Nejočekávanější a největší filmové hity roku 2013

Nejočekávanější a největší filmové hity roku 2013

Kapitoly článku:


Hostitel
(r. Andrew Niccol, USA 2013)

Stephenie Meyerová je známá především díky sáze Stmívání. Vedle toho napsala ale i sci-fi román pro mládež Hostitel, který se rozhodl zadaptovat odborník na dystopické sci-fi Andrew Niccol. Ten rád prostřednictvím svých děl (Gattaca, Simone, Vyměřený čas) klade filozofické a sociální otázky, týkající se směřování lidstva.

Děj se odehrává v blízké budoucnosti. Zemi napadnou neviditelní mimozemští parazité, kteří během své invaze globálně zasáhnou celé lidstvo. Vetřelci mají podobu nehmotných bytostí, kterým se říká „Duše“. Jejich snahou je uchvátit lidská těla a implantovat se do nich. Duše vstoupí do lidského vědomí a postupně tam přebírají vládu nad původní osobností daného člověka.

Na Zemi zbývá už jen posledních několik neinfikovaných lidí a jedním z nich je i hrdinka Melanie Stryder (Saoirse Ronan). Mimozemšťané ji unesou a pokusí se do ní vtělit Poutnici, zkušenou Duši, která předtím ovládla už osm různých těl, na osmi různých planetách. Poutnice ale zjišťuje, že Melanie je příliš silná osobnost, kterou nedokáže zcela ovládnout. V těle stále zůstává a naopak její vzpomínky a pocity začínají ovlivňovat Poutnici. Až do té míry, že se Poutnice rozhodne navázat na Melaniin starý život a žít mezi lidmi. Její rozhodnutí přidat se na stranu lidí může v důsledku znamenat zásadní zvrat ve vývoji invaze.

Niccol zaměřením na teenagerské publikum navazuje na předchozí Vyměřený čas. Dospívající dívka v podání Saoirse Ronan (Pokání, Hanna) se zde vyrovnává se svou identitou, první láskou i záchranou světa.


Nevědomí (r. Joseph Kosinski, USA 2013)

Tom Cruise se spojil s režisérem nového Trona Josephem Kosinskim ve sci-fi filmu s rozpočtem 130 milionů dolarů.

Děj se odehrává v budoucnosti roku 2045, kdy naši zpustošenou planetu ovládají mimozemšťané. Poslední lidé žijí nad mraky, kam se museli uchýlit kvůli neobyvatelnosti Země a také proto, aby byli chráněni před vetřelci. Někteří z nich na vlastní nebezpečí létají „dolů“, aby sbírali cenné artefakty mimozemské civilizace.

Hlavní hrdina Jack Harper (Tom Cruise) je bývalý voják a jeden z posledních opravářů dronů, sloužících na Zemi. Vojenským soudem je vybrán, aby některé technologické vynálezy vetřelců prozkoumal oficiálně jako cenné zdroje, které zbyly na Zemi po desetiletích války se strašlivými mimozemskými Scavsy.

K jeho velkému překvapení však najde v jedné z havarovaných mimozemských lodí na planetě mladou ženu Julii (Olga Kurylenko), která zná jeho jméno. Její objevení změní Jackovi pohled na situaci, jež se odehrává jak na Zemi, tak nad ní a poupraví i jeho náhled na samotný účel jeho průzkumu mimozemské civilizace.

Režisér Joseph Kosinski, debutující zdařilým filmem TRON: Legacy 3D, adaptuje vlastní postapokalyptický komiks. Servíruje nám tak originální autorskou látku, což je v době nekonečných sérií a remaků jednoznačný vklad. Podobně jako v přípádě Trona se opírá o vybroušenou designovou obrazovat. 3D zde ale nepůsobí samoúčelně, ale podporuje sci-fi příběh, opírající se o funkční filozofický podtext.


Iron Man 3 (r. Shane Black, USA / Čína 2013)

Zbrojní magnát a playboy Tony Stark v předchozích dvou dobrodružstvích čelil svému zrádnému kolegovi (Jeff Bridges) i pomstychtivému zabijákovi ruského původu (Mickey Rourke). Ve třetím pokračování jej ale čeká soupeř, který půjde po krku nejen jemu, ale i jeho nejbližším.

Smrtelně nebezpečný Mandarin (Ben Kingsley) donutí Starka sáhnout si opravdu na dno. Mandarin se nepovažuje za teroristu, ale za učitele, který svému zhýralému žákovi uděluje lekci, na niž do smrti nezapomene. Alespoň tak zní jeho voiceover ve chvíli, kdy vrtulníky demolují Starkovu vilu v Malibu.

Tony bude nucen prokázat více odvahy než kdy dřív, pokud chce v boji se zákeřným protivníkem zvítězit. Když je rukou nepřítele připraven o vše, čeho si v životě cení, vydá se na pouť s cílem nalézt toho, kdo je za jeho utrpení zodpovědný. Při své odvetě současně objevuje odpověď na otázku, která ho ve skrytu duše dlouho sužovala: je on sám pouhou součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého?

Osobní otázky, týkající se nejen těsné vazby hrdiny a jeho brnění, dávají novému příběhu osudový tón. Jakoby se u Marvelů po dvou spíše popcornových vyprávěních rozhodli přeladit na mnohem temnější, nolanovskou podtóninu.

Výměna nastává i na postu režisérském, Jona Favreaua střídá Shane Black, scenárista filmů jako Smrtonosná zbraň, Poslední skaut nebo Poslední akční hrdina, takže o úroveň hlášek bychom se neměli bát.


Pain and Gain (r. Michael Bay, USA 2013)

Michael Bay si chtěl po třetích Transformerech trochu odpočinout a natočit něco méně megalomanského a dlužno dodat že i již notně vyšeptalého. Zkrátka takový malý film. Ale znáte to, Michael Bay a malý film, to je takřka protimluv.

Než se tedy pustí do čtvtrého rozpohybování robotů z hračkářského koncernu Hasbro nebo třetích Mizerů, přináší nám film, který působí jako záplata, zkracující čekání právě na Mizery.

Hlavními hrdiny sice nejsou černošští policisté, ale jinak se opět ocitáme ve slunném Miami. Dvojice kulturistů (Dwayne „The Rock“ Johnson, Mark Wahlberg) se náhodou připlete k vydírání a únosu, které vyústí ve vraždu.

A protože vše točí Michael Bay a ne bratři Coeni, můžeme si být jisti, že příběh, vycházející ze skutečných událostí, nebude černohumorně mrazivý, ale spíš bude vycházet z nejlepších tradic kriminálních buddy komedií. Těšte se tedy na všechny trademarky Bayovy tvorby. Podhledy, nadhledy, krouživý pohyb kamery, západy slunce, voyeuristické záběry modelek, humor v kombinaci s akcí, testosteronové hláškování.

Scénář měli na starosti Christopher Markus a Stephen McFeely, tvůrci Kapitána Ameriky, takže realistické drama opravdu nečekejte. Letní oddechovku ve Stylu Mizerů ano.


Rychle a zběsile 6 (r. Justin Lin, USA 2013)

Velmi zdařilá pětka naznačila, že od pouličních závodů se série posunula někem směrem k méně sofistikovaným a elegantním Dannyho parťákům. Auta už se nepoužívají jako prostředek k závodění, ale k odtahování obřích sejfů.

Šesté pokračování by v tomto trendu mělo pokračovat. Dominicův (Vin Disel) gang se střetne s konkurencí, na jehož straně bude stát i zmrtvýchvstalá Letty (Michelle Rodriguez). O telenovelovou zápletku mezi ní a Domem by tedy neměla být nouze.

Nově se objeví profesionální zápasnice Gina Carano, která zaujala v Soderberghově Zkratu. Vítězný tým se ale jinak nemění a tak se režie, v sérii již počtvrté, ujímá Justin Lin. Počet lokací se rozšiřuje (Los Angeles, Anglie, Skotsko, Německo, Kanárské ostrovy) a údajně se spolu se šestkou zároveň natáčela i sedmička. Množství postav, jež se objevily už v pětce, tak dostanou větší prostor. A s nimi i výdělky celé nastavované série.


Star Trek: Do temnoty (r. J. J. Abrams, USA 2013)

Temnější ladění letos neslibuje jen Spider-Man nebo Superman, ale i nový Star Trek, který to avizuje už ve svém podtitulu.

Posádka Enterprise je povolána domů, kde nalézá zdemolovanou flotilu i hodnoty, jež hájila. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad.

Kapitána Kirka (Chris Pine) se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou a přátelství budou roztrhána na kusy. Pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka.

Základní zápletka slibuje tíživou a emocionálně vypjatou podívanou, v níž si to posádka Enterprise rozdá se smrtelně nebezpečným nepřítelem Khanem, jehož hraje televizní Sherlock Benedict Cumberbatch. Nahlédneme do futuristických velkoměst, vesmírných plavidel, vulkanických sopek i na moře. Především se ale spolu s režisérem J. J. Abramsem (seriál Ztraceni, Mission: Impossible III, Super 8), který natočil už předchozí, velmi povedený díl, podíváme do nitra hlavních hrdinů.

Abrams natočil Star Trek: Do temnoty jako vůbec první celovečerní film ve formátu IMAX 2D, který bude konvertován do 3D. Hutný voicover, doprovázející trailery, pak intenzivně a působivě pracuje s našimi očekáváními.


Muž z oceli (r. Zack Snyder, USA / Kanada / VB 2013)

Bryan Singer prostřednictvím filmu Superman se vrací (2006) složil poctu sedmdesátkovým počinům Richarda Donnera s Christopherem Reevem v hlavní roli. Jeho staromilské pojetí, které se hodně soustředilo na romantické pnutí mezi Clarkem a Lois, ale nevyvolalo až takové nadšení. Není proto divu, že studio Warner Bros. přichází s dalším restartem, který má určitě ambici zaplnit místo na trhu po skončivší batmanovské trilogii.

A ohlídává si to na všech frontách. Producentem není nikdo jiný než právě Christopher Nolan, který se podílí i na scénáři. Hlavním scenáristou je odborník na komiksové adaptace David S. Goyer, který má na svém kontě nejen celou batmanovskou trilogii v Nolanově režii, ale i Bladea nebo Smrtihlava. Režisérem je Zack Snyder, jehož 300: Bitva u Thermopyl a především Strážci - Watchmen ukázali, jak invenčně umí pracovat s komiksovými předlohami.

Mladý novinář Clark Kent (Henry Cavill) se musí rozhodnout, zda chce žít normálně nebo na sebe vzít supermanovské alter-ego a s ním spojenou odpovědnost za ochranu lidí. Vracíme se proto částečně do jeho dětství, kdy tuto volbu ještě může konzultovat se svým otcem v podání Kevina Costnera. Matku hraje Diane Lane, Lois Laneovou rusovláska Amy Adams.

Mentorskou figurou by měl být Russell Crowe jako Jor-El, zavilého záporáka generála Zoda se ujme Michael Shannon. Upoutávky působí velmi atmosféricky, osudově a temně. Vzhledem k tomu, že Watchmeny považuji za jednu z nejlepších komiksových adaptací vůbec, očekávání jsou vysoká.

Určitě si přečtěte

Články odjinud