Netflix u seriálů zvažuje přechod na týdenní pauzy mezi jednotlivými díly

Netflix u seriálů zvažuje přechod na týdenní pauzy mezi jednotlivými díly

Netflix se už před lety proslavil tím, že všechny díly nového seriálu uvolní pro diváka najednou. A ten zkrátka zhlédne celý seriál – nebo se alespoň o to pokusí, „sjede“ několik dílů a druhý den zbytek. Takovému sledování seriálů se říká „binge watching“. Ano, má své příznivce i odpůrce, nicméně se to možná změní (dle Puck Newsletter). 

Pravdou je, že konkurenční streamovací služby (např. Disney Plus, HBO Max a Amazone Prime Video) stále zůstávají u „televizního“ týdenního uvolňování jednotlivých epizod a na rozdíl od Netflixu se zejména Disney Plus daří Netflix dotahovat a nabírat další předplatitele. A Netflix se naopak potýká s úbytkem diváků.

Netflix tak začíná hledat další zdroje peněz – chce trestat sdílení rodinného účtu mezi lidmi, v plánu je levnější předplatné s reklamou (zatím v USA a na rovinu to stejné zvažují i další služby). Nicméně Neflix sám nemá ničím podložené, že by týdenní pauzy mezi uvolněním epizod přinesly odliv stávající předplatitelů. Aktuálně se Netflix s úbytkem diváků potýká stejně, přestože právě jako jediný používá strategii „vše na jednou“.

Naopak se ukazuje, že týdenní pauzy mezi díly motivují diváky se pravidelně vracet a nemají pak pocit, že „všechno viděli“. Ostatně čtvrtou sezónu seriálu Stranger Things letos uvolnil ve dvou fázích, nikoliv najednou, předtím už totéž potkalo pátou sezónu seriálu Papírový dům, či čtvrtou sérii kriminálky Ozark. 

Možná přechod na týdenní pauzy mezi jednotlivými díly bude lepší i pro diváky, protože ne každý má čas a chuť v den premiéry šest až deset hodin sedět u televizoru, aby nebyl pozadu za svými přáteli a mohli se o novém seriálu bavit. A navíc – kdo má druhý den pak nevyspalý chodit do práce.

V každém případě Netflix bude muset vyřešit úbytek předplatitelů a peněz. Je sice pravdou, že dlouhá léta byl průkopníkem streamingu a dlouhou dobu neměl konkurenci, ale na zásluhy se u diváků nehraje, zvláště když služby HBO Max a Disney Plus k sobě přesunuly spousty titulů (a nemluvím jen o seriálech Daredevil, The Punisher, Iron Fist, Luke Cage a dalších). 

A co vy, máte raději „vše najednou“, nebo v klidu snesete u seriálu týdenní pauzy? 

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud