15
Fotogalerie

Niceboy Raze 3 Guru: odolný reproduktor na cesty, na zahradu, chatu i domů [test]

Nový Bluetooth reproduktor kromě velmi odolné konstrukce potěší slušnou výdrží a funkcí powerbanky. Pokud čekáte dunivé, mohutné basy, budete zklamáni, takové vibrace vám nový Guru nenabídne, jeho síla je jinde. Jeho silnou stránkou jsou dva režimy – jeden s čistým a jasným zvukem s výraznými středy, druhý s vyrovnanými středy i basy a hezkými vokály, které oceníte i při tichém domácím poslechu.

Plusy
Design a odolná konstrukce s IP67
Dva zvukové režimy
Jasné a nezbarvené vokály
Vyrovnaný zvuk a rychlé basy (MaxxBass)
Minusy
Zvuk při zapínání a vypínání
Není pro fanoušky mohutných basů a taneční hudby
8  /10

V cenové relaci do dvou tisíc korun najdete Bluetooth reproduktorů mraky. Ostatně Niceboy jich také několik vyrábí. Do své nabídky přidal model Raze 3 Guru. Odolná konstrukce, menší rozměry a poutko naznačuje přenosné provedení, univerzální charakter zvuku ukazuje, že ho můžete poslouchat jak venku, tak doma. 

Vzhled a konstrukce

Co se designu týče, tak reproduktor sází na kompaktní rozměry, černý plast a černou tkaninu. Výsledkem je neutrální až pohledný nízký válec. Na kterou stranu ho postavíte je v podstatě jedno, protože měnič směřuje do strany, nikoliv nahoru, jak bývá u této konstrukce většinou zvykem. Horní stranu ale poznáte jednoduše – nachází se zde kruhové, zapuštěné tlačítko pro přepínání zvukového režimu. Další čtyři výrazná plastová tlačítka máte na boku, ty slouží pro nastavení hlasitosti/posun skladeb, zapnutí/párování a přehrávání/pauzu. Vestavěný mikrofon samozřejmě nechybí také.

P6070338.jpg

Pod silným gumovým krytem jsou konektory. USB-C pro dobíjení a AUX vstup (3,5mm jack) jsou samozřejmostí, méně již běžný USB konektor. Ten poslouží nejen pro případné dobití vašeho telefonu, ale také pro připojení USB flash disku s hudbou. Niceboy přehrává soubory (MP3, FLAC, WMA) přímo, takže stačí na flashdisk nasázet oblíbené skladby, pustit a celý večer se nemusíte už starat o hudbu. Jediným záporem bude, že gumový kryt musí být otevřený, což v místnosti nevadí, ale na pláži či někde u vody už moc praktické není, neboť pak můžete zapomenout na odolnost proti vodě a prachu.

Vzhledem k poměrně malým rozměrům překvapí hmotnost přes půl kila, konstrukce celkově působí bytelně a odolně, ostatně plní IP67, což v „překladu“ znamená, že je zcela prachu těsná a zvládne ponoření 30 minut do hloubky 1 metr.

P6070324.jpg

Bluetooth je ve verzi 5.0, kodek je SBC, NFC zde není, s párováním pomůže malá modrá indikační dioda. Samotné zapnutí a vypnutí provází krátká melodie, podle mne opravdu zbytečně hlasitá, klasické decentní „pípnutí“ by stačilo – nenápadné zapnutí fakt nehrozí.

Ovládací tlačítka plus/mínus pracují obráceně, než jsem zvyklý – krátkým stiskem posouváte skladby, dlouhým nastavíte hlasitost. V praxi to však překvapivě funguje velmi dobře, protože hlasitost nastavíte jednou a pak už jen přehazujete skladby; když je hlasitost „krátká“ a posun „dlouhý“, tak se často stává, že neodhadnete délku stisku a místo posunu skladby změníte hlasitost.

P6070334.jpg

Výkon Niceboy udává 24 W, osazení neuvádí, nicméně odhadem je zde jeden aktivní měnič a jeden pasivní. Což velmi snadno poznáte – stačí boky zakrýt rukou – na jedné straně se nestane téměř nic, na druhé přijdete výšky a střední pásmo. Výdrž výrobce uvádí 10 hodin, seriózně dodává, že při 50 % hlasitosti, takže na nejvyšší hlasitost počítejte s poloviční hodnotou.

Jak to hraje

Přestože Niceboy se chlubí funkcí MaxxBass a slibuje „čistý a velmi hutný zvuk“, tak tento příslib je třeba vnímat v rámci cenové relace a rozměrů. Čistý... ano, velmi hutný... s tím bych byl opatrnější. Předně – podsvícené tlačítko na horní straně přepíná dva režimy: s funkcí MaxxBass a bez. Když svítí, máte MaxxBass, když nesvítí, máte normální zvuk.

V normální režimu je reprodukce jasná s výraznějšími středy a výškami – tento režim je paradoxně o něco hlasitější s lepší srozumitelností hlasů. Je perfektní na podcasty, rozhovory a poslechy běžného rádia – hlasy neduní, srozumitelnost je téměř dokonalá. Zkrátka ideální třeba na zahradu k práci. Hudba v tomto režimu nemá moc basů, vokály jsou občas až moc agresivní. Ale pro to tu máme jiný režim.

Jestliže si chcete poslechnout hudbu, tak zapnete MaxxBass; pak se srovnají výrazné středy a zvýrazní basy. Celek hraje trochu méně hlasitě, ale musím pochválit, že i na nejvyšší hlasitost kontrolovaně, bez dunění a s čistými vokály. A to platí při všech úrovní hlasitosti. Osobně se mi líbil také tichý domácí večerní poslech, kdy čisté středy nabídnou jasné a krásně srozumitelné hlasy a přitom jsou hezky slyšet všechny nástroje. Basy by sice mohly být o chloupek výraznější, ale na rozdíl od drtivé většiny reproduktorů v této cenové relaci Niceboy nabídne opravdu čisté a nijak nezabarvené hlasy zpěváků a zpěvaček.

3df01b8f715b7fecafcacf5df0d58105.jpg

Reproduktoru skvěle sedí běžný pop, komorní věci a folk zahraje také, klasika je už na hraně a filmovou hudbu zvládne při vyšších hlasitostech. Tichou večerní reprodukci soundtracků po něm nechtějte, Statečné srdce je jak po infarktu. Milovníci taneční hudby a výrazných dunivých basů nechť také hledají ve vyšších cenových relacích.

Poznámka: reproduktor nechte opravdu důkladně rozehrát, jednoznačně to zvuku pomůže.

Verdikt

V cenové relaci 1 500 Kč je velmi silná konkurence a od této novinky zázraky nečekejte. Bluetooth reproduktor Niceboy Raze 3 Guru doporučím tam, kde chcete univerzálního, odolného společníka na výlety, na zahradu, ale také domů na poslech internetových rádií a podcastů či hudby ze Spotify. Kromě velmi odolné konstrukce potěší slušnou výdrží a funkcí powerbanky. Někdo může ocenit USB konektor a přímé přehrávání hudby z USB fash disku.

Pokud čekáte dunivé, mohutné basy, budete zklamáni, takové vibrace vám nový Guru nenabídne, jeho síla je jinde. Zvládne ozvučit hezky celý prostor kolem sebe a silnou stránkou jsou dva režimy – jeden s čistým a jasným zvukem s výraznými středy, druhý s vyrovnanými středy i basy a hezkými vokály, které velmi oceníte i při tichém domácím poslechu. Jestli hledáte univerzální, odolný Bluetooth reproduktor, Raze 3 Guru určitě nepřehlédněte.

Niceboy Raze 3 Guru

Cena: 1 499 Kč

Zapůjčil: niceboy.eu

Technické parametry

 • Verze Bluetooth: 5.0
 • Podporované kodeky: SBC, A2DP, AVRCP, HFP
 • Výkon: 24W
 • Impedance: 4 Ohm
 • Citlivost: >83dB
 • Frekvenční rozsah: 65 Hz – 20 kHz
 • Vzdálenost bluetooth přenosu: 10 metrů
 • Podporované datové nosiče: USB flash disk, max. 32GB
 • Baterie: Li-Ion 2500 mAh
 • Výdrž: 10 hodin (při 50% hlasitosti)
 • Vodotěsnost: IP67
 • Rozměry: 90 x 110 x 90 mm
 • Hmotnost: 536 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud