Nejočekávanější a největší filmové hity roku 2013

Nejočekávanější a největší filmové hity roku 2013

Kapitoly článku:


2 Guns
(r. Baltasar Kormákur, USA 2013)

Marku Wahlbergovi se loňská spolupráce s islandským režisérem Baltasarem Kormákurem (S milenkou mé matky, Severní blata) na akční kriminálce Kontraband zřejmě natolik zalíbila, že se s ním pustil i do jeho dalšího projektu. Má v názvu dvě zbraně a přibrali do něj i Denzela Washingtona.

Oba herci se představí v kriminální komedii, která vznikla podle komiksové předlohy Stevena Granta. Scenáristicky ji upravil Blake Masters (seriál Brotherhood) a původně ji měl točit David O. Russell (Tři králové, Fighter).

Film pojednává o dvou elitních agentech, kteří se spolu dohodnou, že vykradou mafiánskou banku, aniž by znali své identity. Záhy se ale zjistí, že všechno je podraz a že peníze nepatří mafiánům, ale CIA. Oba se společně rozhodnou naložit těm, kteří je do tohoto komplotu zatáhli. Ve stylu, který má blízko k Dannyho parťákům.


The Seventh Son
(r. Sergej Bodrov, VB / USA 2013)

Ve čtyřiašedesáti letech se rozhodl v Hollywoodu prorazit zkušený ruský režisér Sergej Bodrov. Ten natočil na Oscara nominované drama Kavkazský zajatec i velkolepou historickou fresku Mongol - Čingischán. Nyní to zkouší s žánrem fantasy.

Děj se odehrává v osmnáctém století a seznamuje nás se zkušeným mistrem Gregorym (Jeff Bridges), jenž je lovcem duchů. Pronásleduje nemrtvé, čarodějnice a potřebuje najít někoho, kdo by po něm řemeslo převzal. Většina adeptů jeho zkoušky nepřežila, teď však natrefil na Thomase Warda (Ben Barnes), který má pro toto povolání evidentně talent. Začne u něj studovat, aby se i z něj jednou stal exorcista a likvidátor monster.

Problém ale nastane ve chvíli, kdy o sobě začne hlasitě dávat najevo nejmocnější čarodějnice v okolí, smrtelně nebezpečná matka Malkin (Julianne Moore). Gregory, Thomas i Thomasova přítelkyně, čarodějka Alice (Alicia Vikander) se proti ní společnými silami postaví.

Film se natáčel částečně v Čechách. Bena Barnese z Letopisů Narnie jistí silná herecká dvojka Bridges-Moore a my můžeme být zvědaví, zda půjde spíše o temnou a drsnou fantasy nebo dobrodružnou pohádku.


Sin City 2
(r. Robert Rodriguez, Frank Miller, USA 2013)

Od prvního Sin City uběhlo osm let. Robert Rodriguez během té doby natočil grindhouseovou Planetu Teror, tři dětské filmy (Dobrodružství Žraločáka a Lávovky, Prckové, Spy Kids 4D: Stroj času) a dva díly Machete. Teď se do noirového města hřícha konečně znovu noří.

Film má podtitul A Dame to Kill For, což naznačuje, že by mohl vycházet z druhé knihy komiksové série Sin City, která v češtině vyšla pod názvem Ženská, pro kterou bych vraždil. Mělo by jít tedy o adaptaci pravděpodobně nejkompaktnějšího příběhu Franka Millera, který se na dvojce opět podílí jako spolurežisér.

Dwight McCarthy (Clive Owen) se rozhodne pomoci ženě, která ho kdysi odkopla a zlomila mu tak srdce. Nikdy na ni nezapomněl, to ona je ženou, pro kterou by zabil. A také tak učiní, dokonce jednoho z nejbohatších mužů v Sin City. Ještě štestí že má několik přátel, násilnického bijce Marva, děvku Gail a pár dalších, kteří mu pomohou zbavit se jeho tíživé minulosti navždy. Jinak by ho stálo život.

Ve filmu se v roli Dwighta vrací nejen Clive Owen, ale i Mickey Rourke coby Marv, Jessica Alba jako Nancy Callahanová či Rosario Dawson jako Gail. Nově se objeví Dennis Haysbert, jenž nahradí zesnulého Michaela Clarka Duncana. V úloze Dwightovy osudové lásky Avy Lord by se mohla představit Alexa Vega, ale není to jisté.


Thor: Temný svět
(r. Alan Taylor, USA 2013)

Pokračování se dočká i komiksová fantasy od Marvelů. Vypravíme se opět do Asgardu, na jehož pokoření se chystají temní elfové v čele s jejich drsným šéfem Malekithem (Christopher Eccleston). Ti by rádi celý vesmír uvrhli do nekonečné zimy a zdá se, že na ně nestačí ani samotný Odin (Anthony Hopkins). Naštěstí je tu Thor (Chris Hemsworth), který své přátele, pozemskou lásku Jane Fosterovou (Natalie Portman) i celý vesmír ochrání před armádou nadpřirozených kreatur.

Vrací se všichni významní herci z jedničky, změna nastává jen na postu režisérském. Shakespearovského adaptátora Kennetha Branagha nahrazuje Alan Taylor. Zkušený americký seriálový a filmový režisér, producent a scénárista, který se podílel na množství úspěšných seriálů a minisérií, nejčastěji ve spolupráci s HBO. Z poslední doby například na seriálu Hry o trůny. A velkolepé bitevní scény opravdu naznačují, že film bude mít hodně fantasy ráz a že spíše než na Zemi se bude zápletka tentokrát odehrávat na Asgardu.


Captain Phillips
(r. Paul Greengrass, USA 2013)

Po dvou bourneovkách a Zelené zóně se britský režisér Paul Greengrass, domestikovaný v Hollywoodu, obrací ke skutečné události z roku 2009, kdy byla americká nákladní loď MV Maersk Alabama přepadena piráty a unesena. Šlo o vůbec první únos americké lodi po dvou stech letech.

Kámořní kapitán této lodi Richard Phillips (Tom Hanks) se rozhodl se somálskými piráty spolupracovat a nabídl se jako rukojmí, když celou jeho posádku propustí. Jeho pobyt mezi piráty, až do vysvobození jednotkami Navy SEALs, jistě skýtá napínavou podívanou.


Hobbit: The Desolation of Smaug
(r. Peter Jackson, USA / Nový Zéland 2013)

Druhý Hobit ze tří. Studio MGM potřebuje peníze a tak natahuje látku, která by vydala na jeden delší snímek, na tři části, stopáží rovnocenné jednotlivým dílům Pána prstenů.

Dvojka už se snad nebude zdržovat hodinovou expozicí, v níž by se tak jako v jedničce skoro hodinu hodovalo v Bilbově příbytku, a tak trpaslíci s Bilbem zamíří rovnou do Temného hvozdu. Gandalf se od výpravy odděluje a trpaslíci jsou zajati místními elfy, kterým nechtějí prozradit cíl své výpravy. Bilbo jim ze zajetí pomůže a družina může pokračovat směrem k Osamělé hoře, kde sídlí drak Šmak. Bilbo trpaslíkům opět pomůže najít dveře k pokladu a pyšný drak se o něj s trpaslíky utká.

I druhého dílu putování Středozemí, v níž houstne atmosféra, se ujme Peter Jackson. Film by měl přijít do kin tak jako loni na konci roku, třetí a poslední díl pak v červenci 2014.

Určitě si přečtěte

Články odjinud