18
Fotogalerie

Niceboy RAZE 2 twins – bezdrátové stereo v kompaktním balení pro blízký poslech (test)

Plusy
inovativní konstrukce
podání prostoru + stereo
neutrální projev
napájecí kabel 2 v 1
Minusy
malý objem limituje výkon
absence audiovstupu
nechráněné pasivy
7  /10

Společnost Niceboy vypustila na trh první produkty v roce 2016 a primárně se zaměřovala na akční kamery a kamery do auta, které byly o rok později doplněny řadou bezdrátového příslušenství v podobě sluchátek, náramků a reproduktorů.

Jednou z novinek loňského roku je bezdrátový reproduktor RAZE 2 twins, který přišel se sebevědomou konstrukcí v podobě dvojice malých reproduktorů, které snadno propojíte do jednoho kompaktního celku. Jaké to má výhody a nevýhody jsme se podívali v testu.

62f1ce1df273f78852aa8e4934e602a2.jpg2602acf6511340bf4ed66fd7244b16be.jpg

Konstrukce a zpracování

Právě konstrukce je tím, co odlišuje RAZE 2 twins od konkurence. Po vybalení by se mohlo zdát, že se jedná o další reproduktor s generickým designem, známým z bezejmenných čínských modelů. Pravda ale nemůže být více vzdálená.

Konstrukčně se totiž nejedná o jeden reproduktor, ale dvojici menších reproduktorů, které jsou spojené jednoduchým bajonetovým zámkem. Ve spojeném stavu jsou pak ještě reproduktory vsunuty do páskového gumového obalu, který zvyšuje odolnost, zabraňuje jejich nechtěnému rozpojení a přidává poutko pro snadnější přenášení.

PC090110.JPGPC090111.JPG

Z uživatelského pohledu je toto řešení inovativní a poměrně praktické. Hlavní devizou je zde samozřejmě možnost opravdového sterea při rozpojení reproduktoru na dvě části.

Tovární zpracování je výborné, při spojení bajonetů oba kusy zacvaknou do sebe a velmi dobře drží. Při návrhu byl zvolen design, kdy není rozpojení rovné, ale zešikmené, takže při postavení reproduktorů na stůl budou tyto díky zešikmené základně hrát mírně nahoru, což je ideální pozice pro blízký poslech.

9d5c3e8de60cc7b1766875b4edc12f55.jpg 6dd7c40293d3e35f3e04a3d397199a25.jpg niceboy_03_detail.JPG

Dokonce plošky, na kterých reproduktory stojí (vnitřní část bajonetu) jsou pogumované, nebudou tedy tak lehce klouzat ani po lesklé podložce. Jedinou výtku tak mám z konstrukčního hlediska k plastovému provedení bajonetu, kovové provedení by bylo lepší už jen z důvodu delší trvanlivosti a odolnosti.

Použité materiály jsou klasikou – plast, guma, umělá textilie – a není důvod nevěřit jejich trvanlivosti, odolnost je zde certifikována jako IPX7. Gumový návlek je také praktický. Z pohledu odolnosti je třeba mít na paměti, že pasivní zářiče v bočnicích nejsou nijak chráněné proti proražení – pohození reproduktoru do batohu tak není úplně ideální cestou k jejich přenášení.

7b79fcc473345102ec4b5e4957f5568f.jpg

V balení není vedle reproduktorů, gumového obalu a napájecího kabelu nic dalšího. Naštěstí je ale přiložen kabel s klasickým USB konektorem na jednom konci a dvojicí micro-USB na druhém konci, takže můžete nabíjet oba reproduktory zároveň z jednoho adaptéru.

Ovládání 

Po stránce konektorové výbavy je zde pouze micro-USB konektor pro napájení (na každém reproduktoru) ukrytý pod gumovými dvířky, vedle nichž je i hlavní vypínač. Zbývajícími ovládacími prvky jsou kontrastní gumová tlačítka pro změnu hlasitosti na boční straně. V případě, že jsou reproduktory spojené dohromady a vsunuté do gumového obalu, je i na něm vyznačena dvojice výrazných tlačítek plus a minus.

PC090112.JPGniceboy_01.JPG

Z pohledu ovládání je zde tedy nutní se smířit s jistým kompromisem – vše mimo je v režii trojice tlačítek a kombinace dlouhých a krátkých stisků. U tlačítek plus a mínus je možná změna hlasitosti (krátký stisk) anebo posun mezi skladbami (dlouhý stisk).

Multifunkční tlačítko pak obstarává vedle zapnutí/vypnutí také pozastavení/spuštění přehrávání nebo příjem/ukončení telefonního hovoru. Dvojitý a trojitý stisk pak slouží k ukončení BT připojení, respektive k ukončení režimu spárování obou reproduktorů.

Hned při prvním zapnutí (stisk tlačítka na každém reproduktoru) se automaticky aktivuje propojení obou reproduktorů do stereo režimu TWS (True Wireless Stereo) a následně je aktivní párovací režim, kdy najdete na zdrojovém zařízení reproduktory jako jedno zařízení.

PC090107.JPGPC090109.JPG

V případě potřeby je také možné provozovat každý reproduktor samostatně, a to po ukončení TWS režimu, kdy se každý z reproduktorů přihlásí samostatně. Po jejich vypnutí a opětovném zapnutí se zase automaticky spojí v režimu TWS.

V každém z reproduktorů je vestavěný Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh, který slibuje výdrž až 10 hodin při 70% hlasitosti, při reálném měření jsme se dostali na výdrž 9:45, což je odpovídající, nabíjení trvá cca 3 hodiny.

Hudební projev

Výkonově výrobce uvádí 2× 12 W a osazení po jednom měniči a jednom pasivním zářiči. Při provozu spojených reproduktorů je pozitivem snaha o všesměrový projev, jelikož z každého reproduktoru míří měnič na opačnou stranu.

V okamžiku, kdy jsou reproduktory provozovány jako dvojice, dostanete skutečně pěkný přednes stereo prostoru – reproduktory hrají i při větší vzdálenosti od sebe bez jakýchkoli výpadků. vzhledem k tomu, že je v režimu TWS jeden reproduktor hlavní a druhý k němu připojený, pak je ovládání dostupné prostřednictvím toho hlavního.

PC090115.JPGPC090116.JPG

Celkově jsou reproduktory naladěny spíše neutrálně s vyváženým přednesem ve všech pásmech. Bez problémů si poradí i s filmovými efekty a mluveným slovem. Vše však platí pro relativně nízkou hlasitost do cca 70% výkonu, tedy pro blízký poslech, kdy použijete reproduktory například k ozvučení notebooku na stole.

V okamžiku, kdy zvednete hlasitost nad uvedenou hladinu, tak se projeví velmi malý objem ozvučnice (de facto poloviční oproti konkurenčním modelům), reproduktor se uzavře a jde do limitního stavu, kdy se z něj valí nedefinovaná zvuková změť.

niceboy_02.JPGPC090105.JPG

Verdikt

Niceboy přišel s inovativním a v praxi funkčním řešením v podobě rozpojitelného reproduktoru, nebo spíše v podobě spojitelné dvojice reproduktorů. Pro stereoefekt, kterého dosáhnete obvykle koupí dvojice bezdrátových reproduktorů vám zde stačí koupit pouze jeden.

Má to však svá negativa i pozitiva. Plusem je zde rozhodně celkové konstrukční provedení, a to včetně detailu v podobě zkosené plochy na níž reproduktor stojí a měnič tak míří mírně vzhůru pro lepší blízký poslech. Ten je silnou stránkou Raze 2 twins společně s neutrálním projevem.

003ed068e061ca3d69e72fdd6d7f4860.jpg5dca5c84e1a8998bb8a9f0796c5a604a.jpg

Na druhou stranu je zde negativem malý objem každého z reproduktorů, který jim neumožňuje dostatečně se rozehrát, zejména při vyšší hlasitosti. Pokud by byl objem reproduktorů alespoň o polovinu větší, předpokládám i lepší hlasitější reprodukci.

Vzhledem k aktuální ceně cca 1700 Kč se jedná o dobrou koupi a pro toho, kdo požaduje primárně bezdrátový reproduktor k notebooku s možností občasného vycestování mimo domov, je reproduktor ideální.

Pokud však požadujete velký výkon a vysokou hlasitost, která utáhne i větší skupinku osob, tak se raději poohlédněte jinde.

Niceboy RAZE 2 twins

Cena: od 1 699 Kč

  • měniče: 2× širokopásmový + 2× pasivní
  • frekvenční rozsah: 68 – 20 000 Hz
  • výkon: 2× 12 W
  • baterie: 2×1 500 mAh až 10 h přehrávání, nabíjení cca 3 h
  • připojení: Bluetooth 4.2, napájecí konektor micro USB
  • ovládací prvky: trojice tlačítek + stavová dioda
  • odolnost: IPX7
  • rozměry: 210 × 84 × 84 mm
  • hmotnost: 750 gramů 
  • příslušenství: napájecí kabel s dvojicí micro-USB

Určitě si přečtěte

Články odjinud