Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Největší placená video platforma nedávno prozradila, že přes 100 milionů účtů sdílí přihlašovací údaje s někým, kdo nežije ve stejné domácnosti. To odporuje podmínkám služby. Netflix to donedávna toleroval, ale letos chce ve velkém sdílení ukončit. Resp. zpoplatnit.

Firma tento týden aktualizovala nápovědu, kde popisuje, jak chce sdílení detekovat. Dokument sice mezitím smazala, ale jeho kopie zůstala ve webovém archivu. Postupovat by tedy měla takto.

Primární umístění

Netflix operuje s termínem primary location. To je domácnost majitele účtu, toho „s peněženkou“. Toto umístění se nastaví prostřednictvím aplikace pro chytrý televizor. Umístění lze i změnit, pokud se například odstěhujete.

Kdo televizní aplikaci nemá, u toho Netflix nastaví primární umístění automaticky podle IP adresy, ID zařízení a aktivity. Typicky by to mělo být v síti, kde se videa sledují nejčastěji. Netflix bere v úvahu, že v jedné domácnosti může být více sítí, ale radu k takovému scénáři nemá. K ověřování zkrátka vždy slouží jen hlavní síť.

Geolokační data prostřednictvím GPS služba nekontroluje.

Kontrola sdílení

Všechna ostatní zařízení přiřazená k účtu se budou muset alespoň jednou za 31 dní přihlásit do sítě v primárním umístění. Pokud bude zařízení mimo tuto síť déle, Netflix jej může zablokovat.

Na žádost půjde zařízení odblokovat, pak služba zašle na e-mail kód, který povolí dočasné sledování na 7 dalších dní i v cizí síti. Netflix už ale nespecifikuje, jestli tuto operaci bude možné opakovat a sdílení mimo domácnost prostě jednou týdně schvalovat.

Druhou alternativou bude přiznat, že s někým účet sdílíte. Pak ale bude nutné za každé další umístění připlatit. Firma to od loňska testuje v Chile, Kostarice a Peru.

Země Tarif Premium Příplatek za sdílení
Chile 10 700 CLP (299 Kč) 2 380 CLP (66 Kč)
Kostarika 15,99 USD (357 Kč) 2,99 USD (67 Kč)
Peru 44,90 PEN (269 Kč) 7,9 PEN (48 Kč)

Příplatky činí v průměru asi 20 % toho, co se v zemích platí za nejvyšší tarif Premium. Ten u nás stojí 319 Kč, takže podle této logiky by příplatek byl okolo 64 Kč za jeden sdílený účet, případně 128 Kč za dva.

Vzhledem k tomu, že v těchto zemích jde pořád o pilotní provoz a v americké nápovědě Netflix zmínku o sdílení opět smazal, existuje pořád šance, že se pravidla před globální spuštěním mohou změnit.

Co je ale naopak jisté? Určitě se objeví zaručené návody, jak se příplatkům vyhnout. Jednak přes VPN, jednak prostřednictvím sdílených e-mailů, kam se zasílají kódy pro odblokování. Piráti jsou vždy vynalézaví…

Zdroj: The Streamable

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud