Netflix bude „trestat“ za sdílení. Poplatky zavádí v dalších zemích

19. července 2022
TWEET SDÍLET

Netflix už na jaře vyhrožoval, že zpoplatní sdílení účtů mezi uživateli, kteří nesdílí společnou domácnost. Tehdy začal testovat příplatky za další uživatele v Peru, Kostarice a Chile, které odpovídaly v přepočtu zhruba 60 Kč. Včera firma oznámila, že sdílení brzy zpoplatní také v dalších zemích.

Zatím se to netýká klíčových trhů, tedy Evropy ani USA, ale opět Latinské Ameriky. Na příplatky si budou muset zvykat v Argentině, Dominikánské republice, Guatemale, Hondurasu a Salvadoru. Cena je stejná jako dřív, tedy oněch přibližně 60 Kč za další domácnost. Nezpoplatňují se tedy jednotliví uživatelé, ale adresy, na nichž se Netflix sleduje.

K tarifu Basic je možné přidat jednu domácnost, k Premium dvě a ke Standardu pak tři, za každou se platí zvlášť. V budoucnu bude možné domácnosti z hlavního účtu spravovat a sledovat, která zařízení se z nich přihlašují. Na dálku je také půjde odhlásit.

Cestování vs. sdílení

Netflix také přiblížil, jak zpoplatnění reálně probíhá. Firma na základě IP adres, ID zařízení a aktivity umí detekovat, kdo s účtem pouze cestuje a kdo jej sdílí s ostatními. Není to žádná magie. Pokud se v účtu některý z uživatelských profilů celý rok nachází na jiné místě než ostatní (domácí) profily, evidentně dochází ke sdílení v rozporu s podmínkami.

Služba už dnes monitoruje podezřelou aktivitu a také v Česku může tu a tam uživatele po přihlášení požádat, aby ověřil dané zařízení. To na e-mail/SMS majitele účtu zašle kód, který je třeba do 15 minut zadat na zařízení, které je třeba ověřit. A k ověřování může docházet pravidelně, což nakonec může člověka natolik otrávit, až začne platit sám.

Netflix ale parametry tají. Nevíme, jak konkrétně definuje pravidelnost, jak moc toleruje cestování apod. Firma nicméně uvádí, že nikdy neúčtuje poplatky za sdílení automaticky, ale nejdříve uživatele vyzve k ověření zařízení.

Dnes v noci bude Netflix oznamovat finanční výsledky za druhé čtvrtletí. V tom prvním na tom byl s hospodařením velmi dobře a zisk překonal očekávání. Firmě se ale poprvé v historii zúžila uživatelská základna a přišla o 200 tisíc předplatitelů. Což sice bylo dáno i odstřižením ruských uživatelů, ale i tak to akcionáři nesli nelibě. Tržní hodnota Netflixu klesla na polovinu a dosud se nevzpamatovala. A ani vyhlídky pro druhý kvartál nevypadají dobře, jak si můžete přečíst na E15.cz.

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Netflix