Nejočekávanější a největší filmové hity roku 2013

Nejočekávanější a největší filmové hity roku 2013

Kapitoly článku:


The Lone Ranger
(r. Gore Verbinski, USA 2013)

Jeden z nejvíce nevyzpytatelných projektů roků. Přijít po Kovbojích a vetřelcích, Jonahu Hexovi nebo v minulosti Wild Wild West s další westernovou látkou, která má základ v komiksu, chce odvahu. Producent Jerry Bruckheimer ji zjevně má a po Princovi z Persie se pokouší rozjet další sérii, která by mu vydělala takový majlant jako Piráti z Karibiku.

Není divu, že na pomoc si bere tvůrce karibských Pirátů, režiséra Gorea Verbinskiho a herce Johnnyho Deppa. Společně přichází s akční dobrodružnou komedií z Divokého západu, jejíž ústřední dvojici tvoří neohrožený jezdec na bílém koni Osamělý ranger (Armie Hammer) a indiánský bojovník Tonto (Johnny Depp).

Tonto z polomrtvého šerifa Johna Reida udělá maskovaného mstitele bezpráví. Johnny Depp se představí v další excentrické roli pomocníka hlavního hrdiny, v ostatních úlohách se můžeme těšit na Helenu Bonham Carter, Williama Fichtnera nebo padoucha Toma Wilkinsona.

Filmu za 250 milionů studio moc nevěřilo, rozpočet se mu zdál přemrštěný, scénář se několikrát přepisoval, provázely ho problémy s počasím i povahou Gorea Verbinskiho. Značnou část rozpočtu spolkla stavba pravé lokomotivy, která by měla posloužit v klíčové akční scéně honičky na parních vlacích.


Pacific Rim - Útok na Zemi
(r. Guillermo del Toro, USA 2013)

Guillermo del Toro měl v poslední době smůlu. S Peterem Jacksonem se podílel na vzniku Hobita, ale jeho přípravy se kvůli finančním problémům studia MGM vlekly tak dlouho, že nakonec od projektu odstoupil.

Pět let od natočení druhého Hellboye se ale vrací s projektem za 200 milionů dolarů, proti němuž Bayovi Transformeři vypadají jako nevinné pošťuchování hřmotným hlasem mluvících plecháčů. O del Torovi je známo, že umí točit filmy, které vypadají mnohem dráž, než kolik stojí a s tučným rozpočtem proto rozpoutává destrukční orgie, jež vám vyrazí dech. Gigantičtí roboti si to v nich rozdají s monstry z moře.

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Z 5 mil hluboké trhliny v Tichém oceánu se vyklubala brána do jiné dimenze, která spojuje náš svět se světem godzillovských nestvůr. Na Zemi začínají v důsledku toho přicházet obří monstra, která drtí obyvatelstvo velkých přímořských měst (Los Angeles, Tokio). Do boje proti nim vyrazí neméně mohutní roboti, řízení dvěma piloty.

Aby lidé proti monstrům mohli bojovat, musí sami takové vytvořit. Nazývají se Jaegeři a jde o na dálku řízené titánské roboty. Řídí je vždy dvě osoby, v tomto případě vojenský pilot Raleigh Becket (Charlie Hunnam) a kopilotka Mako Mori (Rinko Kikuchi), jež je mu po jeho převelení do Tokia přidělena. Další důležitou postavou bude novinářka Felicity (Heather Doerksen), která se snaží co nejvíc zjistit o portálu uprostřed Pacifiku, kudy monstra přicházejí.

Scénář má na starosti Travis Beacham a snad na něm odvede lepší práci než na Souboji Titánů. Guillermo del Toro natočil svůj dosud nejdražší film a já pevně věřím, že v této megalomanské produkci neutopí své kreativní já, které si s příšerkami všeho druhu rozumí.


The Wolverine
(r. James Mangold, USA 2013)

Další X-Meni v režii Bryana Singera by se měli v kinech objevit v příštím roce v dubnu. Do té doby si můžete zkrátit čas čekání na ně druhou sólovou jízdou toho nejvýraznějšího z nich. Adamantiového drsňáka Wolverina.

Logan (Hugh Jackman) se vydává do Japonska, kde se zamiluje do japonské ženy Mariko (Tao Okamoto), která je bohužel už zaslíbena jinému. A protože země vycházejícího slunce podobným románkům příliš nepřeje, dostane se do křížku nejen s otcem dívky, mafiánským bossem lordem Shingenem (Hiroyuki Sanada) a jeho skupinkou zabijáckých samurajských gangsterů, ale i komiksovým padouchem Silverem Samuraiem (Will Yun Lee).

A aby těch záporáků nebylo dost, přidá se i vražedkyně Yukio (Rila Fukushima), která to hraje na všechny strany. Objevit by se mohla i Viper (Svetlana Khodchenkova), která pod jménem Madam Hydra bojovala proti Kapitánovi Amerikovi. S Japonskem je spjata právě přes postavu Silver Samuraie, který byl jejím bodyguardem. Pohled na obsazení snímku naznačuje i účast Jean Grey (Famke Janssen).

První Wolverine nebyl žádná sláva a já jsem moc zvědavý, jak se režisér James Mangold s akčně komiksovou látkou z japonského prostředí vyrovná. Nejrůznější žánrové řemeslo mu jde bez problémů, jak jsme se o tom mohli přesvědčit v Kate a Leopold, Identitě, Walk the Line, 3:10 do Yumy nebo Zatím spolu, zatím živi, takže není důvod se příliš obávat.


300: Rise of An Empire
(r. Noam Murro, USA 2013)

Název filmu naznačuje přímo spojitost se Snyderovým testosteronovým nářezem podle grafické novely Franka Millera. Navazovat tam, kde minule v soutězce u Thermopyl všichni hlavní představitelé zemřeli, je ale vždy obtížné. Tvůrci to vyřešili šalamounky.

Dějově se podíváme před tuto legendární bitvu, kdy perský král Xerxés (Rodrigo Santoro) budoval své impérium a bohyně Artemis (Eva Green) ho ponoukala k tomu, aby proti Řekům vytáhl.

Tvůrci film neoznačují za prequel Třístovky, ale za spin-off, v němž se část děje bude odehrávat před dějem Leonidova zápasu s Peršany, část souběžně s bitvou u Thermopyl a část po ní v bitvě u mysu Artemísion.

Na srážku řeckých vojáků, vedených chrabrým Themistoklem (Sullivan Stapletons), s Xerxovými vojáky bude dohlížet Zack Snyder. Z pozice producenta i spoluscenáristy, který na základech komiksového románu Franka Millera vytvoří novou story.

Zda bude film jen nastavovanou kaší, vizuálně podobnou svému předchůdci, je zatím těžké odhadovat. Režie se ujal nepříliš zkušený izraelský režisér Noam Murro, který má na svém kontě zatím jen nezávislou komedii Samotář s Dennisem Quaidem a Sarah Jessicou Parker.


Elysium
(r. Neill Blomkamp, USA 2013)

Sci-fi je žánr, na němž si kreativní autorští filmaři s vlastní vizí o tomto žánru zkouší, jak jejich originální pojetí přijme většinové publikum. Bylo tomu tak v případě Davida Finchera s třetím Vetřelcem, Josepha Kosinského s 3D Tronem a je tomu tak i s jihoafrickým režisérem Neillem Blomkampem.

Tomu snad každý, kdo viděl jeho chytré a nápadité sci-fi District 9, akcentující nejpalčivější sociální a politické problémy současnosti, věštil velkou budoucnost. Nyní tyto očekávání zúročuje v další sci-fi, tentokrát čistě v americké produkci a s hvězdami jako Matt Damon nebo Jodie Foster v obsazení.

Příběh filmu se odehrává v roce 2159, kdy je planeta Země doslova přeplněna a lidská populace je velice přesným řezem rozdělena na dvě diametrálně odlišné části. Na ty privilegované, kteří žijí v zemi zaslíbené - na vesmírné stanici Elysium, a na zbytek, který zůstal na přelidněné, zdevastované Zemi.

Elysium přísně dodržuje protiimigrační zákony a dbá na to, aby byl luxusní životní styl obyvatel stanice nedotknutelný. To však lidem ze Země nezabrání v tom, aby se na Elysium nepokoušeli dostat. Za jakoukoliv cenu.

Hlavním hrdinou celého příběhu je bývalý podvodníček Max (Matt Damon), kterého život zažene do slepé uličky. Pokud si chce zachránit holý život, musí se vydat na nelehkou misi, jejíž úspěch by mohl dva nesourodé světy zrovnoprávnit. Podle zveřejněných fotek to vypadá, že holohlavý Damon bude zvrácený světový řád napravovat pomocí obří bouchačky.

O Blomkampovi se mluvilo v souvislosti s pokračování Districtu 9 i natáčením Hobita, ale on radši připravoval v tichosti a přísné tajnosti svůj projekt za 120 milionů. Tedy čtyřnásobek částky, co stál District 9.

Z naznačené synopse je patrné, že sžíravý sociální komentář si bude podávat ruku s akčním pojetím, při němž bychom se měli dočkat bitvy na zemi. Designovou stránku si vzal na starosti Syd Mead, který pomáhal vytvářet vizuální podobu Vetřelců nebo Blade Runnera.

Jodie Foster se objeví v roli neústupné guvernérky Elysii, Diego Luna si zahraje Maxova přítele Julia a Wagner Moura (Elitní jednotka) ztvární hlavního záporáka.


Red 2
(r. Dean Parisot, USA 2013)

První Red byl příjemnou akční oddechovkou, v níž parta tajných agentů v důchodu (Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren, John Malkovich) rozverně dokazovala, že od časů blokového vidění světa neztratila pevnou mušku ani smysl pro humor.

Ve dvojce bude sice chybět Morgan Freeman, který minule zemřel, ale k maniakálnímu Malkovichovi, stoickému Willisovi nebo drsné Helen Mirren přibudou noví parťáci. Týmovky letí a tak se můžeme těšit na Anthonyho Hopkinse v roli hlavního záporáka nebo Davida Thewlise jako ruského informátora „Žábu“, který si svou přezdívku vysloužil za to, že otrávil kremelský zdroj pitné vody za pomoci brazilské žabičky. S Ruskem je spojena i postava dvojité agentky v podání Catherine Zeta-Jones.

Důchodce, kteří budou zachraňovat svět před zbraněmi hromadného ničení, režíruje Dean Parisot. Převážně seriálový tvůrce, který má ale na svém kontě ale i skvělou sci-fi parodii/poctu Galaxy Quest nebo komedii Finty Dicka a Jane s Jimem Carreym a Téou Leoni. Podívat bychom se měli údajně více do Evropy, mimo jiné do Paříže nebo Londýna.

Určitě si přečtěte

Články odjinud