25 nejlepších romantických filmů. Drama, komedie, velkofilmy i oddechovky. Víme, kde je najdete online | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

25 nejlepších romantických filmů. Drama, komedie, velkofilmy i oddechovky. Víme, kde je najdete online

Romantické snímky patří k nejvyhledávanějším titulům; a to nejen ženským publikem. Připravili jsme přehled ikonických klasik tohoto žánru i filmů, jež mají náběh se jimi stát.

Prázdniny v Římě

Proč vidět: Romantická komedie, již proslavil dívčí půvab Audrey Hepburn.

Půvabná mladá princezna Anna (Audrey Hepburn) přijíždí na státní návštěvu do Říma. Unavena povinným ceremoniálem, rozhodne se uniknout aspoň na jediný den a inkognito se vmísit mezi obyčejné lidi. Nepočítá přitom ovšem s novináři. Cynický a ziskuchtivý reportér Joe Bradley (Gregory Peck) ji při nočním útěku zpozoruje a přilepí se jí na paty. Vydává se za Američana, který se jí nabídne jako průvodce městem. Doufá, že z tohoto dobrodružství vytěží šťavnatou story. Všechno dopadne však docela jinak, Joe se do Anny zamiluje.

holiday.jpg

Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Dojímavé sekvence prostřídává s úsměvnými ironickými pasážemi. Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburn, která také za svůj výkon obdržela Oscara. Její dívčí půvab se stane ideálem krásy následujících let a ona vyhledávanou představitelkou romantických hrdinek.

Dalšího Oscara získal scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině kvůli podezření z neamerické činnosti. Trumbova manželka převzala „opraveného“ Oscara až v roce 1993, sedmnáct let po spisovatelově smrti.

Hodnocení Kinobox.cz: 83 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Roman Holiday
 • Hrají: Gregory Peck, Audrey Hepburn, Eddie Albert, Hartley Power, Harcourt Williams, Margaret Rawlings, Tullio Carminati, Paolo Carlini, Claudio Ermelli, Paola Borboni
 • Pùvod a premiéra: USA, 1953
 • Délka: 118 minut

Kde si film mùžete pustit: SkyShowtime (titulky), Google Play (bez dabingu a titulkù), iTunes (titulky), Rakuten (titulky)

Pokračování 2 / 25

Samotář v Seattlu

Proč vidět: Jsou-li si dva lidé souzeni, najdou se navzdory prostoru a času. Nebo pomůže chytré dítě

Příběh téměř pohádkový o kouzlu a moci lásky, i tak bychom mohli nazvat romantickou komedii scenáristky a režisérky Nory Ephron. Architekt Sam (Tom Hanks) se po smrti své milované ženy přestěhuje s osmiletým synkem Jonahem z Chicaga do Seattlu.

Sam nechtěně získá popularitu, když musí kvůli synovi mluvit v rozhlasovém pořadu, věnovaném různým lidským problémům. O „Samotáře v Seattlu“, jak ho nazve autorka pořadu, se od té doby začne zajímat řada žen, přesvědčených, že právě ony nahradí jeho zemřelou manželku.

13.jpg

Samovo vyprávění zaujme i emancipovanou baltimorskou novinářku Annie (Meg Ryan), připravující právě svoji svatbu s usedlým Walterem. Žena se rozhodne zkusit štěstí a napíše Samovi dopis. Navzdory velké vzdálenosti a díky Jonahovi se Sam a Annie jednoho dne potkávají, příznačně na vrcholu Empire State Building v New Yorku. Sam pochopí, že kouzlo lásky se může opakovat.

Scénář je chytře postaven na divákově očekáváni ze setkání dvojice a z dalšího rozvíjení jejího vztahu. Důležitou roli při hře s žánrovými pravidly romantických komedií hraje snímek Nezapomenutelná láska (1957) a odkazy na další filmová díla. Na diváckém úspěchu snímku má vedle civilních výkonů ústředních protagonistů a vtipných dialogů podíl i citlivá hudba Marca Shaimana a kamera Svena Nykvista.

Hodnocení Kinobox.cz: 69 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Sleepless in Seattle
 • Režie: Nora Ephron
 • Hrají: Tom Hanks, Meg Ryan, Bill Pullman, Ross Malinger, Rosie O'Donnell, Gaby Hoffmann, Victor Garber, Rita Wilson, Barbara Garrick, Rob Reiner
 • Pùvod a premiéra: USA, 1993
 • Délka: 105 minut

Kde si film mùžete pustit: Google Play (titulky), iTunes (bez dabingu a titulkù), Rakuten (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 3 / 25

Láska nebeská

Proč vidět: Stálice vánočních obrazovek.

Režijní debut úspěšného britského scenáristy Richarda Curtise navazuje na témata i motivy z hitů, jimiž se prosadil (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill). Zručně proplétá osudy mnoha protagonistů, jež spojuje jediný cit: láska. Ta je sice jak známo všudypřítomná, ale mívá mnoho podob.

23.jpg

Novopečený britský premiér se zakouká do své sekretářky Natalie. Jeho sestra Karen zase musí řešit manželskou krizi. Nesmělá Sarah z Harryho kanceláře má trable se zamilovaností do kolegy, novomanželka Juliet zjistí, že ji miluje nejlepší kamarád jejího muže, oklamaný spisovatel Jamie najde na francouzském venkově lásku u portugalské hospodyně Aurelie. Ovdovělý Daniel musí pomoci zamilovanému jedenáctiletému synkovi Samovi. Láskou k sobě vzplanou i John a Judy, kteří dělají dubly při natáčení pornofilmu.

Děj se odehrává během pěti týdnů okolo Vánoc, s epilogem o měsíc později. A skládá se z mnoha nádherných milostných historek – někdy romantických, někdy smutných, jindy pošetilých. Curtisovými silnými stránkami jsou dobře vystižené charaktery, slibně postavené a rozvíjené zápletky, vtipné dialogy, rovnováha veselých i smutných situací, jemný humor a dovedně ukrývaný sklon k sentimentu.

Hodnocení Kinobox.cz: 83 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Love Actually
 • Režie: Richard Curtis
 • Hrají: Bill Nighy, Gregor Fisher, Colin Firth, Sienna Guillory, Liam Neeson, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, Keira Knightley, Hugh Grant, Nina Sosanya
 • Pùvod a premiéra: Velká Británie, 2003
 • Délka: 135 minut

Kde si film mùžete pustit: Netflix (titulky), iTunes (bez dabingu a titulkù), KVIFF TV (titulky)

Pokračování 4 / 25

Casablanca

Proč vidět: Válečná romance, která se pravidelně objevuje na čelních příčkách žebříčků nejlepších filmů všech dob.

Děj romanticko-dobrodružného filmu se odehrává za druhé světové války ve stejnojmenném městě. Američan Rick Blaine tu úspěšně provozuje noční klub, kam chodí každý, kdo potřebuje na chvíli zapomenout na složitou dobu. Jednoho dne do Rickova podniku tajně přichází také vůdce protifašistického odboje Victor Laszlo společně se svou ženou Ilsou. Je pronásledován Němci a chce sehnat vízum, aby mohl před gestapem co nejdříve uprchnout do USA. Rick ale v Laszlově ženě poznává svou bývalou přítelkyni, k níž je poután osudovou láskou.

2. 1..jpg

Ve filmu dochází k dokonalému prolnutí válečného žánru s jeho burcujícím občanským vlastenectvím i patosem, s žánrem romantickým. Tím, že byl uveden do kin v roce 1942, jde o spojení velmi autentické, protože hrdinové svou lásku prožívají nejen na pozadí válečného konfliktu, ale přímo v jeho nitru. Neví, jak válka dopadne, ale snaží ve svých morálních volbách obstát sami před sebou, byť to tak na začátku jako v případě Ricka nevypadá.

Režisér Michael Curtiz stvořil nadčasové dílo, které je odrazem doby, v níž vzniklo a současně díky své melodramatické povaze i její sentimentální reflexí. Bylo nominováno na osm Oscarů a tři získalo (za nejlepší film, režii a adaptovaný scénář). Patří k jedněm z nejcitovanějších děl filmové historie, které inspirovalo plejádu dalších režisérů a tvůrců k množství variací, poct nebo parodií.

Hodnocení Kinobox.cz: 77 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Režie: Michael Curtiz
 • Hrají: Ingrid Bergman, Paul Henreid, Claude Rains, Conrad Veidt, Sydney Greenstreet, Peter Lorre, Dooley Wilson, John Qualen, Leonid Kinskey, Curt Bois
 • Pùvod a premiéra: USA, 1942
 • Délka: 102 minut

Kde si film mùžete pustit: iTunes (dabing a titulky), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 5 / 25

Čtyři svatby a jeden pohřeb

Proč vidět: Komedie o osmi přátelích, pěti duchovních a dvou lidech, kteří k sobě možná patří.

Zatvrzelý starý mládenec s pověstí sukničkáře Charles (Hugh Grant) se na jedné z četných svateb, kterých se s takovou oblibou zúčastňuje, seznámí s mladou Američankou Carrie (Andie MacDowell). Dívka jej okouzlí na první pohled a ani on jí není zcela lhostejný. Bylo by to tak prosté, kdyby spolu začali chodit a jedna z příštích svateb byla ta jejich. Jenže život nebývá tak přímočarý.

14.jpg

Název britské romantické komedie vskutku nelže, protože se odehrává takřka výhradně na těchto pěti obřadech. Mladík Charles a jeho přátelé z lepších středních vrstev jsou nezbytnou součástí mnoha svateb, aniž sami aspirují na manželství. Tráví na nich čas nezávaznými hovory, ale zároveň si uvědomují, jak jim život plyne pod rukama.

Autoři rafinovaně prodlužují průběh romantického vztahu hlavních protagonistů a nakonec ještě přidají fotografie, jež dokládají, jak to vlastně se všemi dopadlo. Jemný humor, odpozorované situace a důraz na detaily v popisu prostředí i jednotlivých postav charakterizují tuto komedii, jež byla nominována na dva Oscary, a Hugh Grant za ni získal Zlatý glóbus.

Hodnocení Kinobox.cz: 74 %

 • Žánr: Komedie
 • Pùvodní název: Four Weddings and a Funeral
 • Režie: Mike Newell
 • Hrají: Hugh Grant, Andie MacDowell, James Fleet, Simon Callow, John Hannah, Kristin Scott Thomas, David Bower, Charlotte Coleman, Rowan Atkinson, Anna Chancellor
 • Pùvod a premiéra: Velká Británie, 1994
 • Délka: 117 minut

Kde si film mùžete pustit: iTunes (titulky)

Pokračování 6 / 25

Takoví jsme byli

Proč vidět: Levicový idealismus a konzervativní oportunismus v nostalgické romanci.

Vůdčí motto této nostalgické romance zní Všechno se zdálo být důležitější nežli láska. Milostný vztah ambiciózního mladého spisovatele a emancipované židovské dívky prochází četnými peripetiemi zásluhou paličatosti a rozdílného přesvědčení milenců, ale i okolnostmi, jež s sebou přináší doba. Krize 30. let, válka, poválečný hon na čarodějnice, to vše se podepsalo na jedné velké lásce.

5. 1..jpg

Autor scénáře Arthur Laurents vycházel z vlastních životních zážitků, když byl jako student na konci 30. let vystaven levicovému politickému aktivismu, který v příběhu reprezentuje Katie Morosky (Barbra Streisand). Postavu jejího protipólu Hubbella Gardinera (Robert Redford), pro něhož „všechno přichází příliš snadno“, dal dohromady z několika skutečných postav spolužáků, jež znal.

Původní scénář, kladoucí stejný důraz na složitou dobu, v níž se odehrává, se poněkud vytratil v přemíře nostalgie po starých dobrých časech. Snímek byl nominován na šest Oscarů a nakonec získal dva – za nejlepší hudbu (Marvin Hamlisch) a nejlepší píseň (The Way We Were), již nazpívala právě Barbra Streisand.

Hodnocení Kinobox.cz: 71 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: The Way We Were
 • Režie: Sydney Pollack
 • Hrají: Barbra Streisand, Robert Redford, Bradford Dillman, Lois Chiles, Patrick O'Neal, Viveca Lindfors, Allyn Ann McLerie, Murray Hamilton, Herb Edelman, Sally Kirkland
 • Pùvod a premiéra: USA, 1973
 • Délka: 118 minut

Kde si film mùžete pustit: iTunes (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 7 / 25

Deník Bridget Jonesové

Proč vidět: Hrdinka hledá opravdový vztah v roce, kdy se to na stránkách jejího deníku hemží samými katastrofami.

Dvaatřicetiletá svobodná Bridget Jones pracuje v londýnském nakladatelství. Má zájem o svého pohledného šéfa Daniela Cleavera, jehož se stane milenkou. Muž je však přelétavý a ona zjistí, že ji podvádí. Její matka se jí snaží dát dohromady s úspěšným, avšak na první pohled arogantním a snobským právníkem Markem Darcym, kterého zná od dětství, ale až nyní si jí při různých společenských příležitostech začne všímat. Bridget má totiž talent na trapasy.

22.jpg

Dokumentaristka Sharon Maguire natočila svůj celovečerní hraný debut podle bestselleru své přítelkyně Helen Fielding. Ta v něm dovedně pracuje s motivy z klasického románu Jane Austenové Pýcha a předsudek. Scénář si vzal na starosti osvědčený scenárista snímků Čtyři svatby a jeden pohřeb či Notting Hill Richard Curtis, který z nedostatků hlavní hrdinky učinil přednost tohoto komediálního vyprávění a něco, s čím se můžou diváci ztotožnit.

Ačkoliv se romantická komedie odehrává v Británii a těží z britských reálií, obsadila režisérka do titulní role Američanku Renée Zellweger, která kvůli postavě přibrala přes deset kilogramů a opět v ní potvrdila svou schopnost přizpůsobit se charakteru. Jejími partnery jsou Hugh Grant a Colin Firth.

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Bridget Jones's Diary
 • Režie: Sharon Maguire
 • Hrají: Renée Zellweger, Colin Firth, Hugh Grant, Gemma Jones, Jim Broadbent, James Callis, Sally Phillips, Shirley Henderson, Embeth Davidtz, Lisa Barbuscia
 • Pùvod a premiéra: Velká Británie, 2001
 • Délka: 97 minut

Kde si film mùžete pustit: Netflix (titulky), Canal Plus (dabing), iTunes (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 8 / 25

Anglický pacient

Proč vidět: Příběh lásky a zrady, oceněný devíti Oscary.

Kanadská ošetřovatelka Hana (Juliette Binoche) se v posledních dnech II. světové války ve zpustlém klášteře kdesi v Toskánsku stará o umírajícího zohaveného pacienta. Těžce postiženému muži se v útržcích vracejí vzpomínky na minulost, v nichž odhaluje vlastní totožnost.

16.jpg

Je maďarským hrabětem Almásym (Ralph Fiennes), který působil před válkou v mezinárodní vědecké expedici v egyptské části Sahary. Tady prožil osudový vztah s manželkou svého kolegy Katharinou (Kristin Scott Thomas). Jen z lásky k ní se dopustil zrady, kterou chce pomstít špion Caravaggio. Ošetřovatelka Hana, trýzněná pocitem, že svým blízkým přináší neštěstí, prožije na opuštěném místě milostný románek s indickým pyrotechnikem Kipem.

Scenárista a režisér Anthony Minghella zachoval v adaptaci románu Michaela Ondaatjeho mnoho vrstevnatost a rafinovanost předlohy i tajuplnost jejích hlavních hrdinů. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře.

Producent Saul Zaentz se pak postaral o velkorysou výpravnost, kterou dokázal kameraman John Seale patřičným způsobem prodat. Výsledkem se stalo podmanivé epické drama, které získalo dva Zlaté glóby a devět Oscarů v kategoriích nejlepší film, režie, ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Juliette Binoche), kamera nebo výprava.

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: The English Patient
 • Režie: Anthony Minghella
 • Hrají: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas, Naveen Andrews, Colin Firth, Julian Wadham, Torri Higginson, Kevin Whately, Nino Castelnuovo
 • Pùvod a premiéra: USA, 1996
 • Délka: 162 minut

Kde si film mùžete pustit: Netflix (titulky), iTunes (bez dabingu a titulkù), Prima Plus (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 9 / 25

Pretty Woman

Proč vidět: Pygmalionské téma ve filmu, který z Julie Roberts udělal hvězdu první velikosti.

Vivian šlape hollywoodský chodník a sní o princi na bílém koni. Jednoho večera se náhodnou seznámí s krásným, osamělým a trochu tajemným milionářem Edwardem Lewisem, který ji odvede do přepychového hotelového apartmá, kde jí ráno udělá překvapivou nabídku. Chce, aby mu Vivian dělala po celý týden na veřejnosti doprovod. Pozvolna tak začíná proměna prostitutky ve velkou dámu. A vzniká i vztah, v němž vzájemná náklonnost a posléze láska překonávají původní ryze obchodně-sexuální poměr.

11.jpg

Divácky vděčný příběh o tom, jak chudá dívka z ulice ke štěstí a krásnému princi přišla, natočil zkušený specialista na romantické filmy, režisér Garry Marshall. Ten ve vyprávění spojuje tradiční pygmalionské téma s motivy z pohádky o Popelce. Zasazuje děj do exkluzivního prostředí Los Angeles (respektive Hollywoodu a Beverly Hills) a zároveň vyhrocuje sociální postavení protagonistů.

Snímek měl velký komerční úspěch a znamenal rozhodující krok v kariéře Julie Roberts, která za něj získala Zlatý Glóbus v žánru komedie a stala se díky němu jednou z nejoblíbenějších hvězd první velikosti. A producenti určitě nelitovali, že ji oslovili místo původně zvažované Meg Ryan.

Hodnocení Kinobox.cz: 78 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Režie: Garry Marshall
 • Hrají: Julia Roberts, Richard Gere, Ralph Bellamy, Jason Alexander, Héctor Elizondo, Larry Miller, Laura San Giacomo, Alex Hyde-White, Elinor Donahue, Amy Yasbeck
 • Pùvod a premiéra: USA, 1990
 • Délka: 119 minut

Kde si film mùžete pustit: Netflix (titulky), Disney Plus (dabing a titulky), O2TV (dabing), Google Play (bez dabingu a titulkù), iTunes (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 10 / 25

Osobní strážce

Proč vidět: Romantický thriller, těžící z atraktivního prostředí hudebního a filmového průmyslu.

Frank Farmer (Kevin Costner) má rád věci pod kontrolou. Jako bývalý agent tajné služby chránil dva prezidenty a mnoho dalších významných osob. Své úkoly plní přesně a bez problému až do chvíle, kdy se setkává s Rachel (Whitney Houston), která je superhvězdou populární hudby a její kariéra neustále stoupá. S popularitou se však množí i anonymní dopisy s nebezpečným podtónem.

12.jpg

Frank je najat na její ochranu a seznamuje se s neobvyklým prostředím hudebního průmyslu, s nímž dosud neměl žádné zkušenosti. A přes své profesionální zásady se zaplete do milostného vztahu se svůdnou zpěvačkou. V té chvíli stojí před otázkou, zda ji dokáže účinně ochránit před útočníkem, který není obyčejným psychopatem, ale chladně uvažujícím profesionálem.

Režisér Mick Jackson natočil svůj snímek jako směsici thrilleru a romantické love story, v níž scenárista Lawrence Kasdan vytěžil atraktivní prostředí hudebního a filmového průmyslu, jak ukazuje závěrečná scéna při předávání Oscarů. Atraktivní je i herecké obsazení, v němž zpěvačka Whitney Houston tímto filmem herecky debutovala a nazpívala k němu slavnou ústřední píseň I Will Always Love You.

Hodnocení Kinobox.cz: 72 %

 • Žánr: Thrillery
 • Pùvodní název: The Bodyguard
 • Režie: Mick Jackson
 • Hrají: Whitney Houston, Kevin Costner, Michele Lamar Richards, Ralph Waite, Bill Cobbs, Tomas Arana, Mike Starr, Christopher Birt, Debbie Reynolds, Joe Urla
 • Pùvod a premiéra: USA, 1992
 • Délka: 129 minut

Kde si film mùžete pustit: Google Play (titulky), iTunes (dabing a titulky)

Pokračování 11 / 25

Podnikavá dívka

Proč vidět: Kterak ambiciózní dívka s obchodním duchem ke štěstí přišla.

Tess McGill pracuje u jedné z velkých firem jako řadová sekretářka. Na rozdíl od svých kolegyň je ambiciózní a touží po vyšším postavení na společenském žebříčku. Přestože všechny pokusy zatím selhaly, nevzdává se, a když si její šéfka, elegantní Katherine, zlomí nohu na dovolené v Alpách, pochopí Tess, že to je ta pravá příležitost, a náležitě jí využije. Převezme obchod, ukáže se jako schopná manažerka a pustí s Katherine do boje nejen o její výnosné místečko, ale také o Jacka Trainera, elegantního a hlavně vysoce postaveného muže.

9.jpg

Podtitul americké filmové komedie by klidně mohl znít: „Kterak chudá sekretářka ke štěstí přišla“. Případná podobnost s nenáročnou ženskou literaturou však tímto končí. Titulní hrdinka Tess zdaleka není pasivní dívkou, čekající na svého prince z pohádky, ale velmi cílevědomou ženou, která se chopí nabídnuté příležitosti a dokáže, že má na víc, než se od ní všeobecně očekávalo.

Režisér Mike Nichols se zde opírá o kvalitní scénář bývalého herce Kevina Wadea a zejména o herecké kreace tří hlavních protagonistů, Melanie Grtffith v titulní úloze, Sigourney Weaver v roli její podrazácké šéfové a Harrisona Forda v nezvyklé komediální roli muže mezi dvěma ženami.

Podnikavá dívka byla nominována celkem na šest Oscarů, ale získala jediného - za nejlepší píseň Let the River Run. Vynahradila si to alespoň čtyřmi Zlatými glóby, včetně toho pro nejlepší film a herečku v komediální kategorii.

Hodnocení Kinobox.cz: 68 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Working Girl
 • Režie: Mike Nichols
 • Hrají: Harrison Ford, Melanie Griffith, Alec Baldwin, Joan Cusack, Philip Bosco, Oliver Platt, Robert Easton, Sigourney Weaver, Nora Dunn, James Lally
 • Pùvod a premiéra: USA, 1988
 • Délka: 114 minut

Kde si film mùžete pustit: Disney Plus (titulky), Google Play (bez dabingu a titulkù), iTunes (titulky), Rakuten (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 12 / 25

Zamilovaný Shakespeare

Proč vidět: Romantická fikce, kombinující známá fakta s interpretací slepých míst v dramatikově životopise.

Will Shakespeare, celkem úspěšný londýnský dramatik, má napsat novou hru, jenže potřebuje inspiraci. Tu nečekaně nachází, když se setká s obdivovatelkou divadla, půvabnou Violou, která se vydává za muže, aby mohla hrát (v té době se ženy nesměly objevovat na scéně). Z lásky na první pohled tak vznikne hra Romeo a Julie.

18.jpg

Kostýmní romantická komedie není životopisem nejslavnějšího dramatika všech dob, nýbrž vtipnou parafrází, volně směšující historická fakta, autorovu tvorbu a scenáristickou fikci. Scenáristé Marc Norman a Tom Stoppard velmi poučeně rekonstruují konkrétní dobu a zasazují do ní řadu skutečných historických postav ve vztazích, které jsou doloženy.

Se znalostí Mistrova díla i dobových reálií přitom rozehrávají důmyslný příběh, v němž text právě vznikající hry Romeo a Julie do značné míry vychází z dialogů milenců Willa a Violy a v němž jsou odkazy i na další Shakespearova díla (zvláště na Večer tříkrálový).

Dokonale rozehraný a vtipný příběh, těžící ze Shakespearových her, získal sedm Oscarů, včetně těch pro nejlepší film, původní scénář, výpravu, kostýmy a herečku v hlavní (Gwyneth Paltrow) a vedlejší (Judi Dench) roli.

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Shakespeare in Love
 • Režie: John Madden
 • Hrají: Joseph Fiennes, Gwyneth Paltrow, Geoffrey Rush, Tom Wilkinson, Judi Dench, Imelda Staunton, Colin Firth, Ben Affleck, Simon Callow, Steven Beard
 • Pùvod a premiéra: USA, 1998
 • Délka: 122 minut

Kde si film mùžete pustit: HBO Max (dabing a titulky), iTunes (bez dabingu a titulkù), Rakuten (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 13 / 25

Love Story

Proč vidět: Ikonický milostný příběh s nezapomenutelnou melodií Francise Laie.

Ali MacGraw a Ryan O’Neal hrají ve slavném milostném příběhu dvou mladých lidí z rozdílných společenských vrstev. Oliver studuje práva na Harvardu, stejně jako jeho úctyhodní předkové z rodu Barrettů a Jenny zase hudbu na sousední Radcliffe College. Milenci procházejí těžkým obdobím, neboť vztah mladíka z prestižní rodiny a prosté italoamerické dívky se nesetkává s pochopením Oliverova přísného otce. Zvlášť poté, co se rozhodnou vzít.

4.jpg

Oliverův otec s tím zásadně nesouhlasí a přestane syna finančně podporovat. Mladí lidé se přesto vezmou, ale musí začínat od nuly. Ani po několika letech se vztahy mezi synem a otcem nelepší. Poté, co Oliver dostuduje a sežene práci, začíná dvojice přemýšlet o dětech. Bohužel, přijde se na to, že Jenny je vážně nemocná.

Podle původního scénáře Ericha Segala, knižně vydaného až po jeho zfilmování, film natočil režisér Arthur Hiller. Za hudbu, která obletěla celý svět, obdržel Francis Lai Oscara, dalších šest oscarových nominací film, na rozdíl od těch při předávání Zlatých glóbů, neproměnil. O osm let později bylo natočeno volné pokračování filmu s názvem Oliverův příběh.

Hodnocení Kinobox.cz: 73 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Hrají: Ali MacGraw, Ryan O'Neal, John Marley, Ray Milland, Russell Nype, Tommy Lee Jones, Sydney Walker, Robert Modica, Katherine Balfour, Sudie Bond
 • Pùvod a premiéra: USA, 1970
 • Délka: 99 minut

Kde si film mùžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulkù), iTunes (bez dabingu a titulkù), Rakuten (titulky)

Pokračování 14 / 25

Hříšný tanec

Proč vidět: Iniciační příběh, jenž zračí proměnu „ošklivého káčátka" v sebevědomou mladou ženu.

Píše se rok 1963, Beatles ještě nejsou v USA známí, tancují se latinskoamerické tance a nanejvýš twist. Sedmnáctiletá Frances, přezdívaná Baby (Jennifer Grey), tráví s rodiči letní prázdniny v hotelu pro movitější hosty. Tady se dosud poslušná dcera seznámí nejen s divokým rytmem tance, který je konzervativními hosty považován za hříšný, ale také s tanečním instruktorem Johnnym Castlem (Patrick Swayze).

8.jpg

Když Johnnyho taneční partnerka Penny zjistí, že je v jiném stavu, a nemůže se zúčastnit vystoupení v sousedním hotelu, souhlasí Johnny, že místo ní zatančí s Baby. Začnou intenzivně trénovat a společné hodiny tance je natolik sblíží, že jejich vztah přeroste v lásku. Opravdovost citů však musí projít řadou těžkých zkoušek nejen na parketu.

Podle původního scénáře Eleanor Bergstein natočil americký specialista na taneční filmy Emile Ardolino snímek, navazující na úspěchy Horečky sobotní noci, Pomády a retro-filmů, vracejících se do šedesátých let. Baby přitom v průběhu filmu projde několika překážkami a iniciačními scénami, jež mají reálný i symbolický charakter. Relativně nízkorozpočtový film se stal obrovským hitem. V roce 1988 vyhrál Oscara a Zlatý glóbus za nejlepší původní píseň (I 've Had) The Time of My Life.

Hodnocení Kinobox.cz: 78 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Dirty Dancing
 • Režie: Emile Ardolino
 • Hrají: Jennifer Grey, Patrick Swayze, Cynthia Rhodes, Jerry Orbach, Jack Weston, Jane Brucker, Kelly Bishop, Lonny Price, Max Cantor, Alvin Myerovich
 • Pùvod a premiéra: USA, 1987
 • Délka: 100 minut

Kde si film mùžete pustit: Voyo (dabing), Filmbox+ (dabing), iTunes (bez dabingu a titulkù), Kinobox (dabing), Rakuten (titulky)

Pokračování 15 / 25

Jih proti Severu

Proč vidět: Historická romance. Válečná epika. Rodinná sága. Hvězdné herectví, sálající charismatem a vášní.

Dramatický milostný příběh se odehrává v letech americké občanské války a následující rekonstrukce poraženého Jihu. Po vypuknutí války prožívá Scarlett O'Harová, svéhlavá dcera majitele bavlníkové plantáže, úpadek starých pořádků života na americkém Jihu. Musí se nejen naučit zvládat nové poměry, ale také rozhodnout, koho bude milovat. Zda rytířského, vzdělaného, ale neduživého Ashleyho Wilkese, nebo atraktivního cynického dobrodruha Rhetta Butlera.

1.jpg

Epická adaptace románového bestselleru Margaret Mitchell vznikla s tehdy nebývalým rozpočtem 3,9 milionu dolarů a stala se událostí roku. Při udílení cen Akademie si odnesla osm Oscarů, mimo jiné za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář, výpravu, kameru a ženský herecký výkon v hlavní roli (Vivien Leigh). Hattie McDaniel se za roli chůvy stala nejen první barevnou držitelkou Oscara mezi herci, ale i první nominovanou černoškou v některé z hereckých kategorií.

Jako režisér je pod filmem podepsán Victor Fleming, ale na režisérské stoličce se vystřídalo víc tvůrců. Ani scenárista Sidney Howard nebyl jediným, kdo se na adaptaci tisícistránkové knihy podílel. Konečné slovo ve všech aspektech filmu měl však producent David O. Selznick, který byl skutečným hnacím motorem díla i jeho hlavním tvůrcem.

Hodnocení Kinobox.cz: 78 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: Gone with the Wind
 • Režie: George Cukor, Sam Wood, Victor Fleming
 • Hrají: Vivien Leigh, Clark Gable, Olivia de Havilland, Leslie Howard, Hattie McDaniel, Thomas Mitchell, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Ann Rutherford, George Reeves
 • Pùvod a premiéra: USA, 1939
 • Délka: 238 minut

Kde si film mùžete pustit: Google Play (titulky), iTunes (bez dabingu a titulkù), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 16 / 25

Notting Hill

Proč vidět: Moderní pohádka, těžící ze setkání dvou lidí ze zcela odlišných prostředí.

William Thacker (Hugh Grant) prodává knihy v obchodě ve čtvrti Notting Hill v západním Londýně a bydlí s excentrickým Velšanem jménem Spike (Rhys Ifans). Jednoho dne do jeho knihkupectví vstoupí Anna Scott (Julia Roberts), rozkošná a světoznámá herečka ze Spojených států, jež momentálně natáčí v Londýně.

19.jpg

Koupí si od Williama knihu, je k němu velmi zdvořilá a milá, přesně tak, jak by se slavná herečka chovala k bezvýznamnému prodavači. Tím by jejich vztah pravděpodobně skončil, pokud by si ovšem o pár minut později nešel William koupit džus. Na cestě zpět do Anny vrazí na ulici a polije jí halenku.

Protože žije nedaleko, zdvořile jí nabídne, že si Anna může u něj doma halenku vyčistit. Anna souhlasí a poděkuje mu polibkem, přičemž se zdá, že je svým činem překvapená víc než on. Postupně se ti dva sblíží, jenže být partnerem světově proslulé superstar není zrovna jednoduché, ani ve společnosti nejbližších přátel, ani tváří v tvář senzacechtivému tisku.

Scenárista Richard Curtis s režisérem Rogerem Michellem se očividně snaží navázat na úspěch komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb. Jednoduchý příběh je konstruován jako moderní pohádka pro dospělé a těží ze starosvětské britské atmosféry a setkání dvou lidí ze zcela odlišných prostředí. Julia Roberts i Hugh Grant byli za své výkony nominováni, stejně jako tento film, na Zlatý glóbus.

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Režie: Robert Pine
 • Hrají: Julia Roberts, Hugh Grant, Gina McKee, Rhys Ifans, Richard McCabe, James Dreyfus, Dylan Moran, Roger Frost, Alec Baldwin, Martin Kove
 • Pùvod a premiéra: USA, 1999
 • Délka: 124 minut

Kde si film mùžete pustit: SkyShowtime (dabing a titulky), Google Play (bez dabingu a titulkù), iTunes (bez dabingu a titulkù), Rakuten (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 17 / 25

Titanic

Proč vidět: Dokonalé skloubení katastrofického a romantického žánru.

Titanic, luxusní hotel na vodě s ohromnou kapacitou, vyplul do vod Atlantiku v dubnu roku 1912, aby přinesl smrt 1500 lidem, kteří bezmezně věřili v jeho bezpečnost. Napínavé vypravování začíná u vraku legendární lodi, kde najdou potápěči obrázek krásné dívky. Je zrestaurován a reportáž o celé akci je odvysílána televizí.

17.jpg

Přihlásí se stará žena, která je dívkou na obrázku. Od jejího vyprávění se začne odvíjet veliký příběh o vášnivé lásce mezi sedmnáctiletou Rose (Kate Winslet), která má na lodi i svého snoubence, a Jackem (Leonardo DiCaprio), z hlediska společenského postavení pro ni naprosto nepřijatelným mladíkem.

Snímek producenta, scenáristy a režiséra Jamese Camerona se už stačil zapsat do dějin filmu nejen jako první titul, jehož rozpočet dosáhl dvou set milionů dolarů, ale i jako první film, jehož tržby přesáhly miliardu dolarů. Pozici nejvýdělečnějšího filmového díla všech dob si dokázal hájit neuvěřitelných dvanáct let. Titanic také získal jedenáct Oscarů, což se v historii zatím podařilo jen třem titulům (Ben Hur a Pán prstenů: Návrat krále).

V příběhu zakázané lásky elegantní dívky z první třídy a mladého dobrodruha z podpalubí dochází k dokonalému skloubení katastrofického a romantického žánru. Je to právě komorní vyprávění o lásce a naději, kterého jako by se uplynulý čas od natočení vůbec nedotkl.

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Drama
 • Režie: James Cameron
 • Hrají: Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Frances Fisher, Billy Zane, Kathy Bates, Gloria Stuart, Bill Paxton, Bernard Hill, David Warner, Victor Garber
 • Pùvod a premiéra: USA, 1997
 • Délka: 194 minut

Kde si film mùžete pustit: Disney Plus (dabing a titulky), O2TV (dabing), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 18 / 25

Když Harry potkal Sally…

Proč vidět: Mezi přátelstvím a láskou muže a ženy existuje jen tenká čára.

Sally (Meg Ryan), která právě dokončila univerzitu, a Harry (Billy Crystal), novopečený právník, se poprvé setkávají a nejsou tím dvakrát nadšeni. Může sex zničit jinak dokonalý vztah mezi mužem a ženou? To je debata, do které se pouštějí při cestě autem z Chicaga do New Yorku, ale odpovědi se ne a ne dobrat.

10.jpg

O pět let později se náhodně potkávají znovu, na letišti, a jejich antipatie, zdá se, přetrvávají. Náhoda je svede dohromady ještě jednou, téměř jedenáct let po prvním setkání, a stane se nemožné. Harry a Sally se stávají přáteli, ovšem odpověď na zmíněnou otázku stále bezvýsledně hledají.

Dokážou si tihle dva konečně přiznat, že byli stvořeni jeden pro druhého, nebo budou dále přehlížet vzájemnou přitažlivost, která je více než patrná od chvíle, kdy se potkali? Všechno změní jedna silvestrovská párty, kdy jí dají konečně průchod.

S vtipem, nadsázkou, lehkým nádechem hořkosti a dobře odpozorovaných životních situaci namíchaný příběh, vybavený jiskřivými dialogy, které jako by vypadly z filmů Woodyho Allena. Velký podíl na jeho úspěchu má původní scénář Nory Ephron, která za něj byla nominována na Oscara. K tomu si připočtěte hereckou chemii ústřední dvojice, která přispívá k přirozenosti a nepřeslazenosti této nestárnoucí romantické komedie.

Hodnocení Kinobox.cz: 76 %

 • Žánr: Komedie
 • Pùvodní název: When Harry Met Sally...
 • Režie: Rob Reiner
 • Hrají: Meg Ryan, Billy Crystal, Carrie Fisher, Bruno Kirby, Steven Ford, Lisa Jane Persky, Michelle Nicastro, Gretchen Palmer, Robert Alan Beuth, Harley Jane Kozak
 • Pùvod a premiéra: USA, 1989
 • Délka: 96 minut

Kde si film mùžete pustit: HBO Max (dabing a titulky), iTunes (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 19 / 25

Vzpomínky na Afriku

Proč vidět: Autobiografické vyprávění, zasazené do nitra africké přírody.

Poutavý příběh Karen Blixen (Meryl Streep), ženy obdivuhodně pevné vůle, která se svým nevěrným manželem (Klaus Maria Brandauer) řídí kolem roku 1914 kávovou plantáž v Keni. Ke svému překvapení začne Karen brzy zcela propadat kráse této exotické země, místních lidí a tajemného bílého lovce (Robert Redford). Když později musí prodat plantáž s domem a její milenec zahyne při pádu letadla, opouští natrvalo svůj druhý domov. Vrací se do Dánska.

7.jpg

Scénář vznikl podle autobiografického románu Karen Blixen, který popisuje její život v Africe mezi lety 1913–1931. Snímek sám je pak na jedné straně holdem emancipované ženě, která v desátých a dvacátých letech našeho století působila v Keni, kde prožila svou osudovou lásku, chvíle štěstí i trpkého zklamání. Na druhé straně je barvitým obrázkem Afriky, kontinentu, jemuž se v díle Blixen dostalo tolika obdivu a zaníceného nadšení.

Romantický příběh hluboké lásky a bolestivé ztráty byl natáčen nedaleko míst, kde autorka žila. Opírá se především o zachycení dobového koloritu a krásy africké přírody. Vyprávění se odehrává jako retrospektiva s komentářem hlavní postavy. Film získal sedm Oscarů, mimo jiné za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář, kameru a výpravu.

Hodnocení Kinobox.cz: 81 %

 • Žánr: Drama
 • Pùvodní název: Out of Africa
 • Režie: Sydney Pollack
 • Hrají: Meryl Streep, Robert Redford, Klaus Maria Brandauer, Michael Kitchen, Malick Bowens, Joseph Thiaka, Stephen Kinyanjui, Michael Gough, Suzanna Hamilton, Rachel Kempson
 • Pùvod a premiéra: USA, 1985
 • Délka: 161 minut

Kde si film mùžete pustit: Google Play (bez dabingu a titulkù), iTunes (bez dabingu a titulkù), Rakuten (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 20 / 25

Po čem ženy touží

Proč vidět: Jsou muži schopni proniknout do ženské mysli?

Nick je milovník a miláček žen, který si dovede užívat života. Je zároveň rozvedeným otcem patnáctileté dcery. Pracuje na čelném místě v zavedené reklamní agentuře, kde samozřejmě počítá s postupem na místo šéfa kreativců. Jaké však je jeho překvapení, když místo nedostane on, nýbrž energická a úspěšná Darcy, přicházející od konkurence.

20.jpg

Na první schůzce předá všem zúčastněným balíčky s různými výrobky pro ženy a žádá od nich, aby se vcítili do duše spotřebitelek a vhodně tak výrobek prezentovali na trhu. Nick se v koupelně snaží plnit „domácí úkol“, ale při tanci s fénem v ní uklouzne, dostane elektrickou ránu a v jeho hlavě se něco zásadního změní.

Komedie scenáristky a režisérky Nancy Meyers vychází z oblíbeného tématu střetu mužského a ženského pohledu na svět a s jistou nadsázkou řeší, zda jsou vůbec muži schopni proniknout do ženské mysli. Ačkoliv se příběh odehrává v současném Chicagu, má zčásti pohádkový ráz, daný nejen ústředním motivem.

Tvůrci těží ze zručně rozvedené zápletky a zároveň využívají atraktivní prostředí reklamní firmy i atmosféru životního stylu protagonistů. Velmi úspěšný snímek poskytl vděčnou příležitost Melu Gibsonovi, který byl za tuto roli nominován na Zlatý glóbus i jeho herecké partnerce Helen Hunt.

Hodnocení Kinobox.cz: 74 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: What Women Want
 • Režie: Nancy Meyers
 • Hrají: Helen Hunt, Mel Gibson, Marisa Tomei, Lauren Holly, Mark Feuerstein, Alan Alda, Ashley Johnson, Delta Burke, Diana Maria Riva, Eric Balfour
 • Pùvod a premiéra: USA, 2000
 • Délka: 127 minut

Kde si film mùžete pustit: Voyo (dabing), Kinobox (dabing), Prima Plus (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 21 / 25

Madisonské mosty

Proč vidět: Milostné vzplanutí dvou stárnoucích lidí, které trvalo jen čtyři dny, ale znamenalo pro ně vrchol jejich života.

Románový bestseller Roberta J. Wallera Madisonské mosty se celé měsíce držel v žebříčku nejprodávanějších knih, i když byl literární kritikou vesměs zavržen jako nepříliš dobře napsaný příspěvek do žánru červené knihovny. O to větší bylo překvapení, když práva na zfilmování zakoupil Clint Eastwood.

15.jpeg

Jak se ukázalo, Eastwood velmi dobře věděl, co dělá. Jeho prvním chytrým tahem bylo angažování scenáristy Richarda LaGraveneseho, který ve své adaptaci provedl některé zásadní změny. Milostnou romanci farmářské manželky Francescy a světoběžnického fotografa Roberta posunul do minulosti a zarámoval příběhem Francesciných dětí, které se teprve po její smrti dovídají o celé aféře. Tím romantický nádech nenaplněné vášně získal na intenzitě. A na rozdíl od předlohy učinil středem příběhu Francescu.

Dalším klíčovým bodem bylo obsazení Meryl Streep, která se dokonale vžila do postavy Italky Francescy. Clint Eastwood jako její partner jí nechává vyniknout a zdánlivě nenápadná je i jeho režie tohoto vyprávění s dobře vybranou dobovou hudbu a atmosféru poklidné přírody, v němž se odehrává.

Hodnocení Kinobox.cz: 76 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: The Bridges of Madison County
 • Režie: Clint Eastwood
 • Hrají: Meryl Streep, Clint Eastwood, Annie Corley, Victor Slezak, Jim Haynie, Sarah Kathryn Schmitt, Christopher Kroon, Phyllis Lyons, Debra Monk, Richard Lage
 • Pùvod a premiéra: USA, 1995
 • Délka: 135 minut

Kde si film mùžete pustit: O2TV (dabing), Google Play (bez dabingu a titulkù), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (dabing a titulky)

Pokračování 22 / 25

Prázdniny

Proč vidět: Britsko-americká výměna domovů během vánočních prázdnin.

Scenáristka a režisérka Nancy Meyers ve svých předešlých filmech Po čem ženy touží a Lepší pozdě nežli později dokázala, že je bystrou a vtipnou komentátorkou rozdílů v chování a jednání obou pohlaví. Ve vánoční romantické komedii Prázdniny se k tomuto osvědčenému modelu vrací, přičemž větší prostor dostávají tentokrát ženy.

24.jpg

Autorka rozvíjí paralelně dva ženské osudy, vzdálené národnostně i místně. Cameron Diaz hraje hlavně svou roztomilou tvářičkou i úsměvem, Kate Winslet pak představuje typ obětavé kamarádky odvedle. Oba mužské protipóly představují v rámci žánru častou figuru smolaře, na kterého se usměje štěstí v podobě nalezené lásky. Jude Law hraje trochu tajemného světáka s ryzím a obětavým srdcem, Jack Black pak svérázného hudebního skladatele, který pohromy přitahuje.

Z hlediska romance lépe vychází a větší prostor dostává zasněžená britská epizoda Law-Diaz, kterým to spolu opravdu sluší. Dvojice Winslet-Black je trochu upozaděna a baví hlavně odkazy na hollywoodské reálie. Zdrojem vtipných narážek i dojemným připomenutím zlatého věku továrny na sny je postava zasloužilého scenáristy Artura v podání Eliho Wallacha. Prostřednictvím jeho postavy režisérka vzdává poctu všem dojímavým vánočním podívaným, které mají v Hollywoodu tradici již od třicátých let.

Hodnocení Kinobox.cz: 75 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: The Holiday
 • Režie: Nancy Meyers
 • Hrají: Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law, Jack Black, Eli Wallach, Edward Burns, Rufus Sewell, Miffy Englefield, Emma Pritchard, Sarah Parish
 • Pùvod a premiéra: USA, 2006
 • Délka: 136 minut

Kde si film mùžete pustit: Netflix (titulky), O2TV (dabing), iTunes (dabing a titulky), Rakuten (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 23 / 25

Annie Hallová

Proč vidět: Do intimního deníku hrdiny se promítají autobiografické prvky filmového tvůrce.

Asi čtyřicetiletý manhattanský komik a televizní scenárista Alvy Singer zpětně rekapituluje svůj vztah k Annie Hall, jež se touží stát zpěvačkou. Vztahová komedie znamenala v tvorbě Woodyho Allena začátek nové, „autobiografické“ linie jeho děl. Pod maskou židovského komika Alvyho tu Allen poprvé vystupuje jakoby sám za sebe a zároveň s ironií pojmenovává mnohem obecnější jevy, spjaté s moderní civilizací.

6.jpg

Film je doslova nabitý nápady a vtipy. Allen používá ve filmu různé zcizovací efekty jako komentáře na kameru, momenty, kdy postavy občas pozorují zvnějšku své jednání v minulosti, půlené plátno, vnitřní monology, animaci apod.

Z diváků dělá Allen účastníky svého filmu tím, že mluví do kamery, vypráví nám vtipy a diskutuje s námi o svém názoru. Těží ze situační komiky, zachycuje milovaný New York a konfrontuje ho s „plytkým“ životem v Kalifornii. Allen tu opět vytváří milostnou dvojici se svou bývalou životní partnerkou Diane Keaton. Kvality nestárnoucího filmu potvrzuje zisk čtyř Oscarů za nejlepší film, režii, původní scénář a herečku v hlavní roli.

Hodnocení Kinobox.cz: 74 %

 • Žánr: Drama
 • Pùvodní název: Blue Is the Warmest Color
 • Režie: Abdellatif Kechiche
 • Hrají: Léa Seydoux, Adele Exarchopoulos, Aurélien Recoing, Salim Kéchiouche, Sandor Funtek, Mona Walravens, Benjamin Siksou, Alma Jodorowsky, Anne Loiret, Benoît Pilot
 • Pùvod a premiéra: Francie, 2013
 • Délka: 179 minut

Kde si film mùžete pustit: Edison (bez dabingu a titulkù)

Pokračování 24 / 25

Život Adèle

Proč vidět: Intenzivní emocionální zážitek z realisticky vykresleného vztahu.

Zlatou palmou z Cannes oceněná milostná romance dospívající teenagerky Adèle (Adèle Exarchopoulos) a bohémské malířky Emmy (Léa Seydoux). Díky ní Adèle poznává, co je touha, cit a vášeň. Emma jí nenásilně ukazuje ale i cestu, jak objevovat sebe sama, jak se prosadit i jak přistupovat ke své sexuální orientaci.

25.jpg

Režisér v dlouhém časovém horizontu sleduje všechny vrcholy a pády, kterými tato dvojice prochází. Nadstandardní tříhodinová délka mu umožňuje komplexně nahlédnout na každou zdánlivě nedůležitou nuanci jejich vztahu.

Intimita a realističnost tohoto pojetí se promítá i do formální stránky filmu. Jako bychom ani nesledovali film, ale vnímali přirozený osobní život druhých. Režisér s kameramanem zvolili takový způsob snímání obrazu, při němž se stírá hranice mezi fikčním světem a tím skutečným.

Plátno se tak stává průhledem do skutečného světa, v němž sledujeme příběh opojné, vášnivé, trýznivé, sebezničující a ve výsledku osvobozující lásky, jejíž jednotlivé peripetie se vám zadřou pod kůži s takovou intenzitou, jako byste tu milostnou romanci prožili vy sami.

Hodnocení IMDb: 77 %

 • Žánr: Drama
 • Původní název: Blue Is the Warmest Color
 • Režie: Abdellatif Kechiche
 • Hrají: Léa Seydoux, Adele Exarchopoulos, Jeremie Laheurte, Aurélien Recoing, Salim Kechiouche, Sandor Funtek, Mona Walravens
 • Původ a premiéra: Francie, 2013
 • Délka: 179 minut

Kde si film můžete pustit: Edison (bez dabingu a titulků), iTunes (bez dabingu a titulků)

Pokračování 25 / 25

Stvořeni pro lásku

Proč vidět: Brilantní komorní drama o sváru touhy a cti.

Je to jeden z nejpůsobivějších milostných příběhů, natočený s velkým erotickým nábojem, přestože v něm nedojde k žádným postelovým scénám. Ten náboj tkví v detailech. V letmém doteku šatů dvou hlavních postav, které se potkávají na ulici, v jejich pohledech, v žáru těl, který cítíme, ale nedojde k jeho vzplanutí.

21.jpg

Ač jsou k sobě pan Chow a paní Chan vzájemně přitahováni, jsou svazováni pochybami o tom, zda je správné dát průchod svým citům. Jsou distingovaní, zdráhaví a ostýchaví, krouží kolem sebe, ale prostor pro splynutí nenaleznou. V jejich životech už je příliš rezignace a smutku.

Jejich protínání nebo spíš míjení zachycuje hongkongský režisér Wong Kar-wai jako umělecký artefakt, svébytné výtvarné dílo. Užívá k tomu stylistických prvků, typických pro jeho tvorbu. Kompozice obrazu je orientovaná na pohyb, přičemž pozornost je věnována především detailům jejich těl.

Snové, melancholické atmosféry je dosaženo za pomocí silně kontrastního světla, barevných filtrů, zpomalených záběrů kamery a jednoduchého, ale naprosto pohlcujícího hudebního smyčcového motivu Shigeru Umebayashiho. O čtyři roky později se film dočkal svého volného pokračování v titulu nazvaném 2046.

Hodnocení Kinobox.cz: 77 %

 • Žánr: Romantické filmy
 • Pùvodní název: In the Mood for Love
 • Režie: Wong Kar-wai
 • Hrají: Tony Leung Chiu-wai, Maggie Cheung, Rebecca Pan, Kelly Lai Chen, Siu Ping-lam, Chin Tsi-Ang, Joe Cheung Tung-cho, Koo Kam-Wah, Chan Man-Lei, Paulyn Sun
 • Pùvod a premiéra: Hong-Kong, 2000
 • Délka: 99 minut

Kde si film mùžete pustit: Zrovna není nikde dostupný online

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, Max, Disney+ a dalších streamovacích službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud