se hodí, pokud si na nějakou cestu chystáte zásobu seriálů nebo filmů do obyčejného telefonu).

Pro kvalitní výstup je nejdůležitější záložkou Video, kde v sekci Quality musíte vypnout Constant Quality a zapnout Avg Bitrate a 2-Pass encoding. Handbrake tak video projde dvakrát. Nejdříve zjistí, u kterých scén se vyplatí ponechat vysoký bitrate a u kterých ne. Teprve při druhém průchodu provede samotnou kompresi. V této záložce si také vyberte jeden ze čtyř podporovaných kodeků: H.264, Theora, MPEG2 a MPEG4, a to podle toho, na čem chcete video přehrávat. Nemáte-li důvod, nemusíte měnit výchozí H.264.

+ Software s přímočarými funkcemi
+ Mnoho vstupních i výstupních formátů
+ Umí konvertovat celé složky

- Neumí si poradit se zašifrovanými disky
- Nelze nastavit naprosté detaily


Exact Audio Copy & LAME

exactaudiocopy.de, lame.sourceforge.net
zdarma

Dva odlišné programy odlišných tvůrců, které spolu ovšem tvoří dokonalý pár. Jeden dělá grafické rozhraní tomu druhému, oba vykonají část práce a výsledkem je MP3 rozumných rozměrů a skvělé kvality.

Exact Audio Copy je ripovací aplikace, která umí dostat z optických mechanik maximum a přečíst i některá ošklivě poničená cédéčka. Ukládá do nekomprimovaných WAVů, které pak na základě uživatelského nastavení posílá ke zpracování dál.

Klepněte pro větší obrázek 
Už deset let audiofilové ripují v tom samém jednoduchém rozhraní.
 A to je EAC teprve v třetí beta verzi

Právě konvertor LAME je pro tenhle úkon nejvhodnější. Přímo v rozhraní EAC si můžete vybrat datový tok výsledných souborů MP3 a další možnosti týkající se jejich kvality. Ideální bude, pokud věnujete patnáct minut času studování parametrů pro příkazovou řádku, nebo ještě lépe poslechovým testům. Nemáte-li na to čas, pak vám doporučím, abyste rovnou do pole s parametry vlepili jednu z těchto možností: --preset -medium pro menší soubory s datovým tokem okolo 160 kb/s a dobrou kvalitou, nebo --preset extreme pro soubory se zhruba 240 kb/s, které od CD rozezná jen audiofil s velmi kvalitním vybavením.

+ Stará osvědčená kombinace
+ Internet je plný audiotestů a návodů

- EAC je pouze pro Windows (LAME je multiplatformní)
- Lehce složitější ovládání

Témata článku: Domácí kino, Domácí kina na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile
Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

** Procesory rodiny Raptor Lake přicházejí, zatím jen tři modely ** Nejvyšší model má 24 jader, ale stále hybridní design ** Intel připravuje i limitovanou edici 6GHz čipu

Karel Javůrek
ČipyProcesoryIntel
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

** Jen čtyři reproduktory stačí pro věrné podání Dolby Atmos ** Středový reproduktor nepotřebujete, případně k němu využijete televizor Sony ** Vyšší cena nezahrnuje subwoofer

Tomáš Holčík
ReproduktorySonyTesty
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět