25 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, jestli a kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Marťan

Režisér Ridley Scott natočil v roce 2015 jeden z nejlepších filmů o problémech při dobývání vesmíru. Posádka výzkumné stanice během prašné bouře rychle opustí Mars, na planetě přitom zůstane jeden člen posádky, kterého považují za mrtvého.

Osamocený astronaut má na Marsu k dispozici jen poničené technické zařízení a minimum zásob. Především nikdo neví, že na planetě zůstal. Jak dát vědět, že žije? Jak nezemřít hlady? To jsou pouze jedny z desítek problémů, které musí postupně vyřešit, aby byla šance na návrat na planetu Zemi.

02 martan.jpg

Hlavní roli osamoceného astronauta skvěle vystihl Matt Damon, ostatně za tuto roli získal Zlatý glóbus. Film byl nominovaný na sedm Oscarů. Doporučujeme také skvělou knižní předlohu Marťan od Andyho Weira. 

Hodnocení Kinobox.cz: 84 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: The Martian
 • Režie: Ridley Scott
 • Hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara, Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor, Michael Pena, Aksel Hennie, Sebastian Stan, Kristen Wiig, Sean Bean
 • Původ a premiéra: USA, 2015
 • Délka: 130 minut

Kde si film můžete pustit: Disney Plus (dabing a titulky), O2TV (dabing), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (bez dabingu a titulků)

Pokračování 2 / 25

Apollo 13

Film přibližuje zrušenou misi kosmické lodě Apollo 13, která měla v roce 1970 za cíl přistát na Měsíci. Raketa Saturn V sice odstartovala, ale posádka Měsíc nakonec jen obletěla a cíl mise se změnil v záchranu jejich života. Při zapnutí promíchávání nádrže s kapalným kyslíkem totiž došlo k elektrickému zkratu, který způsobil explozi a poškození lodi.

Posádka musela vyřešit, jak se s omezenou zásobou kyslíku a energie vrátit zpátky domů. Z této mise také pochází slavná hláška „Houstone, máme problém," i když ve skutečnosti zazněla jinak.

01 apollo-13.jpg

Režisér Ron Howard spolupracoval s NASA, aby byl film technicky správný. I když se nevyhnul různým zjednodušením a dramatickým úpravám, je výsledek velmi realistický. Velitele mise Jima Lowella hraje Tom Hanks.

Film Apollo 13 získal v roce 1996 dva Oskary: za nejlepší střih a zvuk. Nominovaný byl v devíti kategoriích.

Hodnocení Kinobox.cz: 81 %

 • Žánr: Drama
 • Režie: Ron Howard
 • Hrají: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Mary Kate Schellhardt, Emily Ann Lloyd, Miko Hughes, Max Elliott Slade
 • Původ a premiéra: USA, 1995
 • Délka: 140 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (titulky), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 3 / 25

For All Mankind

Co by se stalo, kdyby jako první na Měsíci byli Sověti a nikoli USA? Ano, závod by neskončil přistáním na Měsíci. Američané by se nevzdali a vesmírný závod by pokračoval. Jak je známo, tak nejrychlejší technický pokrok proběhl během první a druhé světové války, a také během soupeření USA a SSSR během války studené.

16 for-all-mankind.jpg

První sezona seriálu se věnuje reálnému programu Apolla, nicméně vzhledem k alternativnímu úspěchu SSSR vše pokračuje dále, dochází k daleko dřívějšímu vybudování vesmírné stanice a samozřejmě také stanice přímo na Měsíci. V dalších sezonách posunují události o dekády, můžeme tak sledovat, jak by se dál vyvíjel „alternativní“ vesmírný program. Tvůrci seriálu přitom stále používají reálné a obecně známé historické události, jejich interpretaci však samozřejmě posunují. 

Vizuální stránka seriálu je výborná, tvůrci navíc dokáží velmi dobře vyvážit „historické“ události a přitom nezapomínají na osudy jednotlivých postav. Herecké obsazení nemá chybu. Tyto alternativní dějiny kosmonautiky se zkrátka povedly. 

Hodnocení Kinobox.cz: 52 %

 • Žánr: Sci-fi seriály
 • Hrají: Joel Kinnaman, Michael Dorman, Shantel VanSanten, Sarah Jones, Jodi Balfour, Krys Marshall, Edi Gathegi, Cynthy Wu, Casey Johnson, Coral Pena
 • Původ a premiéra: USA, 2019
 • Délka: 85 minut

Kde si film můžete pustit: Apple TV Plus (titulky), Canal Plus (bez dabingu a titulků)

Pokračování 4 / 25

Gravitace

Vizuálně fascinující film nadchne nejen fanoušky vesmírných příběhů. Nabízí vtahující smyslový zážitek, u něhož během prvních minut zapomenete, že sedíte v kině. Ponoříte se do hlubin vesmírného prostoru a začnete si hlídat hladinu kyslíku.

Skupina kosmonautů je vyslána do vesmíru na rutinní misi, ale během výstupu do volného prostoru se stane nečekaná katastrofa. Přežijí ji pouze pouze dva lidé. Pro lékařku a vědkyni, ale nepříliš zkušenou astronautku Ryan Stonevou (Sandra Bullock) jde o první vesmírnou misi. Velitel výpravy a naopak zkušený veterán Matt Kowalski (George Clooney) má nalétáno asi dvacet let. Spojení se Zemí nefunguje, kyslík pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu.

03 gravitace.jpg

Gravitace představuje vrchol současné filmařiny, kombinuje promyšlený a vypiplaný vizuál se zvukovou a trikovou stránkou a brilantními hereckými výkony.

Film proměnil sedm z deseti nominací na Oscara, včetně ocenění za Nejlepší film a získal mimo jiné i tři Zlaté glóby. 

Hodnocení Kinobox.cz: 78 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: Gravity
 • Režie: Alfonso Cuarón
 • Hrají: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris, Amy Warren, Orto Ignatiussen, Phaldut Sharma, Basher Savage, Godfrey Gao
 • Původ a premiéra: USA, 2013
 • Délka: 91 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (titulky), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (titulky)

Pokračování 5 / 25

Interstellar

V nepříliš vzdálené budoucnosti se život na planetě Zemi blíží ke svému konci. Vzduch na ní přestává být v důsledku písečných prachových bouří dýchatelný, nemoci ničí jednu zemědělskou plodinu za druhou. Daří se jedině kukuřici, kterou pěstuje i farmář a bývalý letecký pilot a konstruktér raketoplánů Cooper (Matthew McConaughey). Lidstvu je třeba najít nový domov. Řešení nabízí objev červí díry a cesta do jiné galaxie.

04 interstellar.jpg

Režisér Christopher Nolan ve filmu po spielbergovsku propojil emotivní rodinný příběh s monumentální vesmírnou podívanou. Netají se svou inspirací Kubrickovou Vesmírnou odysseou, která je tu znát v motivech, variacích obdobných scén, formě i přesahu, o který se film snaží. Někomu se může však zdát dlouhá téměř tříhodinová délka filmu.

Z pěti nominací na Oscara získal film jednoho za vizuální efekty.

Hodnocení Kinobox.cz: 87 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Režie: Christopher Nolan
 • Hrají: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, Casey Affleck, Ellen Burstyn, Matt Damon, John Lithgow, Timothée Chalamet, Mackenzie Foy
 • Původ a premiéra: USA, 2014
 • Délka: 169 minut

Kde si film můžete pustit: O2TV (dabing), Google Play (titulky), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (titulky)

Pokračování 6 / 25

2001: Vesmírná odysea

Režisér Stanley Kubrick se inspiroval povídkou Hlídka od A. C. Clarka. Spisovatel ji rozšířil na román 2001: Vesmírná odyssea a posléze se podílel i na přípravě scénáře stejnojmenného kultovního filmu. Přestože byl film natočen ještě před prvním přistáním na Měsíci, dokázal velmi realisticky ukázat, jak vypadá cestování vesmírem. Velký podíl na tom měl A. C. Clark, který ve svých sci-fi románech používal technologie, které se ve vesmíru nyní skutečně využívají, nebo dle vědců mohou využívat.

05 2001-vesmirna-odysea.jpg

Vesmírná odysea začíná v dávné minulosti. Ukazuje černý obelisk, který ovlivňuje myšlení blízké lidské tlupy. Naučí ji používat nástroje a zbraně, díky tomu zvítězí v boji s jinou tlupou. Děj se přesune do roku 2001, kdy lidé na Měsíci najdou tajemný obelisk. Vyšle signál směrem k Jupiteru a vesmírná loď se v rámci tajné mise vydává zjistit, kdo tento signál přijal.

Z filmů na našem seznamu je Vesmírná odysea divácky sice nejnáročnější, ale zpracování je i po tolika letech stále vynikající a zápletka skvěle promyšlená. Zejména slavný závěr však klade na diváka vyšší nároky ohledně pochopení filozofie příběhu (a také udržení pozornosti). 

Hodnocení Kinobox.cz: 78 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: 2001: A Space Odyssey
 • Režie: Stanley Kubrick
 • Hrají: Keir Dullea, Douglas Rain, Gary Lockwood, William Sylvester, Leonard Rossiter, Margaret Tyzack, Robert Beatty, Ed Bishop, Alan Gifford, Ann Gillis
 • Původ a premiéra: USA, 1968
 • Délka: 149 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (titulky), iTunes (bez dabingu a titulků), Rakuten (bez dabingu a titulků)

Pokračování 7 / 25

Zpráva o Europě 

Mezinárodní posádka astronautů se v soukromě financované misi zavazuje k hledání života na Jupiterově čtvrtém největším měsíci, Europě. Kde jinde hledat život než tam, kde je voda...

Právě mise Europa 1 má být prvním pokusem o vyslání člověka do hlubin vesmíru. Šestičlennou posádku složenou z odborníků z celého světa sledují při jejich cestě k šestému měsíci planety Jupiter miliardy lidí. Všichni do nich vkládají své naděje, že na ledové Europě, která je od dob prvních zkoumání vesmíru lákadlem pro všechny autory science fiction a snílky, objeví konečně důkaz, že ve vesmíru lidstvo není samo.

06 europa-report.jpg

Film zvolí přitom netradiční formu vyprávění, kdy uvidíme reportáž poskládanou ze záběrů kamer na lodi, skafandrech, z televizních záběrů. Přitom lidstvo nepředstavuje jako supermany, ale jako velmi zranitelné a slabé bytosti. Dynamický střih a střídání jednotlivých časových linií hned v prvních minutách filmu prozrazují, že žádná mise do vzdáleného kosmu nemůže proběhnout bez komplikací. Polodokumentární styl sci-fi funguje, herecké výkony jsou velmi dobré – pokud máte rádi vesmírné thrillery, tento se vám bude líbit.

Hodnocení Kinobox.cz: 67 %

 • Žánr: Akční filmy
 • Režie: Sebastián Cordero
 • Hrají: Sharlto Copley, Daniel Wu, Michael Nyqvist, Christian Camargo, Karolina Wydra, Anamaria Marinca, Embeth Davidtz, Dan Fogler, Isiah Whitlock Jr.
 • Původ a premiéra: USA, 2013
 • Délka: 90 minut

Kde si film můžete pustit: Zrovna není nikde dostupný online

Pokračování 8 / 25

Správná posádka

Režisér a scenárista Philip Kaufman se inspiroval stejnojmenným knižním bestsellerem Toma Wolfa a ve filmu Správná posádka mapuje historii amerického vesmírného programu. Zmiňuje nezdary, postupné malé úspěchy a dojde až k prvním letům do vesmíru.

07 spravna-posadka.jpg

Film začíná na konci 40. let minulého století, kde ukazuje život testovacích armádních pilotů, kteří i různými improvizovanými způsoby překonávají rychlostní rekordy. Původně tajné testy se kvůli financování stávají veřejnými.

Když Sovětský svaz v roce 1957 vypustí na oběžnou dráhu kolem Země družici Sputnik, Amerika zjistí, že také potřebuje zamířit do vesmíru. Piloti jsou jasnou volbou pro výběr účastníku programu Mercury a jeho šest pilotovaných letů. Hrdina filmu Gordon Cooper je posledním, kdo v lodi Mercury-Atlas 9 v roce 1963 letí do vesmíru.

Správná posádka získala osm nominací na Oskara a čtyři z nich proměnila: za nejlepší střih, hudbu, zvuk a zvukové efekty.

Hodnocení Kinobox.cz: 76 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: The Right Stuff
 • Původ a premiéra: USA, 1983
 • Délka: 193 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (titulky)

Pokračování 9 / 25

Vesmírní kovbojové

Před desítkami let se měli čtyři špičkoví testovací piloti stát první posádkou, která uvidí Zemi z vesmíru. Shodou okolností a kvůli nepřejícnosti nadřízeného je ale předběhla opice a oni málem zapadli v zapomnění.

08 vesmirni-kovbojove.jpg

Snad osud, možná náhoda, ale hlavně hrdina Frank Corvin (Clint Eastwood) tomu chtěli jinak. Něco se totiž léty změnilo... Na orbitě nyní krouží starý ruský porouchaný satelit, u kterého hrozí nekontrolovatelný pád do zemské atmosféry na obydlené území. Je jasné, že satelit měl původně i jiné, přísně tajné poslání.

Součástí naváděcího systému této družice je starý americký systém, kdysi navrhovaný Frankem. A protože jde o starou technologii, může katastrofě zabránit jen tým obstarožních pamětníků.

Čtveřice bývalých kosmonautů musí za méně než třicet dní absolvovat přípravu a fyzické testy, aby byla vypuštěna na oběžnou dráhu s úkolem opravit satelit a zabránit nejhoršímu. Je však v zájmu některých vlivných kruhů celou misi zhatit…

Hodnocení Kinobox.cz: 65 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: Space Cowboys
 • Režie: Clint Eastwood
 • Hrají: Clint Eastwood, Donald Sutherland, James Cromwell, Marcia Gay Harden, William Devane, Loren Dean, Barbara Babcock, Rade Šerbedžija, Jon Hamm, Tommy Lee Jones
 • Původ a premiéra: USA, 2000
 • Délka: 130 minut

Kde si film můžete pustit: iTunes (bez dabingu a titulků)

Pokračování 10 / 25

Ad Astra

Umělá inteligence je ve 22. století integrována do všech průmyslových odvětví. Měsíc a Mars jsou kolonizovány, lidmi osídlené satelity obíhají kolem Neptunu, nejvzdálenější planety sluneční soustavy. Na Zemi se staví nová babylónská věž. Je to anténa, jejíž konec dosahuje až do vesmírného prostoru a která má sloužit k vyhledávání inteligentního mimozemského života. 

09 ad-astra.jpg

Tým budující tuto obří stavbu vede Roy McBride (Brad Pitt). Země je však postižena řadou nečekaných katastrof, které zasáhnou i obří anténi. Americké zpravodajské služby se domnívají, že ohrožení Země má původ v explozích, ke kterým dochází u planety Neptun a souvisí s projektem Lima. A tak se Roy vydává napříč Sluneční soustavou, aby našel svého otce, který zmizel před dvaceti lety při hledání mimozemské civilizace, a odhalil tajemství záhadných explozí, které ohrožují Zemi.

Royův otec hledání zasvětil svůj život a jeho syn se nyní vydává po jeho stopách, aby i on zjistil pravdu o lidské existenci. Prostřednictvím postavy astronauta Roye se režisér tak ptá jak na velké otázky typu, zda jsme ve vesmíru sami, tak na ty ryze osobní, vztahové.

Hodnocení Kinobox.cz: 68 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Režie: James Gray, Dan Bradley
 • Hrají: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga, John Ortiz, Liv Tyler, Donald Sutherland, Jamie Kennedy, Greg Bryk, Loren Dean, Kimberly Elise
 • Původ a premiéra: USA, 2019
 • Délka: 123 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (bez dabingu a titulků), HBO Max (dabing a titulky), O2TV (dabing), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (bez dabingu a titulků)

Pokračování 11 / 25

První člověk

Všichni známe ikonický moment, kdy 21. července 1969 Neil Armstrong vstoupil jako první člověk na povrch Měsíce a pronesl slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo“. U televizních obrazovek ho sledovalo na šest set milionů lidí.

Neméně fascinující je ale i sedmiletá éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal možnost udělat na Měsíci první krok. Film ukazuje rodinný a pracovní život Neila Armstronga (Ryan Gosling), který začíná v roce 1961, kdy prezident John F. Kennedy stanovil cíl přistát na Měsíci a bezpečně se vrátit zpět. Armstronga představuje nejen jako astronauta, ale i jako manžela a otce. 

10 prvni-clovek.jpg

Vesmírné scény nejsou natočeny tradičně z pohledu řídicího střediska, ale realisticky z pohledu posádky, která z majestátního vesmíru vidí jen výsek malým okýnkem. Uvnitř rakety to děsivě vrže, skřípe, přístroje jsou nedokonalé a zdá se, že stroj drží pohromadě jen silou vůle. Pokud chcete realisticky vidět, jak začátky dobývání vesmíru vypadaly, tento film vám je ukáže.

Film si ze čtyř nominací na Oscara odnesl jednoho za vizuální efekty.

Hodnocení Kinobox.cz: 77 %

 • Žánr: Životopisné filmy
 • Původní název: First Man
 • Režie: Damien Chazelle
 • Hrají: Ryan Gosling, Claire Foy, Corey Stoll, Kyle Chandler, Jason Clarke, Shea Whigham, Jon Bernthal, Christopher Abbott, Brian d'Arcy James, Pablo Schreiber
 • Původ a premiéra: USA, 2018
 • Délka: 138 minut

Kde si film můžete pustit: Amazon Prime Video (titulky), Google Play (titulky), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (titulky)

Pokračování 12 / 25

Moon

Jaký dopad na lidskou psychiku může mít vesmírná samota, ukazuje velmi sugestivně film Moon. Je to komorní, minimalistická sci-fi pro jednoho herce, která upozorňuje na cestu, kterou by se mohl tento žánr do budoucnosti ubírat. Nabízí návrat k psychologickému, filozofickému, vědeckému, společenskému, politickému a sociálnímu přesahu sci-fi filmů.

11 moon.jpg

Sam Bell (Sam Rockwell) je zaměstnanec těžební společnosti. Jako jediný obyvatel omšelé lunární stanice Sarang dohlíží na odvrácené straně Měsíce na takřka plně automatizovanou těžbu Helia 3 a následný převoz suroviny na naši planetu. Samův tříletý kontrakt se společností Lunar Industries má za dva týdny vypršet, ale po poklidných letech, vyplněných vykonáváním setrvačných návyků, najednou začne Sam vidět a slyšet podivné věci. 

Film je skvělá, inteligentní variace na povídkovou tvorbu Stanislawa Lema, Isaaca Asimova nebo jiných žánrových klasiků. Duncan Jones za film obdržel britskou cenu BAFTA pro nejlepšího debutujícího režiséra.

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Režie: Duncan Jones
 • Hrají: Sam Rockwell, Dominique McElligott, Kaya Scodelario, Matt Berry, Robin Chalk, Kevin Spacey, Rosie Shaw, Adrienne Shaw, Benedict Wong, Malcolm Stewart
 • Původ a premiéra: Velká Británie, 2009
 • Délka: 97 minut

Kde si film můžete pustit: Zrovna není nikde dostupný online

Pokračování 13 / 25

Saljut-7

V zástupu amerických snímků působí ruský snímek Saljut-7 jako zjevení, ale nenechte se původem odradit. Technicky se jedná o moderní film s realistickým ztvárněním dění na oběžné dráze, který snese srovnání se slavnější Gravitací. Na rozdíl od amerického snímku vychází ten ruský z reálné předlohy, a tak má obsahem blíže spíše ke staršímu filmu Apollo 13.

12 saljut-7.jpg

Saljut-7 byla orbitální stanice Sovětského svazu, která létala kolem Země v letech 1982 až 1991. Podobně jako dnešní Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) sloužil Saljut pro výzkum a vystřídalo se na něm 21 kosmonautů.

V roce 1985 byla stanice nějakou dobu bez posádky a na orbitu létala v bezpilotním režimu. Náhle však přestala komunikovat a Sověti stáli před rozhodnutím, zda světu přiznat selhání a chloubu jejich vesmírného programu nechat shořet v atmosféře, nebo se jí pokusit zachránit. 

A právě tady začíná hlavní příběh. Protože se jedná o zachycení reálné historické události, neprozradíme z děje filmu nic překvapujícího, když řekneme, že se Sověti rozhodli narychlo do vesmíru poslat dvojici nejzkušenějších kosmonautů, aby se pokusili Saljut-7 zachránit. Byla z toho akce, která je dodnes hodnocena jako nejnáročnější vesmírná mise z hlediska navigace a manipulace.

Technické náležitosti a hlavní příběh se ruským filmařům povedlo zachytit chytlavě a věrně, ale některé vedlejší dějové linky odbočují z reality a zbytečně přidávají patosu. Celkově se však rozhodně jedná o film, který stojí za zhlédnutí. 

Hodnocení Kinobox.cz: 76 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Režie: Klim Shipenko
 • Hrají: Vladimir Vdovichenkov, Pavel Derevyanko, Aleksandr Samoylenko, Vitaliy Khaev, Oksana Fandera, Lyubov Aksyonova, Roman Perelygin, Mariya Mironova, Aleksandra Serebryakova, Yuriy Ignatenko
 • Původ a premiéra: Rusko, 2017
 • Délka: 106 minut

Kde si film můžete pustit: Prima Plus

Pokračování 14 / 25

Proxima

Astronautka Sarah (Eva Green) se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi Proxima podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dcerku Stellu.

13 proxima.jpg

Tvůrci filmu dostali možnost natáčet v autentických výcvikových zařízeních Evropské kosmické agentury. Na začátku se podíváme do Evropského střediska kosmonautů (EAC) v Kolíně nad Rýnem, navštívíme i Hvězdné městečko ležící 40 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Nechybí ani pohled do útrob kazašského kosmodromu Bajkonur, odkud má raketa vzlétnout. Film působí velmi reálně, zapomeňte na supermoderní výcviková střediska ze sci-fi filmů. Přípravy na let vypadají až dokumentárně. 

Film je nejen o astronautce, ale také ho natočila režisérka a scénáristka Alice Winocour. Vycházela z reálných osudů astronautek a zároveň matek. V poněkud melodramaticky laděném filmu se snaží vyprávět příběh astronautky o hledání cesty, jak zvládnout roli matky, přitom uskutečnit svůj sen a cestovat ke hvězdám. 

Hodnocení Kinobox.cz: 62 %

 • Žánr: Drama
 • Režie: Alice Winocour
 • Hrají: Eva Green, Matt Dillon, Zélie Boulant-Lemesle, Lars Eidinger, Sandra Hüller, Alexey Fateev, Nancy Tate, Marc Fischer, Grégoire Colin, Jan Oliver Schroeder
 • Původ a premiéra: Francie, 2019
 • Délka: 107 minut

Kde si film můžete pustit: KVIFF TV (titulky)

Pokračování 15 / 25

The Expanse

Děj seriálu se odehrává ve dvě stě let vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo už dávno kolonizovalo sluneční soustavu. Dochází však k vzájemným politickým i vojenským sporům mezi obyvateli Země, Marsu a lidmi z pásu asteroidů, kde se těží nerostné suroviny. 

14 the-expanse.jpg

Jde o jeden nejrealističtějších sci-fi seriálů, které kdy byly natočeny. Hlavní podíl má na tom především kvalitní knižní předloha i výborný scénář. Děj či problém, který by jiným seriálům vystačil na celou sezónu, zde spláchnou tvůrci během jednoho dílu. Jde zkrátka o hard sci-fi, nekompromisní dílo, které v drtivé většině i přes přítomnost vědeckofantastických prvků v maximální možné míře dodržuje platná pravidla a fyzikální zákony. 

Seriál mimo jiné získal v roce 2017 prestižní ocenění Hugo a za své technické zpracování byl nominován na řadu cen.

Hodnocení Kinobox.cz: 83 %

 • Žánr: Sci-fi seriály
 • Původní název: The Expanse
 • Hrají: Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Thomas Jane, Florence Faivre, Sara Mitich
 • Původ a premiéra: USA, 2015

Kde si film můžete pustit: Amazon Prime Video (dabing a titulky)

Pokračování 16 / 25

Skrytá čísla

Skrytá čísla jsou trochu jiný film než ostatní v tomto přehledu. Toto životopisné drama, které upozorňuje na rasovou segregaci v USA, se ale odehrává v době, kdy Amerika bojovala se Sovětským svazem o vesmírná vítězství.

15 skryta-cisla.jpg

Hrdinkami filmu jsou tři afroameričanky: matematička, inženýrka a inspektorka, které pracují ve výzkumném programu ve Virginii. Kvůli předsudkům se jejich kariéra nemůže vyvíjet stejně jako u bílých kolegů. Ale díky výpočtům, které provedou, mohla Amerika vyslat astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu. A nakonec vypočítaly i trajektorie pro let Apolla 11.

Hodnocení Kinobox.cz: 76 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: Hidden Figures
 • Režie: Theodore Melfi
 • Hrají: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Aldis Hodge, Kirsten Dunst, Glen Powell, Mahershala Ali, Jim Parsons, Olek Krupa
 • Původ a premiéra: USA, 2016

Kde si film můžete pustit: Disney Plus (dabing a titulky), Google Play (titulky), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (bez dabingu a titulků)

Pokračování 17 / 25

Challenger: Poslední let

Dokumentární seriál se věnuje přípravám startu raketoplánu Challenger a tomu, co následovalo po jeho explozi 28. ledna 1986. Byl natočen v produkci Netflixu, má celkem tři hodiny a inženýři, úředníci a příbuzní členů posádky zde nabízí svůj pohled na tragický výbuch raketoplánu.

17 challenger-posledni-let.jpg

Havárie Challengeru byla zpracována už vícekrát, tento seriál však kombinuje technický aspekt katastrofy za pomoci odborníků, nevyhýbá se ale ani emocionálnímu rozměru, který dokumentu dávají výpovědi rodinných příslušníků. Tvůrce je třeba pochválit, že kromě kritiky a hledání viníků ukazují událost i v širších souvislostech, dokument je tedy zároveň i hlubokou poctou.

Je to dokument z kategorie „musíte vidět“. Netflixu se velmi povedl a doporučíme jej nejen fanouškům a zájemcům o kosmonautiku, ale také laikům, kteří o události pouze slyšeli a moc o ní neví, případně je žánr „rakety a vesmír“ úplně míjí. 

Hodnocení IMDb: 78 %

 • Žánr: Dokumentární seriály
 • Původní název: Challenger: The Final Flight
 • Původ a premiéra: USA, 2020

Kde si film můžete pustit: Netflix (titulky)

Pokračování 18 / 25

Čas dobyvatelů

V roce 1963, v době studené války a závodů v dobývání kosmu mezi SSSR a USA, plánují Rusové výstup kosmonautů do vesmíru z lodi Voschod. První prototyp bezpilotní družice se má na oběžnou dráhu vydat v roce 1967. Američané však oznámí, že také chystají výstup do vesmíru. Sovětská generalita se proto rozhodne vyslat loď s kosmonauty již v roce 1965, aby si SSSR zajistil světové prvenství.

18 cas-dobyvatelu.jpg

Konstrukční kancelář Sergeje Koroljova urychlí práce a pro let jsou vybráni dva zkušení piloti, Alexej Leonov a Pavel Beljajev. Bezpilotní družice zatím simuluje pokusný výstup, ale na oběžné dráze se rozpadne. Koroljov nechce riskovat životy kosmonautů, ale vedení SSSR trvá na svém.

Oba piloti jsou však ochotni letět. Dne 18. března 1965 vesmírná loď s Leonovem a Beljajevem na palubě odstartuje z Bajkonuru. Let je normální a Voschod-2 dosáhne orbity. Leonov upoutaný lanem vstoupí přes vzduchovou komoru do vesmíru a vznáší se opojně ve volném prostoru...

Film je velmi dobře natočen a dokáže speciálními efekty i energií konkurovat současné Hollywoodské produkci. Jedná se o vynikající snímek, který jen na plátno přenesl reálné události. Je to skvělá výpověď o kosmonautice v šedesátých let a o tehdejších podmínkách dobývání vesmíru. 

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Mezinárodní název: The Spacewalker
 • Režie: Dmitry Kiselev
 • Hrají: Evgeny Mironov, Konstantin Khabenskiy, Vladimir Ilin, Anatoliy Kotenyov, Aleksandra Ursulyak, Elena Panova, Aleksandr Ilin, Yuriy Itskov, Kirill Poluhin, Vitaliya Kornienko
 • Původ a premiéra: Rusko, 2017
 • Délka: 140 minut

Kde si film můžete pustit: Zrovna není nikde dostupný online

Pokračování 19 / 25

Ze Země na Měsíc

Vydejte se s odvážnými astronauty na cestu, která začíná historickým projevem prezidenta Johna F. Kennedyho a pokračuje prvním výstupem člověka do vesmíru až k tomu nejzásadnějšímu momentu, kdy se člověk poprvé octne na Měsíci. Jeden malý krok pro člověka... velký krok pro lidstvo. Prožijte příběhy mužů, žen a dětí, kteří zasvětili část svého života ve prospěch zdárného projektu – jednomu z největších v historii lidstva.

19 ze-zeme-na-mesic.jpg

Seriál Ze Země na Měsíc je natočený podle knihy Andrewa Chaikina A Man on the Moon: The Voyages of the Apollo Astronauts. Ve filmu v produkci HBO hraje Tom Hanks a spousta dalších skvělých herců, jednotlivé díly točili zkušení  a známí režiséři. Seriál má potřebný rozpočet, výpravu a efekty, věrmě přiblíží atmosféru této doby.

Pokud jste nadšenci do programu Apollo, budete nadšeni. Čistě technicky orientovaným divákům se ale vzhledem k rozsahu seriálu nemusí líbit pro americkou produkci typické okrajové informace o rodinách astronautů. 

Hodnocení Kinobox.cz: 82 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: From the Earth to the Moon
 • Hrají: Tom Hanks, Nick Searcy, Lane Smith, David Andrews, Daniel Hugh Kelly, Stephen Root, David Clyde Carr, Tim Daly, Steve Hofvendahl, Conor O'Farrell
 • Původ a premiéra: USA, 1998
 • Délka: 60 minut

Kde si film můžete pustit: HBO Max (dabing)

Pokračování 20 / 25

Gagarin: První ve vesmíru

Jako první se odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru... Lidstvo dosáhlo oběžné dráhy Země 12. dubna 1961 a z dnešního pohledu je však těžko představitelné, o jak přelomový let šlo. Jurij Gagarin vzlétl do vesmíru jen tři a půl roku po vypuštění umělé družice Sputnik 1 a jen necelý rok poté, co se z oběžné dráhy úspěšně vrátili první živý tvorové, fenky Bělka a Strelka. Řada vědeckých kapacit navíc pochybovala, zda může člověk pobyt v kosmickém prostoru vůbec přežít.

20 gagarin-prvni-ve-vesmiru.jpg

Ruský životopisný film  se vrací k atmosféře velkého neznáma během vyostřených vesmírných závodů mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Příběh se na první let do vesmíru se dívá jednak očima kosmonautů a jejich rodin s Gagarinem v čele a pak také skrze postavu Sergeje Koroljova, raketového inženýra, otce sovětského vesmírného programu.

Hodnocení Kinobox.cz: 67 %

 • Žánr: Životopisné filmy
 • Mezinárodní název: Gagarin: First in Space
 • Režie: Pavel Parkhomenko
 • Hrají: Yaroslav Zhalnin, Mikhail Filippov, Vladimir Steklov, Olga Ivanova, Sergei Laktuynkin, Inga Strelkova-Oboldina, Sergey Kalashnikov, Danila Bukrin, Vladimir Chuprikov, Viktor Proskurin
 • Původ a premiéra: Rusko, 2013
 • Délka: 108 minut

Kde si film můžete pustit: Zrovna není nikde dostupný online

Pokračování 21 / 25

Zajati vesmírem

Tři astronauti se chystají vrátit na Zemi poté, co strávili několik měsíců na vesmírné stanici. Zjistí však, jejich lodi nefungují návratové rakety. NASA nejprve zamýšlí zanechat je jejich osudu na oběžné dráze, nakonec však vyšle záchrannou výpravu. Plány komplikuje hurikán blížící se ke startovní rampě a docházející zásoby kyslíku v kabině astronautů.

21 zajati-vesmirem.jpg

Byť film pochází z roku 1969, tak je překvapivě velmi realistický. Nehraje si na žádné hrdinství a neukazuje americké supermany, ale lidi, kteří dělají chyby a musí řešit problémy. Potěší výborné herecké obsazení v čele s Gergory Peckem.

Hodnocení Kinobox.cz: 64 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: Marooned
 • Režie: John Sturges
 • Hrají: Gregory Peck, Richard Crenna, David Janssen, James Franciscus, Gene Hackman, Lee Grant, Mariette Hartley, Scott Brady, Frank Marth, John Carter
 • Původ a premiéra: USA, 1969
 • Délka: 134 minut

Kde si film můžete pustit: iTunes (bez dabingu a titulků)

Pokračování 22 / 25

Solaris

Slavná a stále působivá filosofická sci-fi Andreje Tarkovského se odehrává v blíže neurčené budoucnosti. Líčí příběh kosmonautů kroužících na vesmírné stanici kolem záhadné planety Solaris. Ta představuje dosud neznámou formu vědomí – je totiž schopna zhmotňovat lidská přání, představy i vzpomínky. Kosmonauty tyto přeludy natolik stresují, že se ocitají na pokraji psychického selhání. Ušetřen není ani psycholog, jenž byl vyslán celý podivný případ vyšetřit.

22 solaris.jpg

V Tarkovského filmu jde spíše o podobenství a zkoumání hranic lidského poznání, než o efekty a triky. Film byl natočen na motivy stejnojmenného románu Stanislawa Lema, získal Zvláštní cenu kritiky na MFF v Cannes 1972 a Cenu ekumenické poroty. V roce 2002 slavný režisér Steven Soderbergh natočil novou verzi, na Tarkovského mistrovské dílo však zdaleka nemá.

Hodnocení Kinobox.cz: 74 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Režie: Andrei Tarkovsky
 • Hrají: Donatas Banionis, Natalya Bondarchuk, Anatoliy Solonitsyn, Georgiy Teykh, Sos Sargsyan, Olga Barnet, Tamara Ogorodnikova, Tamara Ogorodnikova, Jüri Järvet, Nikolay Grinko
 • Původ a premiéra: Rusko, 1972
 • Délka: 167 minut

Kde si film můžete pustit: YouTube (české titulky jsou rozsynchronizované, ale fungují třeba anglické)

Pokračování 23 / 25

Říjnové nebe

Píšou se 50. léta minulého století a středoškolák Homer Hickam žije v hornickém městečku, kde je jedinou možností obživy práce na šachtě. Homer má ale velkou fantazii a touží objevovat vzdálené světy. V říjnu 1957 se vše změní, když se na oběžnou dráhu dostane první umělá družice Sputnik. Tato událost Homera inspiruje k tomu, aby se naučil stavět rakety. Se svými přáteli a místním šprtem se do toho Homer pustí metodou pokusů a omylů. Bohužel většina města a zejména Homerův otec si myslí, že jen marní čas. Přesto se nevzdává…

23 rijnove-nebe.jpg

Filmové drama napsané dle skutečných událostí ukazuje, že start kosmické rakety bývá až poslední krok na dlouhé cestě plné překážek, ale také snů a touhy něco dokázat.

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: October Sky
 • Režie: Joe Johnston
 • Hrají: Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Laura Dern, Chris Owen, William Lee Scott, Chad Lindberg, Natalie Canerday, Scott Thomas, Randy Stripling, Chris Ellis
 • Původ a premiéra: USA, 1999
 • Délka: 108 minut

Kde si film můžete pustit: iTunes (titulky)

Pokračování 24 / 25

2010: Druhá vesmírná odysea

Roku 2010 je k Jupiteru vyslána sovětská kosmická loď Leonov, jejíž posádku kromě Rusů tvoří i tři američtí astronauti. Jejich úkolem je zjistit, co přesně se odehrálo před devíti lety na palubě americké lodi Discovery, jejíž celá posádka zahynula vinou selhání počítače. A také prozkoumat obrovský monolit neznámého původu v blízkosti měsíce Europy. V průběhu záchranné operace propukne na Zemi vojenské střetnutí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Osud výpravy je ohrožen.

24 2010-druha-vesmirna-odysea.jpg

Jde o pokračování filmu 2001: Vesmírná odysea a na filmu opět spolupracoval spisovatel sci-fi Arthur C. Clark. Pro nás je zajímavé, že jednoho z astronautů si zahrál český herec Jan Tříska. Druhá vesmírná odysea není umělecké dílo jako jednička, ale stále jde velmi dobré sci-fi o dobývání vesmíru.

Hodnocení Kinobox.cz: 70 %

 • Žánr: Sci-fi filmy
 • Původní název: 2010
 • Režie: Peter Hyams
 • Hrají: Roy Scheider, John Lithgow, Helen Mirren, Bob Balaban, Keir Dullea, Douglas Rain, Madolyn Smith Osborne, Savely Kramarov, Taliesin Jaffe, James McEachin
 • Původ a premiéra: USA, 1984
 • Délka: 116 minut

Kde si film můžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulků), iTunes (titulky), Rakuten (titulky)

Pokračování 25 / 25

Kosmo

V přehledu doporučovaných filmům nám chyběla zábava, proto přidáváme ještě české Kosmo. Je to pětidílná satirická komedie, která popisuje příběh fiktivního českého letu na Měsíc.

Příběh začíná ve chvíli, kdy se ukáže, že tento všemi zapomenutý a důkladně vytunelovaný státní projekt je kvůli hrozbě likvidační pokuty od EU nutné bezpodmínečně dotáhnout až po triumfální moment, kdy národ bez dechu sleduje přímý přenos z přistání zlatých hochů a jedné dívky v cílové destinaci.

25 kosmo.jpg

Příběh má dvě linie. Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří se připravují na let ve zchátralém výcvikovém středisku vykradeného kosmického programu. Poté putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář.

Hrdiny druhé linie jsou ministr školství se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy.

Hodnocení Kinobox.cz: 71 %

 • Žánr: Komediální seriály
 • Režie: Jan Bártek
 • Hrají: Jakub Žáček, Petr Vančura, Martin Myšička, Jana Plodková, Eva Podzimková, David Novotný
 • Původ a premiéra: Česko, 2016

Kde si film můžete pustit: iVysílání


Při minulých aktualizacích tohoto výběru jste ostatním doporučovali ještě tyto filmy a seriály s tématem dobývání vesmíru: Space Force, Kozoroh 1, Kontakt.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, Max, Disney+ a dalších streamovacích službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud