Neviditelný: psychické týrání jako metafora neviditelného ohrožení [recenze filmu]

7. března 2020
TWEET SDÍLET
Režisér Leigh Whannell dovede velice umně navodit pocit sice nehmatatelného, ale přesto přítomného trýznivého zla.

Plusy

 • Elisabeth Moss je v roli psychicky týrané a traumatizované Cecilie naprosto uvěřitelná.

Minusy

 • Některé zvraty nepůsobí úplně logicky, což je daň za efektivní charakter druhé půle vyprávění.
7/10
Hodnocení

Román Neviditelný vyšel v roce 1897. Jeho autor a jeden ze zakladatelů žánru science fiction H. G. Wells v něm líčí osudy mladého vědce Griffina, který zkoumal a objevil tajemství neviditelnosti. Vyzkoušení tohoto preparátu na sobě jej promění ve štvance, který se mstí nejen těm, jež považoval za své spojence a zradili ho, ale vlastně všem.

Opuštění projektu propojeného universa

Tato látka se dočkala mnoha filmových a televizních adaptací, ta nejznámější pochází z roku 1933 a má název Neviditelný muž. V roce 2000 ji znovu oživil režisér Paul Verhoeven pod názvem Muž bez stínu. O nové verzi Neviditelného začalo studio Universal přemýšlet už v roce 2007, ale teprve s projektem Dark Universe tyto plány nabraly jasnější kontury. Universal chtěl po vzoru Marvelu a DC Comics přijít také s provázaným universem, jež by postupně znovu připomnělo všechny slavné položky, které má ve svém portfoliu.

Nakonec z toho byla ale jen Mumie. Její negativní kritické přijetí způsobilo, že studio Universal od projektu sdíleného universa s těmito monstry odstoupilo. James Blum, producent a zakladatel úspěšné společnosti Blumhouse Productions, ale přišel za Universalem s jinou ideou. A to, že by jejich legendární monstra použil k výrobě levných, výdělečných a přitom kvalitních počinů, jež by fungovaly samostatně, nikoliv v rámci nějakého universa. A jak slíbil, tak také učinil.

Idea blockbusteru s Johnnym Deppem tak vzala za své a namísto ní přichází nízkorozpočtový snímek za 7 milionů dolarů, který za premiérový víkend vydělal sedminásobek této částky. Že tvůrce filmu, australský scenárista (hororové série Saw a Insidious) a režisér Leigh Whannell umí udělat hodně muziky za málo peněz, o tom se Blum přesvědčil už u sci-fi revenge thrilleru Upgrade, který vznikl pro jeho společnost.

Otevřená hra s divákem

I ke své novince Neviditelný si režisér napsal scénář, v němž je nejzajímavější změna perspektivy, s níž přistupuje k postavě Neviditelného muže. Ten se stává vedlejší postavou, tou hlavní je pak jeho oběť, která před ním prchá.

Silné ženské hrdinky mají v současném Hollywoodu přednost a tato s sebou navíc nese téma, které je velmi aktuální v kontextu debat o kampani #MeToo. Je jím téma domácího násilí, ať už psychického nebo fyzického rázu, obtěžování a využívání či spíše zneužívání svého postavení k ovládání a podmaňování druhých.

S tématy, jež film nastoluje, souvisí i jeho žánrové vymezení, které je možné označit za psychologický hororový thriller. Jak již trailery k němu napovídají, režisér a scenárista filmu nás nenechává na pochybách, zda to, co se hlavní hrdince děje, je skutečné a ne výplod její mysli, poznamenané psychickým terorem.

Whannell v tomhle mohl zůstat tajemnější a nechat diváka v nejistotě, jak to s ní je, ale on se rozhodl vyložit karty na stůl. Dochází tak k zajímavému paradoxu, že zatímco my jako diváci víme, že si hrdinka nevymýšlí a že ji pronásleduje neviditelný psychopat, tak ona o tomto musí přesvědčit postavy, které jsou na pochybách, zda nejde jen o nějakou její projekci.

Jak obelstít smrt

Tou ženskou hrdinkou je Cecilia (Elisabeth Moss), které se na začátku podaří utéct z hypermoderního sídla, v němž se ale díky jejímu příteli Adrianu cítila jako ve vězení. Po dvou týdnech od útěku, kdy se skrývá u svého kamaráda policisty Jamese, se dozvídá, že její přítel Adrian spáchal sebevraždu. A nejen to. Také že ji odkázal 5 milionů dolarů, přičemž tuto pozůstalost vyřizuje Adrianův bratr, právník Tom.

Zdálo by se nešťastné šťastné (alespoň pro ni) vyústění toho, co s majetnickým, manipulujícím a psychopatickým tyranem Adrianem zažila. Jak se ale ukáže, pravý horor pro ni teprve zažívá. Po několika zvláštních událostech, jež odmítá považovat za náhodu, se začne domnívat, že její ex-přítel našel způsob, jak obelstít smrt a pronásledovat ji a psychicky mučit i po ní. Přičítá to jeho schopnostem, protože Adrian pracoval jako vynálezce a inovátor v oblasti optické vědy.

Její okolí, sestra Emily a James s dcerou, se domnívají, že toto její přesvědčení je důsledkem traumatu, který prožila. Cecilia ale na sobě „neviditelný“ tlak pociťuje čím dál intenzivněji. Zezačátku se zdá, že jsou to jen takové naschvály a provokace, které mají brnkat na strunu její křehké psychiky, ale teror potom zesiluje a začne ohrožovat její okolí. Cecilia se mu proto rozhodne postavit a dokázat tak, že bludy rozhodně netrpí.

Věrohodný výkon hlavní hrdinky

Že napětí přesto i s vyloženými kartami ohledně oprávněného či neoprávněného pocitu ohrožení funguje, je zásluhou toho, jak s ním režisér pracuje. V komorní atmosféře s pár postavami dovede kamera navodit pocit sice nehmatatelného, ale přesto přítomného neviditelného zla. Rámováním obrazu a pohybem vesměs po interiérových prostorech se kameramanovi Stefanu Dusciovi daří vyvolat dojem, že se něco nemilého Cecilii nebo jejím blízkým přihodí.

Režisér ono brnkání na strunu Ceciliiny psychiky rozkošnicky prodlužuje, až se oběť rozhodne ve druhé půli vylákat svého neviditelného lovce a učinit jej viditelnějším. S osnováním toho, jak prokázat jeho totožnost, dostává vyprávění akčnější náboj a dochází v něm k zamotanějším zvratům. Některé z nich nepůsobí úplně logicky, ale to je daň za efektivní charakter druhé půle vyprávění i samotného finále.

Nelogičnosti i nataženou délku ale filmu zřejmě odpustíte nejen kvůli způsobu, jak se v něm pracuje bez typických lekaček s napětím, ale především kvůli výkonu hlavní představitelky. Elisabeth Moss (Příběh služebnice) je v roli psychicky týrané a traumatizované Cecilie naprosto uvěřitelná v tom, jak postihuje obecnou situaci žen, které se stejně jako ona musí potýkat s nedůvěrou okolí ohledně toho, o čem tyto ženy vypovídají. Tedy o psychickém zneužívání a toxických partnerských vztazích, které v nich mohou vyvolávat pocit stihomamu a ztráty soukromí.

Elisabeth Moss je věrohodná jako zdeptaná oběť, pro niž se strach stal její přirozeností, i jako bojovnice, která se musí tomuto strachu postavit. A je to právě téma psychického týrání, které není vidět tolik jako to fyzické, které režisér použil k metaforické paralele neviditelného ohrožení, které hrdinku sužuje.

Neviditelný se tak přiřazuje k hororovým snímkům z poslední doby jako je Slunovrat, které tento žánr využívají k výpovědím o tématice vztahové. A to způsobem, který ukazuje, že v případě Leigha Whannella nám tu roste tvůrce, který umí pracovat nejen s trýznivou atmosférou vyprávění, ale i s jeho výpovědní hodnotou, která se týká tématu, o němž se těžko mluví, ale mělo by se.

Neviditelný

 • Žánr: hororový psychologický thriller
 • Původní název: The Invisible Man
 • www.theinvisiblemanmovie.com/
 • USA, 2020
 • Scénář: Leigh Whannell
 • Režie: Leigh Whannell
 • Hrají: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Storm Reid, Aldis Hodge, Harriet Dyer, Benedict Hardie, Anthony Brandon Wong
 • Distribuce: CinemArt
 • Distribuční premiéra v ČR: 05. 03. 2020

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer, Sci-fi


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bez karty nebo mobilu. MasterCard chce, aby se v obchodech dalo platit skenem obličeje či prstu

Bez karty nebo mobilu. MasterCard chce, aby se v obchodech dalo platit skenem obličeje či prstu

** Mobilní platby jsou dnes běžnou praxí ** Mnozí je upřednostňují před hotovostí ** Podle firmy MasterCard bude brzy k placení stačit jen obličej

Martin Miksa
Skener obličejeMasterCardMobilní platby
Silt je temné dobrodružství pod vodou pro fanoušky adventury Limbo

Silt je temné dobrodružství pod vodou pro fanoušky adventury Limbo

Černobílé dobrodružství pod vodou si bere zjevnou inspiraci.

Michal Maliarov
VideoAdventury
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

** USA Ukrajině poskytly zbrusu nové taktické drony Phoenix Ghost ** O těchto dronech je známo jen velmi málo ** Jejich primárním účelem je útok, ale mohou poskytovat i zpravodajské informace

Stanislav Mihulka
UkrajinaVojenstvíUSADrony
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Facebook ukázal brýle Cambria. Tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

Facebook ukázal brýle Cambria. Tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

** Meta chystá hned čtyři modely VR brýlí ** První z nich můžeme s masováním vidět již dnes ** Facebook chce co nejreálněji propojit skutečný svět s virtuálnem

Martin Chroust
MetaVR brýleFacebook
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Ten se vrhl i do příprav na svůj vlastní smartphone bez Googlu

Martin Chroust
SmartphonyBezpečnost
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
Pokračování akce Star Wars Jedi Fallen Order nese podtitul Survivor

Pokračování akce Star Wars Jedi Fallen Order nese podtitul Survivor

Téma pokračování skvělého dobrodružství od Respawnu má jasný podtext.

Michal Maliarov
Akční adventuraSpekulaceNext-gen
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Výrobci už nebudou dotovat polovodiče ze svého. Připravte se na brzký nárust cen telefonů a tabletů

Výrobci už nebudou dotovat polovodiče ze svého. Připravte se na brzký nárust cen telefonů a tabletů

** Samsung už nebude dotovat čipsety ze svého ** Vyšší náklady na logistiku a materiály zdraží čipsety až o 20 % ** Zvýšené ceny čipsetů zřejmě ovlivní ceny telefonů před Vánoci

Martin Chroust
3nmPolovodičeMobilní procesory