Nejkontroverznější TV stanice – Al-Džazíra

6. března 2008
TWEET SDÍLET
Snad každý o ní ví, ale jen málokdo ji u nás viděl na vlastní oči. Televizní síť al-Džazíra má pověst hlásné trouby teroristů.

Pentagon by ji nejradši bombardoval, Bílému domu by stačilo, kdyby ji někdo zrušil. Její zakladatel, provozovatel, sponzor a regulační orgán v jedné osobě šejk Hamad bin Kalifa Al Thani, se k ničemu takovému ovšem nechystá – naopak, al-Džazíra stále expanduje.

Katarská televizní stanice al-Džazíra předloni oslavila deset let existence. Šejk Al Thani, který je shodou okolností vládcem Kataru s reformátorskými sklony, ji založil v roce 1996, rok po svém nástupu na trůn. Byla to reakce na vývoj v sousední Saudské Arábii, kde v tom samém roce skončil krátkodechý projekt saudské BBC Arab Service. Na té se podílela na jedné straně BBC World Service a na druhé mamutí Saudi Arabian Mawarid Group.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kamenem úrazu, který pokus o kvalitní saúdskoarabské televizní vysílání skolil, byla „neschopnost“ této televize respektovat místní „citlivé kulturní záležitosti“ – což je diplomatický výraz pro naštvání členů saudské královské rodiny, která, jak známo, udržuje v zemi ultrakonzervativní islámský režim. A tak bývalí zaměstnanci BBC World přešli do právě vznikající al-Džazíry. Pokud si dnes al-Džazíru pustíte třeba přes internet, budete překvapeni, jak moc se mezinárodnímu vysílání BBC podobá. Tedy alespoň vizuálně.

Arabská televizní revoluce

Arabské země obvykle nefigurují na čelních místech žebříčku v oblasti svobody slova. Až do konce minulého století u nich bylo obvyklé, že domácí diváci neměli jinou možnost než sledovat vysílání příslušné státní televize. Přísně cenzurované státní televize, samozřejmě. Ani dnes to na Středním východě není nejlepší a například přístup k některým „nevhodným“ internetovým stránkám arabští státně-monopolní poskytovatelé připojení šikovně blokují – dokonce i v reformátorském Kataru našeho televizního šejka.

Jak naladit al-Džazíru

 
V České republice můžete vysílání katarské zpravodajské stanice sledovat prostřednictvím satelitu, žádná z velkých českých kabelových televizí na rozdíl od Slovenska al-Džazíru do své nabídky nezahrnula. Pravděpodobně využijete vysílání na satelitu Astra 1KR, kde najdete jak arabskou verzi programu, tak vysílání v angličtině. Al-Džazíru lze sledovat i pomocí proudového vysílání na internetových stránkách english.aljazeera.net, příjem je však po bezplatném čtrnáctidenním období zpoplatněn – cena činí 17,5 € za měsíc.
 

Al-Džazíra na evropských satelitech

Satelit
Pozice
Transpondér
Frekvence a polarita
FEC
Symbol Rate
Astra 1KR
19.2 E
20
11508 MHz V
5/6
22000
Eurobird
28.5 E
D12S
11680 MHz V
2/3
27500
Hotbird 6
13 E
126
11034 MHz V
3/4
27500
Hispasat 1C
30 W
60
12092 MHz V
3/4
27500
Thor 3
0.8 W
36
12398 MHz H
7/8
28000

Nástup al-Džazíry a její šíření prostřednictvím satelitního signálu proto znamenal malou revoluci. Původní al-Džazíra totiž byla ochotná odvysílat leccos. Prohlášení Usámy bin Ládina jsou v tomto ohledu pouze špičkou ledovce, mnohem víc asi okolním vládám vadilo, že se al-Džazíra nebojí kontroverzních názorů obecně. A právě ty k nim často nebyly přívětivé: na vlnách al-Džazíry se objevila kritika prakticky všech režimů Perského zálivu, ostatně co proto dostala i vláda samotného Kataru.

Klepněte pro větší obrázek
"Už bylo dost poklonkování křižákům a iráckým šíitům. Tvrdíte, že chcete zprostředkovat všechny názory. Proč se tedy chováte jako mluvčí Američanů?“ al-Káida k al-Džazíře

Režimy s máslem na hlavě se s nepříjemnými pořady vyrovnávaly různě: katarský šejk televizi  nepřestal finančně podporovat, naopak alžírská vláda v době vysílání jednoho obzvlášť vypečeného programu pro jistotu vypnula v celé zemi elektrický proud. Vypínat elektřinu kvůli každému nepříjemnému pořadu ale nejde. Stanice al-Džazíra se proto stává v arabském světě „satelitním revolucionářem“, který konfrontuje domácí přízemně propagandistické vysílání s vyššími standardy. Profesionální a na vládní „regulaci“ do značné míry nezávislá televize ovšem neovlivňuje jenom kvalitu své státně kontrolované konkurence, která se musí chtě nechtě přizpůsobovat atraktivnímu „mezinárodnímu“ střihu al-Džazíry.

Klepněte pro větší obrázek
„Al-Džazíra vytváří mylný obraz Ameriky a je zmanipulována extremisty.“ Donald Rumsfeld

Mění také politické klima v těch arabských zemích, v nichž demokracie představuje v první řadě nerozumný západní vynález. Důraz na debaty o kontroverzních tématech a účast kontroverzních debatérů nabízí namísto oslav vládnoucího režimu nové perspektivy. Jak uvádí Marc Lynch, expert na arabské televize z Kolumbijské univerzity: „Tam kde arabské veřejné diskuzi po desetiletí dominoval hlas státu, tam nyní zavedla al-Džazíra nový druh otevřené a značně konfliktní veřejné politiky, ve které spousta různých hlasů soutěží o diváckou pozornost.“

Diskuze na al-Džazíře se ale nezastavily jen u politiky. Na televizní obrazovce se probírají i tak „citlivá“ témata, jakými jsou náboženství, sexualita a práva žen. Deset úspěšných let al-Džazíry svědčí o tom, že opoziční názory u arabské veřejnosti rezonují. A upjatí konzervativci ve vládních křeslech mají na výběr: buď něco vymyslet, nebo sdílet osud kůlu v plotě.

Ústřední orgán teroristů?

Svoboda slova v podání al-Džazíry nicméně nešlápla na kuří oko jenom nedemokratickým arabským režimům, ale také americké vládě. A to tak, že velmi. Britský deník Daily Mirror dokonce 22. listopadu 2005 publikoval dokument, podle kterého americký prezident George Bush diskutoval s britským premiérem Tony Blairem o možnosti al-Džazíru bombardovat. Z dokumentu vyplývá, že Blair tehdy Bushe od záměru odradil. Útok na hlavní město Kataru, který byl ve válce v Iráku spojencem na straně Koalice, by asi opravdu nebyl nejlepší nápad. O citlivosti prosáklé informace svědčí i to, že britský nejvyšší státní žalobce lord Goldsmith jakékoliv další publikování dokumentu zakázal.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bombardování televizní stanice ovšem nebyl v roce 2005 nijak nový nápad. Poprvé se Američané strefili do kanceláře al-Džazíry už v listopadu 2001 v Kábulu. Tehdy se naštěstí nikomu nic nestalo a ani se neprokázal nějaký zřejmý úmysl. Ovšem americký zásah elektrického generátoru bagdádské filiálky al-Džazíry o dva roky později stál život reportéra Tarekua Ayyouba a zranil dalšího člena štábu – šlo pravděpodobně o dvě rakety, které vypálila americká stíhačka. Ve stejný den zabili Američané také dva západní novináře v hotelu Palestina, ve kterém se v té době nacházel mimo jiné také reportér České televize Milan Kubal, a o dva dny později spustili vlastní televizní stanici v arabském jazyce al-Hurra. Není divu, že v dokumentu Control Room (2004), který al-Džazíra odvysílala následující rok, se objevila řada protiamerických vyjádření.

Sledujete al-Džazíru a nevíte o tom 

V arabském světě se těší větší důvěryhodnosti než jednotlivé státní televize i než zahraniční kanály. BBC v roce 2003 podepsala s al-Džazírou smlouvu o vzájemném poskytování některých informací, části jejího vysílání přebírá například i CNN. Odhady sledovanosti uvádějí čtyřicet až padesát milionů diváků s tím, že potenciální dosah al-Džazíry je až osmdesát milionů domácností po celém světě, většinou prostřednictvím satelitu.

Se svou nechutí ke katarské televizní stanici se američtí představitelé nikdy netajili, například architekt irácké války Donald Rumsfeld označil její vysílání za „zuřivé, nepřesné a neomluvitelné“. Neomluvitelné bylo pro západní vlády zejména odvysílání videozáznamů s prohlášeními Usámy bin Ládina, kritické pokrytí invaze do Iráku a kontroverzní diskuze, kterých zúčastnili třeba i členové organizace al-Káida, podle jedné zprávy CIA měla být katarská televize také prolezlá saddámovskými špiony. Navzdory všem předchozím vládním prohlášením o svobodě tisku a svobodě slova pak v roce 2004 uzavřela vláda Iyada Allawího bagdádskou pobočku al-Džazíry s tím, že televize poskytuje negativní obraz Iráku a podněcuje k výtržnostem proti spojenecké Koalici. Původně jednoměsíční zákaz byl prodloužen na neurčito.

Na prahu třetí pětiletky

Za pouhých dvanáct let své existence al-Džazíra pořádně nabobtnala. Na prahu třetí pětiletky je z původně jediného kanálu rozsáhlá televizní síť, nabízející řadu specializovaných programů, a to nejen v arabštině, ale také v angličtině.

Kromě původního kanálu s nonstop zpravodajstvím nabízí od roku 2003 také sportovní kanál Al Jazeera Sports, který se stal nejsledovanějším sportovním kanálem na Středním východě. Na kanále Al Jazeera Mobasher se od roku 2005 vysílají živé přenosy politických jednání a konferencí, podobně jako americký C-SPAN nebo britský BBC Parliament. Ve stejném roce byl spuštěn také kanál Al Jazeera Children’s Channel zaměřený na děti, o rok později zahájila vysílání Al Jazeera English s nepřetržitým vysíláním v angličtině a posledním přírůstkem do rodiny televizních kanálů je Al Jazeera Documentary, vysílající od prvního ledna letošního roku.

Témata článku: Hama

Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály