30 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Čínská čtvrť

Proč vidět: Nejlepší detektivní film

Kultovní drama a zároveň temná detektivka byla nominována rovnou na jedenáct Oscarů. I když nakonec získala pouze jednoho, patří na samý vrchol svého žánru.

01.jpg

Děj se odehrává v předválečném období v jižní Kalifornii. Jack Nicholson ve filmu hraje soukromého detektiva Gittese, kterého si najme krásná a noblesní dáma (Faye Dunaway) pro vypátrání nevěry svého manžela.

Během vyšetřování se však hlavní hrdina zaplete do víru zapomenutých podvodů a křivd, které odhalují spletitou síť osobních a politických skandálů. Ty vyvrcholí jedné nezapomenutelné noci v Čínské čtvrti. Temná a dusná atmosféra provází celý film až do neočekávaného závěru.

Velký podíl na kvalitách filmu má precizní režie Romana Polanského, hvězdné herecké obsazení a také perfektní dobové kostýmy a výprava. Atmosféru filmu dokonale dokresluje hudba, kterou napsal legendární Jerry Goldsmith. Pokud máte rádi detektivky, Čínskou čtvrť musíte vidět.

Hodnocení Kinobox.cz: 81 %

 • Žánr: Krimi filmy
 • Původní název: Chinatown
 • Režie: Roman Polanski
 • Hrají: Jack Nicholson, Perry Lopez, John Hillerman, Darrell Zwerling, Roman Polanski, Richard Bakalyan, Bruce Glover, Joe Mantell, Nandu Hinds, James O'Rear
 • Původ a premiéra: USA, 1974
 • Délka: 130 minut

Kde si film můžete pustit: SkyShowtime (titulky), Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (titulky)

Pokračování 2 / 30

Střihoruký Edward

Proč vidět: Nejlepší romantické fantasy

Království za ruce by dal hrdina amerického filmu, který sice není tak úplně člověk, přestože se chová lidštěji než většina lidí v jeho okolí. Edward je výtvorem starého vynálezce, který však zemřel dříve než jej stačil dokončit a nahradit důmyslnou sestavu ostrých břitů lidskýma rukama. Edwarda náhodou objeví podnikavá Peggy a vezme ho s sebou do města. Mladík přes svůj zvláštní vzhled si brzy získá uznání a obdiv za své střihačské umění. Jenže jak už to chodí, jsou i lidé závistiví a zlí…

30.jpg

V době, kdy Tim Burton film připravoval, měl za sebou slavného Batmana a jen díky němu mu filmové studio dovolilo Edwarda natočit. Mladičká Winona Ryder ztvárnila před tím půvabnou roli v dnes už kultovním filmu Beetlejuice, ale pro Johnnyho Deppa šlo o první velkou filmovou roli. Původně měl Edvarda hrát Tom Cruise, ten ale chtěl změnit závěr filmu.

Režisér Tim Burton i autor hudby Danny Elfman shodně říkají, že Střihoruký Eward je jejich nejoblíbenější dílo, které vytvořili. Johnny Depp k filmu řekl: „Když jsem dočetl scénář, brečel jsem. A věděl jsem, že Edward jsem já.“

Hodnocení Kinobox.cz: 82 %

 • Žánr: Fantasy filmy
 • Původní název: Edward Scissorhands
 • Režie: Tim Burton
 • Hrají: Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Alan Arkin, Anthony Michael Hall, Vincent Price, Kathy Baker, Robert Oliveri, Conchata Ferrell, Caroline Aaron
 • Původ a premiéra: USA, 1990
 • Délka: 105 minut

Kde si film můžete pustit: Disney Plus (titulky), Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (bez dabingu a titulků)

Pokračování 3 / 30

Temný rytíř

Proč vidět: Nejlepší film podle komiksu

Komiksy se v očích mnoha diváků postavily na úroveň pohádek, přitom to nejsou filmy jen pro děti či geeky. Temný rytíř je druhý díl z trilogie o Batmanovi, ale dokonale funguje i sám o sobě a můžete ho zhlédnout, i když předlohu neznáte a nejste fanoušky komiksů.

02.jpg

Hlavní hrdina je v podstatně obyčejný chlap, který má jen hodně peněz a velký smysl pro spravedlnost. Postava Batmana zde ustupuje do pozadí před hlavním záporákem filmu Jokerem. Toho si zahrál talentovaný Heather Ledger; dokonalé a poctivé ztvárnění rozpolcené, duševně narušené postavy ho však nakonec možná stálo život, krátce po natočení filmu zemřel na předávkování prášky na spaní. 

Ve filmu můžeme sledovat souboj dobra se zlem. Temný rytíř ale klade otázku, zda zlo bude vždy tahat za delší konec, když dobro bude dodržovat pravidla. A jestli se ten, který prosazuje dobro, po překročení hranice sám nestane padouchem.

Na kvalitě Temného rytíře se vzácně shodla odborná kritika i diváci v kinech. Přes svůj komiksový námět je Temný rytíř spíše drsná, realistická a dramatická akční jízda, která vás vůbec nenechá vydechnout.

Hodnocení Kinobox.cz: 91 %

 • Žánr: Komiksové filmy
 • Původní název: The Dark Knight
 • Režie: Christopher Nolan
 • Hrají: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Ron Dean, Cillian Murphy, Chin Han
 • Původ a premiéra: USA, 2008
 • Délka: 152 minut

Kde si film můžete pustit: HBO Max (dabing a titulky), O2TV (dabing a titulky), Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (titulky)

Pokračování 4 / 30

V hlavě

Proč vidět: Nejlepší animák o dospívání

Dospívání může být trnitá cesta a výjimkou není ani pro jedenáctiletou Riley, která se musí přestěhovat, když její otec nastoupí do nové práce v San Francisku. Stejně jako všechny ostatní i Riley řídí emoce – Radost, Vztek, Strach, Nechuť a Smutek. I když se Riley a její emoce snaží přizpůsobit novému životu v San Franciscu, tak přichází problémy. Ačkoli se Joy, Rileyina hlavní a nejdůležitější emoce, snaží udržet věci pozitivní, emoce se dostávají do konfliktu v otázce, jak se nejlépe orientovat v novém městě, domě a škole.

27.jpg

Překvapivě komplexní animák ocení nejen děti a dospívající, ale také dospělí. S humorem film ukazuje, že dospívání není tak jednoduché a že vše je zkrátka proces, kterým si každý z nás musí projít. 

V hlavně získalo Oscara, Zlatý glóbus, cenu BAFTA a několik dalších ocenění. Vždy v kategorii Nejlepší animovaný film.

Hodnocení Kinobox.cz: 82 %

 • Žánr: Animované filmy
 • Původní název: Inside Out
 • Režie: Pete Docter
 • Hrají: Amy Poehler, Phyllis Smith, Richard Kind, Bill Hader, Lewis Black, Mindy Kaling, Kaitlyn Dias, Diane Lane, Kyle MacLachlan, Paula Poundstone
 • Původ a premiéra: USA, 2015
 • Délka: 94 minut

Kde si film můžete pustit: Disney Plus (dabing a titulky), Google Play (dabing), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 5 / 30

Občan Kane

Proč vidět: Vítěz titulu nejlepší film všech dob v různých anketách

Poté, co se fiktivní magnát Kane odebere na věčnost, sledujeme jeho životní příběh. Ve filmu je sestavuje novinář a využívá k tomu filmové týdeníky a rozmluvy s pamětníky. Postupně se mění perspektiva, ze které hlavní postavu vnímáme.

03.jpg

Upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu. Ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého vzniku skandál, protože tiskový magnát a miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe.

Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film jen jednu cenu za scénář, na němž spolupracoval režisér Orson Welles s Hermanem J. Mankiewiczem. Od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. 

Film i přes své stáří nadčasově ukazuje, že mediální diktátor má moc, proti které je demokracie bezbranná. Pro milovníky filmu je Občan Kane mistrovské dílo, které si nesmí nechat uniknout.

Hodnocení Kinobox.cz: 80 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: Citizen Kane
 • Režie: Orson Welles
 • Hrají: Orson Welles, William Alland, Joseph Cotten, Agnes Moorehead, Everett Sloane, George Coulouris, Philip Van Zandt, Paul Stewart, Harry Shannon, Ray Collins
 • Původ a premiéra: USA, 1941
 • Délka: 119 minut

Kde si film můžete pustit: iTunes (titulky), Rakuten (titulky)

Pokračování 6 / 30

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

Proč vidět: Nejlepší fantasy

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel malý hobit, kterému mocný prsten dlouho prodlužoval život. Nyní ale zlo znovu získává na síle a jeho mocný pán ho hledá. Díky jeho moci by dokázal ovládanout celý svět. Lidé, elfové, trpaslíci a hobiti se tak musí spojit, aby společně mocný prsten zničili. 

28.jpg

Slavná fantasy Johna Ronalda Reuela Tolkiena byla dlouhé roky považována za nezfilmovatelnou, až se jí ujal režisér Peter Jackson. Ten rozsáhlou předlohu citlivě převedl do filmové podoby a vytvořil tak jedno z nejlepších děl svého žánru. Doporučujeme samozřejmě celou trilogii Pána prstenů. Hned první film trilogie byl nominován na čtrnáct Oscarů, získal tři. 

Pokud můžete, podívejte se na nesestříhanou režisérskou verzi. Poznáte ji dle délky – má 228 minut.

Hodnocení Kinobox.cz: 91 %

 • Žánr: Fantasy filmy
 • Původní název: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
 • Režie: Peter Jackson
 • Hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Orlando Bloom, John Rhys-Davies, Sean Bean, Christopher Lee, Billy Boyd, Dominic Monaghan
 • Původ a premiéra: USA, 2001
 • Délka: 178 minut

Kde si film můžete pustit: HBO Max (dabing a titulky), O2TV (dabing), Amazon Prime Video (dabing a titulky), Google Play (titulky), iTunes (titulky), Rakuten (titulky)

Pokračování 7 / 30

Než si pro nás přijde

Proč vidět: Film, který vás přiměje přemýšlet

Tento film nesbírá nejvyšší hodnocení filmových kritiků, přesto si vysloužil pozici v našem výběru. Neoslní ani technickým zpracováním či originalitou scénáře, ale má v sobě něco, co mnohé filmy nedokážou.

04.jpg

V jádru je to kvalitně natočený film s jednoduchým a celkem předvídatelným dějem, ale herecké výkony Jacka Nicholsona a Morgana Freemana působí natolik opravdově, že snadno vtáhnou do příběhu. Budou vás skvěle bavit, protože ačkoli oba čelí smrti, nechybí jim smysl pro humor. A nakonec donutí přemýšlet, co byste dělali vy, kdyby vám zbýval poslední rok života.

Film kombinuje drama, komedii a dobrodružství, přičemž se opírá o charisma dvou hlavních představitelů. Ti vytvářejí jiskřivou dvojici, se kterou se budete smát a možná i brečet, ale především vás donutí zamyslet se nad vlastním životem.

Hodnocení Kinobox.cz: 77 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: The Bucket List
 • Režie: Rob Reiner
 • Hrají: Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes, Beverly Todd, Alfonso Freeman, Annton Berry Jr., Destiny Brownridge, Jennifer Defrancisco, Angela Gardner, Noel Gugliemi
 • Původ a premiéra: USA, 2007
 • Délka: 97 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (dabing)

Pokračování 8 / 30

Vesničko má středisková

Proč vidět: Nejslavnější komedie Jiřího Menzela​ 

Jedinečná česká komedie se opírá o scénář Zdeňka Svěráka, režii Jiřího Menzela a řadu hereckých osobností v čele s Rudolfem Hrušínským. Svou oblibu a vysoké hodnocení si získala za nenásilné dávkování humoru, leckdy lehce nahořklého, ale o to více odrážejícího realitu života na českém venkově osmdesátých let.

05.jpg

„Děláš velkou chybu, Jaromíre. To se ti vymstí.“ „Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš...“ „Vy jste se zase kochal, že jo, pane doktore?“ Některé repliky z filmu zlidověly a v podstatě každý v Česku chápe jejich kontext. Neuškodí si je ale osvěžit, film totiž ani po opakovaném zhlédnutí jen tak neomrzí.

Příběh mentálně zaostalého závozníka Otíka ale není tím, co z filmu dělá neobyčejně zábavnou podívanou. Jsou to vtipné situace zakomponované do jednotlivých scén, které sjednocuje atmosféra doby a Jiří Menzel ji dokázal velmi dobře vystihnout.

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Komedie
 • Režie: Jiří Menzel
 • Hrají: János Bán, Marián Labuda, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Petr Čepek, Rudolf Hrušínský, Milena Dvorská, Milada Ježková, Jan Hartl, Jiří Lír
 • Původ a premiéra: Česko, 1985
 • Délka: 98 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix, Voyo, O2TV, KVIFF TV

Pokračování 9 / 30

Dobrý Will Hunting

Proč vidět: Výborný film o životě

Psychologické drama, líčící osudy dvacetiletého matematického génia, ale zároveň i hospodského flákače Willa Huntinga. Ten pochází z nuzných poměrů, svůj život strávil převážně v sirotčincích a nyní myje podlahy na univerzitě. Když jednoho dne vyřeší těžkou matematickou úlohu a je přistižen, rozhodne se ho podivínský profesor vytáhnout z chudoby. Aby mladík své problémy dokázal vyřešit, musí nejdříve přiznat, že nějaké má.

26.jpg

K filmu si vlastní scénář napsala tehdy prakticky neznámá dvojice mladíků – Matt Damon, Ben Affleck. Vedle nich si zahrál také Robin Williams pro něj nepříliš typickou, velmi vážnou roli psychologa. Doplňuje je výborný Stellan Skarsgård. Dobrý Will Hunting byl nominován na devět Oscarů, nakonec získal dva – zmíněná dvojice za scénář a Robin Williams svůj excelentní výkon. 

Spousta filmů jen moralizuje, poučuje a radí. Tento jde na to jinak. Ukazuje, že život se nedá vymyslet, ten se musí odžít. A bez ohledu na váš talent, či genialitu se vždy setkáte s problémy, které vás semelou. Pak záleží na vás, jak se s nimi vyrovnáte.

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: Good Will Hunting
 • Původ a premiéra: USA, 1997
 • Délka: 126 minut

Kde si film můžete pustit: SkyShowtime (dabing a titulky), iTunes (bez dabingu a titulků)

Pokračování 10 / 30

Monty Python: Život Briana

Proč vidět: Nejlepší praštěná komedie

Britská skupina Monty Python svým druhým celovečerním filmem parodovala organizovaná náboženství do takové míry, že se v době zveřejnění dočkala obvinění z rouhání od mnoha křesťanských organizací. Některé země včetně například Irska nebo Norska dokonce promítání filmu zakázaly a ve Velké Británii byl přístupný až od 18 let, což účinně bránilo distribuci v kinech.

06.jpg

Brian Cohen (Graham Chapman) se narodil ve stáji hned vedle Ježíše. To popletlo tři mudrce, kteří přicházejí s dary pro budoucího krále Židů. Brian jako idealistický mladý muž nesnáší římskou okupaci, spojí se s Lidovou frontou Judeje, posléze se ocitne mezi mystiky a proroky, nechtěně se stane jedním z nich a vše skončí ikonickým ukřižováním.

Život Briana patří mezi nejlepší komediální filmy všech dob. Nabídne ostrou kadenci vtipů v bláznivém příběhu, ale díky britskému podání nepůsobí vtipy nijak nuceně a budete se přirozeně smát od začátku až do konce. 

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Komedie
 • Původní název: Monty Python's Life of Brian
 • Režie: Terry Jones
 • Hrají: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Terence Bayler, Carol Cleveland, Kenneth Colley, Neil Innes
 • Původ a premiéra: Velká Británie, 1979
 • Délka: 94 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků)

Pokračování 11 / 30

Ukradené Vánoce

Proč vidět: Nejpůsobivější vánoční pohádka

I když u nás nenosí dárky Santa Klaus, nejkouzelnějším animovaným filmem „o duchu vánočním“ jsou Ukradené Vánoce. U nás jsou známé také jako Ukradené Vánoce Tima Burtona, ten ale ve skutečnosti napsal pouze povídku, na základě které tento nádherný film vznikl.

07.jpg

Hlavní postavou filmu je Jack „Dýňová hlava“ Skellington. Je nejen symbolem Halloweenu, ale také vládcem stejnojmenného městečka, jehož obyvatelé se každoročně starají o správný průběh tohoto svátku. Jack je však po jeho skončení smutný, ale dostane nápad: postará se také o Vánoce! Postupně ovšem zjišťuje, že nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Animovaný film Ukradené Vánoce vznikl ještě před před plně digitální animací, má tedy loutkovou poezii. Nechybí spousty písní, které nejsou samoúčelné a posouvají děj.

Přes spousty děsuplných postav jde o veselý rodinný film, který s nadhledem a půvabem ukáže, jak dlouhá a složitá cesta někdy může být k pochopení druhých, k respektu a akceptování jiného pohledu na svět. A také to, že sebevětší dobré úmysly jsou bez komunikace, naslouchání druhým a respektování jejich potřeb odsouzeny k nezdaru.

Hodnocení Kinobox.cz: 80 %

 • Žánr: Fantasy filmy
 • Původní název: The Nightmare Before Christmas
 • Režie: Henry Selick
 • Hrají: Danny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O'Hara, William Hickey, Glenn Shadix, Paul Reubens, Ken Page, Greg Proops
 • Původ a premiéra: USA, 1993
 • Délka: 76 minut

Kde si film můžete pustit: Disney Plus (dabing a titulky), iTunes (bez dabingu a titulků)

Pokračování 12 / 30

Prázdniny v Římě

Proč vidět: Nejlepší romantická komedie

Po zhlédnutí Prázdnin v Římě pochopíte, proč se takové filmy už nedají natočit. Dílo z roku 1953 se odehrává v Římě, kde novinář náhodou potká mladičkou, naivní  princeznu, které se poprvé v životě podaří utéct ze zlaté klece, v níž vyrůstá.

08.jpg

Hlavní roli zde má mladičká, křehká Audrey Hepburn, která za svoji roli získala Oscara i Zlatý glóbus. Roli staršího, zkušeného, cynického a protřelého novináře si zahrál vynikající Gregory Peck. Obě postavy se v průběhu děje vyvíjejí, jak jedna poznává druhou. Jejich rozdílnost a nezkušenost princezny samozřejmě přináší spousty úsměvných momentů.

Prázdniny v Římě nejsou však jen půvabný romantický film a pokud očekáváte nekonfliktní a jednorozměrnou pohádku s happyendem, tak vás film zklame. Desítky let stará nádherná romance strčí do kapsy většinu současných filmů. 

Hodnocení Kinobox.cz: 83 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Původní název: Roman Holiday
 • Hrají: Gregory Peck, Audrey Hepburn, Eddie Albert, Hartley Power, Harcourt Williams, Margaret Rawlings, Tullio Carminati, Paolo Carlini, Claudio Ermelli, Paola Borboni
 • Původ a premiéra: USA, 1953
 • Délka: 118 minut

Kde si film můžete pustit: SkyShowtime (titulky), Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (titulky), Rakuten (titulky)

Pokračování 13 / 30

Mlčení jehňátek

Proč vidět: Vynikající thriller, který se stal klasikou žánru

Tento film někdo řadí mezi horory, jiní mezi drsné kriminálky, v každém případě jde ale jde o famózní filmové dílo s velmi silnou atmosférou. Adaptace slavného románu Thomase Harrise získala hned pět Oscarů, ocenění si odnesla hlavní herecká dvojice Jodie Fosterová a Anthony Hopkins, k tomu přidejte ocenění pro nejlepší film, režii a scénář.

jehnatek.jpg

Hlavní postavou filmu je čerstvá absolventka akademie FBI Clarice Starlingová, která je pověřena, aby pracovala na případu seriálového vraha s přezdívkou  Buffalo Bill. Ten stahuje své oběti z kůže a potom je hází do řeky. Clarice má za úkol vypracovat psychologický portrét pachatele a jediný, kdo může pomoci, je Dr. Hannibal Lecter. Bývalý špičkový psychiatr, ale také nebezpečný sériový vrah a kanibal, je uvězněn ve věznici s maximálním zabezpečením.

Zprvu rozporuplně přijímaný film se stal naprostou ikonou žánru, vzorem a inspirací pro mnoho dalších temných kriminálních filmů a seriálů. Pokud hledáte působivé a napínavé dílo, které odhaluje temnější aspekty lidské psychiky, tady je.

Hodnocení Kinobox.cz: 88 %

 • Žánr: Horory
 • Původní název: The Silence of the Lambs
 • Režie: Jonathan Demme
 • Hrají: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine, Brooke Smith, Diane Baker, Kasi Lemmons, Frankie Faison, Tracey Walter, Charles Napier
 • Původ a premiéra: USA, 1991
 • Délka: 119 minut

Kde si film můžete pustit: HBO Max (dabing a titulky), Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (titulky)

Pokračování 14 / 30

Obecná škola

Proč vidět: Nejlepší film od Zdeňka a Jana Svěrákových

Scénář Zdeňka Svěráka a režie jeho syna Jana je kombinace, která dala vzniknout hned několika kvalitním českým filmům. Obecná škola je z nich nejúspěšnější. Film byl natočen v roce 1991 a získal nominaci na Oskara.

10.jpg

Děj filmu se odehrává krátce po druhé světové válce a hlavní roli v něm hraje žák obecné školy Eda Souček. Učitelka Maxová na jeho třídu nestačila, a tak přichází učitel Igor Hnízdo, který si dokáže získat respekt. Příběh dokáže přiblížit poválečné reálie, ale zůstává přitom především komedií s nezaměnitelným svěrákovským rukopisem.

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Komedie
 • Režie: Jan Svěrák
 • Hrají: Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Václav Jakoubek, Radoslav Budáč
 • Původ a premiéra: Česko, 1991
 • Délka: 100 minut

Kde si film můžete pustit: HBO Max, iVysílání, Voyo, České kino, DaFilms, iTunes

Pokračování 15 / 30

Zachraňte vojína Ryana

Proč vidět: Nejlepší válečný film z druhé světové války

Druhá světová válka se stala motivem mnoha knih a filmů, snímek Zachraňte vojína Ryana ji ale vykreslil v nebývale surové podobě. Kapitán americké armády John Miller (Tom Hanks), se vydává se svou jednotkou hledat na evropské bojiště vojína Ryana – amerického vojáka, jehož tři bratři už ve válce padli. Miller má za úkol Ryana dostat zpět k matce do USA.

11.jpg

Nosná část příběhu začíná při vylodění spojenců v Normandii 6. června 1944. Režisér Steven Spielberg tuto scénu natočil s do té doby nevídanou autentičností. Při sledování diváky mrazí a kamera je vtáhne přímo do válečné zóny na pláži Omaha. A napětí nepolevuje ani poté. Film trvá přes dvě a půl hodiny, ale čas při jeho sledování přestanete vnímat. Stále budete mít strach, aby odněkud nepřiletěla kulka.

Film se silným příběhem, mistrným zpracováním a skvělými hereckými výkony ukazuje, co druhá světová válka obnášela z hlediska přímých bojových konfrontací a jak se odrážela v životech spojeneckých vojáků. Ačkoli je samotný příběh smyšlený, válečné kulisy jsou vykresleny až hrozivě realisticky a některé scény se zaryjí hluboko do paměti. 

Hodnocení Kinobox.cz: 87 %

 • Žánr: Válečné filmy
 • Původní název: Saving Private Ryan
 • Režie: Steven Spielberg
 • Hrají: Tom Hanks, Tom Sizemore, Dennis Farina, Max Martini, Harve Presnell, Matt Damon, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Adam Goldberg
 • Původ a premiéra: USA, 1998
 • Délka: 169 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 16 / 30

Princezna Mononoke

Proč vidět: Nejlepší japonská fantasy pohádka

Japonská filmová tvorba je poměrně unikátní, ale stojí za to ji zkusit, obzvlášť tu animovanou. A jestli máte rádi pohádky pro malé i velké, tak Princezna Mononoke se řadí vrchol tohoto žánru. Dle mnoha žebříčků patří k nejlepším filmům všech dob. Na rozdíl od nádherné, ale temnější Cesty do fantazie stejného japonského režiséra Hayao Miyazakiho, z ní děti nebudou mít noční můry.

12.jpg

Jako mnoho pohádek je film postavený na putování, našich hodnotách, má více rozměrů, každý si v ní může najít to své. Na rozdíl od typické pohádkové produkce zde nechybí pečlivě propracované postavy s charakterem, příběh má hloubku i myšlenku. Nechybí nutný a nelehký vývoj hlavních postav. Sledujeme souboj člověka a přírody, přitom na první pohled nelze říct, kde je dobro a kde zlo.

Mnoho diváků také uchvátí nádherná a pečlivá japonská animace, o které si u počítačových hollywoodských pohádek můžeme nechat jen zdát. Nechybí ani úchvatná hudba. 

Hodnocení Kinobox.cz: 84 %

 • Žánr: Animované filmy
 • Původní název: Princess Mononoke
 • Režie: Hayao Miyazaki
 • Hrají: Youji Matsuda, Yuriko Ishida, Yuko Tanaka, Kaoru Kobayashi, Masahiko Nishimura, Tsunehiko Kamijo, Sumi Shimamoto, Tetsu Watanabe, Mitsuru Satô, Akira Nagoya
 • Původ a premiéra: Japonsko, 1997
 • Délka: 134 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (titulky), KVIFF TV (dabing a titulky)

Pokračování 17 / 30

Matrix

Proč vidět: Nejslavnější sci-fi, které z cyberpunku udělalo módu

Moderní technologie přelomu milénia prostoupily jak do scénáře, tak do zpracování tohoto kultovního sci-fi. Veledílo bratrů – teď již sester, oba jsou transženy – Wachowských, kteří film režírovali podle svého scénáře, nastavilo otázku, zda svět kolem nás není jen simulace virtuální reality zvaná Matrix.

13.jpg

Námět, stupňující se děj, působivé akční scény a zejména originální vizuální efekty vzbudily ve své době nadšení fanoušků sci-fi a rozpoutaly módu cyberpunku. Tématika boje lidí proti nadvládě strojů se poté promítala do řady dalších, nejen filmových děl a také působivé vizuální triky z Matrixu byly inspirací některým následným tvůrcům. 

Hodnocení Kinobox.cz: 88 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: The Matrix
 • Režie: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
 • Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Joe Pantoliano, Marcus Chong, Anthony Ray Parker, Matt Doran, Gloria Foster, Belinda McClory
 • Původ a premiéra: USA, 1999
 • Délka: 136 minut

Kde si film můžete pustit: HBO Max (dabing a titulky), O2TV (dabing a titulky), Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 18 / 30

Mulholland Drive

Proč vidět: Nejlepší mysteriózní drama

Dokonalým zástupcem mysteriózních příběhů je nejen známý seriál Městečko Twin Peaks, ale především film Mulholland Drive. Oboje napsal a režíroval David Lynch.

14.jpg

Film začíná jednoduše – v noci na losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než muž stačí zastřelit elegantní ženu. Mladíci v autě zemřou, otřesená žena ztratí paměť a bloudí nočními ulicemi. Najde ji plavovláska Betty, která se rozhodne, že neznámé pomůže pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší splnit si svůj sen a stát se herečkou.

V příběhu vystavěném na principech snu si režisér pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá skutečný příběh filmu, který se výrazně liší od vnějšího příběhu, který sleduje. 

Nejde o jednoduchý a zábavný film, ale o výpověď o lidské duši, její zranitelnosti, našich snech a tužbách, o strachu a nenávisti světa.

Hodnocení Kinobox.cz: 79 %

 • Žánr: Thrillery
 • Režie: David Lynch
 • Hrají: Naomi Watts, Laura Harring, Ann Miller, Dan Hedaya, Justin Theroux, Brent Briscoe, Robert Forster, Katharine Towne, Lee Grant, Scott Coffey
 • Původ a premiéra: USA, 2001
 • Délka: 147 minut

Kde si film můžete pustit: Amazon Prime Video (titulky)

Pokračování 19 / 30

Million Dollar Baby

Proč vidět: Nejlepší sportovní drama

Filmů o boxerech je mnoho, o boxerkách už méně. Toto sportovní drama natočil Clint Eastwood v roce 2004 a ze sedmi nominací na Oscara rovnou čtyři proměnil – za nejlepší film, režii, hlavní herečku a herce ve vedlejší roli.

15.jpg

Stárnoucí Frankie (Clint Eastwood) trénuje mladé a nadějné boxery. Nedaří se mu je ale dostat k mistrovskému zápasu. Zatímco Frankieho poslední talent zahne k jinému managerovi, v tělocvičně se objeví Maggie (Hilary Swank). Chce boxovat, ale nikdo nechce trénovat holku.

Odstrkovaná a naštvaná Maggie prahne po tom, aby jí někdo konečně věřil a svou houževnatostí si postupně Frankieho získá. Během tréninku se pak oba naučí něco o smutné minulosti toho druhého.

Million Dollar Baby není obyčejný film o boxu, ale příběh o lidské touze, odvaze a zejména právu naložit s životem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Sportovní filmy
 • Režie: Clint Eastwood
 • Hrají: Clint Eastwood, Hilary Swank, Morgan Freeman, Jay Baruchel, Mike Colter, Margo Martindale, Riki Lindhome, Michael Pena, Lucia Rijker, Anthony Mackie
 • Původ a premiéra: USA, 2004
 • Délka: 132 minut

Kde si film můžete pustit: iTunes (titulky)

Pokračování 20 / 30

12 rozhněvaných mužů

Proč vidět: Nejlepší psycho-sociologické drama

Film natočil režisér Sidney Lumet v roce 1957 a prakticky celý se odehrává v jedné místnosti. V uzavřené soudní síni má dvanáct porotců jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obviněn z vraždy svého otce. Porotci jsou průměrní lidé s obyčejnými zájmy a zaměstnáním. 

16.jpg

Ve skutečnosti nejde o to, zda je obžalovaný vinen. Film se zaměřuje na právo a možnost hájit své názory; upozorňuje na pochybnosti a odpovědnost za vlastní výroky. Přes své stáří daleko přesahuje rámec vlastní zápletky a stává se zobecněným obrazem uspěchané civilizace.

K vysoké a trvalé hodnotě tohoto filmu přispěl vynikající scénář, výborné herecké obsazení a perfektní herecké výkony jednotlivých postav. Za zmínku stojí, že porotce si vedle slavného Henryho Fondy zahrál také Jiří Voskovec.

Hodnocení Kinobox.cz: 90 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: 12 Angry Men
 • Režie: Sidney Lumet
 • Hrají: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Ed Begley, E.G. Marshall, Jack Warden, Martin Balsam, John Fiedler, Jack Klugman, Edward Binns, Joseph Sweeney
 • Původ a premiéra: USA, 1957
 • Délka: 96 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků)

Pokračování 21 / 30

Láska nebeská

Proč vidět: Nejromantičtější film o lásce

Film Láska nebeská ukazuje, že lidské vztahy jsou komplikované. Je o lásce ve více podobách a formách, o sobeckosti i hlouposti, o toleranci a odpuštění. Ve filmu se vzájemně prolíná několik různých lidských osudů, přitom pro diváka vše zůstává vše velmi čitelné. Režisér namíchal drama, komedii a romantiku a vznikl nejpůvabnější film na téma láska. 

17.jpg

Děj nás zavede do předvánočního Londýna, kde se odehrává příběh skládající se z mnoha nádherných milostných historek – někdy romantických, někdy smutných, někdy pošetilých. Žádná však nepostrádá osobitý humor. Sledujeme osudy vdovce se synem, ministerského předsedy, dlouholetého manželského páru, osamělého spisovatele, mladého manželského páru či nesmělého kluka, který vyrazí hledat štěstí do světa.

Kromě vynikající režie a skvělého scénáře – oboje od Richarda Curtise – oceníte hvězdné obsazení i suchý anglický humor.

Hodnocení Kinobox.cz: 83 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Původní název: Love Actually
 • Režie: Richard Curtis
 • Hrají: Bill Nighy, Gregor Fisher, Colin Firth, Sienna Guillory, Liam Neeson, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, Keira Knightley, Hugh Grant, Nina Sosanya
 • Původ a premiéra: Velká Británie, 2003
 • Délka: 135 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (titulky), iTunes (bez dabingu a titulků), KVIFF TV (titulky)

Pokračování 22 / 30

Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Proč vidět: Nejlepší a nejslavnější film Quentina Tarantina

Režisérovi Quentinu Tarantinovi se občas říká „génius z videopůjčovny“ a jeho čtvrtý film přesně ukazuje důvod. Je to nejkultovnější z kultovních filmů 90. let. Tarantino zde definoval základní prvky své režisérské poetiky a vytvořil dílo, které nadchlo náročné kritiky na festivalu v Cannes, uchvátilo levicové i pravicové intelektuály a uhranulo dělníky dopřávající si po těžké šichtě trochu oddychu. 

18.jpg

Pulp Fiction je multižánrový opus, který přetéká fetišistickými detaily a popkulturními odkazy. Zároveň ale funguje jako napínavý film, který zaujme nejen neobvyklou vyprávěcí strukturou, ale také specifickou poetikou.

Přidejte k tomu výbornou sestav slavných herců a hereček (Bruce Willis, John Travolta, Uma Thurman) a máte namíchaný úžasný filmový koktejl skvělých nápadů, dialogů a hudby, který musíte vidět.

Hodnocení Kinobox.cz: 89 %

 • Žánr: Krimi filmy
 • Původní název: Pulp Fiction
 • Režie: Quentin Tarantino
 • Hrají: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis, Ving Rhames, Harvey Keitel, Eric Stoltz, Tim Roth, Amanda Plummer, Maria de Medeiros
 • Původ a premiéra: USA, 1994
 • Délka: 154 minut

Kde si film můžete pustit: O2TV (dabing a titulky), Google Play (dabing a titulky), iTunes (dabing a titulky)

Pokračování 23 / 30

Pelíšky

Proč vidět: Nejlépe hodnocený český film

Podle ČSFD je to nejlépe hodnocený hraný film české produkce a řada útržků z dialogů už natolik zlidověla, že se běžně užívají. Například nad hloupou konstrukční chybou dnes leckdo vysloví: „Mě by jen zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.“ A ostatní se s pochopením zasmějí.

19.jpg

Film nabídne mix českého humoru a dramatu postaveného na historických reáliích. Děj se odehrává koncem šedesátých let a sleduje mezigenerační rozepře v éře uvolněného komunismu. Přelomovým okamžikem se pak stává srpen 1968.

Ve filmu si zahrála řada českých hereckých osobností v čele s Jiřím Kodetem, který za svůj výkon dostal cenu Českého lva. Tuto cenu snímek získal také jako divácky nejúspěšnější film roku 1999.

Hodnocení Kinobox.cz: 87 %

 • Žánr: Komedie
 • Režie: Jan Hřebejk
 • Hrají: Michael Beran, Kristýna Badinková Nováková, Miroslav Donutil, Simona Stašová, Jiří Kodet, Emília Vášáryová, Bolek Polívka, Marek Morvai, Stella Zázvorková, Eva Holubová
 • Původ a premiéra: Česko, 1999
 • Délka: 115 minut

Kde si film můžete pustit: HBO Max, iVysílání, Voyo, České kino, DaFilms, Filmy česky, iTunes, Prima Plus

Pokračování 24 / 30

Forrest Gump

Proč vidět: Nejlepší vyprávěčský film

Forrest Gump je americký film, který v roce 1994 natočil Robert Zemeckis na motivy románu Winstona Grooma (1986). Příběh líčí několik desetiletí života Forresta Gumpa – méně bystrého, ale laskavého muže z Alabamy, který v druhé polovině 20. století nevědomky ovlivní řadu historických událostí v USA.

20.jpg

Film začíná ikonickou scénou, kdy Forrest Gump (Tom Hanks) v roce 1981 sedí na lavičce ve městě Savannah a vykládá ostatním svůj příběh. Začíná v 50. letech, kdy Forrest naučí Elvise Presleyho jeho typické taneční pohyby a seznámí se se svou láskou Jenny Curran. I přes své tělesné postižení se stane špičkovým běžcem, setká se s J. F. Kennedym, zúčastní se vietnamské války, soutěží v ping-pongu, náhodou odhalí skandál Watergate, začne chovat krevety a investuje do ovocnářské firmy Apple.

Forrest Gump měl velký úspěch v kinech po celém světě. Získal šest Oskarů, mimo jiné i za nejlepší film a režii, a tři Zlaté glóby. Úspěšný byl také soundtrack ze skladeb Alana Silvestriho.

Hodnocení Kinobox.cz: 92 %

 • Žánr: Drama
 • Režie: Robert Zemeckis
 • Hrají: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field, Michael Conner Humphreys, Hanna Hall, Haley Joel Osment, Siobhan Fallon Hogan, Afemo Omilami
 • Původ a premiéra: USA, 1994
 • Délka: 142 minut

Kde si film můžete pustit: SkyShowtime (dabing a titulky), O2TV (dabing a titulky), Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 25 / 30

Tenkrát na Západě

Proč vidět: Nejlepší western

Aby získal půdu, na níž má vést hlavní tah, najme si chromý železniční baron Morton zabijáky v čele se sadistickým Frankem. Ti zavraždí majitele pozemku Bretta McBaina i jeho děti. Netuší ale, že půdu dědí McBainova novomanželka, jejíž příjezd rodina teprve očekává. Desperát i tajemný psanec Harmonika se rozhodnou ženu ochránit a zmařit tak Frankovy plány na získání jejího dědictví. Ale Harmonika hledá Franka z jiného důvodu… Z příběhu pomsty se stává epické rozjímání o minulosti Divokého západu.

29.jpg

Mistrovské dílo natočil režisér Sergio Leone, přičemž dnes už kultovní hudbu napsal slavný Ennio Morricone. Herecké obsazení je excelentní, Charles Bronson zde má životní roli, zabijáka hraje slavný Henry Fonda, který původně roli záporáka odmítl. Po přečtení scénáře názor změnil, stejně mu ale režisér nejdříve musel udělat soukromou projekci svých filmů.

Western Tenkrát na Západě se často řadí mezi dvacet nejlepších filmů všech dob. 

Hodnocení Kinobox.cz: 88 %

 • Žánr: Westerny
 • Původní název: Once Upon a Time in the West
 • Režie: Sergio Leone
 • Hrají: Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards, Charles Bronson, Gabriele Ferzetti, Paolo Stoppa, Woody Strode, Jack Elam, Keenan Wynn, Frank Wolff
 • Původ a premiéra: Itálie, 1968
 • Délka: 175 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (titulky)

Pokračování 26 / 30

2001: Vesmírná odysea

Proč vidět: Nejslavnější sci-fi film o dobývání vesmíru

Vesmírná odysea začíná v dávné minulosti, kdy černý obelisk ovlivní myšlení blízké lidské tlupy. Naučí ji používat nástroje a zbraně, díky tomu zvítězí v boji s jinou skupinou. Děj se přesune do roku 2001, kdy lidé na Měsíci najdou tajemný obelisk. Vyšle signál směrem k Jupiteru a vesmírná loď se v rámci tajné mise vydává zjistit, kdo tento signál přijal.

21.jpg

Režisér Stanley Kubrick se inspiroval povídkou Hlídka od A. C. Clarka. Spisovatel ji rozšířil na román 2001: Vesmírná odyssea a posléze se podílel i na přípravě scénáře. Přestože byl film natočen ještě před prvním přistáním na Měsíci, dokázal velmi realisticky ukázat, jak vypadá cestování vesmírem. Velký podíl na tom měl A. C. Clark, který ve svých sci-fi románech používal technologie, které se ve vesmíru nyní skutečně využívají, nebo dle vědců mohou využívat.

Film 2001: Vesmírná odysea je považován za nejlepší film svého žánru. Zajímavý je také svým závěrem, který vybízí k různým interpretacím.

Hodnocení Kinobox.cz: 78 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: 2001: A Space Odyssey
 • Režie: Stanley Kubrick
 • Hrají: Keir Dullea, Douglas Rain, Gary Lockwood, William Sylvester, Leonard Rossiter, Margaret Tyzack, Robert Beatty, Ed Bishop, Alan Gifford, Ann Gillis
 • Původ a premiéra: USA, 1968
 • Délka: 149 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (titulky), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (bez dabingu a titulků)

Pokračování 27 / 30

Vyšší princip

Proč vidět: Nejsilnější československé válečné drama

Film diváka vrátí do období druhé světové války, kdy bylo území Protektorátu Čechy a Morava pod silným tlakem německých okupantů. Do zdánlivě bezstarostného života středoškolských studentů zasáhne nemilosrdná atmosféra doby a odhalí, jak se v charakterech postav projeví všudypřítomný strach.

22.jpg

Stupňující se drama vyniká jak hereckými výkony, tak kvalitou režie Jiřího Krejčíka. Depresivní atmosféra je vykreslena působivě a věrohodně, podpořena je také hudbou Zdeňka Lišky. Film dokáže i po 60 letech na diváka zapůsobit velmi silně; ať už neustálým strachem z hrozící popravy nevinných studentů nebo hrdinným postojem středoškolského profesora latiny. 

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Drama
 • Režie: Jiří Krejčík
 • Hrají: František Smolík, Jana Brejchová, Ivan Mistrík, Jan Šmíd, Alexandr Postler, Petr Kostka, Radovan Lukavský, Václav Lohniský, Marie Lukášová, Miroslav Svoboda
 • Původ a premiéra: Česko, 1960

Kde si film můžete pustit: Voyo

Pokračování 28 / 30

Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Proč vidět: Nejlepší film nejslavnější pohádkové sci-fi ságy

Jestli jste ještě neviděli Hvězdné války, tak právě Impérium vrací úder zosobňuje vše, proč se tato sága stala legendární a proč ji milují statisíce fanoušků. Ve filmu je vše, co má v moderní pohádce být. Epizoda má sice označení 5, George Lucas ji ale natočil jako druhou v pořadí.

23.jpg

Povstalci v daleké galaxii bojují proti mocnému Impériu, pro Povstání nastaly temné časy. Přestože Hvězda smrti byla zničena, imperiální jednotky vyhnaly Rebely z jejich tajné základny a pronásledovaly je po celé Galaxii. Aby se skupina svobodných pilotů vedená Lukem Skywalkerem (Mark Hamill) vyhnula střetu s hrůzostrašnou Imperiální flotilou, vybudovala novou tajnou základnu na opuštěné planetě. Imperátorův pobočník, temný Darth Vader, hledá mladého Skywalkera, kterého chce přesvědčit, aby se přidal na stranu Impéria.

Film ukazuje boj dobra se zlem, boj člověka sama se sebou, nutnost občas svůj osud přijmout a jindy se mu postavit. Ale také to, že rodiče si člověk nevybírá, ale svoji cestu životem už ano.

Hodnocení Kinobox.cz: 88 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
 • Režie: Irvin Kershner
 • Hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, David Prowse, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Peter Mayhew, James Earl Jones, Kenny Baker, Frank Oz
 • Původ a premiéra: USA, 1980
 • Délka: 124 minut

Kde si film můžete pustit: Disney Plus (dabing a titulky), Google Play (dabing), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 29 / 30

Přelet nad kukaččím hnízdem

Proč vidět: Světově nejúspěšnější film českého režiséra Miloše Formana

Přelet nad kukaččím hnízdem je slavný film o svobodě ducha, mysli a duše. Tato vynikající adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film, herec (Jack Nicholson), herečka (Louise Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář. Je to nadčasový film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mimo jiné Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda.

24.jpg

Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války; uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová druhou.

Kde jsou hranice? Kde začíná a končí svoboda? Musíme přijímat pravidla, které si společnost vynucuje?

Hodnocení Kinobox.cz: 89 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: One Flew Over the Cuckoo's Nest
 • Režie: Miloš Forman
 • Hrají: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Danny DeVito, William Redfield, Scatman Crothers, Brad Dourif, Christopher Lloyd, Will Sampson, Dean R. Brooks, Michael Berryman
 • Původ a premiéra: USA, 1975
 • Délka: 133 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (titulky), Google Play (titulky), Rakuten (dabing)

Pokračování 30 / 30

Vykoupení z věznice Shawshank

Proč vidět: Dlouhodobě nejlépe hodnocený film napříč webovými službami

Tento americký film na motivy knihy Stephena Kinga v roce 1994 napsal a režíroval Frank Darabont. Vypráví příběh bankéře Andyho Dufresna (Tim Robbins), který je nespravedlivě odsouzen za vraždu manželky a jejího milence k několika doživotním trestům.

Dufresne se během dvou desetiletí, které tráví ve věznici Shawshank, se spřátelí s vězněm Ellisem „Redem“ Reddingem (Morgan Freeman), pomáhá dozorcům při praní špinavých peněz, řeší jejich finanční záležitosti a chystá útěk.

25.jpg

I když Vykoupení z věznice Shawshank okupuje první příčky většiny žebříčků s nejlepšími filmy, při svém uvedení neměl v kinech velký úspěch. A přestože získal sedm nominací na Oskara, neproměnil ani jednu. Ve stejném roce totiž vyšly i divácky úspěšnější filmy Forest Gump a Pulp Fiction.

Hodnocení Kinobox.cz: 93 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: The Shawshank Redemption
 • Režie: Frank Darabont
 • Hrají: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, Clancy Brown, Mark Rolston, James Whitmore, Gil Bellows, William Sadler, Jeffrey DeMunn, Larry Brandenburg
 • Původ a premiéra: USA, 1994
 • Délka: 142 minut

Kde si film můžete pustit: O2TV (dabing a titulky), Google Play (titulky), iTunes (titulky)


Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, Max, Disney+ a dalších streamovacích službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud